امتیاز دهید post

 کانادا از ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، قانونی، فرهنگی و نظایر آن ویژگی‌های خاصی دارد که این ویژگی‌ها موقعیت این کشور را در دنیا متمایز و ممتاز ساخته است. 

 1. اغلب شهرهای کانادا از نظر سطح کیفیت زندگی دارای بالاترین رتبه‌ها در جهان هستند.

 2. مردم کانادا از بهترین تحصیل‌کرده‌های دنیا هستند و کمترین شهریه را برای تحصیل پرداخت می‌کنند.

 3. مردم کانادا از خدمات بهداشتی و درمانی درجه یک در سطح جهان استفاده می‌کنند.

 4. کانادا در بین 8 کشور صنعتی جهان، رتبه نخست را در تأمین فرصت‌های برابر دارد.

 5. منشور حقوق آزادی کانادا، آزادی فکر، تغییر مکان، مذهب و حق گردهمایی را تضمین می‌کند.

 6. کانادا سرزمینی است که در آن تفاوت‌های فرهنگی و قومی افراد، اساس بافت ملی آن را تشکیل می‌دهد، چراکه این کشور هر سال به مردمان بیش از 150 کشور جهان خوش‌آمد می‌گوید و آن‌ها را با آغوش باز پذیرا می‌شود.

 7. در کانادا تمامی شهروندان و مهاجران از حقوق مساوی، بدون در نظر گرفتن جنس، زبان، نژاد، مذهب و ملیت بهره‌مند هستند.

 8. علاوه بر تمام این حمایت‌ها، هر شهروند کانادایی یا هر شخصی که اقامت دائم دارد، می‌تواند در تمام نقاط کانادا اقامت، کار و یا مسافرت کند.

 9. مردم کانادا از جمله ملت‌های شکیبا و بردبار دنیا هستند که در آن دین به‌طور کامل از دولت و سیاست جداست.

توجه داشته باشید که اگر متقاضی روش کارآفرینی یا استانی هستید، باید تا راه‌اندازی کسب‌وکاری که در برنامه معرفی خود ارائه داده‌اید، در استانی که اقدام نموده‌اید، از ابتدای ورود یک تا 2 سال به‌صورت فیزیکی حضور مستمر داشته باشید. بنابراین، مهاجران استانی قادر نخواهند بود که پس از ورود به کانادا، برای مدتی به کشور اصلی خود بازگردند.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری و خرید بیزینس در کانادا از روش های زیر امکان پذیر است:

 1. کبک با 1,200,000 دلار سرمایه گذاری غیر فعال و اثبات داشتن ثروت به میزان دو میلیون دلار کانادا (این برنامه تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است)

 2. کارآفرینی از طریق برنامه فدرال Owner-Operator

 3. کارآفرینی از طریق برنامه های استانی کانادا

شرایط اولیه جهت اقدام برای همه روش ها به این ترتیب است که در همه آن‌ها فرد متقاضی می‌بایست صاحب کسب‌وکار قانونی و یا دارای سابقه مدیریتی باشد؛ اما مهم‌ترین تفاوت روش‌ اول و روش های کارآفرینی این است که متقاضی اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری استان کبک، الزامی برای سرمایه‌گذاری و یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار در کشور مقصد ندارد. متقاضی سرمایه‌دار، با حداقل دارایی 2,000,000 دلار و با به ودیعه گذاشتن 1,200,000 دلار به مدت 5 سال و در غیر این صورت با پرداخت 320,000 دلار اصطلاحاً  اقامت کشور کانادا را خریداری می‌کند؛ اما در روش‌های دیگر فرد سرمایه‌گذار می‌بایست پس از ورود به کشور شرایط سرمایه‌گذاری را با راه‌اندازی شغل مورد نظر خود رعایت کند، یعنی باید در کانادا بیزینس بخرد و یا بیزینسی را ایجاد نماید. 

شرایط عمومی همه روش های فوق

همان‌طور که قبلاً اشاره شد، متقاضیان  می‌بایست ثابت کنند که دارای سوابق کسب‌وکار و یا سابقة مدیریتی (مالی، بازاریابی، عاملی و…) بوده و دارای مدارک و مستندات زیر هستند:

 • ثبت شرکت،

 • روزنامه رسمی،

 • جواز کسب،

 • مجوز کار از اتحادیه‌ها،

 • موافقت اصولی،

 • اظهارنامه‌های مالیاتی،

 • صورت‌های سود و زیان،

 • ته قبض‌های مالیاتی،

 • اسناد خرید و فروش املاک و مستغلات،

 • صورت‌های مربوط به سهام،

 • مدارک مربوط به هر شغل بنا به وضعیت آن شغل،

 • فیش‌های حقوقی،

 • پاداش‌ها،

 • قراردادها،

 • حکم‌های سازمانی،

 • مأموریت‌ها،

 • لیست بیمه خدمات تأمین اجتماعی (با درج پست مدیریتی متقاضی)،

 • تمامی مدارک کسب اموال و جمع‌آوری آن و هر آنچه بتواند منبع دارایی‌ها و صحت کار و کسب و یا مدیریت متقاضی را ثابت نماید.

 • مدیران نیز باید منبع ثروت خود را که از مدیریت آن ها در مراکز دولتی یا خصوصی به دست آمده است، ارائه دهند.

 1- کبک با 1,200,000 دلار سرمایه گذاری از ثروت 2,000,000 دلار

در این روش باید با اسناد قانونی و معتبر متقاضی و همسر او نشان دهند که دارای سرمایه‌ای معادل 2,000,000 دلار کانادا هستند. بر اساس قانونی که در 2009/2/2 به تصویب رسید، متقاضیان کبک می‌توانند از منابع دیگر مانند ارث یا هدیه که از انتقال آن 6ماه گذشته باشد، استفاده کنند. گذشته از مسائل مالی، داشتن 2 سال سابقه مدیریتی (مالی، اداری و پرسنلی) قبل از مصاحبه نیز ضروری است.

 • از مقدار سرمایه مذکور، پس از موفقیت در مصاحبه و یا بدون مصاحبه، متقاضی می‌بایست مبلغ 1,200,000 دلار کانادا را بدون هیچ‌گونه بهره‌ای، برای مدت 5 سال نزد اداره تابعیت و مهاجرت کانادا که به‌ عنوان نماینده در امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری منطقه‌ای فعالیت می‌کند، به‌عنوان سپرده‌گذاری واریز نماید. باید توجه داشت که در مدت این 5 سال، امکان هیچ‌گونه دسترسی به این مبلغ وجود ندارد و لذا برداشت از این حساب ممنوع است. تعدادی از بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مورد تأیید دولت کانادا پس از انجام بررسی‌های لازم در مورد متقاضی، نسبت به پرداخت مبلغ 1,200,000 هزار دلار به صندوق‌های اداره مهاجرت که قبلاً اعلام شده است، اقدام می‌کنند. در مقابل، متقاضی باید مبلغی حدود 320,000 دلار بابت بهره 1,200,000 به وام دهنده پرداخت کند (مبلغ بهره یا کارمزد غیرقابل برگشت است).

 • اگر به هر دلیل از جمله دلیل پزشکی و نظایر آن در نهایت ویزا صادر نشود، مبلغ سرمایه‌گذاری شده منهای سود بانکی حدود 5 درصد که از زمان سرمایه‌گذاری تا عدم موافقت مسئولین مهاجرت جهت صدور ویزاها محاسبه شده، به متقاضی مسترد می‌گردد. به این ترتیب متقاضی با پرداخت حدود 320,000 دلار، بدون هیچ قید و شرطی، برای خود و خانواده‌ ویزای اقامت دائم دریافت می‌کند.

 آیا مهاجرت به کانادا از طریق استان کبک راه مناسبی است؟

 • در حال حاضر  اقدام از طریق استان کبک برای سرمایه‌داران روش سریعی محسوب نمی شود. متقاضیان واجد شرایط برای اخذ اقامت دائم کانادا برای خود و خانواده‌ باید حدود 5 الی 6 سال صبر کنند. بنابراین افرادی که برای ورود به کانادا عجله دارند و می خواهند زودتر کار و زندگی خود را در کانادا آغاز کنند، نباید این برنامه را انتخاب کنند. در عوض افرادی که برنامه کوتاه مدتی برای کانادا نداشته و اقامت کانادا را برای آینده می خواهند، می توانند این اقدام را انجام دهند تا در حدود 6 سال آینده بتوانند بدون اجبار به ایجاد کسب و کاری در کانادا، اقامت کانادا را اخذ نمایند.

 • سرمایه‌داران مهاجر به کبک می‌توانند از قوانین جدید (حضور/ غیاب) کانادا استفاده کنند. در صورتی‌که مهاجران کبک به علت شرایط خاص در سال‌های اوّل اقامت مجبور به حضور فیزیکی در کانادا نباشند، می‌توانند آن را جزء زمان حضور در کانادا محسوب کنند. بر اساس قوانین گذشته، مهاجران می‌بایست به ازای هر 12 ماه، 6 ماه را در کانادا می‌گذراندند. در گذشته مهاجران در مرزهای ورودی مورد سؤال افسر اداره مهاجرت قرار می‌گرفتند و در صورت قانع نکردن افسر اداره مهاجرت، اقامت در کانادا را از دست می‌دادند؛ اما در تاریخ 28 ژوئن 2002، این مقررات به نفع مهاجران تعدیل یافت، به این طریق که مهاجران فقط باید ثابت کنند که 2 سال در 5 سال را به‌طور پیوسته یا گسسته (جهت تمدید کارت اقامت) در کانادا بوده‌اند. در این روش متقاضی ملزم به انتقال سرمایه و یا ایجاد کسب‌وکاری نیست.

2- خرید یا ایجاد بیزینس در کانادا از طریق برنامه فدرال Owner- Operator

از طریق این برنامه متقاضی می تواند با خرید بیزینس در هر جای کانادا در ابتدا اجازه کار دریافت کند و وارد کانادا شود تا روی بیزینس خود کار کند. این برنامه هیچ گونه حداقل میزان ثروت و یا حداقل میزان سرمایه گذاری را معین نمی کند و در همه جای کانادا قابل انجام است. همچنین هیچگونه شرط دانش زبان انگلیسی وجود ندارد. بنابراین با خرید بیزینس در هر جای کانادا صاحب بیزینس خود خواهید شد و می توانید برای خود اجازه کار گرفته و در مدت تنها چند ماه برای مدیریت بیزینس خود در کانادا وارد کانادا شوید. در این برنامه باید حتما حداقل یک نفر کانادایی یا فردی که اقامت دائم کانادا دارد را استخدام نمایید و بعد از گذشت حداقل یک سال می توانید از طریق یکی از برنامه های موجود دولت کانادا برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

3-  خرید یا ایجاد بیزینس به روش اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه های استانی

 • هر استان بر طبق قرارداد منعقد با دولت فدرال، می‌تواند مهاجران مورد نظر خود را بر اساس نیازهای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در استان خود انتخاب کند. از این‌رو، این روش را مهاجرت استانی می‌نامند. در برنامه‌های استانی، مهاجران را بر اساس سیستم امتیازبندی بررسی می‌کنند و افرادی که دارای شرایط ویژه در بازار کار و اقتصاد این استان‌ها هستند، انتخاب می‌شوند.

 • در این بخش، استان‌ها با هدف جذب صاحبان سرمایه‌ای که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری، تجارت و زندگی در آن استان خاص هستند، به پذیرش مهاجران اقدام می‌کنند. در حال حاضر ابتدا برای متقاضیان اجازه کار صادر می شود و متقاضی بعد از ورود به کانادا و ساکن شدن و مدیریت بیزینس خود در کانادا می تواند برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نماید. بعد از موفقیت متقاضی بر اساس برنامه استانی، استان مربوط تاییدیه‌ای را برای متقاضی صادر می‌کند، سپس دولت مرکزی نسبت به صدور ویزای متقاضیان اقدام می‌کند. استان‌های کانادا که برنامه جذب متقاضیان را دارا هستند عبارت‌اند از استان انتاریو، استان بریتیش کلمبیا،  و …. .

 • در ادامه، ضمن معرفی مختصر هر یک از استان‌های مذکور، برنامه‌های تجاری و نیز شرایط خاص آن‌ها در زمینه پذیرش سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود.

خرید یا ایجاد بیزینس در استان بریتیش کلمبیا

دولت استان بریتیش کلمبیا در برنامه استانی خود برای جذب مدیران با سابقه مدیریت و نیز صاحبان سرمایه به این استان 2 برنامه دارد:

بیس کتگوری: متقاضیانی که حداقل دارای 600,000 دلار ثروت باشند و مایل باشند که حداقل 200,000 دلار کانادا در استان بریتیش کلمبیا بیزینس خریداری و یا از اول ایجاد کنند، می توانند با خرید یا ایجاد یک بیزینس در هر جای استان بریتیش کلمبیا برای این برنامه واجد شرایط شوند. به متقاضیان در ابتدا یک اجازه کار داده می شود و پس از ورود به کانادا و مدیریت کسب و کار ایجاد شده در کانادا و پس از 18 ماه می توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا واجد شرایط شوند.

ریجنال کتگوریمتقاضیانی که ثروت آن ها در حدود 300,000 دلار کانادا باشد و مایل باشند حداقل 100,000 دلار کانادا برای ایجاد یک بیزینس و کسب و کار سرمایه گذاری نمایند، می توانند از طریق این برنامه واجد شرایط شده و با دریافت اجازه کار وارد کانادا شوند و پس از 12 ماه از گذشت مدیریت کسب و کار ایجاد شده خود در کانادا برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. متقاضیانی که از طریق ریجنال کتگوری اقدام می نمایند، تنها می توانند در مناطقی در استان بریتیش کلمبیا بیزینس خود را ایجاد نمایند که کمتر از 75,000 نفر جمعیت داشته باشد و همچنین باید در سطح ابتدایی به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند.

 خرید یا ایجاد بیزینس در استان انتاریو

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق استان انتاریو برای جذب متقاضیانی است که سابقه داشتن کسب و کار و یا مدیریت در مشاغل آزاد و یا دفاتر دولتی دارند. این روش به متقاضیان امکان دریافت اقامت دائم  و در نهایت شهروندی کانادا را از طریق خرید یا ایجاد بیزننس و کسب و کاری فعال می دهد.

شرایط استان انتاریو:

 1. متقاضی حداقل 2 سال سابقه  کار یا مدیریت (مدیریت عامل، رئیس هیئت مدیره، مدیر پروژه و…) داشته باشد.

 2. دارایی متقاضی می بایست بین 500,000 تا 700,000 دلار  باشد. این مبلغ متناسب با نوع، روش، مبلغ، منطقه و درصد مالکیتی که سرمایه گذاری انجام می گردد، متغیر است.

 3. مدیریت واحد خریداری و یا راه اندازی شده  به عهده متقاضی باشد.

 4.  شغل تمام وقت برای شهروندان یا مقیمان دائم کانادا ایجاد کند.

 5. اثبات منشا ثروت

 6. فرزندان زیر 22 سال می توانند در پرونده متقاضی شامل باشند.

 بعد از قبولی در کاندید شدن، در خواست اولیه ارائه شده که  متعاقب آن پلان کاری، سفر اکتشافی و… انجام می پذیرد.  

حدودا 6 ماه بعد از مراحل اولیه ، متقاضی و افراد وابسته با ویزای کار وارد کشور شده و 20 ماه فرصت  دارند تا شرایطی که به آن متعهد شده اند را عملی سازند که در این صورت ویزای کار موقت به اقامت دائم  تبدیل می شود.

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره  برنامه های مهاجرت به کانادا از طریق خرید یا ایجاد بیزینس در کانادا با مشاوران  کنکاش تماس حاصل فرمایید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *