اقتصاد قبرس

5/5 - (1 امتیاز)

احتمالاً بارها نام قبرس را به‌عنوان یک کشور زیبای اروپایی با موقعیت‌های مناسب شنیده با‌شید. قبرس در اروپای شرقی واقع شده و هنوز به عضویت شنگن درنیامده، ولی در سال‌های پیش‌رو به احتمال زیاد یکی از اعضای این پیمان خواهد شد.

موقعیت فوق‌العاده این کشور اروپایی در توریسم و سرمایه‌گذاری، فرصت خوبی برای متقاضیان ایرانی است تا سفری متفاوت را به این کشور داشته باشند و با خرید ملک بتوانند درامد یورویی کسب کنند، اما چطور؟

با ما همراه باشید تا در این مقاله مفصل دربارۀ قبرس، خرید ملک در شهرهای مختلف و شرایط  اقتصادی این کشور زیبا صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: اقامت قبرس از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک

قبرس، کشوری با آینده طلایی در اقتصاد اروپا!

قبرس  در سال‌های اخیر به کشوری موفق در همه عرصه‌ها تبدیل شده و با موفقیت قابل‌قبولی در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفته است. حالا قبرس به‌عنوان کشوری که یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی اروپا را در سال‌های اخیر پشت سر گذاشته، شناخته می شود.

رشد و پیشرفت اقتصادی قبرس پس از بحران مالی اروپای شرقی در دهه ۹۰ میلادی و به‌خصوص طی سه سال اخیر از حد انتظارات جامعه جهانی بسیار فراتر رفته است.

 این جزیره زیبای مدیترانه مصمم است که با جذب سرمایه خارجی و بهبود شرایط به یکی از بهترین مقاصد سفر و البته سرمایه‌گذاری در اروپای شرقی تبدیل شود.

قبرس پس از بحران مالی سال ۲۰۱۳ در اجرای اقداماتی سختگیرانه برای بازسازی و بهبود زیرساخت‌های اقتصادی در تمامی بخش‌ها توانست موفقیت و توانایی قابل‌توجهی نشان دهد.

این کشور با عبور از رکود اقتصادی سال ۲۰۱۵ (یعنی یک سال زودتر از پیش‌بینی‌های انجام شده) و ادامه رشد اقتصادی در ۲۰۱۶ از حد انتظارات فراتر رفت.

با وجود یک دوره چالش‌برانگیز برای یکی از کوچک‌ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سازگاری و بهسازی سیستم اقتصادی کماکان ادامه داشت و این شرایط به قبرس این امکان را داد تا خود را به‌عنوان کشوری با اقتصاد خودکفا و پررونق در عرصه بین‌المللی به سرمایه‌گذاران معرفی کند.

نگاهی به گذشته اقتصادی قبرس

قبرس در سال ۱۹۶۰ میلادی از امپراطوری بریتانیا مستقل شد و توانست با دولتی قوی و مقتدر با رعایت قوانین بین‌المللی در سال ۲۰۱۴ عضو اتحادیه اروپا شود. این کشور در سال ۲۰۰۸ با واحد پول ملی اختصاصی خودش، مبادلات تجاری را از سر گرفت و در نهایت سال ۲۰۱۱ از سوی IMF  به‌عنوان یکی از ۳۱ اقتصاد پیشرفته جهان معرفی شد.

اقتصاد قبرس بارها و بارها دچار شکست شد ولی باز توانست به جایگاه خودش بازگشته و به موفقیت برسد. یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های اقتصادی این کشور در سال ۱۹۷۴ و با حمله ارتش ترکیه به قسمت‌های شمالی جزیره بود.

در همین سال، کودتایی هم تحت حمایت دولت پادشاهی یونان رخ داد که در نهایت منجر به کوچ اجباری بسیاری از مردم و افت شدید تولید ناخالص داخلی شد، به‌طوری که در عرض یک سال تولید ناخالص داخلی از ۱۹ درصد به ۱۶ درصد رسید.

سخت‌کوشی و تمرکز کاری مردم باعث شد که تولید ناخالص داخلی رشدی جهش‌وار حدود ۱۸ درصد را دو سال بعد از کودتا تجربه کند و در ادامه به مدت ۳۰ سال با یک دوره رشد اقتصادی موفق و قابل‌قبول مواجه شود.

پس از استقلال از بریتانیا، اقتصاد قبرس دستخوش تحولات بسیاری شد. در دهه ۶۰ میلادی، قبرس صادرکننده کالاهای تولیدی بود و در دهه ۸۰ توانست به مرکز گردشگری، راه‌اندازی کسب‌وکار و خدمات بین‌المللی تبدیل شود.

در حال حاضر، قبرس  از سوی بانک جهانی به‌عنوان کشوری با درآمد بالا انتخاب شده که بخش بزرگی از اقتصادش مبتنی بر خدماتی از جمله گردشگری، خدمات مالی، املاک و مستغلات است و همین بخش بیش از ۹۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی جزیره و حدود ۷۵ درصد از اشتغال قبرس را تأمین می‌کند.

قبرس در سال ۲۰۱۳ تحت یک تحول اقتصادی دیگر، ناشی از بحران یورو قرار گرفت و پنجمین کشور عضو اتحادیه اروپا بود که درخواست کمک مالی از کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پولTroika  کرد.

کمک مالی به قبرس در سال ۲۰۱۳ توجه جهانیان را به خود جلب کرد، چرا که اولین و تنها کمک مالی در سراسر جهان بود که شرط اعطای وثیقه‌ای از سپرده‌های بانکی اعمال می‌شد.

پس از اعطای کمک مالی ۱۰ میلیارد یورویی گروه اروپا و شرایط بی‌سابقه آن، بازسازی اقتصادی و بازپس‌گیری اعتبار بانک‌های قبرس به اولویت اصلی این کشور تبدیل شد.

قبرس با قدرت به مسیر موفقیت ادامه می‌دهد!

در شرایطی که تمام کشورهای اروپایی دچار بحران مالی جدی بودند، بازگشت مقتدرانه قبرس به بازارهای بین‌المللی، یک گام مثبت به‌سوی بازیابی اعتبار و اعتماد در چشم جامعه جهانی و  تجارت بین‌المللی بود.

بازار موفق اوراق قرضه با ارزش بیش از ۳ میلیارد یورو، ارتقا متوالی در گزارش‌های شاخص‌های بین‌المللی و نتایج مثبت بانک‌ها، همه منجر به افزایش علاقه سرمایه‌گذاران از جمله متقاضیان ایرانی به انجام سرمایه‌گذاری در قبرس شد.

در این میان، علاقه‌مندان به اخذ پاسپورت قبرس نیز مشتاقانه قوانین اخذ پاسپورت را دنبال کردند تا در زمان مناسب و با تصویب قوانین جدید بتوانند با شروع سرمایه‌گذاری در این کشور وارد پروسه اخذ پاسپورت شوند، اما متاسفانه هنوز امکان اخذ پاسپورت مستقیم قبرس از طریق سرمایه‌گذاری وجود ندارد و این برنامه فعلاً بسته است.

معتبرترین سیستم بانک جهانی

بانک‌های قبرس را باید از معتبرترین بانک‌های جهان دانست که تحت تست‌های سختگیرانهECB  قرار گرفته و جای پای محکمی بعد از بحران سال ۲۰۱۳ برای خود پیدا کرده است.

نقدینگی و پرداخت بدهی در سیستم بانکی قبرس به‌صورت چشم‌گیری بهبودیافته و سپرده‌ها در سال ۲۰۱۶ بیش از ۳ میلیارد یورو افزایش داشته است.

علاوه بر این، قوانین ورشکستگی و  سلب حق اقامه دعوی موجب کاهش بیش از ۴ میلیارد یورو وام‌های بیش از ۹۰ روز (بین اکتبر ۲۰۱۵ تا  اکتبر ۲۰۱۶) شده است.

علی‌رغم شرایط سختگیرانه وام‌دهندگان به قبرس، کشور از برنامه نظارت و اصلاحات سختگیرانه برای اصلاح ضعف‌های اساسی در نظام مالی خود استفاده کامل کرده است.

نرخ بالای تولید ناخالص داخلی

اقتصاد قبرس از سال ۲۰۱۵ رشد خوبی را در نرخ تولید ناخالص داخلی تجربه کرد و توانست دو سال بعد یعنی سال ۲۰۱۷ این میزان را تا ۳ درصد هم افزایش دهد.

این نرخ رشد در تولید ناخالص داخلی طی دو سال نشان‌دهنده کشوری با رشد بالای اقتصادی و فرصت‌های بی‌شمار برای سرمایه‌گذاری است که نه‌تنها با بحران نقدینگی و رکود مواجه نیست، بلکه سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتر خواهان ورود به بازار تجاری جنین کشوری هستند

کاهش نرخ بیکاری

یکی از شاخص‌هایی که به کمک آن می‌توان بحران یا شکوفایی اقتصادی را محاسبه کرد، نرخ بیکاری به‌خصوص در میان جوانان است.

خوشبختانه قبرس با نرخ رو به کاهشی در میزان بیکاری مواجه است، به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۶ نرخ بیکاری قبرس حدود ۱۳ درصد و با یک درصد کاهش نسبت به سال قبل بود.

این رقم همچنان به روند کاهش خودش ادامه دارد. با شروع پاندمی کرونا در سطح بین‌المللی، برخلاف دیگر کشورهای جهان، قبرس چندان هم با معضلات اقتصادی دست‌وپنجه نرم نکرد و حالا یکی از قدرت‌های اقتصادی شرق اروپا محسوب می‌شود.

تجارت و سرمایه‌گذاری در قبرس

حالا به مهم‌ترین قسمت بحثمان که منتظرش بودید، یعنی تجارت و سرمایه‌گذاری در قبرس رسیدیم. از سال ۲۰۱۵ روند رشد سرمایه‌گذاری در قبرس با ثبت کشتی‌های جدید در ناوگان و از سال ۲۰۱۶ با افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن شروع شد.

بیش از نیمی از تجارت کالا و محصولات در قبرس با اتحادیه اروپا انجام می‌گیرد. شرکای اصلی صادرات کالای قبرس، دو کشور یونان و بریتانیا است و اصلی‌ترین کالاهای صادراتی، محصولات دارویی، محصولات غذایی خام و یا فرآوری شده و البته ضایعات است.

سه شریک اصلی واردات کالاها، یونان، بریتانیا و ایتالیا هستند. این جزیره عمدتاً هیدروکربن، ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه و آهن و فولاد وارد می‌کند.

به‌عنوان یک اقتصاد باز کوچک و البته موفق، قبرس در حال حاضر کاملاً متکی بر واردات انرژی است.

در سال‌های اخیر هم طیف وسیعی از ابتکارات جدید با هدف جذب سرمایه‌گذاری بیشتر در حال اجرا است و توجه سرمایه‌گذاران به تحولات گسترده در مقیاس بزرگ جلب شده است.

ایجاد انگیز‌ه‌های جدید

اقدامات مالیاتی جدید باعث شده که چهارچوب جامع، شفاف و دیرین سیستم مالیاتی قبرس بهبود بیشتری بیابد.

اقدامات مالیاتی جدید در قبرس کاملاً مطابق بر دستورالعمل اتحادیه اروپا هستند. این قوانین مشخص و جدید از هرگونه توسعه اقتصادی  در قبرس که با کمک سرمایه خارجی برای تأمین مالی یا تشویق به ایجاد کسب‌وکار با ارائه مزایایی قانع‌کننده باشد.

حمایت می‌کند. همین قوانین جدید مالیاتی که با تکیه ‌بر قانون رسمی و مشخص اتحادیه اروپا نوشته شده بود، فرصتی را برای قبرس فراهم کرد تا بتواند در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد قبرس دعوت کرده و برای آنها انگیزه‌های سودآوری ایجاد کند.

این انگیزه‌ها باعث بهبود موقعیت قبرس در رقابت بین‌المللی به‌عنوان گزینه‌ای برای خرید ملک در قبرس و راه‌اندازی شرکت‌های چندملیتی بود که به دنبال ایجاد کسب‌وکار در منطقه هستند.

کشوری مطمئن برای فعالیت‌های اصلی اقتصادی

قبرس اقتصادی باز، مطمئن، شکوفا و روبه‌رشد با چشم‌انداز مثبت دارد. این جزیره خود را به‌عنوان دروازه کسب‌وکار میان اروپا، آسیا، خاورمیانه و آفریقا معرفی کرده و جمعیت تحصیل‌کرده، بلکه موقعیت‌های سرمایه‌گذاری‌اش را به رخ جهانیان می‌کشد.

عضویت قبرس در اتحادیه اروپا و منطقه یورو، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات عالی، محیط کسب‌وکار دوستانه، همچنان به جذب شرکت‌های بین‌المللی و سرمایه‌گذاری  (به‌ویژه برای بهره‌برداری از گاز طبیعی به دنبال کشف ذخایر قابل‌توجهی از آن در آب‌های قبرس) ادامه می‌دهد.

تشکیل شرکت، برنامه‌ریزی دقیق و قانونی مالیاتی، اعطای اعتبار، مبادلات خارجی و اعطای کمک‌های مالی، بخش قابل‌توجهی از صنعت خدمات کسب‌وکار در قبرس است که از طریق یک شبکه از معاهدات مالیاتی دوجانبه با ۶۰ کشور و یک سیستم حقوقی منطبق بر قانون بریتانیا حمایت می‌شود.

استفاده کلیدی از شرکت‌های مرکزی در قبرس منجر به جذب صدها هزار شرکت برای انجام سرمایه‌گذاری در بازارهای اصلی از طریق این جزیره شده است. علی‌رغم شرایط اقتصادی چالش‌برانگیز سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، جذابیت دنیای کسب‌وکار قبرس از میان نرفته و تعداد تقاضا برای ثبت شرکت جدید در این اقتصاد موفق و پویا از سال ۲۰۱۴ افزایشی چشمگیر داشته است.

صنعت سرمایه‌گذاری این کشور که می‌تواند به یک کسب‌وکار چندمیلیاردی برای سرمایه‌گذاری ایرانی تبدیل شود، موجب شده که قبرس در دنیای مدرن و بنا بر علم اقتصاد به‌عنوان یک فرصت مطرح شود.

این جزیره پیشرفته با موقعیت جغرافیایی خاصی که در طول تاریخ داشته، در سال‌های اخیر هم توانسته میزبان بزرگ‌ترین مرکز مدیریت کشتی با مالکیت شخص سوم در اتحادیه اروپا باشد که یکی از دلایل موفقیت بخش دریانوردی نیرومند این کشور است.

مرکز ثبت کشتی قبرس یکی از برترین ناوگان‌های تجاری در جهان محسوب شده و سومین ناوگان بزرگ اروپا است. حدود ۱۱۰۰ کشتی اقیانوس‌پیما و ۷۶۷ کشتی با سایزهای کوچک‌تر با پرچم این ناوگان در رفت‌وآمد هستند که مجموع وزن بار حمل شده توسط این کشتی‌ها ۲۲ میلیون تن در سال می‌رسد.

صنعت توریسم این کشور در سال‌های اخیر رشد به سزایی داشت، به‌ طوری که قبرس در سال ۲۰۱۶ شاهد یک رکورد جدید برای ورود گردشگران از کشورهای مختلف دنیا بود.

خوب است سرمایه‌گذاران به این مهم توجه کنند که تلاش برای ارتقا این بخش می‌تواند منجر به رشد فزاینده‌ای در این صنعت شود که در حال حاضر ۲۱ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است.

صنعت ساخت‌وساز قبرس نیز، با رشد ۸ درصدی در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۶، شروع به بازگشت به دنیای اقتصاد  کرد و بعد از پندمی کرونا توانست به یکی از سه صنعت پول‌ساز در سطح اروپا تبدیل شود.

شاید برای همین است که خرید ملک در قبرس بهترین راه برای اخذ اقامت این کشور است و بر طبق آمار بازار املاک و مستغلات قبرس موفق به جذب سرمایه‌گذاران بیشتری شده است.

اگرچه بخش‌هایی مانند کشاورزی و تولید در قبرس قدمت داشته و نیرومند هستند و به ترتیب حدود ۲ و ۴ در صد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دادند، این صنایع با چالش‌هایی مواجه شده‌اند که منجر شده هر دو با هدف قراردادن بازارهای صنفی کوچک (که حاضر به پرداخت بیشتر برای محصول باکیفیت هستند) استراتژی مشابهی برای تولید محصولات با ارزش‌افزوده  در پیش بگیرند.

این دو بخش تمرکز خود را بر نوآوری و تنوع قرار داده‌اند که تلاش‌های این صنایع را برای افزایش بهره‌وری پشتیبانی می‌کنند.

پس از کشف ذخایر گاز طبیعی در آب‌های کشور قبرس، انرژی نیز تبدیل به منبع جدیدی برای رشد اقتصادی کشور شد. در حال حاضر، این جزیره برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای برای تبدیل به مرکز انرژی در منطقه مدیترانه را دنبال می‌کند.

استخراج موفقیت‌آمیز گاز طبیعی  می‌تواند منجر به صادرات گاز از قبرس به بازارهای اروپایی و حتی آسیای شرقی شود. مشارکت شرکت‌های عمده نفت و گاز مانند غول صنعت انرژی فرانسوی Total، کنسرسیوم ایتالیا و کره جنوبی Eni-Kogas و کمپانی بریتانیایی و هلندی Royal Dutch Shell که در حال حاضر در قبرس فعال هستند، توسعه این برنامه‌ها را تقویت کرده است.

تورم در قبرس

حالا که تا اینجا با جزئیات فراوان دربارۀ اقتصاد قبرس صحبت کردیم احتمالاً این سؤال برایتان پیش‌آمده که وضعیت تورم در قبرس چگونه است؟ آیا این کشور با روند روبه‌رشد قیمت‌هایی که قابل‌کنترل نباشد مواجه است یا خیر؟

خوشبختانه در حال حاضر قبرس کشوری با تورم زیر یک درصد است که نیروی کارش حقوق بالا و قابل‌قبولی داشته و از زندگی مرفهی برخوردارند. در واقع علاوه بر تمام مواردی که اشاره کردیم، این نرخ پایین تورم از دیگر دلایل مهم و مؤثر برای سرمایه‌گذاری ایرانیان در قبرس است.

چالش‌های اقتصادی

خب حالا یک سؤال مهم‌تر، آیا اقتصاد قبرس با چالش‌های جدی هم روبه‌رو می‌شود؟ در پاسخ باید گفتم که اقتصاد همیشه چالش‌های خودش را دارد. اقتصاد قبرس هم با ایجاد تغییرات و یا بهتر بگوییم اصلاحات قابل‌توجه در سال‌های اخیر توانست سریع‌تر و قوی‌تر از پیش‌بینی‌های انجام‌شده از پس چالش‌های مختلف به‌خصوص رکودهای دهه پیش بربیاید.

چالش‌های اصلی باقی‌مانده در اقتصاد قبرس که در سال‌های پیش‌رو دولت قرار است به آنها رسیدگی کند، عبارت است از:

  • کاهش بیشتر وام‌های غیر سودده (NPLs)
  • حفظ دیسیپلین مالی برای کاهش بدهی‌های عمومی
  • انجام اصلاحات ساختاری که باعث افزایش کارایی بخش عمومی شده و جذابیت قبرس را به‌عنوان یک مقصد سرمایه‌گذاری موفق بالا می‌برد
  • چارچوب قانونی برای سلب حق اقامه دعوی و ورشکستگی که در پایان ۲۰۱۵ به تصویب رسید و هم اکنون نیز با حمایت مالی از بانک‌ها با تجدید ساختار پرداخت وام و احیای اقتصادی به نتیجه مثبت رسیده است.

با اینکه همچنان اقتصاد قبرس نیازمند رشد بیشتر است تا بتواند ضعف‌های اقتصادی خود را به طور کامل پشت سر بگذارد، سرمایه‌گذاران خارجی تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در قبرس نشان داد‌ه‌اند.

بخش  توریسم و گردشگری روبه‌رشد و قوی، توسعه صندوق‌های کمک مالی و کشف مقادیر قابل‌توجهی گاز طبیعی در آب‌های قبرس، چشم‌انداز رشد اقتصادی میان‌مدت و بلندمدت کشور را روشن نشان می‌دهد.

راه‌حل چالش‌های اقتصادی

در حال حاضر قبرس برای برطرف‌کردن چالش‌های اقتصادی‌اش چند راه‌حل مشخص دارد:

  • جذب بیشتر سرمایه خارجی
  • کاهش نرخ بیکاری
  • واردات و صادرات هیدروکربن‌ها که می‌تواند فرصت‌های قابل توجهی برای قبرس به وجود آورد.

عملکرد قوی اقتصادی

قبرس دارای بازاری باز و آزاد و اقتصادی متمرکز بر خدمات با پیشینه‌ای طولانی‌مدت در عملکرد اقتصادی موفق است. علی‌رغم مقابله با بحران مالی و بانکی، محیط کسب‌وکار قوی، نیروی کار تحصیل‌کرده و سیستم مالیاتی مطلوب از مشخصه‌های اقتصاد پویا و شکوفای قبرس است.

پیش‌بینی می‌شود که با اقداماتی در جهت اصلاح هزینه‌های دولتی، تسریع و تقویت سرمایه‌گذاری، ایجاد صندوق‌های کمک مالی، خصوصی‌سازی و استقرار استفاده از گاز طبیعی، قبرس به‌سرعت از وضعیت امروز خود بهتر و قدرتمندتر هم خواهد شد.

امکان اخذ پاسپورت قبرس از طریق سرمایه‌گذاری وجود ندارد!

باتوجه‌به اقتصاد شکوفای قبرس بسیاری از سرمایه‌گذاران به‌ویژه متقاضیان ایرانی مشتاق سرمایه‌گذاری در کشور قبرس مخصوصاً در بخش مسکن و خرید ملک هستند تا از این طریق بتوانند درخواست پاسپورت بدهند.

متاسفانه برنامه دریافت پاسپورت قبرس فعلاً بسته است و امکان ثبت چنین درخواستی برای هیچ سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

البلته اگر علاقه‌مند کسب درآمد یورویی از طریق خرید ملک باشید، می‌توانید در حوزه املاک و مستغلات قبرس سرمایه‌گذاری کرده تا خانه‌ای بخرید و آن را اجاره بدهید.

قبرس را می‌توان کشوری با استانداردهای بالا برای زندگی دانست. در واقع، اقتصاد پویا، ثبات سیاسی و استانداردهای بالای زندگی، در کنار دسترسی به مدارس خصوصی و دولتی و از آن مهم‌تر بهترین امکانات پزشکی، قبرس را به کشوری مناسب برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

در ضمن، خوب است بدانید که قبرس ارائه میدهد و کم‌ترین میزان جرم را در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارد.

در ضمن، سیستم مالیاتی قبرس به دلیل موقعیت استراتژیک در تقاطع سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا یک مرکز مالی جذاب برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود که برای جلوگیری از هرگونه تخلف مالی به طور مداوم توسط متخصصان مالیاتی اتحادیه اروپا بررسی شده و توانسته به‌عنوان جذاب‌ترین مرکز مالی در اروپا برای سرمایه‌گذاری مطمئن رأی آورد.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *