مزایا و معایب ویزای E2 و EB-5

مزایا و معایب ویزای E2 و EB-5ایجاد و مدیریت کسب و کار خود با حداقل سرمایه و گرفتن اقامت موقت آمریکا تحت ویزای E2 با حداقل 150,000 دلار؛ یا سرمایه گذاری به مبلغ 500,000 دلار در یک پروژه ی منطقه ای تایید شده دولتی و گرفتن اقامت دایم و گرین کارت تحت ویزای EB-5؟ در مقاله زیر مقایسه کلی این سوال می پردازیم.

مزایا و معایب ویزای E2 و EB-5

مزایا ویزای E2:

 • سرمایه گذاران خارجی (بیش از 75 کشور)، که شامل کشورهای هم پیمان سرمایه گذاری با ایالات متحده هستند، می توانند کسب و کاری را به انتخاب خود در ایالات متحده ایجاد، توسعه، و راه اندازی کنند.
 • حداقل مبلغ خاصی برای سرمایه گذاری در قانون بیان نشده است. قوانین تنها بیان می کنند که سرمایه گذاری باید برای توسعه یک بیزینس موفق کافی باشد. 
 • با این حال، سرمایه گذاری اولیه برای کسب و کار پیشنهادی به منظور توسعه و با توجه به معیارهای وزارت امور خارجه باید حداقل 150,000 دلار باشد.
 • همسر و فرزندان زیر 21 سال سرمایه گذاران ویزای E-2، ویزای وابسته E-2 دریافت خواهند کرد. و به همسران آن ها مطابق با ویزای شان اجازه کار داده می شود.
 • فرزندان زیر 21 سال متقاضیان ویزای E-2 که ویزای وابسته می گیرند با انتخاب خود مدرسه ای را در آمریکا برمی گزینند، اما واجد شرایط ویزای کار نخواهند بود.
 • دارندگان ویزای E-2 تا زمانی که ویزایشان اعتبار داشته باشد می توانند برای مدت زمان نامشخص خارج از ایالات متحده باشند و دوباره با ویزایشان به آمریکا برگردند و در بسیاری از ایالات، فرزندان دارندگان ویزای  E-2 واجد شرایط استفاده از شهریه در دانشگاه های دولتی تا سن 21 سالگی خواهند بود.

معایب ویزایE-2:

 • در صورتی که موفقیت کسب و کار چشم گیر نباشد به طوری که برای سرپا بودن باید دست و پا زد، معمولاً درخواست تمدید ویزای E-2 رد می شود.
 • دارندگان ویزای E-2 تنها می توانند در کسب و کار سرمایه گذاری شده کار کنند، چرا که مبنای درخواست این نوع ویزا سرمایه گذاری در کسب و کار است.
 • در صورتی که کسب و کارشان موفق نباشد باید آمریکا را ترک کنند حتی اگر ویزایشان منقضی نشده باشد.
 • فرزندان دارندگان این نوع ویزا در زمانی که به سن ۲۱ سالگی می رسند دیگر واجد شرایط ویزای وابستگی نیستند و در صورتی که تمایل به ماندن در آمریکا را داشته باشند باید درخواست ویزای دیگری بدهند. (مانند ویزای دانشجویی یا هر نوع ویزای دیگر)
 • ویزای E-2، که یک ویزای غیر مهاجرتی است، به اقامت دائم منجر نمی شود.
 • از آنجایی که این نوع ویزا اقامت دائم برای شخص به وجود نمی آورد، زمانی که دارندگان ویزای E-2 کسب و کارشان را تعطیل کنند و یا آن را بفروشند باید آمریکا را ترک کنند و یا در صورت تمایل به ماندن باید به دنبال ویزای دیگری باشند.
 • برای دارندگان ویزایE-2  و افراد خانواده شان در آمریکا هر زمانی که وارد این کشور شوند اجازه اقامت دو ساله صادر می شود حتی اگر ویزای شان بیشتر از آن دو سال اعتبار داشته باشد. بنابراین دارندگان ویزای E-2 باید بعد از دو سال خاک آمریکا را ترک کرده و دوباره به آمریکا وارد شوند. این مسافرت های همیشگی مخصوصا برای افراد با خانواده های پر جمعیت هزینه زیادی دربر خواهد داشت.
 • دارندگان ویزای E-2 از مزایایی که افراد دارنده اقامت دائم از آنها بهره مند هستند مانند واجد شرایط بودن برای وام های دانشجویی، کمک های مالی و بورس های تحصیلی برای تحصیلات دانشگاهی، و همچنین موارد دیگر برخوردار نخواهند شد.


ویزای سرمایه گذاری E-2 گزینه ای عالی است، برای کسانی که مایل به شروع یک کسب و کار کوچک در ایالات متحده هستند.


ویزای سرمایه گذاری EB-5  (برنامه منطقه ای ویزای EB-5)

ویزای EB-5 نوعی ویزای مهاجرتی است که منجر به  اقامت دائم می شود. ویزای سرمایه گذاری منطقه ای EB-5 مستلزم  سرمایه گذاری  به مبلغ  500,000  دلار در پروژه های منطقه ای تایید شده دولتی است. سازمان منطقه ای یک نهاد قانونی، شرکت، یا یک نهاد شهرداری یا دولتی است که به عنوان یک سازمان منطقه ای توسط اداره تابعیت و مهاجرت آمریکا تعیین می شود، که با کمک این سازمان اتباع خارجی می توانند واجد شرایط اقامت دائم براساس سرمایه گذاری خود در یک پروژه منطقه ای شوند.

سرمایه داران با سرمایه گذاری به مبلغ  500,000  دلار در یک پروژه می توانند برای اخذ گرین کارت آمریکا اقدام کنند. این سرمایه گذاران درگیر مدیریت روزانه این مراکز نخواهند بود. برای تأیید اقامت دائم سرمایه گذاران، مراکز منطقه ای باید به ازای هر سرمایه گذار حداقل 10 شغل جدید و تمام وقت ایجاد کنند. این مشاغل می توانند شغل مستقیم یا غیر مستقیم باشند. بیزینس پلان هر پروژه منطقه ای شامل یک "متدولوژی ایجاد شغل" است که اساس محاسبه  ایجاد شغل برای این مرکز خواهد بود.

سرمایه گذار باید ثابت کند که منابع مالی از طریق قانونی و مشروع مانند اشتغال، مالکیت کسب و کار، سرمایه گذاری، ارث  و یا هدیه کسب شده است و برای شفافیت چگونگی به دست آوردن این منابع مالی باید اظهارنامه مالیاتی از کشور خود یا کشور محل اقامت فعلی به اداره ی تابعیت و مهاجرت آمریکا  ارائه دهد. اداره تابعیت و مهاجرت آمریکا این سرمایه گذاری ها را "در معرض خطر" به معنای تجاری می داند؛ در نتیجه، مراکز منطقه ای، بازگشت وجوه سرمایه گذاری را تضمین نمی کنند.

پروسه مهاجرت EB-5:

پس از تامین منبع مالی به مبلغ 500,000  دلار توسط سرمایه گذار و سرمایه گذاری در مرکز منطقه ای (به انتخاب خود او)، وکیل امور مهاجرت دادخواست مهاجر را به نمایندگی از سرمایه گذار به اداره تابعیت و مهاجرت آمریکا می فرستد. در این مرحله، پروسه بسته به مرکز منطقه ای از 1 تا 6 ماه طول می کشد.

پس از تصویب درخواست اولیه، اگر سرمایه گذار در ایالات متحده باشد و ویزای بلند مدت داشته باشد وکیل، برای تنظیم وضعیت در ایالات متحده ویزای مهاجرت سرمایه گذار و خانواده او را به کنسولگری می فرستد.
گرین کارت مشروط اولیه به مدت 2 سال صادر می شود. قبل از سپری شدن این 2 سال، وکیل سرمایه گذار باید برای از بین بردن شرایط گرین کارت اقدام کند. جهت واجد شرایط شدن برای گرین کارت دائمی، سرمایه گذار باید به اداره مهاجرت ثابت کند که سرمایه گذاری هنوز پابرجاست و مرکز منطقه ای همچنان که طرح تجاری را تأیید کرده 10 شغل برای هر سرمایه گذار ایجاد کرده است.

مزایای برنامه سرمایه گذار EB-5:

 • این اشخاص با انتخاب خود می توانند در ایالات متحده آمریکا زندگی کنند و نیاز به مدیریت سرمایه گذاری درکسب و کار ندارند.
 •  سرمایه گذاران EB-5 ممکن است برای هر کارفرمایی در هر مقامی کار کنند؛ آنها می توانند کسب و کار خود را داشته باشند و بازنشسته شوند.
 •  بر خلاف سرمایه گذران ویزای E-2، دارندگان گرین کارت EB-5  لازم نیست ایالات متحده را در فواصل منظم ترک کنند و می توانند بدون نگرانی از تمدید ویزا، کسب و کار خودشان را مدیریت کنند.
 • سرمایه گذاران  EB-5 و اعضای خانواده آنها آزادانه می توانند از بسیاری از مزایای اقامت دائم در ایالات متحده برخوردار شوند.
 • فرزندان دارندگان گرین کارت EB-5  محدودیتی برای کار کردن و یا رفتن به مدرسه ندارند و واجد شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی خواهند بود.
 • دارندگان گرین کارت EB-5 هیچ گونه نگرانی بابت رد پذیرش ویزا دیگر نخواهند داشت.

معایب برنامه ویزای EB-5 :

برخی از افراد  شرایط زیر را برای اقامت دائم ناخوشایند می دانند:

 • دارندگان گرین کارت باید در آمریکا اقامت کنند، و باید حداقل 180 روز  در سال در ایالات متحده بمانند (مگر اینکه آنها برای اجازه ورود مجدد درخواست دهند)
 • دارندگان گرین کارت باید درآمد خود در هر نقطه جهان و دارایی های خود را در ایالات متحده برای اهداف مالیاتی اعلام کنند.
 • به جای 150,000 دلار که معمولا برای ویزای E-2 به عنوان حداقل میزان سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود در مورد ویزای EB-5 حداقل میزان سرمایه گذاری 500,000 دلار است.
 • طبق قانون برنامه مراکز منطقه ای EB-5، سرمایه گذار کسب و کارش را خود مدیریت نمی کند.


روش اقدام دیگری در برنامه EB-5 وجود دارد که موجب می شود سرمایه گذار خود سرمایه گذاری در یک بیزینس را انجام دهد و خود توسعه و کسب و کارش را مدیریت کند، و 10 شغل  جدید و تمام وقت نیز ایجاد کند.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش