حدودا 40,000 نفر در برنامه اخذ پاسپورت، سرمایه گذاری کرده اند


امتیاز دهید post

پاسپورت دوم  سرمایه گذاری

اخذ تابعیت و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری در چند سال گذشته به سرعت رو به رشد بوده است.  برنامه های جدید وارد رقابت شده اند و درخواست برای برنامه های موجود رو به افزایش است.

اما چه تعداد پاسپورت برای متقاضیان برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری در سراسر جهان صادر شده است؟ ما با اطمینان می توانیم از طریق کنکاش در داده ها، دقیقترین برآورد را از کل تعداد متقاضیان سرمایه گذاری در جهان که موفق به کسب پاسپورت دوم شده اند ارائه دهیم.

در طول تجزیه و تحلیل، ما توضیح خواهیم داد که چگونه داده ها را جمع آوری کرده ایم. ما مجبور به تهیه گزارش برای برنامه های رسمی، بیانیه های دولت، و همچنین اطلاعات صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، بوده ایم.

اخذ تابعیت و پاسپورت اروپا

برنامه تابعیت و پاسپورت مالتا

2,101 شهروند سرمایه گذار

چگونه به این عدد رسیده ایم: هیچ حدس و گمانی دخیل نبوده است. آمار دقیق در مورد برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت مالتا در گزارش های سالانه تنظیم برنامه در دسترس است. از میان تمام برنامه هاي اخذ تابعیت و پاسپورت در جهان، مالتا دقیق ترین و شفاف ترين گزارش های آماری را ارائه کرده است. 

اخذ تابعیت و پاسپورت مالتا برای شهروندان ایرانی امکان پذیر نیست.

برنامه تابعیت و پاسپورت قبرس

3,850 شهروند سرمایه گذار

چگونه به این عدد رسیده ایم: مقامات وزارت دارایی در ماه فوریه به مطبوعات اعلام کردند که این کشور 3,300 پاسپورت تحت برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس صادر کرده است. داده های کامل برای بقیه سال هنوز در دسترس نیست، اما طی چهار سال گذشته، قبرس ماهانه به طور متوسط 62 متقاضی سرمایه گذاری را پذیرفته است. این تعداد پایه ای برای فرض ما برای مدت بین ماه مارس تا امروز است.

اخذ تابعیت و پاسپورت کارائیب

برنامه تابعیت و پاسپورت آنتیگوا و باربودا

3,022 شهروند سرمایه گذار

چگونه به این عدد رسیده ایم: سازمان اخذ تابعیت و پاسپورت آنتیگوا و باربودا گزارش های شش ماهه را در وب سایت خود منتشر می کرد – رویه ای که از ابتدای برنامه به کار برده می شد – اما پس از گزارش شش ماهه اول سال 2017 میلادی انتشار داده ها متوقف شد. تا آن زمان، 2,322 شهروند جدید ثبت شده بودند. براساس بیانیه نخست وزیر گاستون براون در نیمه دوم سال 2017 حجم درخواست های اخذ تابعیت و پاسپورت  از طریق سرمایه گذاری در کشور تقریبا به طور کامل متوقف شد – به دلیل کاهش قیمت بین رقبا در همان سال – اما از پایان سال مجددا هنگامی که آنتیگوا کاهش قیمت خود را اعمال کرد دوباره شروع به رشد کرد.

بنابراین، برآورد ما در نیمه دوم سال حاکی از این است که آنتیگوا و باربودا تنها حدود 20 شهروند جدید پذیرفتند. این رقم کاملا دقیق نیست، اما بیشتر از این نمی تواند باشد.

در پایان سه ماهه دوم سال 2018، کاهش قیمت آنتیگوا، حجم متقاضیان را به سطح نرمال تر افزایش داد؛ طی گفتگو با مجلس  پارلمان در ماه گذشته (هنوز اطلاعات کامل در دسترس عموم قرار نگرفته است)، Browne، نخست وزیر آنتیگوا و باربودا اعلام کرد که این برنامه طی ماه ژانویه تا ژوئن سال جاری 278 پرونده دریافت کرده است.

با توجه به ظرفیت موجود در برنامه برای پذیرش سرمایه گذار، به لطف ماه های اولیه بدون متقاضی، ما فرض را بر این گذاشته ایم که اکثر تقاضاها تا کنون مورد بررسی قرار گرفته اند.

براساس داده های قدیمی تر، به طور متوسط  تعداد خانواده های متقاضیان برابر 2.5 است (متوسط اندازه خانواده ها برای برنامه سرمایه گذاری در آنتیگوا بین 2.1 تا 3.5 متغیر است)، که در زمان محاسبه با توجه به متقاضیان رد شده به حدود 680 می رسد.

اخذ تابعیت و پاسپورت آنتیگوا و باربودا برای شهروندان ایرانی امکان پذیر نیست.


برنامه تابعیت و پاسپورت دومینیکا

6,000 تا 10,000 شهروند سرمایه گذار

چگونه به این عدد رسیدیم: دومینیکا هیچ گونه گزارش آماری در مورد برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا ارائه نکرده است، بنابراین ما مجبور بودیم ارقام را به طور تقریبی از منابع مختلف جمع آوری کنیم.

اولا، ما متوجه شدیم که رئیس اداره شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه گذاری، امانوئل نانتان، در آوریل سال جاری اعلام کرد که بین 1,500 تا 2,000 درخواست در هر سال دریافت کرده است. با این حال، چنین حجم گسترده ای از تقاضا، اخیرا در دومینیکا رشد بیشتری کرده است. تعداد متقاضیان این برنامه، با توجه به ارقام صندوق بین المللی پول، تنها در سال 2016، قابل توجه بوده است.

دوم، صندوق بین المللی پول، در طی مأموریت های ماده چهارم خود به دومینیکا، درآمد حاصل از برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری را به درصدی از تولید ناخالص داخلی ثبت می کند. علاوه بر این، حجم کلی اقتصاد دومینیکا مربوط به سوابق عمومی است. ما درآمد حاصل از سرمایه گذاری را به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی با تولید ناخالص داخلی رسمی در دومینیکا برای هر سال از سال 2005 مقایسه کردیم و به مبلغی برابر n دلار آمریکا برای کل برنامه سرمایه گذاری رسیدیم.

سوم، در بودجه سالانه، نخست وزیر به طور معمول از مبلغ سرمایه گذاری شده در دومینیکا از طریق برنامه CIP، پرده برداری می کند. علاوه بر این، مشخص نیست که چه مقدار پول صرف هزینه ها و چه مقدار در املاک وارد شده است.

بدین طریق ما قادر به اعلام یک عدد دقیق برای دومینیکا نیستیم، بنابراین درصد زیادی برای خطا فرض کرده ایم: ما مطمئن هستیم که تعداد سرمایه گذاران بیش از 6,000 نفر و کمتر از 10,000 نفر است.

برنامه تابعیت و پاسپورت گرانادا

1,614 شهروند سرمایه گذار

چگونه به این عدد رسیدیم: از همه برنامه های کارائیب، گرانادا بهترین گزارش های آماری را از تعداد متقاضیان، پرونده های پذیرفته شده، رد شده و مبالغ حاصل از سرمایه گذاری در هر سه ماه ارائه کرده است.

از ابتدای برنامه، به استثنای سه ماهه چهارم سال 2017، گرانادا هر سه ماه یک گزارش ارائه کرده است. ما ارقام مربوط به این سه ماه را مشابه سه ماه قبل و بعد از آن در نظر گرفتیم.

تعداد کمی از افراد نیز در سالهای بین 1996 تا 2001 تابعیت و پاسپورت گرانادا را دریافت کردند که از تعداد آنها هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست.

برنامه تابعیت و پاسپورت سنت کیتس و نویس

16 54,4 شهروند سرمایه گذار

سنت کیتس و نویس در این برنامه بسیار موفق تر از بسیاری از کشور ها بوده اند. در ماه جولای امسال، Harris ، نخست وزیر سنت کیتس و نویس اعلام کرد که کشورش برای 16,544 سرمایه گذار، تابعیت و پاسپورت سنت کیتس و نویس صادر کرده است.

دولت سنت کیتس و نویس بر خلاف وعده های مکرر، مانند دومینیکا، هیچ اطلاعاتی در مورد برنامه خود منتشر نکرده است.

 اخذ تابعیت و پاسپورت سنت کیتس و نویس برای شهروندان ایرانی امکان پذیر نیست.

برنامه تابعیت و پاسپورت سنت لوشیا

195 شهروند سرمایه گذار

نستور آلفرد، رئیس اداره شهروندی سنت لوشیا از طریق سرمایه گذاری، در ماه جولای سال جاری اعلام کرد که از آغاز این برنامه ی جوان 279 پرونده دریافت کرده است که 78 آنها تایید شده اند. در اینجا، ما اندازه متوسط یک خانواده را 2.5 در نظر گرفته ایم.

اخذ تابعیت و پاسپورت سنت لوشیا برای شهروندان ایرانی امکان پذیر نیست.

نقاط دیگر

برنامه تابعیت و پاسپورت وانواتو

1,000 تا 3,000 شهروند سرمایه گذار

دولت وانواتو درآمد مربوط حاصل از سرمایه گذاری را گزارش می دهد و مشخص می کند که درآمد از کدام یک از برنامه های تابعیت و پاسپورت وانواتو (فعلی و قدیمی) حاصل شده است. عامل سادگی محاسبات این است که هیچ گزینه ملکی وجود ندارد، بنابراین تعداد متقاضیان از درآمد حاصل از برنامه مشخص می شود، اما در عین حال پیچیدگی محاسبات، در تفاوت بین قیمت برنامه تابعیت و پاسپورت ، هم در طول زمان و هم در میان برنامه های مختلف بوده است.

در نهایت، آمارها براساس گزارش کارگزاران که در تماس مکرر با کمیسیون شهروندی وانواتو هستند جمع آوری شده اند. بعلاوه، گذشته وانواتو در اعلام مبالغ متغیر برای سرمایه گذاری و اخذ تابعیت در دهه 90 موجب پیچیدگی بیشتر شده است.

سایر برنامه ها

فراتر از برنامه های رسمی  شهروندی از طریق سرمایه گذاری که در بالا ذکر شدند، تعدادی از برنامه ها در مقیاس کوچکتر (و شبه برنامه ها)، هم اکنون و در گذشته، شمار قابل توجهی سرمایه گذاران را از طریق برنامه سرمایه گذاری و شهروندی جذب کرده اند.

تعداد کل تابعیت و پاسپورت های کسب شده از طریق سرمایه گذاری در جهان

حداقل 35,326

این تخمین بسیار محافظه کارانه است. تعداد واقعی به احتمال زیاد به بیش از 40,000 درخواست می رسد، به خصوص با توجه به آمار سال  2018 که هنوز در بسیاری از برنامه های آماری گنجانده نشده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ تابعیت و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.