امتیاز دهید post
نظام آموزشی ترکیه

وزارت آموزش و پرورش مسئولیت نظارت بر دوره آموزش اجباری که دوازده سال به طول می انجامد را به عهده دارد: چهار سال برای هر دوره ابتدائی، راهنمائی و دبیرستان. دسترسی به مدرسه با کیفیت بالا به شدت به عملکرد در امتحان ورودی دوره راهنمائی بستگی دارد، به طوری که بعضی از دانش آموزان از سن 10 سالگی آموزش در کلاس های خصوصی را آغاز می کنند.

میزان سواد بزرگسالان در سال 2011 برابر با 94.1% بود، 97.9% برای مردان و 90.3% برای زنان. در سال 2017 تعداد دانشگاه های ترکیه به 190 رسید. ورود به آموزش عالی بستگی به سیستم انتخاب و استقرار دانشجو (ÖSYS) دارد. به غیر از دانشکده های آموزشی باز  (AÖF) در آنادولو، استانبول و دانشگاه آتاتورک؛ ورود به دانشگاه ها توسط آزمون ملی ÖSYS صورت می گیرد، که پس از آن فارغ التحصیلان دبیرستان براساس عملکردشان در آزمون به دانشگاه ها معرفی می شوند.

براساس رتبه بندی دانشگاه های عالی رتبه جهان در سال های 2012 – 2013، دانشگاه های برتر ترکیه به ترتیب عبارتند از دانشگاه فنی خاورمیانه در محدوده رتبه بندی 201 – 225، دانشگاه Bilkent و دانشگاه Koç به ترتیب در رتبه های 226 و 250، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه Boğaziçi در رتبه های 276 و 300. همه دانشگاه های دولتی و خصوصی تحت کنترل هیئت آموزش عالی (YÖK)  هستند

که رئیس آن به وسیله رئیس جمهور ترکیه تعیین می شود. ترکیه عضو منطقه آموزش عالی اروپا است و به طور فعال در بولونیا (یک سری از جلسات که توسط کشورهای اروپایی برای اطمینان از استانداردها و صلاحیت مقطع تحصیلی بالاتر برگزار می شوند)  شرکت می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ تابعیت یا پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *