میانبری برای اخذ اقامت آمریکا در یک سال


اقامت آمریکا

یکی از روش های اخذ اقامت آمریکا از طریق سرمایه گذاری در برنامه EB-5 است. طبق اصلاحات جدید این برنامه، متقاضی باید حداقل 900,000 دلار در یک پروژه سرمایه گذاری کند و در نتیجه برای تعداد مشخصی از افراد کارآفرینی کند. در نتیجه بسیاری از افراد در جستجوی مسیری جایگزین با هزینه ای کمتر برای دسترسی به ایالات متحده هستند.

علاوه بر این، در هر سال تنها 700 ویزا از هر کشور پذیرفته می شود. این مساله موجب افزایش مدت زمان انتظار برای افراد شده است و تاثیر منفی بر کشورهای پرجمعیت داشته است. مثلا، بررسی پرونده یک شهروند چینی ممکن است حدودا 17 سال طول بکشد. این مدت برای متقاضیان هندی حدودا 6 تا 7 سال است. پس حتی اگر افزایش قیمت برای برخی قابل قبول باشد، مدت زمان انتظار قابل قبول نیست.

پس چگونه می شود برای اخذ اقامت آمریکا اقدام کرد؟

روش دیگر برای اخذ اقامت آمریکا برنامه E2 است که ترکیبی از سرمایه گذاری و کارآفرینی است. برای شرکت در برنامه E2 متقاضی باید شهروند یکی از کشورهایی باشد که دارای معاهده E2 با آمریکا است. در حال حاضر بیش از 70 کشور دارای این توافقنامه هستند.

کشورهایی مانند انگلستان، ایتالیا، گرانادا، ژاپن و ترکیه دارای معاهده ویزای E-2  با حداکثر مدت زمان اقامت هستند. بنابراین اگر کشور شما دارای معاهده E-2 با ایالات متحده نیست و قصد دارید برای اخذ اقامت آمریکا اقدام کنید، بهتر است که در ابتدا برای اخذ شهروندی کشوری که دارای این معاهده است، اقدام کنید.

به عنوان مثال متقاضیان می توانند با سرمایه گذاری به میزان 250,000 دلار در خرید ملک در ترکیه، برای اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه اقدام کنند. مدت زمان انجام این پروسه بین 3 تا 6 ماه است.

به محض دریافت شهروندی ترکیه، متقاضیان می توانند برای ویزای E-2 آمریکا درخواست دهند. این افراد باید در یک کسب و کار در آمریکا سرمایه گذاری کنند و مالک حداقل 50 درصد از سهام آن باشند.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در این برنامه به طور رسمی تعیین نشده است، با این وجود برای حصول اطمینان از موفقیت درخواست، توصیه می شود که حداقل 120,000 دلار سرمایه گذاری شود. این فرآیند حداقل 3 ماه زمان می برد و متقاضیان ویزای اقامت 5 ساله با امکان تمدید دریافت می کنند. 

در مجموع، تمام پروسه کمتر از 9 تا 12 ماه طول می کشد و حداقل حدودا 370,000 دلار به اضافه هزینه های جانبی، هزینه در بر خواهد داشت.

 این روش سریع ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای اخذ اقامت آمریکا است که امتیاز اخذ شهروندی ترکیه را نیز به همراه خواهد داشت. 

 تفاوت اقامت آمریکا و شهروندی آمریکا (تفاوت گرین کارت و سیتیزن)

اقامت دائم آمریکا

فردی که دارای اقامت دائم آمریکا است، اجازه دارد که بدون محدودیت در آمریکا ساکن باشد. به این فرد یک کارت شناسایی عکس دار ( گرین کارت آمریکا) اعطا می شود. 

اقامت دائم آمریکا، شامل حق کار در آمریکا و درخواست اقامت دائم برای خانواده درجه یک (همسر و فرزندان مجرد) است. دیگر اعضای خانواده تحت عنوان «بستگان درجه دو» در نظر گرفته می شوند؛ سالانه تعداد محدودی ویزای مهاجرت برای افراد این گروه وجود دارد. درنتیجه این افراد ممکن است که قبل از دریافت اجازه  ورود یا اقامت در آمریکا و یا دریافت گرین کارت مجبور باشند که سال ها در صف انتظار بمانند.

فردی که دارای اقامت دائم آمریکا است، شهروند کشور خود باقی می ماند. بنابراین هر زمان که بخواهد به خارج از آمریکا سفر کند، باید پاسپورت کشور خود را به همراه گرین کارت آمریکا به همراه داشته باشد تا بتواند برای ورود دوباره به آمریکا از گرین کارت  استفاده کند.

با این حال محدودیت های مهمی در حقوق این افراد وجود دارند: برای مثال افرادی که شهروند آمریکا نیستند و صرفا اقامت این کشور را دارند، حق رأی دادن در انتخابات آمریکا را ندارند.  یا اگر آمریکا را به قصد اقامت در هر جای دیگر ترک کنند، این کار به منزله انصراف از اقامت در آمریکا و باطل شدن گرین کارت آن ها خواهد بود.

بر خلاف شایعات رایج، افراد می توانند در کمتر از یک روز از اقامت خود انصراف دهند. 

اگر دارندگان اقامت آمریکا برای بیشتر از 6 ماه خارج از آمریکا باشند، مقامات اداره مهاجرت وضعیت آن ها را به دقت بررسی می کنند. این افراد اگر بیش از یک سال خارج از آمریکا باشند، مقامات فرض می کنند که آن ها از اقامت خود انصراف داده اند. افرادی که قصد دارند که به مدت 12 ماه (یا بیشتر) از آمریکا خارج شوند، بهتر است قبل از خروج، یک مجوز ورود دوباره (Reentry Permit) بگیرند.

بعد از گذشت زمان معینی (در بیشتر موارد 5 سال) افراد دارای اقامت دائم آمریکا که رفتار مناسبی از خود نشان داده اند و توانایی صحبت کردن، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی دارند و در امتحان دولت و تاریخ ایالت متحده آمریکا قبول شده اند، می توانند برای اخذ شهروندی آمریکا اقدام  کنند.

شهروندی آمریکا:

افراد می توانند از طریق متولد شدن در آمریکا، به دلیل داشتن پدر یا مادری که شهروند آمریکا است (بستگی به قوانین زمان تولد دارد) و یا از طریق برخی برنامه های مهاجرتی شهروند آمریکا شوند.

شهروند آمریکا، طبق قانونی که توسط دپارتمان ایالت متحده تصویب شده، می تواند پاسپورت آمریکایی دریافت کند. اکثر کشورها به شهروندان آمریکایی اجازه ورود بدون ویزا می دهند.

شهروند آمریکا می تواند هر زمان که بخواهد از آمریکا خارج شده و دوباره به آمریکا وارد شود، بدون این که به مجوز ورود دوباره نیاز داشته باشد. 

شهروندان آمریکایی می توانند در انتخابات فدرال و محلی رأی بدهند، مشاغل دولتی داشته باشند و در هیئت منصفه خدمت کنند. بسیاری از کمک های مالی دولتی، بورس های تحصیلی و مزایا فقط به شهروندان آمریکا تعلق می گیرد.

 شهروند آمریکا می تواند برای مهاجرت تعدادی از بستگان خود درخواست دهد. همسر، فرزندان مجرد زیر 21 سال و پدر مادر بستگان درجه یک محسوب می شوند. این افراد به محض این که کارهای قانونی و مصاحبه انجام شود، مجاز به مهاجرت به آمریکا هستند. فرزندان متأهل و بالای 21 سال و خواهر و برادر بستگان درجه 2 محسوب می شوند و می توانند در لیست انتظار برای مهاجرت قرار بگیرند. 

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اقامت آمریکا  با مشاوران  کنکاش تماس حاصل فرمایید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *