ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادامهاجرت به کانادا و دریافت اقامت کانادا از طریق اخذ ویزای تحصیلی کانادا و بررسی دانشگاه های برتر کانادا در سال 2017

در حال حاضر شرکت کنکاش برای ویزای تحصیلی اقدام نمی کند.


مهاجرت به کانادا از طریق اخذ ویزای تحصیلی کانادا

بعنوان اولین قدم در اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ابتدا باید تصمیم بگیرید که در چه رشته ای میخواهید تحصیل کنید. قوانین درخواست دانشجویی، شرایط و مراحل پذیرش و ارزیابی درخواست ها در دانشگاه های کانادا متفاوت هستند.

مدارک کلی مورد نیاز دانشگاه های کانادا عبارتند از ترجمه ریز نمرات مقاطع مختلف تحصیلی به انگلیسی یا فرانسوی و مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی. حداقل نمره قابل قبول آزمون آیلتس آکادمیک ۶.۵ است. در صورتی که مدرک زبان قابل قبول نداشته باشید میتوانید پذیرش مشروط گرفته در دوره زبان در دانشگاه یا یک موسسه معتبر شرکت کنید و سپس به تحصیل در دانشگاه در کانادا بپردازید.

قوانین درخواست تحصیل در استان های کانادا متفاوت هستند. در برخی استان ها باید از طریق یک سرویس درخواست مرکزی اقدام نمایید و در برخی دیگر باید درخواست خود را مستقیما به دانشگاه ارسال کنید. همچنین می توانید برای بیش از یک دوره تحصیلی یا بیش از یک دانشگاه در کانادا اقدام نمایید تا شانس پذیرفته شدن خود را افزایش دهید.

مهلت ارسال درخواست متفاوت است اما بطور کلی باید حداقل ۸ الی ۱۲ ماه پیش از شروع دوره تحصیلی اقدام نمایید. زمان آغاز دوره تحصیل دانشجویان بین المللی معمولا ترم های سپتامبر و ژانویه است، اما برخی دانشگاه ها در طول سال نیز اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی می کنند.

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کانادا نیاز به اخذ مجوز تحصیل کانادا (Canadian Study Permit) دارند که معادل ویزای دانشجویی کانادا در طول دوره تحصیل است. چنانچه پس از اتمام دوره تحصیل خود در کانادا تصمیم به ادامه تحصیل گرفتید باید مجوز تحصیل خود را در داخل کانادا تمدید نمایید. دانشجویانی که در مراکز آموزش عالی معتبر به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل هستند می‌توانند با داشتن مجوز تحصیل به صورت پاره وقت در داخل دانشگاه کار کنند. امکان کار در خارج دانشگاه یا بعنوان کار آموز نیز وجود دارد. ضمنا پس از پایان دوره تحصیل می‌توان به دنبال کار گشت یا برای اقامت دائم کانادا اقدام نمود.

اخذ مجوز تحصیل کانادا

برای اخذ مجوز تحصیل کانادا می توانید به صورت آنلاین یا با درخواست کتبی از طریق وب سایت اداره مهاجرت و تابعیت کانادا (Citizenship and Immigration Canada) اقدام کنید.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی کانادا به شرح زیر است:

  1. ابتدا باید نامه پذیرش از یک موسسه آموزش عالی معتبر در کانادا بگیرید. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کبک باید از دولت کبک نیز گواهی پذیرش کبک (Certificate of Acceptance of Quebec) بگیرند که با نام CAQ از آن یاد می‌شود . نامه و گواهی پذیرش کبک را باید پیش از اقدام کردن برای مجوز تحصیل کانادا دریافت کنید.

  2. قدم بعدی دریافت بسته درخواست ویزای دانشجویی کانادا از وب سایت اداره مهاجرت و تابعیت کانادا (CIC) یا از سفارت یا کنسولگری کانادا در کشورتان است. دانشجویان ایرانی باید مجوز اقامت موقت کانادا نیز اخذ کنند. در صورتی که واجد شرایط دریافت مجوز تحصیل در کانادا باشید، وب سایت CIC شما را برای انجام مراحل بعدی راهنمایی کرده، مبلغ تقریبی شهریه و لیست مدارک مورد نیاز را به شما ارائه می کند.

  3. هنگامی که مدارک و فرم درخواست را آماده کرده و هزینه‌ها را پرداخت نمودید، باید درخواست کامل خود را به همراه مدارک لازم در سایت CIC بارگذاری نمایید.

سایر مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی کانادا

ممکن است بعضی از متقاضیان نیاز به انجام مصاحبه حضوری در سفارت داشته باشند. دانشجویان ایرانی ملزم به ارائه عکس و اثر انگشت (biometrics) هستند. آزمایشات پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه نیز در برخی موارد ممکن است درخواست شوند.

دانشجویان باید علاوه بر پرداخت شهریه، مدارکی دال بر تمکن مالی به مبلغ تقریبی ۱۰ هزار دلار کانادا به ازای هر سال تحصیل در کانادا ارائه نمایند، یعنی باید اثبات کنند که منابع مالی کافی جهت پرداخت شهریه، مخارج زندگی برای خود و اعضای خانواده همراه و بازگشت به کشور خود در اختیار دارند.

در صورتی که درخواست ویزای دانشجویی شما پذیرفته شود، یک معرفی نامه برای شما صادر می‌شود که باید آن را همراه مجوز اقامت موقت کانادا، پاسپورت و مدارک اثبات تمکن مالی به Canada Border Services Agency ارائه کنید تا مجوز تحصیل کانادا برای شما صادر شود.

کار در هنگام تحصیل در کانادا

چنانچه دانشجویان تمام وقت دارای مجوز تحصیل معتبر مایل باشند برای تامین بخشی از مخارج خود هنگام تحصیل در کانادا به صورت نیمه وقت کار کنند، می‌توانند در داخل دانشگاه بدون محدودیت یا خارج دانشگاه تا سقف حداکثر ۲۰ ساعت در طول هفته در طی ترم درسی و به صورت تمام وقت در طول وقفه های تحصیلی مانند تعطیلات تابستانی و زمستانی مشغول به کار شوند و نیازی به اخذ مجوز کار ندارند. البته باید یک شماره بیمه اجتماعی (SIN) نیز از Service Canada دریافت کنند تا بتوانند در کانادا کار کرده یا از مزایا و خدمات برنامه‌های دولتی استفاده کنند.

مجوز تحصیل ۹۰ روز پس از پایان دوره تحصیل غیر معتبر شود و در صورتی که بخواهید در کانادا مانده و به دنبال کار بگردید، باید مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) اخذ نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقامت در کانادا پس از تحصیل از طریق اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا اقامت دائم کانادا به اینجا مراجعه نمایید.

مجوز کار همسر دانشجو در کانادا

در صورت وجود شرایط زیر، همسر دانشجو می تواند برای دریافت مجوز کار کانادا اقدام نماید.

دانشجو بصورت تمام وقت در یکی از مراکز آموزشی زیر مشغول به تحصیل باشد و مجوز تحصیل معتبر داشته باشد:

  1. یک موسسه آموزش عالی دولتی مانند کالج یا دانشگاه

  2. یک موسسه آموزش عالی خصوصی که تحت قوانینی مشابه موسسات دولتی اداره می شود و حداقل 50 درصد منابع مالی آن از طریق کمک های مالی دولتی تامین می شود (در حال حاضر فقط مراکز آموزشی خصوصی در سطح کالج در کبک واحد شرایط این گزینه هستند)

  3. یک موسسه خصوصی کانادایی که طبق قوانین استانی مجاز به اعطای مدرک باشد

مجوز کار همسر دانشجو در کانادا برای مدت زمانی مشابه با زمان اعتبار مجوز تحصیل دانشجو معتبر است.

بنابراین، اگر شما یک دانشجوی خارجی هستید که در کانادا بصورت تمام وقت با مجوز تحصیل معتبر در حال تحصیل هستید، همسر شما می تواند برای مجوز کار (Open Work Permit) اقدام کند. داشتن چنین مجوز کاری همسر شما را قادر می سازد همزمان با تحصیل شما، بصورت تمام وقت در داخل یا خارج دانشگاه مشغول به کار شود. همسر شما می تواند پیش یا پس از ورود به کانادا درخواست مجوز کار دهد و نیازی به داشتن پیشنهاد کاری (Job Offer) جهت اقدام برای مجوز کار ندارد.

در بعضی موارد، دفاتر ویزای کانادا در خارج از این کشور همزمان با پردازش درخواست مجوز تحصیل دانشجو، درخواست مجوز کار همسر او را نیز بررسی می کنند. در چنین حالتی باید هزینه اضافی برای مجوز کار همسر نیز پرداخت شود و درخواست مجوز کار او تکمیل گردد.

در اکثر موارد، همسر دانشجویان خارجی دفعه اول به عنوان بازدیدکننده به کانادا می روند و پس از ورود به کانادا برای دریافت مجوز کار اقدام می کنند.

دانشگاه های برتر کانادا در سال 2017

1- دانشگاه مک گیل، مونترال، کبک

  

در حال حاضر دانشگاه مک گیل بالاترین رتبه را در میان دانشگاه های برتر کانادا دارد و بر طبق رده بندی سایت QS در رتبه 30 در میان دانشگاه های جهان قرار دارد. دانشگاه مک گیل در شهر مونترال استان کبک واقع شده و در حدود 40 هزار دانشجو (25 درصد آنان دانشجویان بین المللی از 150 کشور جهان هستند)، 250 هزار فارغ التحصیل در قید حیات و 300 ساختمان دارد. این دانشگاه دولتی در سال 1821 میلادی تاسیس شده و در حدود 300 مدرک تخصصی و میان رشته ای فوق لیسانس و دکترا به دانشجویان ارائه می کند و شهرت زیادی به عنوان یکی از مراکز سطح بالای آموزشی و تحقیقاتی در آمریکای شمالی دارد. دانشگاه مک گیل دو پردیس با شکوه متفاوت دارد که یکی در مرکز شهر مونترال قرار دارد و دیگری 40 کیلومتر در غرب پردیس اول در ساحل رودخانه زیبای سنت لارنس واقع شده است.

برای بازدید از وب سایت دانشگاه مک گیل به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

http://www.mcgill.ca


2- دانشگاه تورنتو (U of T)، انتاریو

دانشگاه تورنتو در حال حاضر در رتبه سی و دوم در میان دانشگاه های دنیا قرار دارد. این دانشگاه در بزرگترین شهر کانادا واقع شده و سالانه مبلغ 15.7 میلیارد دلار کانادا به اقتصاد این کشور کمک می کند و برای نوآوری های تحقیقاتی که شامل کشف انسولین سلول های بنیادی می شود، معروف است. دانشگاه تورنتو بیش از هر دانشگاه دیگری در ایالات متحده یا کانادا (به استثناء دانشگاه هاروارد) مقالات تحقیقاتی تالیف می کند. این دانشگاه در سال 1827 تاسیس شده و مراکز آن در تورنتو، Mississauga و Scarborough قرار دارد.

برای بازدید از وب سایت دانشگاه تورنتو به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

https://www.utoronto.ca


3- دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)، ونکوور

  

دانشگاه بریتیش کلمبیا در حال حاضر رتبه ۴۵ جهان را دارد و سومین دانشگاه برتر کانادا است. این دانشگاه در شهرهای ونکوور و کلونا واقع شده و حدود ۶۱ هزار دانشجو دارد که ۱۳ هزار نفر از آنان دانشجویان بین المللی از ۱۵۵ کشور دنیا هستند. دانشگاه بریتیش کلمبیا که با نام UBC معروف است، یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی است که قدیمی ترین مرکز آموزش عالی استان بریتیش کلمبیا در کاناداست و بیشتر دانشجویان آن در ۵ دانشکده عمده دانشگاه تحصیل می‌کنند که عبارتند از دانشکده های هنر، علوم، پزشکی، علوم کاربردی و بیزنس.

برای بازدید از وب سایت دانشگاه بریتیش کلمبیا به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

https://www.ubc.ca


4- دانشگاه آلبرتا (U of A)، ادمونتون

دانشگاه آلبرتا در رتبه ۹۴ دانشگاه های دنیا قرار دارد. مقر اصلی آن در شهر ادمونتون در استان آلبرتای کاناداست و اکنون بیش از ۳۸ هزار دانشجو از ۱۵۰ کشور دنیا دارد. دانشگاه آلبرتا تأثیر زیادی بر اقتصاد کانادا داشته و چهارمین کارفرمای بزرگ استان آلبرتا است. این دانشگاه در میان برترین مراکز آموزش عالی کانادا و دانشگاه‌های دولتی پیشتاز در تحقیقات در جهان جای دارد و در زمینه‌های علوم انسانی، علوم، هنر، بیزینس، مهندسی و علوم بهداشتی معروف است. دانشگاه آلبرتا میزبان امکانات پیشتاز جهان مانند موسسه ملی نانوتکنولوژی کانادا و موسسه ویروس شناسی لی کا شینگ است و بهترین و درخشان ترین ذهن های سراسر جهان به خود جذب می کند. دانشجویان این دانشگاه می توانند رشته مورد علاقه خود را از میان ۴۰۰ برنامه دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در ۱۸ دانشکده انتخاب نمایند.

برای بازدید از وب سایت دانشگاه آلبرتا به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

https://www.ualberta.ca


5- دانشگاه مونترال (U de M)، استان کبک 

دانشگاه مونترال در رتبه ۱۲۶ دانشگاه های جهان جای دارد و به طور مرتب عنوان برترین دانشگاه فرانسوی زبان کانادا را از آن خود می‌کند. این دانشگاه یکی از مراکز تحقیقاتی اصلی کانادا است و حدود ۶۷ هزار دانشجو دارد که ۹۳۰۰ نفر از آنان خارجی هستند. شهر مونترال به عنوان بهترین شهر دانشجویی جهان در سال ۲۰۱۷ انتخاب شده است. گرچه زبان اول استان کبک فرانسوی است، دانشجویان بین المللی نگران این موضوع نیستند. دانشگاه مونترال این فرصت را برای دانشجویان فراهم می‌کند که زبان فرانسه خود را طی یک دوره تابستانی تقویت کنند. در حالی که اکثر دوره‌های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه دو زبانه هستند و دانشجویان مسلط به انگلیسی می توانند از آنها استفاده کنند، دانشگاه مونترال از دانشجویانی که مایل هستند مهارت زبان فرانسه خود را تقویت کنند با برنامه‌های متنوع آموزش زبان فرانسه حمایت می کند.

دانشگاه مونترال در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در زمینه علوم طبیعی و پزشکی قرار دارد و در رشته داروسازی در سال ۲۰۱۷ در رتبه ۴۸ دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه ۱۶ دانشکده دارد و ۲۵۰ رشته لیسانس و ۳۵۰ رشته تحصیلات تکمیلی ارائه می کند. دانشگاه مونترال در سال ۱۸۷۸ تاسیس شده و ۳۵۰ هزار فارغ التحصیل در سراسر دنیا دارد.

برای بازدید از وب سایت دانشگاه مونترال به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

http://www.umontreal.ca/en       6- دانشگاه مک مستر، همیلتون، استان انتاریو

رتبه جهانی فعلی دانشگاه مک مستر ۱۴۹ است. این دانشگاه در شهر همیلتون در استان انتاریو واقع شده و دانشکده پزشکی آن بسیار معروف است.

برای بازدید از وب سایت دانشگاه مک مستر به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

 http://www.mcmaster.ca 7- دانشگاه واترلو، استان انتاریو

دانشگاه واترلو در رتبه ۱۵۲ جهانی قرار دارد و در استان انتاریو واقع شده است. این دانشگاه عضو گروه U15 دانشگاه های تحقیقاتی کانادا است و برنامه‌های co-op آن مشهور است. دانشگاه واترلو طی ۲۵ سال گذشته همواره عنوان خلاق ‌ترین دانشگاه کانادا را از آن خود کرده است. بیش از ۱۶ هزار دانشجوی دوره لیسانس در بزرگترین برنامه تحصیلی co-op در سطح جهان (co-operative education program) شرکت می‌کنند که طی آن دانشجویان ترکیبی از کلاس های درسی و شرایط کاری متنوع را تجربه می‌کنند و با کارفرمایان خوش نامی مانند گوگل، فیسبوک و آمازون به کسب تجربه می پردازند.

دانشگاه واترلو در قلب منطقه واترلو در ۱۱۰ کیلومتری غرب تورنتو واقع شده و میزبان ۳۵ هزار دانشجو از ۱۲۰ کشور جهان است.

برای بازدید از وب سایت دانشگاه واترلو به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

 https://uwaterloo.ca8- دانشگاه کلگری، استان آلبرتا

دانشگاه کلگری هم اکنون رتبه 196 را در میان دانشگاه های برتر جهان دارد و محل تولد تعدادی از اختراعات مهم بشری از جمله neurochip است. دانشگاه کلگری دانشگاه پیشتاز نسل جدید کانادا است: یک موسسه آموزشی در حال رشد جوان که از تغییرات و فرصت ها با آغوش باز استقبال نموده و از صنعت و بیزنس های بومی، ملی و بین المللی حمایت می کند. دانشگاه کلگری 14 دانشکده، 53 دپارتمان و بیش از 200 برنامه آکادمیک دارد.

برای بازدید از وب سایت دانشگاه کلگری به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

http://www.ucalgary.ca9- دانشگاه وسترن، لندن، استان انتاریو

دانشگاه وسترن در گذشته با نام دانشگاه وسترن انتاریو شناخته می شد و در حال حاضر در رتبه 198 دانشگاه های دنیا قرار دارد و در شهر لندن در استان انتاریو واقع شده است. این دانشگاه میزبان بیش از 28 هزار دانشجو از 117 کشور جهان است، 277 هزار فارغ التحصیل در سراسر دنیا دارد و بودجه تحقیقاتی سالیانه آن 235 میلیون دلار کاناداست.

تعدادی از مراکز تحقیقاتی معروف به دانشگاه وسترن تعلق دارند، از جمله:

Rotman Institute of Philosophy

Wind Engineering, Energy and Environment Research Institute

Brain and Mind Institute

Robarts Research Institute

Fraunhofer Project Centre for Composites Research

Bone and Joint Institute

برای بازدید از وب سایت دانشگاه وسترن به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

 http://www.uwo.caبرای اخذ ویزای تحصیلی کانادا با مشاورین ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش