امتیاز دهید post
اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال

دولت و سیاست پرتغال

پرتغال یک جمهوری دموکراتیک با یک سیستم حکومتی کاملا استوار است که شامل ریاست جمهوری و پارلمان قانون گذاری می شود. دولت، یکی از چهار حوزه مستقل حاکم بر جمهوری پرتغال در کنار رییس جمهور، پارلمان و سیستم قضایی می باشد. نقش دولت شامل عملکرد سیاسی، و بخش های اداری، به علاوه صلاحیت و قدرت مذاکره با سایر کشورها یا سازمان های بین المللی، ارائه لایحه به مجلس و صدور تصمیمات مهم کشوری می باشد.

از سال 1974 پرتغال پیشرفت های قابل توجهی در زمینه سیاسی داشته است. این دولت جایگزین رژیم سلطنتی و تمامیت خواه سالازار شده و از همان ابتدای دهه 1990 به موفقیت به دموکراسی کامل دست یافت.

هر رییس جمهور برای دوره ای 5 ساله انتخاب شده و حداقل دو دوره متوالی می تواند ریاست دولت و قوه اجرایی را در دست داشته باشد. رییس جمهوری کنونی پرتغال Marcelo Rebelo de Sousa است که در سال 2016 به ریاست جمهوری رسید و عضو حزب سوسیال دموکرات پرتغال می باشد.

علاوه بر رییس جمهور، نخست وزیر نیز در پرتغال نقش به سزایی دارد. نخست وزیر فعلی کشور پرتغال، António Costa است که در سال 2015 به این مقام رسید. به عنوان مدیر اجرایی، نخست وزیر وظیفه دارد فعالیت میان وزرای کابینه را هماهنگ کرده، و به عنوان نماینده دولت پرتغال در برابر سایر نهادهای دولتی ایفای نقش نماید. نخست وزیر همچنین باید پاسخگوی پارلمان پرتغال در قبال فعالیت های دولت باشد و گزارش های اجرایی را به رییس جمهور اطلاع دهد.

از سال 1975، سیستم حکومتی پرتغال تحت سلطه حزب سوسیالیست (سوسیال دموکرات)  و حزب سوسیال دموکرات (محافظه کار لیبرال) پرتغال می باشد. همانطور که از نام آنها مشخص است، هر دو این احزاب کاملا پشتیبان سیاست های اتحادیه اروپا بوده و دیدگاه های سیاسی بسیار مشابهی با تمرکز قوی بر اقتصاد بازار دارند.

اقتصاد پرتغال

بانک مرکزی پرتغال، Banco de Portugal نام دارد، و دو تا از بزرگترین بانک های این کشور Banco Comercial Português و بانک دولتی Caixa Geral de Depositos می باشند. ارز این کشور در حال حاضر یورو است که در اول ژانویه 1999 جانشین اسکودوس، شد.

به طور کلی سیستم مالی پرتغال از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 1986، به خوبی مدیریت شده، سالم است و قادر به رقابت با استاندارهای مالی اتحادیه اروپا می باشد. طبق گزارش جهانی بر شرایط رقابت در سالهای 2013 تا 2014، که توسط انجمن جهانی اقتصاد منتشر شد، پرتغال رتبه 51 را در شاخص اقتصادی به خود اختصاص داده بود.

با این حال بحران مالی سال 2008، کماکان بر اقتصاد پرتغال تاثیر گذار بوده و طیف وسیعی از مشکلات داخلی را که بیشتر به کسری بودجه و بدهی های دولتی مرتبط هستند به همراه داشته است.

همچنین با وجود تلاش های دولت برای احیای اقتصاد، این نهاد کماکان با تصمیمات چالش برانگیزی روبرو بوده و همچنین به دنبال یافتن راه حل هایی برای کسری بودجه خود و حفظ استانداردهای اتحادیه اروپا می باشد.

وزیر اقتصاد سابق پرتغال António Pires de Lima، با نگرش فعال خود موفق به نجات پرتغال از رکود اقتصادی شد. ولی تلاش های دولت برای بهبود شرایط اقتصادی و استحکام این بهبود همچنان ادامه دارد. در حال حاضر پرتغال شاهد یک نقطه عطف در اقتصاد خود می باشد و آینده ای روشن برای آن توسط کارشناسان پیش بینی شده است.

پرتغال همچنان به رشد و گسترش ادامه می دهد، و دلیل این امر بهبود ارتباطات بین المللی تجاری می باشد. این کشور همچنین مامن چندی از شرکت های برجسته جهانی می باشد، شرکت هایی مانند Grupo Portucel Soporcel، یک شرکت بسیار موفق در بازار کاغذ جهانی؛ Sonae Indústria، بزرگترین تولید کننده پنل های چوبی جهان؛ Corticeira Amorim، رهبر دنیای تولید چوب پنبه؛ و Conservas Ramirez، قدیمی ترین کارخانه تولید کنسرو ماهی در جهان.

سایر صنایع اصلی کشور پرتغال که بر اقتصاد این کشور تاثیر گذار هستند عبارتند از: پالایشگاه های نفت، تولید سیمان، محصولات پلاستیکی، پارچه، مصالح ساختمانی، فولاد، کفش، چرم، و البته گردشگری.

اگر چه مساحت قابل توجهی از پرتغال به کشاورزی اختصاص داده شده است، اقتصاد این کشور کمتر از سابق بر صادرات محصولات کشاورزی وابسته است. در حال حاضر پرتغال بیشتر بر تجارت و بخش خدمات متمرکز شده است که شامل، خدمات عمومی، تجارت (عمده فروش و خرده فروشی تولیدات) ساخت و فروش املاک و متسغلات، و بانکداری می باشد.

دولت پرتغال تلاش های به سزایی برای بهبود سطح زندگی و رفاه در این کشور کرده است. بر اساس شاخص 2014 موسسه Numbeo، بزرگترین بانک اطلاعاتی جهانی در دنیا، در کیفیت زندگی پرتغال رتبه 25 را از آن خود کرد و بسیاری از کشور های دیگر مانند اسپانیا، ایتالیا، هنگ کنگ و چین پیشی گرفت.

برای مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید.

 

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *