ارزانترین گلدن ویزای اروپا

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از معروف‌ترین روش‌های اخذ اقامت از بعضی کشورهای اروپایی، سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات است. در این روش، شما بر اساس بازه مشخصی از قیمت‌ها می‌توانید برای خرید خانه، آپارتمان و ویلای قدیمی یا نوساز در برخی شهرهای مشخص اقدام کرده و از این طریق صاحب اقامت آن کشور شوید.

کشورهایی مانند پرتغال، اسپانیا، یونان و قبرس برای سرمایه‌گذاری از طریق ملک در سال‌های اخیر برنامه‌های دقیق و جدی داشته‌اند و ایرانیان بسیاری از این طریق موفق به اخذ اقامت اروپا شده‌اند.

به همین بهانه قرار است در ادامه کمی درباره اخذ اقامت اروپا از طریق خرید ملک که به برنامه ویزای طلایی Golden visa معروف است، صحبت کرده و سپس به ارزان‌ترین کشور برای خرید ملک اشاره کنیم تا بر اساس آن تصمیم‌گیری مناسبی داشته باشید.

اخذ اقامت دائم اروپا چه معنایی دارد؟

احتمالاً این روزها درباره سرمایه‌گذاری در اروپا و روش‌های مختلف اخذ اقامت شنیده باشید. بیشتر مردم در تلاش هستند تا از هر طریقی ارزش سرمایه‌شان را حفظ کرده و در حوزه طلا، بورس یا مستغلات سرمایه‌گذاری کنند.

برخی هم می‌خواهند با یک تیر دو نشان زده و علاوه بر سرمایه‌گذاری خارجی موفق به اخذ اقامتی معتبر هم بشوند. به همین خاطر درباره اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه‌گذاری یا خرید خانه صحبت می‌کنند که شاید هم از قوانین دقیق آن اطلاع نداشته باشند.

اول از همه بیایید درباره معنای اقامت کشورهای اروپایی صحبت کنیم. داشتن اقامت یک کشور اروپایی عضو شنگن به معنای سفر آزاد به کشورهای عضو این منطقه بدون اخذ ویزا است.

 متأسفانه چنین خواسته و سفری برای بسیاری از ایرانیان به دلیل مسائل سیاسی بین کشورها امکان‌پذیر نیست و تقریباً برای سفر به بیشتر نقاط اروپا اعم از حوزه شنگن یا خارج از آن متقاضیان ایرانی مجبور به صرف هزینه و زمان بسیار برای مدارک و روند اخذ ویزا هستند که شاید موفق هم نباشد.

در برنامه‌های گلدن ویزا، بعد از اینکه افراد چند سال اقامت موقت خود را حفظ کردند، می‌توانند درخواست اقامت دائم و حتی شهروندی و پاسپورت کرده و در آن کشور مانند یک شهروند واقعی به زندگی ادامه دهند.

به همین خاطر، بیشتر سرمایه‌گذاران به دنبال بهترین کشورهای اروپایی برای خرید ملک هستند تا از طریق ویزای طلایی برای اخذ اقامت اروپا اقدام کنند.

چندین کشور اروپایی از جمله پرتغال برنامه‌ای تحت عنوان برنامه ویزای طلایی ارائه کرده‌اند که به متقاضیان اقامت اروپا این امکان را می‌دهد که با سرمایه‌گذاری در این کشور اقامت آنجا را دریافت کنند. با این معرفی کوتاه بیایید با جزئیات برنامه ویزای طلایی هم آشنا شویم.

برنامه ویزای طلایی چیست؟

«ویزای طلایی» برنامه‌ای است که به افراد ثروتمند این امکان را می‌دهد تا در ازای سرمایه‌گذاری قابل‌توجه در برخی کشورهای ارائه‌دهنده این برنامه، اقامت آن‌ کشور را دریافت کنند. البته زمان دریافت این اقامت بستگی به کشور انتخابی شما دارد و قوانین هر کشور با کشور دیگر فرق دارد.

به منظور واجد شرایط بودن برای ویزای طلایی باید سرمایه زیادی را به این برنامه‌ها اختصاص دهید که باتوجه‌به قوانین هر کشور این مبلغ متغیر است.

به همین خاطر، تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری و خرید ملک در این کشورها با توجه ‌به مبلغ بالا کار آسانی نیست و باید بررسی کنید که آیا این کار مزایای زیادی برای شما دارد یا نه و بعد سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

نگاهی به برنامه ویزای طلایی اروپا

اگر در کشورهای اروپایی مانند پرتغال که ویزای طلایی ارائه می‌دهند، سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید ویزای طلایی دریافت کنید. ویزای طلایی در قالب یک مجوز اقامت صادر می‌شود که می‌تواند به طور مداوم تا زمانی که سرمایه‌گذاری خود را حفظ کنید یا تا زمانی که واجد شرایط اقامت دائم شوید، تمدید شود.

تعدادی از کشورهای اروپا ویزای طلایی صادر می‌کنند؛ اما محبوب‌ترین آنها ویزای طلایی کشور پرتغال است که قیمت بسیار مناسبی دارد، یعنی از ارزان‌ترین هزینه لازم برای خرید ملک، ۲۸۰ هزار یورو شروع شده و تا ۵۰۰ هزار یورو افزایش دارد.

حفظ مالکیت ملک در برنامه ویزای طلایی اجباری نیست و شما می‌توانید به‌راحتی سرمایه خود را از کشورهای ارائه‌دهنده ویزای طلایی خارج کنید؛ اما توجه داشته باشید که خارج‌کردن سرمایه از این کشورها یعنی ازدست‌دادن اقامتی که برایش زحمت کشیدید، مگر اینکه فروش ملک بعد از زمان مشخص شده توسط دولت آن کشور باشد.

در ضمن، دریافت ویزای طلایی به معنای دریافت تابعیت و شهروندی نیست و شما برای دریافت شهروندی در اروپا از طریق ویزای طلایی باید مدت مشخصی مالکیت ملک و اقامت خود را حفظ کنید و سپس با توجه ‌به قوانین هر کشور مدتی را در آنجا حضور داشته باشید.

در این مدت هم می‌توانید خانه را اجاره داده و درآمد دلاری و یورویی داشته باشید تا بعد از دریافت اقامت دائم یا شهروندی برای ادامه سرمایه‌گذاری و افزایش سودتان تصمیم بهتری بگیرید.

شرایط لازم برای دریافت ویزای طلایی پرتغال چیست؟

خب حالا که پرتغال را به‌عنوان بهترین و البته ارزان‌ترین کشور جهت شرکت در برنامه ویزای طلایی معرفی کردیم، ببینیم که شرایط لازم برای دریافت ویزای طلایی چیست. برای ورود به این برنامه شما باید حتماً:

 • توانایی فراهم‌کردن سرمایه موردنیاز را داشته باشید
 • پول و سرمایه‌تان باید از راه قانونی به‌دست‌آمده باشد
 • نباید سابقه کیفری و سوءپیشینه داشته باشید
 • شما و خانواده‌تان باید مدت‌زمان مشخصی را در هرسال در پرتغال ساکن باشید
 • سن شما باید حداقل ۱۸ سال باشد

در ضمن، کشور پرتغال به ارزش‌های خانواده توجه زیادی دارد و به همین دلیل اگر فرد اقامت این کشور را دریافت کند، به خانواده نزدیک او یعنی همسر و فرزندان هم اقامت پرتغال داده می‌شود.

برای ویزای طلایی چقدر سرمایه‌گذاری لازم است؟

مقدار پولی که برای ویزای طلایی باید سرمایه‌گذاری کنید، بستگی به کشور موردنظرتان دارد.

کشورهایی مانند پرتغال و اسپانیا تا سقف ۵۰۰ هزار یورو امکان خرید خانه را برای متقاضیان خارجی فراهم کرده‌اند. همان‌طوری که گفتیم در بین کشورهای مختلف، پرتغال هزینه‌ها را در برنامه ویزای طلایی و خرید ملک در پایین‌ترین حد ممکن نگه داشته و متقاضیان می‌توانند با حداقل ۲۸۰ هزار یورو در برنامه این کشور شرکت کنند.

البته زمانی که بخواهید وارد فرایند خرید ملک در پرتغال شوید، متوجه خواهید شد که هزینه خرید در مناطق پرجمعیت و کم‌تراکم تفاوت دارد و مانند ایران بین خانه‌های نوساز و قدیمی که نیازمند بازسازی باشد، تفاوت وجود دارد.

شما بر اساس بودجه مدنظرتان می‌توانید هر ملکی را که پسند کرید، خریداری کنید. فقط یادتان باشد که بر اساس مصوبه جدید پرتغال، دیگر سرمایه‌گذاران در دو شهر لیسبون و پورتو مجاز به خرید خانه برای شرکت در برنامه ویزای طلایی نیستند.

آیا می‌توان با وام در برنامه ویزای طلایی شرکت کرد؟

اگر یادتان باشد، گفتیم که در این برنامه باید منشأ ثروت را مشخص کرده و از راه قانونی پول خرید خانه را به‌دست آورده باشید. به همین خاطر برخی از سرمایه‌گذاران می‌خواهند با دریافت وام هزینه لازم برای خرید خانه را داشته باشند که متأسفانه چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

 اگر قصد دارید از طریق سرمایه‌گذاری اقامت پرتغال را دریافت کنید، باید اثبات کنید که سرمایه کاملاً برای شما است و وام‌گرفتن این موضوع را نقض می‌کند.

کدام کشورهای اتحادیه اروپا ویزای طلایی و طرح‌های سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهند؟

درست است که پرتغال بهترین و ارزان‌ترین کشور برای خرید خانه و شرکت در برنامه ویزای طلایی است؛ اما خوب است بدانید که برخی کشورهای اروپایی دیگر هم از طریق سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات طرح‌های اخذ اقامت را ارائه می‌دهند که شامل کشورهای زیر می‌شوند:

 • اسپانیا
 • پرتغال
 • یونان
 • قبرس

از بین کشورهای ارائه‌دهنده ویزای طلایی کشور پرتغال مناسب ایرانیان است و از حداقل قیمت ۲۸۰ هزار یورو شروع می‌شود.

برنامه ویزای طلایی کشور پرتغال را از کجا شروع کنم؟

برای شرکت در برنامه کشور پرتغال به ۲۸۰ هزار یورو سرمایه نیاز دارید. شما ابتدا در این برنامه یک اقامت یک‌ساله و سپس دو اقامت دو‌ساله دریافت می‌کنید و برای حفظ اقامت باید حداقل ۷ روز از هرسال را در این کشور سپری کنید.

بعد از ۵ سال و با حفظ سرمایه، می‌توانید در آزمون زبان پرتغالی شرکت کرده و بعد از قبولی برای اخذ اقامت دائم، تابعیت پرتغال و پاسپورت پرتغال درخواست دهید.

اگر در برنامه ویزای طلایی پرتغال شرکت کنید، می‌توانید بدون نیاز به اقامت طولانی‌مدت در این کشور در مدت ۵ سال تابعیت کشور پرتغال را دریافت کنید.

مزایای شرکت در برنامه کشور پرتغال چیست؟

برنامه اخذ ویزای طلایی پرتغال مزایای بسیاری دارد که برخی از مهم‌ترین آنها را در ادامه آورده‌ایم:

 • گزینه‌های سرمایه‌گذاری ارزان است و از ۲۸۰ هزار یورو شروع می‌شود.
 • برای تمدید ویزا تنها باید یک تا دو هفته در سال در پرتغال ساکن باشید.
 • شما می‌توانید پس از ۵ سال بدون نیاز به زندگی دائم در پرتغال برای دریافت شهروندی این کشور درخواست دهید.
 • شما و اعضای خانواده‌تان از آزادی حرکت در منطقه شنگن لذت خواهید برد.
 • با داشتن پاسپورت پرتغال می‌توانید به بیش از ۱۸۰ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنید.

کلام آخر

همان‌طور که در این مقاله گفته شد، ویزای طلایی نوعی برنامه اقامتی است که در ازای سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات به افراد اعطا می‌شود.

این برنامه توسط برخی کشورهای اروپا ارائه می‌شود که محبوب‌ترین آنها کشور پرتغال است. برنامه کشور پرتغال شرایط آسانی برای متقاضیان قرار داده و نسبت به بیشتر برنامه‌های مشابه هزینه کمتری دارد.

اگر درباره برنامه ویزای طلایی کشور پرتغال سؤالی دارید، می‌توانید با ما در کنکاش تماس بگیرید تا برای خرید ملک، امکان بازدید از املاک و جزئیات برنامه شما را راهنمایی کنیم.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *