تفاوتهای بین شهروندی کانادا و اقامت دائم کانادا


امتیاز دهید post

اقامت کانادا

اقامت دائم به وضعیتی اشاره دارد که طی آن فرد به کانادا مهاجرت کرده و مجوز اقامت دائم را دریافت کرده است. اقامت دائم به معنی شهروندی کانادا نیست  و مقیم دائم کانادا، شهروند کشور دیگری است.

بسیاری از مهاجران آینده نگر، علاقه مند به اخذ شهروندی کانادا هستند. اما قبل از اینکه بتوانید شهروند کانادا شوید، ابتدا باید اقامت دائم کانادا را کسب کنید. در حقیقت، هدف نهایی تمام برنامه های مهاجرتی کانادا (از جمله برنامه های استانی یا مهاجرت به کبک) اخذ اقامت دائم کانادا است.

هنگامی که اقامت دائم خود را کسب کردید، به طور خودکار “کارت اقامت دائم” برای شما  صادر می شود. “کارت اقامت دائم” کانادا همانند کارت سبز ایالات متحده است.

با کسب اقامت دائم کانادا، از حقوق زیر برخوردار خواهید بود:

1.  دسترسی به مزایای اجتماعی مشابه با هر شهروند کانادایی، از جمله خدمات درمانی؛

2.  حق زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از کانادا؛

3.  تحت حمایت قانون  و منشور حقوق و آزادی کانادا؛

4. حق درخواست شهروندی کانادا.

همچنین افراد با اقامت دائم کانادا، مانند سایر شهروندان کانادا مشمول بسیاری از مسئولیت های اجتماعی مانند پرداخت مالیات و پیروی از قوانین کانادا خواهند بود. در حقیقت، تنها در دو مورد شهروندی از اقامت دائم متفاوت است. افراد با اخذ اقامت دائم کانادا اجازه رای دادن در انتخابات فدرال کانادا و کاندید شدن را ندارند. آنها همچنین نمی توانند در یک سری از سمت های خاص دولتی که نیاز به دسترسی به اطلاعات امنیتی دولتی دارد، استخدام شوند.

اخذ اقامت دائم کانادا به معنی دریافت پاسپورت کانادا نیست. افرادی که اقامت دائم کانادا را کسب کرده اند، چنانچه قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشند، می توانند با کارت اقامت دائم معتبر یا مدرک سفر اقامت دائم  (PRTD) و پاسپورت کشوری که شهروند آنجا هستند، اقدام به سفر کنند.

کارت اقامت دائم مدت اعتبار مشخصی دارد، بنابراین باید به طور منظم تمدید شود. با این وجود، اگر کارت PR شما منقضی شود، شما وضعیت اقامت دائم خود را از دست نخواهید داد. برای حفظ اقامت دائم، شما باید الزامات خاصی را برآورده سازید.

شما به عنوان یک مقیم دائم، می توانید در خارج از کانادا زندگی کنید. البته این در صورتی است که حداقل دو سال از یک دوره پنج ساله را در کانادا سپری کنید. در صورتی که بیش از این مدت در خارج از کانادا زندگی کنید، ممکن است وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهید. هر چند استثنائاتی هم وجود دارند. به عنوان مثال، زمان سپری شده در خارج از کانادا همراه با همسر، نامزد یا والدینی که شهروندان کانادا هستند، جزء زمان مورد نیاز برای حفظ اقامت دائم محاسبه می گردد. همچنین اگر شما از طرف یک شرکت تجاری در کانادا به یک سمت شغلی در خارج از کانادا منصوب شوید، زمان صرف شده در خارج از کشور، جزء زمان مورد نیاز برای حفظ اقامت دائم محاسبه می گردد.

حتی اگر شما الزامات مورد نیاز برای حفظ اقامت دائم را برآورده نسازید، اقامت خود را به طور خودکار از دست نخواهید داد مگر اینکه از طریق  پروسه رسمی اقدام به لغو آن نمائید.

بنابراین، تفاوت بین اقامت دائم و شهروندی کانادا چیست؟ تفاوت اصلی این است که قبل از اینکه فردی بتواند یک شهروند شود، ابتدا باید اقامت دائم داشته باشد.

افرادی که اقامت دائم دارند، به محض اینکه الزامات خاص اقامت را فراهم ساختند می توانند برای شهروندی درخواست دهند. به عنوان یک شهروندی که تابعیت کانادا را کسب کرده است، شما می توانید برای اخذ پاسپورت درخواست دهید و آزادانه در فعالیت های سیاسی کانادا شرکت داشته باشید. در حقیقت، هیچ تفاوتی بین افرادی که شهروندی کانادا را از طریق تابعیت یا تولد در کانادا کسب کرده اند، وجود ندارد.

به غیر از توانایی شرکت در امور سیاسی کانادا، مهمترین تفاوت بین اقامت دائم و شهروندی این است که اقامت دائم باید حفظ شود. به محض اینکه شما شهروندی کانادا را کسب کردید، دیگر نیازی به اقدام خاصی برای حفظ آن ندارید. فقط در صورتی شهروندی خود را از دست خواهید داد که شخصا درخواست لغو آن را بدهید.  

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت کانادا از طریق استارتاپ ویزا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.