هر آنچه در مورد کسب اقامت آمریکا از طریق ویزای E2 باید دانسته شود

هر آنچه در مورد کسب اقامت آمریکا از طریق ویزای E2 باید دانسته شودهدف این مقاله کمک به سرمایه گذارانی است که می خواهند شرایط ویزای E2 را بدانند. ویزای E2 یک ویزای سرمایه گذاری موقت برای کارآفرینانی است که می خواهند کسب و کاری را در آمریکا راه اندازی کنند. این مقاله راهنمای پله پله ای برای پروسه ی درخواست این ویزا است.

از آنجایی که ویزای E2 براساس معاهده ی تجاری است، باید این مطلب ذکر شود که بسیاری از کشور ها مثل چین، هند، برزیل، روسیه و... این معاهده را با آمریکا ندارند و شهروندان این کشورها نمی توانند برای این ویزا اقدام کنند. خوشبختانه ایران از سال 1957 با آمریکا معاهده دارد و شهروندان ایران می توانند برای ویزای E2 اقدام کنند.

ویزای E2 می تواند برای سرمایه گذارانی که ویزای EB5 را در نظر دارند اما نمی خواهند یک باره سرمایه گذاری هنگفتی انجام دهند و شهروند کشورهای دارای معاهده با آمریکا هستند، جذاب باشد. هدف این مقاله کمک به سرمایه گذارانی است که میخواهند شرایط  E2 را بدانند. این مقاله راهنمای پله پله ای برای پروسه ی درخواست این ویزا است.

 

ویزای E2 چیست؟

ویزای E2 یک ویزای سرمایه گذاری موقت برای کارآفرینانی است که می خواهند کسب و کاری را در آمریکا راه اندازی کنند. این ویزا با نام ویزای سرمایه گذاری کشورهای عضو معاهده نیز شناخته می شود، یعنی برای این که سرمایه گذار بتواند برای E2 اقدام کند، باید یک معاهده بین کشور اصلی سرمایه گذار و آمریکا باشد. 

ویزای E2 به کارفرمایان اجازه می دهد که کارکنان مورد نیازشان را از کشورشان به آمریکا بیاورند. برخلاف برنامه ی EB5، این ویزا شرایط سختگیرانه ای در مورد کار ایجاد شده در آمریکا ندارد. اما فرد خارجی باید ثابت کند که درآمد و سود حاصل از این بیزینس مقدار خیلی بیشتری از مخارج زندگی خود و خانواده اش را شامل می شود که به معنی ایجاد فرصت های شغلی و ایجاد یک تاثیر مثبت بر اقتصاد آمریکا است.

ویزای E2 به همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال فرد متقاضی اجازه ورود به آمریکا را می دهد. و این افراد بدون هیچ مانعی اجازه ی کار و تحصیل در آمریکا را دارند.

به خاطر داشته باشید که ویزای E2 مستقیماً منجر به اقامت دائم نمی شود اما از آنجایی که هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد می توان مدت اعتبار این ویزا را تمدید کرد. در حالی که برخی از سرمایه گذاران این ویژگی را محدودیت می بینند، بسیاری دیگر عجله ای برای اقامت دائم ندارند و برای آن دسته از افرادی که دارای ویزای E2 هستند و هدفشان گرفتن گرین کارت آمریکا است گزینه هایی وجود دارد.

 

شرایط درخواست ویزا E2

اولین شرط، ملیت سرمایه گذار است. فقط سرمایه گذاران کشورهای دارای معاهده با آمریکا مجاز به درخواست برای این ویزا هستند. خوشبختانه شهروندان ایران می توانند برای ویزای E2 اقدام نمایند. بعد از آن شرایط و معیارهای دیگری برای سرمایه گذار وجود دارند که در زیر به شرح آن پرداخته ایم:

میزان سرمایه باید چقدر باشد؟

مقدار سرمایه ی مورد نیاز برای این ویزا دقیقاً مشخص نیست. اما سرنخ هایی وجود دارند که به تشخیص سرمایه ای مطمئن کمک می کنند. اول اینکه مقدار سرمایه باید یک مبلغ متناسب با بیزینس و محکم و اساسی باشد؛ برای تشخیص این موضوع، افسر اداره مهاجرت یک تست تناسب انجام می دهد. این تست دو مقدار زیر را ارزیابی می کند:

مقدار سرمایه گذاری در برابر هزینه خرید یا ایجاد یک بیزینس. برای مثال جورج از ایتالیا برای افتتاح یک کافی شاپ جدید در هالیوود درخواست ویزا E2 کرده است. او 150,000 دلار سرمایه گذاری کرده است.

  • سناریو اول: او با درخواست اش برای این ویزا شواهدی را ارائه می دهد که نشان می دهد سال گذشته در همین محله کافی شاپی به ارزش 150,000 دلار فروخته شده. در این مورد، جورج ثابت کرده است که سرمایه اش 100% متناسب با خرید کافی شاپ قبلی است. (150,000 دلار سرمایه در برابر 150,000 دلار هزینه ایجاد این بیزینس)
  • سناریو دوم: این بار جورج درخواست اش را ارائه می کند که نشان می دهد 150,000 دلار سرمایه گذاری کرده است اما هیچ مدرکی ندارد که نشان دهد کافی شاپی با این قیمت در این محله فروخته شده است. در عوض او نامه ای از اتاق بازرگانی هالیوود (Hollywood Chamber of Commerce) دریافت می کند که نشان می دهد میانگین قیمت افتتاح کافی شاپ در هالیوود 125,000 دلار است. همچنین نامه ای از یک کافی شاپ محلی دریافت می کند که توضیح می دهد هزینه راه اندازی آن کافی شاپ 100,000 دلار بوده است. در این دو حالت جورج ثابت کرده که سرمایه اش متناسب است. (150,000 دلار سرمایه در برابر 100 تا 125 هزار دلار هزینه برای راه اندازی یک کافی شاپ)

مسئله ی مهمی که اینجا مطرح می شود این است که هر چه بیزنس گران تر باشد، نیاز به وجود تناسب دقیق کمتر می شود. برای مثال یک شرکت مشاوره با پیش پرداخت 60,000 دلار یا حتی کمتر می تواند با موفقیت دایر شود، اما برای شروع یک کسب و کار تولیدی به سرمایه ی خیلی بیشتری نیاز است تا بتواند هزینه های اجاره، تجهیزات، کارکنان و ... را تأمین کند. بنابراین اگر بیزینس پیشنهاد شده، یک شرکت مشاوره است، توصیه می شود که سرمایه گذار قبل از درخواست ویزا، کل مبلغ را پرداخت کند. اما اگر بیزینس پیشنهاد شده نیازمند یک سازمان یا ساختمان مهم است، سرمایه گذار می تواند افسر را راضی کند که بخش کمتری از مبلغ سرمایه را بپردازد. بسیاری از ادارات کنسولی از مقیاس های زیر پیروی می کنند:

  • برای بیزینس هایی که به کمتر از 500,000 دلار سرمایه نیاز دارند، توصیه می شود 85 تا 100 درصد مبلغ قبل از درخواست سرمایه گذاری شود؛
  • برای بیزینس هایی که به 500,000 تا 3 میلیون دلار نیاز دارند، 50% سرمایه گذاری کافی است.
  • و برای بیزینس های بیشتر از 3 میلیون دلار، پیش پرداخت 30% از سرمایه ضروری است.

علاوه بر این، مقدار سرمایه باید به اندازه ای باشد تا بتواند نشان دهد سرمایه گذار نسبت به موفقیت آن بیزینس متعهد است. به عنوان مثال اگر ثروت یک سرمایه گذار 100 میلیون دلار باشد و او بخواهد از طریق ایجاد یک بیزینس 60,000 دلاری ویزای E2 دریافت کند و وارد آمریکا شود، مسلماً افسر اداره مهاجرت این گونه برداشت می کند که 60,000 دلار برای این فرد اهمیتی ندارد و او تعهدی نسبت به موفقیت این بیزینس احساس نمی کند. از طرف دیگر، برای سرمایه گذاری که ثروتش حدود 300,000 دلار است، 100,000 دلار سرمایه گذاری مبلغ زیادی است و مشخص است که این فرد تمام تلاش خود را برای موفقیت این بیزینس انجام خواهد داد.


چه زمانی پول باید سرمایه گذاری شود؟

بیزینس پیشنهاد شده در زمان درخواست ویزا E2 باید به آغاز فعالیت بسیار نزدیک باشد. بیزینسی که فقط روی کاغذ است و تعهدی برای انجام آن وجود ندارد، واجد شرایط نیست.

نیازی نیست که همه سرمایه گذاری انجام شود، اما سرمایه گذار باید مدارکی را ارائه دهد که نشان بدهد چگونه مقدار قابل توجهی از سرمایه قبلاً صرف شده و چگونه بقیه ی آن قرار است خرج شود.

این مطلب باید ذکر شود که بسیاری از سرمایه گذاران E2 خواستار خرید بیزینس های موجود هستند، اما همچینین نمی خواهند در صورتی که به آنها ویزای E2 داده نشود، ضرر کنند. بنابراین، قانون به سرمایه گذار اجازه می دهد قرارداد هایی تنظیم کند که شرط اجرای آن قراردادها گرفتن ویزا است و در صورتی که ویزا به سرمایه گذار داده نشود تمام قراردادهایی که برای خرید بیزینس در آمریکا انجام داده باطل شده و پول او باز پس داده می شود.

 

چگونگی اثبات سرمایه

هرچند که پروسه ی اثبات سرمایه برای ویزا E2 به سختی ویزا EB5 نیست، اما سرمایه گذار E2 نیز باید منبع سرمایه را ثابت کند. دو راه برای اثبات منبع درآمد به افسر کنسولی وجود دارد:

       اول، سرمایه گذار باید مالکیت و کنترل اش را بر مبلغ سرمایه گذاری شده نشان دهد. این شرط می تواند با ارائه مدارکی که نشان می دهند این سرمایه چگونه به دست آمده انجام شود. طبق قوانین این پول می تواند از طریق درآمد، هدیه یا ارث به دست آمده باشد. سرمایه ای که از وام به دست آمده تنها در صورتی مجاز است که خود سرمایه گذار مسئول پرداخت اقساط آن باشد.

       دوم، متقاضی باید نشان دهد که این سرمایه از منابع قانونی به دست آمده است. معمولاً، این شرط با مدارک مندرج در مورد اول انجام می شود. گاهی، اسناد در لایه های متعددی مورد نیاز هستند. برای مثال، اگر سرمایه از طریق فروش املاک به دست آمده، متقاضی باید هم مدارک دال بر فروش ملک را ارائه دهد و هم نشان دهد آن ملک در مرحله اول چگونه خریداری شده بوده است.

 

چه مدارکی برای ویزای E2 نیاز است؟

کنسولگری های مختلف، ممکن است معیار های متفاوتی داشته باشند اما معمولاً همراه با درخواست باید اسناد متعددی ارائه شوند، از جمله قرارداد های خرید و اجاره، صورت حساب های بانکی، رسید و سفارشات خرید، فیش های حقوق، مدارک هدیه یا فروش املاک و بیزینس پلان ها.

 

پروسه ی درخواست ویزای E2

از آنجایی که موافقت با E2 به گسترش یک بیزینس وابسته است، کل پروسه نیازمند یک محاسبه ی پیچیده، تحقیق در مورد بازار، و برنامه ریزی های پیشرفته است. بدین ترتیب توصیه می شود افراد علاقه مند، در همان ابتدای کار با مشاورین و وکلای قانونی مشورت کنند. شرکت کنکاش با سی سال سابقه در این امر راهنمای شما خواهد بود.

سرمایه گذاران علاقه مند به درخواست ویزا E2 چه در آمریکا (برای تغییر وضعیت اقامت خود از یک ویزای قانونی دیگر به ویزای E2) چه خارج آن می توانند از طریق پر کردن فرم I-129 اقدام کنند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش