افراد متمول چه کشور هایی را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند؟


امتیاز دهید post

سرمایه گذاری افراد متمول در کشورهای مختلف

امروزه سرمایه گذاری افراد متمول فقط به کشور خودشان محدود نمی شود و این افراد با توجه به اهداف مختلف خود کشورهای مختلفی را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. در این میان برخی از کشورها سرمایه گذاران را بیشتر به خود جلب می کنند، زیرا مزایای قابل توجهی را در عوض سرمایه گذاری به آن ها اعطا می کنند. این مزایا شامل اعطای اقامت یا شهروندی به سرمایه گذار و خانواده او، حق آزادی سفر بدون ویزا، امکان برنامه ریزی برای پرداخت مالیات، امنیت خانواده، کسب سود بیشتر و … است. 

مالتا، پرتغال، اسپانیا، مونته نگرو، دومینیکا، گرانادا، ترکیه، قبرس، انگلستان، آمریکا و کانادا از جمله کشورهایی هستند که افراد متمول در سرتاسر دنیا برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. همه این کشورها دارای برنامه های اعطای اقامت یا شهروندی از طریق سرمایه گذاری هستند. به این صورت که متقاضی در این کشور ها سرمایه گذاری می کند و اقامت یا شهروندی را بدست می آورد.

اما بسیاری از این برنامه ها برای شهروندان ایرانی بسته است. تنها کشورهایی که همچنان امکان سرمایه گذاری در آن ها برای ایرانی ها وجود دارد، پرتغال، دومینیکا، قبرس، ترکیه، یونان و کانادا است.

توجه داشته باشید که از بین این ۶ کشور، پرتغال، یونان و کانادا در وهله اول به سرمایه گذار اقامت اعطا می کنند و پس از چند سال امکان دریافت شهروندی وجود دارد، اما دومینیکا، قبرس و ترکیه مستقیما شهروندی را به سرمایه گذار اعطا می کنند.

برنامه های سرمایه گذاری پرتغال

برنامه های سرمایه گذاری پرتغال

پرتغال دارای ۲ برنامه سرمایه گذاری با نام های ویزای طلایی و ویزای انجل است. در برنامه ویزای طلایی یا اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک، متقاضی با سرمایه گذاری به ارزش حداقل ۲۸۰ هزار یورو در بخش املاک پرتغال می تواند اقامت این کشور را برای خود، خانواده و فرزندان وابسته دریافت کند. این اقامت را  می توان هر ۲ سال تمدید کرد، اما برای هر بار تمدید باید ۲ هفته در کشور  پرتغال ماند. 

در برنامه ویزای انجل پرتغال، متقاضی باید ۱۸۰ هزار یورو در پرتغال سرمایه گذاری کند. روند برنامه به این صورت است که یک شرکت استارتاپ برای سرمایه گذار در پرتغال تاسیس  می شود و یک شرکت انکوباتور با تحقیق و بررسی این شرکت را به مدت ۳ سال کاملا  پشتیبانی می کند. بعد از ۳ سال پشتیبانی و سر پا کردن بیزینس، شرکت به متقاضی تحویل داده خواهد شد. در این مرحله سرمایه گذار می تواند شرکت را نگه دارد یا بفروشد. در هر صورت اقامت این کشور را بدست می آورد. این برنامه حتی یک روز هم شرط حضور ندارد.

بنابراین، با سرمایه گذاری متقاضی، اقامت پرتغال به او و خانواده او اعطا می شود. این افراد دارای حق زندگی، کار، تحصیل و بهره مندی از خدمات درمانی در کشور پرتغال و حق سفر بدون ویزا به تمام کشورهای حوزه شنگن هستند.

این ۲ برنامه تنها برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری هستند که بعد از ۵ سال می توانند به دریافت اقامت دائم و شهروندی  این کشور منجر شود. شهروند پرتغال، شهروند کل اتحادیه اروپا است و دارای حق زندگی، کار، تحصیل و بهره مندی از خدمات درمانی در کل اتحادیه اروپا است. همچنین شهروند پرتغال می تواند برای دریافت پاسپورت پرتغال اقدام کند و از مزایای سفر بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به ۱۸۶ کشور دنیا بهره ببرد.

برنامه سرمایه گذاری دومینیکا

برنامه سرمایه گذاری دومینیکا

در برنامه سرمایه گذاری دومینیکا ۲ گزینه برای اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور وجود دارد:

 ۱- کمک بلاعوض به دولت دومینیکا به ارزش ۱۰۰ هزار دلار آمریکا: در این گزینه مبلغ پرداختی به متقاضی بازگردانده نمی شود

۲- سرمایه گذاری در پروژه های مورد تایید دولت دومینیکا به ارزش ۲۲۰ هزار دلار آمریکا: ملک خریداری شده تا ۳ سال قابل فروش نخواهد بود. پس از ۳ سال متقاضیان می  توانند ملک یا سهام خریداری شده را به قیمت روز بفروشند و سرمایه خود را  نقد کنند.

در هر صورت در عرض چند ماه تابعیت و پاسپورت دومینیکا به متقاضی، همسر او، فرزندان زیر ۱۸ سال، فرزندان بالای ۱۸ سال محصل و وابسته، پدر و مادر متقاضی اصلی یا همسر (در صورت وابستگی آن ها) اعطا می شود.

از بین پروژه های مورد تایید دولت دومینیکا، شرکت کنکاش نماینده فروش هتل سرشناس و بین المللی هیلتون در دومینیکا است. این پروژه بر خلاف بسیاری از پروژه های دیگر کاملا طبق بیزینس پلان خود جلو می رود و اصلا از برنامه عقب نیست. 

این برنامه شرط حضور و شرط زبان و نیازی به سفر به دومینیکا برای انجام مصاحبه ندارد.

دارندگان پاسپورت این جزیره زیبا دارای حق سفر بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به بیش از ۱۴۰ کشور دنیا هستند.

برنامه سرمایه گذاری قبرس

برنامه سرمایه گذاری قبرس

قبرس دارای ۲ برنامه سرمایه گذاری برای اخذ اقامت قبرس و اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس است. از میان این ۲ برنامه، برنامه اخذ اقامت برای ایرانی ها بسته است و شهروندان ایرانی فقط می توانند در برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور شرکت کنند. 

اخذ پاسپورت قبرس، مستلزم سرمایه گذاری به ارزش حداقل ۲ میلیون یورو به علاوه کمک بلاعوض به دولت قبرس به مبلغ ۱۵۰,۰۰۰ یورو است. این ۲ میلیون یورو سرمایه گذاری می تواند سرمایه گذاری در خرید ملک و یا سرمایه گذاری در بیزینس ها و شرکت های قبرسی باشد. مبلغ سرمایه گذاری باید به مدت ۵ سال در کشور قبرس حفظ شود.

از این مبلغ متقاضی باید یک ملک مسکونی به ارزش حداقل ۵۰۰,۰۰۰ یورو در قبرس بخرد و این ملک مسکونی را هرگز نفروشد.

با سرمایه گذاری متقاضی اصلی در قبرس، تمامی اعضای خانواده او از جمله همسر متقاضی، فرزندان زیر ۱۸ سال و فرزندان بالغ با وابستگی مالی (دانشجویان تا سن ۲۸ سال) واجد شرایط درخواست تابعیت و پاسپورت این کشور هستند. پدر و مادر متقاضی هم می توانند در پرونده شامل شوند، به شرط آن که یک ملک مسکونی دیگر به ارزش حداقل  ۵۰۰ هزار یورو در قبرس خریداری نمایند.

این برنامه تنها برنامه ای است که می توان از طریق آن در حدود چندین ماه تابعیت و پاسپورت اروپا را بدست آورد. شهروند قبرس، شهروند کل اتحادیه اروپا است و دارای حق زندگی، کار، تحصیل و بهره مندی از خدمات درمانی در کل اتحادیه اروپا است. دارندگان پاسپورت این کشور دارای حق سفر بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به ۱۷۴ کشور در دنیا هستند.

برنامه سرمایه گذاری ترکیه

برنامه سرمایه گذاری ترکیه

ترکیه دارای ۲ گزینه برای سرمایه گذاری است که هر ۲ گزینه در نهایت منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه می شود و قدرت سفر بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به ۱۱۰ کشور در دنیا را به سرمایه گذاران اعطا می کند:

۱- خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا 

۲- سپرده بانکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا در یک حساب بانکی در ترکیه

در هر ۲ حالت، سرمایه گذاری باید به مدت ۳ سال حفظ شود. امکان پرداخت معادل این مبلغ به لیر هم وجود دارد.

با سرمایه گذاری متقاضی اصلی، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال او هم شامل پرونده می شوند.

برنامه سرمایه گذاری ترکیه شرط حضور ندارد و سرمایه گذاران می توانند ملک خود را اجاره دهند و از سود آن بهره ببرند. علاوه بر این، ۲ مشوق بین المللی برای این برنامه وجود دارد:

توافقنامه آنکارا

به  موجب این توافقنامه که بین کشور ترکیه و منطقه اقتصادی اروپا امضا شده  است، شهروندان ترکیه می توانند در کشورهای مربوطه (از جمله بریتانیا) یک  کسب و کار ایجاد کنند، به آن کشور نقل مکان کنند و برای اخذ اقامت دائم و  شهروندی آن کشور اقدام کنند.

معاهده E2

شهروندان  ترکیه می توانند برای ویزای E-2 آمریکا درخواست دهند. متقاضیان باید در یک  کسب و کار در آمریکا سرمایه گذاری کنند و مالک حداقل ۵۰ درصد از سهام آن  باشند. حداقل مبلغ سرمایه گذاری به طور رسمی تعیین نشده است، با این وجود  توصیه می شود که حداقل ۱۲۰ هزار دلار سرمایه گذاری شود. این فرآیند حداقل ۳ ماه زمان می برد و در صورت موافقت با درخواست متقاضیان ویزای اقامت ۵ ساله  با امکان تمدید اعطا می شود.

برنامه سرمایه گذاری یونان

برنامه سرمایه گذاری یونان

برنامه سرمایه گذاری یونان در میان برنامه های اخذ اقامت اروپا از  طریق خرید ملک کمترین هزینه را برای سرمایه گذاری نیاز دارد.  ملک خریداری شده می تواند در خود یونان و یا در جزایر آن باشد. همچنین این  ملک می تواند مسکونی یا تجاری باشد. در هر صورت مجموع ارزش املاک خریداری شده باید حداقل ۲۵۰ هزار یورو باشد.

با سرمایه گذاری متقاضی اصلی، اقامت یونان به او، همسر او و فرزندان وابسته و محصل تا سن ۲۱ سال اعطا می شود. دارندگان این اقامت دارای حق زندگی و تحصیل در یونان و حق سفر بدون ویزا به تمام کشورهای حوزه شنگن هستند.

 این برنامه شرط حضور ندارد اما در صورتی که متقاضی بخواهد تابعیت و پاسپورت یونان را بدست آورد، باید ۷ سال در این کشور زندگی کند. شهروند یونان، شهروند کل اتحادیه اروپا است و دارای حق زندگی، کار، تحصیل و بهره مندی از خدمات درمانی در کل اتحادیه اروپا است. پاسپورت این کشور دارای قدرت سفر بدون ویزا به ۱۸۳ کشور در دنیا است.

برنامه سرمایه گذاری کانادا

برنامه سرمایه گذاری کانادا

بر خلاف ۵ برنامه دیگر، برنامه های سرمایه گذاری کانادا از طریق خرید ملک نیستند و نیاز به حضور فیزیکی متقاضی دارند. متقاضیان دارای سابقه مدیریت و ثروت لازم می توانند یک کسب و کار را در کانادا خریداری و یا ایجاد کنند. سپس با ویزای کار وارد کانادا شوند  و آن کسب و کار را مدیریت کنند. پس از آن می توانند برای اخذ  اقامت دائم کانادا اقدام کنند. یکی از برنامه های موفق و پرطرفدار سرمایه گذاری در کانادا برنامه فدرال Owner- Operator است.

برنامه فدرال Owner- Operator

در حال حاضر متقاضیان می توانند از طریق خرید بیزینس در هر جای کانادا در ابتدا اجازه کار دریافت کند و وارد کانادا شود تا روی بیزینس خود کار کند. این برنامه هیچ  گونه حداقل میزان ثروت و یا حداقل میزان سرمایه گذاری را معین نمی کند و در  همه جای کانادا قابل انجام است. همچنین هیچ گونه شرط دانش زبان انگلیسی  وجود ندارد. بعد از گذشت حداقل یک سال می توان از طریق یکی از برنامه های  موجود دولت کانادا برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کرد.

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های سرمایه گذاری با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.