7 تصمیم اشتباه در برنامه های سرمایه گذاری


7 تصمیم اشتباه در برنامه های سرمایه گذاری

دیوید لسپرنس، بنیانگذار و مدیر شرکت لسپرنس، دارای سابقه ای طولانی و درخشان در امر اخذ اقامت اروپا و شهروندی مضاعف از طریق برنامه های سرمایه گذاری است. لسپرنس به بررسی برخی از تصمیمات اشتباه سرمایه گذاران، که منجر به شکست برنامه های اقامتی می شود، پرداخته است و نتایج این بررسی را منتشر کرده است. این مقاله خلاصه ای از گفته های او است.

تقریباً با ۳ دهه تجربه در اجرای برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، اغلب شاهد تصمیمات خاصی از سوی برخی از متقاضیان بوده ام که دستیابی به اهداف آن ها را مشکل می سازد. در این مقاله به ۷ مورد از رایج ترین اشتباهاتی می پردازم که برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را تحت تاثیر قرار می دهد.

مورد ۱: اتلاف وقت و هزینه

یک فرد ثروتمند آمریکائی به دنبال قطع تعهدات مالیاتی خود به طور قانونی از طریق اخذ شهروندی و پاسپورت دوم از روش سرمایه گذاری بود. این متقاضی، فردی را به نمایندگی از طرف خود منصوب کرد تا تمام مدارک لازم را جمع آوری کند. با این حال، یک مورد وجود داشت که نماینده توانایی انجام آن را نداشت و به همکاری متقاضی و همسر او نیاز داشت و آن تهیه عکس پاسپورت بود. نماینده متقاضی اظهار داشت که هر بار که سعی می کرد زمانی را برای گرفتن عکس ها تعیین کند، آن ها قرار را به تعویق می انداختند. گرفتن عکس ها بیش از ۲ ماه طول کشید.

با چند محاسبه ساده متوجه شدم که این تأخیر ساده چقدر هزینه در برداشته است. با فرض یکسان بودن درآمد و سود سرمایه با سال قبل، به «نرخ مالیات بر هزینه های روزانه» رسیدم که با ضرب در ۶۰ روز تلف شده به چند صد هزار دلار رسید که می توانست قابل اجتناب باشد.

در موارد مشابه، متقاضیانی بودند که پس از دریافت مشاوره، برای مدتی طولانی ناپدید می شدند. آن ها بعد از یک یا ۲ سال مراجعه مطلع می شدند که مثلا برنامه ها یا تغییر کرده اند و یا بسته شده اند، هزینه ها بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته اند و یا زمان بندی برنامه مثل قبل نیست.

وقتی یک مشاور واجد شرایط و باتجربه برنامه ای را پیشنهاد می کند که اهداف شما را برآورده می سازد، باید سریعاً تصمیم بگیرید که آیا می خواهید ادامه دهید یا خیر. اگر تصمیم دارید که ادامه دهید، سریعاً آن را اجرا کنید. تعلل می تواند پرهزینه باشد و یا عواقب بدتری در پی داشته باشد.

مورد ۲: عدم استخدام مشاوران به معنای صرفه جویی در هزینه نیست

افراد سرمایه دار معمولاً یک تیم مشاوره اعم از کارشناسان حقوقی، حسابداری و مالی دارند. متأسفانه، حتی این متقاضیان که در کسب و کار فردی خود موفق هستند، ممکن است که درک درستی از پیچیدگی  برنامه های مهاجرتی نداشته باشند. برای جلوگیری از پرداخت هزینه، برخی از متقاضیان وسوسه می شوند تا شخصا پروسه کار را دنبال کنند. این کار می تواند یک اشتباه پرهزینه باشد.

برای مقابله با این تصمیم گیری، من «پرداخت هزینه به صورت مرحله ای» را پیشنهاد می کنم که در آن هر مرحله به وضوح تعریف شده و قیمت هر مرحله مشخص شده است. همچنین مشاور متخصص در امور مهاجرت می تواند بدون هزینه اضافی با تیم مشاوران فرد متقاضی رایزنی کند و به این ترتیب علاوه بر ایجاد آرامش خیال برای مشتری، تعامل با تیم مشاوران منجر به کشف پیامدهای منفی احتمالی و رفع آن ها خواهد شد.

این رویکرد، مشاورین را تشویق به رایزنی می کند که منتهی به یک استراتژی بی عیب و نقص تر با هزینه های پایین و کیفیت بالاتر می شود.

مورد ۳: متقاضیان سرمایه گذاری نمی توانند همانند یک فرد متخصصی که سال ها تجربه دارد عمل کنند

افراد سرمایه دار معمولا تمایل دارند که از هوش و تجربه فردی خود استفاده کنند. متأسفانه، این امر گاهی اوقات آن ها را به این باور اشتباه سوق می دهد كه آن ها شخصا می توانند یك برنامه سرمایه گذاری را به نتیجه برسانند که در حقیقت امری غیر ممکن است.

افرادی که قصد دارند شخصا یک برنامه مهاجرتی را اجرا کنند، معمولا به اینترنت مراجعه می کنند.

 این امر ۳ مشکل در پی خواهد داشت:

حجم بالای اطلاعات

اطلاعات مغرضانه

 کیفیت اطلاعات

اولین مشکل حجم گسترده اطلاعاتی است که بلافاصله آشکار می شود. جستجوی پاسپورت دوم در گوگل تقریباً ۱۱۰ میلیون لینک مطلب را نشان می دهد.

 نگاهی دقیق تر به چند صفحه اول نتایج جستجو، مشکل دوم را نشان می دهد: بیشتر اطلاعات در اینترنت توسط فروشندگان برنامه های شهروندی و اقامت از طریق سرمایه گذاری گذاشته شده اند که برای قرار گرفتن در صفحات اول هزینه پرداخت کرده اند. تنها هدف آن ها «فروش برنامه ای» است که بیشترین درآمد را برای آن ها در پی دارد.

مشکل سوم، نگرانی هر متقاضی از صحت اطلاعات موجود در اینترنت است. اطلاعات مدام در حال تغییر هستند، هیچ تضمینی وجود ندارد که اطلاعات ارائه شده صحیح، به روز و تحت اجرای قانون فعلی باشند.

یک مشاور باتجربه قادر خواهد بود تا کلیه موارد مربوطه را تشریح کند و تمام احتمالات موجود در مسیر رسیدن به هدف را مورد توجه قرار دهد. علاوه بر این، یک مشاور متخصص دائماً تمام برنامه های جدید شهروندی/اقامت و برنامه های مالیاتی را مورد بررسی قرار می دهد. تجربه آن ها این اجازه را می دهد تا با توجه به اهداف و شرایط هر متقاضی، در کوتاه ترین مدت مناسب ترین برنامه را به وی معرفی کنند.

یکی دیگر از منابع اطلاعاتی که فرد متقاضی ممکن است به آن استناد کند، دوستانی هستند که یک در برنامه شهروندی یا اقامت از طریق سرمایه گذاری شرکت کرده اند. اطرافیان این افراد فکر می کنند که با دنبال کردن همان روش می توانند در هزینه های خود صرفه جویی کنند. این اقدام به چند دلیل خطرناک است. مهم ترین دلیل این است که متقاضی فکر می کند که استراتژی شخص دیگر برای او نیز مناسب است. سوابق خانوادگی، نگرانی ها و اهداف متقاضیان با یکدیگر متفاوت است. بنابراین یک برنامه مهاجرتی که برای دوست شما مناسب بوده است، نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما نیز باشد.

یکی از حقایقی که تقریباً در طی ۳ دهه با آن مواجه شده ام این است که قوانین مهاجرت، شهروندی و مالیات به طور مداوم تغییر می کنند. برنامه های شهروندی و اقامت از طریق سرمایه گذاری عوض می شوند و قوانین مربوط به آن ها و همینطور قوانین مرتبط به تابعیت مضاعف دائماً در حال تغییر هستند. گزینه های انتخابی امروز ممکن است با گزینه های یک یا ۲ سال پیش کاملاً متفاوت باشند. پس استفاده از تجربیات دوستان و آشنایان کار معقولی نیست.

مقاله مرتبط: اقامت و پاسپورت دومینیکا در ۶ ماه توسط نماینده رسمی دولت

مورد ۴: کار ارزان، گران تر تمام می شود

متأسفانه، من بارها با متقاضیانی روبرو شده ام که برای خود یک برنامه مهاجرتی انتخاب کرده و سعی در اجرای آن داشته اند و متوجه شدم که این برنامه انتخابی ممکن است با شکست مواجه شود. این وضعیت اغلب نتیجه رایزنی مشتری در مورد یک برنامه شهروندی/اقامت از طریق سرمایه گذاری با یک فروشنده است که خود را به عنوان مشاور معرفی می کند. نکته اصلی این است که برخلاف مشاوران مجرب، فروشندگان با بررسی وضعیت مشتری، اهداف و تاریخچه خانواده شروع نمی کنند. آن ها همچنین عوامل منفی مانند زمان بندی، مالیات در آینده یا الزام حضور فیزیکی را بیان نمی کنند. تنها هدف آن ها فروش و کسب درآمد است.

اگر خرید برنامه شهروندی/اقامت از طریق سرمایه گذاری در مراحل اولیه به طور صحیح و کامل انتخاب و اجرا نشود، با شکست مواجه خواهد شد.

اجرای یک برنامه مهاجرتی زمانی موفق خواهد بود که در ابتدا مشاورین نیازهای خانواده، اهداف، ساختارهای تجاری و اقتصادی موجود و بودجه متقاضی را مورد بررسی قرار دهند. سپس متناسب با آن، یک برنامه ایده آل را انتخاب کنند، در غیر این صورت موفقیت حاصل نخواهد شد.

مورد ۵: هزینه عدم موفقیت بیشتر از هزینه انتخاب یک برنامه مهاجرتی مناسب است

یکی از مهمترین اهداف افراد سرمایه دار از اخذ شهروندی دوم از طریق سرمایه گذاری، دوری از موقعیت هایی مانند فضای سیاسی نا آرام، شرایط نا مناسب زندگی در کشورهای خود، مالیات های سنگین یا محکوم شدن توسط دولت ها به دلیل اختلاف عقاید دینی، سیاسی یا موفقیت مالی است. برای اجتناب از وقوع هر تصمیم اشتباه، ضروری است که متقاضی هزینه های واقعی شکست در یک برنامه مهاجرتی که راهی برای گریز در زمان بحران است را درک کند. این هزینه های غیر قابل جبران بسته به وضعیت فرد، می تواند از پرداخت مالیات های سنگین تا ضرر و زیان از دست دادن تمام دارایی، آزادی و زندگی فرد باشد.

هنگامی که سرمایه دار تصمیم می گیرد که بدون کمک مشاور متخصص به امور مهاجرت یک برنامه مهاجرتی را پیش ببرد، همیشه باید به این فکر کند که «هزینه شکست چه خواهد بود؟»

مورد ۶: خطر های پنهانی وجود دارد که عدم شناخت آن ها مشکلاتی را در پی خواهد داشت

یک مشاور متخصص به امر مهاجرت خیلی از این خطرات پنهان را شناسایی می کند. برای مثال، خیلی از خانواده ها فکر می کنند که اگر فرزندان خود را در کشورهای دیگر به دنیا بیاورند، با گرفتن شهروندی آن کشور از طریق تولد هدیه ارزشمندی به فرزند خود داده اند. غافل از اینکه قوانین مالیاتی بعضی از کشورها به گونه ای است که ثروت او را در آینده در هر جای دنیا به خطر می اندازد.

مورد ۷: صرفا داشتن یک برنامه مهاجرتی ضروریات زندگی را پوشش نمی دهد

با افراد زیادی که در موقعیت های سخت زندگی مثل حسابرسی، گرفتاری های قانونی و یا طلاق هستند، مواجه می شوم که بدون تدبیر و دور اندیشی فقط به دنبال مهاجرت برای نجات از آن شرایط هستند. در واقع آن ها ممکن است از چاله به چاه بروند. در امر مهاجرت ابتدا باید ضروریات زندگی تمام اعضای خانواده از جمله دسترسی به امکانات تحصیلی، پزشکی و شغلی در کشور مقصد به دقت بررسی شود. بعد باید اولویت های افراد از جمله فرهنگ، سبک زندگی، زبان و … مورد بررسی قرار گیرد. بحث و بررسی مو شکافانه این موارد برای موفقیت نهایی برنامه مهاجرتی بسیار مهم است.

سخن نهایی

برای بسیاری از افراد، تصمیم نیاکان آن ها در مورد مهاجرت، تأثیر عمیقی بر زندگی خود و فرزندان آن ها داشته است. یک برنامه مهاجرتی مناسب می تواند تاثیرات مثبت و منفی زیادی بر جنبه های مالی و سبک زندگی فرد متقاضی و خانواده وی داشته باشد. با پیروی از این ۷ نکته ذکر شده می توانید اطمینان داشته باشید که برنامه مهاجرتی شما به بهترین شکل انتخاب خواهد شد. از یک سو تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شکست های احتمالی انجام داده اید و از سوی دیگر از مزایای فراوانی که برای فرزندان و نسل های بعدی به ارمغان خواهد آورد بهره مند خواهید شد.

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت/شهروندی از طریق سرمایه گذاری با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *