با دانشگاه‌های دومینیکا بیشتر آشنا شوید

3.3/5 - (13 امتیاز)

یکی از مهم‌ترین مزایایی که دریافت شهروندی دومینیکا برای شما به همراه خواهد داشت، امکان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. برخلاف باور بسیاری از افراد، دومینیکا یک کشور کامل است و سیستم تحصیلی آن نیز درست مانند دیگر کشورهای مطرح در سطح دنیاست و از قضا، دانشگاه‌های این کشور نیز از جمله دانشگاه‌های خوب در رنکینگ جهانی به شمار می‌روند.

در این مقاله از کنکاش، قصد داریم تا بیشتر درباره دانشگاه های دومینیکا و جایگاه آنها در بین دیگر دانشگاه‌ها دنیا حرف بزنیم. در این مطلب، مهم‌ترین دانشگاه‌های دومینیکا را به شما معرفی خواهیم کرد و سپس از رنکینگ جهانی این دانشگاه، امکانات و همین‌طور رشته‌های موجود در آن برای شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

آیا کنکاش خدمات مهاجرت تحصیلی به دومینیکا ارائه می‌دهد؟

اکنون که بحث دانشگاه‌ های دومینیکا باز شده است، احتمالا این سوال نیز برای شما پیش آمده که آیا موسسه کنکاش، خدمات مهاجرت تحصیلی به دومینیکا را نیز به مخاطبان خود ارائه می‌دهد یا خیر. در جواب باید بگوییم که نه، تیم کنکاش در زمینه مهاجرت تحصیلی فعالیتی ندارد و نمی‌تواند برای این حوزه به شما عزیزان خدمت‌رسانی کند.

شما برای تحصیل در دانشگاه‌های خوب و درجه یک دومینیکا می‌توانید از طریق دریافت شهروندی این کشور اقدام فرمایید. اخذ اقامت تحصیلی دومینیکا برای شما محدودیت‌هایی به همراه خواهد داشت، اما با شهروندی از تمام حقوق عادی شهروندان دومینیکا برخوردار خواهید شد.

از همین جهت، تیم کنکاش به شما توصیه می‌کند که از طریق برنامه اخذ شهروندی دومینیکا با سرمایه‌گذاری (CBI) پاسپورت این کشور را دریافت کرده و با خیال راحت، در هر یک از دانشگاه‌های برتر دومینیکا که خواستید، مشغول به تحصیل شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقاله پاسپورت دومینیکا را مطالعه فرمایید.

معرفی بهترین دانشگاه‌ های دومینیکا

دومینیکا هرچند کشوری کوچک در حوزه دریای کارائیب است، اما ۷ دانشگاه در داخل آن قرار دارد. به‌صورت کلی دانشگاه‌های دومینیکا را می‌توانیم در ۲ دستة دولتی و خصوصی قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه‌ها، این بخش را بادقت مطالعه فرمایید.

کالج دولتی دومینیکا (Dominica State College)

اولین دانشگاه دولتی دومینیکا، کالج دولتی دومینیکا نام دارد. این دانشگاه در منطقه استاکفارم (Stockfarm) در شمال روسو، پایتخت دومینیکا، قرار گرفته است. این دانشگاه در نتیجه ادغام کالج فنی – کالج تربیت معلم – کالج ششم – دانشگاه پرستاری بیمارستان پرنسس مارگارت در سال ۲۰۰۲ تاسیس شده است.

این دانشگاه در بین دانشگاه‌های داخلی دومینیکا رتبه ۴ را به خود اختصاص داده و در رنکینگ دانشگاه‌های بین‌المللی، دارای رتبه ۳۱۱۸۹ است. در حال حاضر حدود ۱۴۰۰ دانشجو در این دانشگاه، در رشته‌هایی چون هنر، بیزینس، سلامت و بهداشت، مهمان‌داری، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و توریسم مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه هند غربی، واحد دومینیکا (University of the West Indies)

دیگر دانشگاه دولتی دومینیکا، دانشگاه هند غربی نام دارد. این دانشگاه در ۱۸ کشور از کشورهای حوزه دریای کارائیب شعبه دارد و دومینیکا نیز یکی از همین کشورها است. جالب است بدانید که این دانشگاه در ابتدای شروع فعالیت در سال ۱۹۴۸، یکی از شعبه‌های دانشگاه لندن به شمار می‌رفت، اما امروزه به صورت مستقل فعالیت می‌کند.

این دانشگاه نه‌ تنها در دومینیکا، که در سطح جهانی نیز از جمله بهترین دانشگاه‌ها به شمار می‌رود. در آخرین آماری که توسط بخش تحصیلات عالیه مجله تایمز اعلام شده است، این دانشگاه در رتبه ۵۰۱ برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد.

دانشگاه علوم پزشکی راس (Ross University School of Medicine)

و به‌عنوان اولین دانشگاه حاضر در فهرست دانشگاه‌های خصوصی دومینیکا، می‌توانیم به دانشگاه علوم پزشکی راس اشاره کنیم. قدمت این دانشگاه با عمر استقلال دومینیکا برابر بوده و در سال ۱۹۷۸ تاسیس شده است. این دانشگاه در شهر پورتسموث دومینیکا قرار گرفته است.

دانشجویان این دانشگاه حدود ۴ سال در رشته‌های مربوطه تحصیل کرده و به مدت ۱ سال برای طرح‌های کار‌آموزی به ایالات متحده آمریکا فرستاده می‌شوند. در نهایت بد نیست بدانید که این دانشگاه، رتبه ۱ بهترین دانشگاه داخلی دومینیکا و رتبه ۴۹۹۲ بهترین دانشگاه در سطح جهانی را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه علوم پزشکی All Saints (All Saints University School of Medicine)

دانشگاه علوم پزشکی دومینیکا که در شهر روسو، پایتخت این کشور قرار گرفته است، از جمله دانشگاه‌های خصوصی دومینیکا به شمار می‌رود. این دانشگاه در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده است و جالب است بدانید که بخش‌های مدیریتی این دانشگاه در شهر تورنتو کانادا قرار دارد.

بنا بر آخرین آمار موجود، این دانشگاه برتر دومینیکا، حدود ۴۰ هزار دانشجو دارد و در رنکینگ برترین دانشگاه‌های دنیا، رتبه ۲۷۰۱ را به خودش اختصاص داده است. هزینه تحصیل در این دانشگاه به نسبت دیگر دانشگاه‌های خصوصی دنیا بسیار کمتر بوده و امکان اخذ بورسیه نیز در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه بین‌المللی تحصیلات تکمیلی (International University for Graduate Studies)

از دیگر دانشگاه‌های خصوصی دومینیکا می‌توان به دانشگاه بین‌المللی تحصلات تکمیلی اشاره کرد. این دانشگاه با نام دانشگاه بین‌المللی پورتسموث نیز شناخته می‌شود، زیرا که در شهر پورتسموث قرار گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۹ تاسیس شده است و مدیریت آن نیز بر عهده «جویٍت دانیل» است.

بنا بر آمار بین المللی اعلام شده در سال ۲۰۲۳، این دانشگاه رتبه ۱۲۶۰۴ را در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا از آن خود کرده است. دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، می‌توانند با پرداخت مبلغی بسیار اندک به نسبت دیگر دانشگاه‌های خصوصی در سطح دنیا در رشته‌های موردعلاقه خود تحصیل کنند.

دانشگاه سن ژوزف (Saint Joseph University)

دانشگاه سن ژوزف یکی از تازه‌ترین دانشگاه‌های دومینیکا است که در سال ۲۰۲۳ تاسیس شده است. این دانشگاه تازه‌تاسیس، از جمله بزرگ‌ترین دانشگاه‌های روسو، پایتخت دومینیکا نیز به شمار می‌رود. این دانشگاه دارای ۷ دانشکده است؛ از جمله این دانشکده‌ها می‌توان به پزشکی، پرستاری، مطالعات محیط‌زیست، تربیت معلم، دانشکده IT، دانشکده مهمان‌داری و دانشکده بیزینس اشاره کرد.

دانشگاه علوم دامپزشکی سن نیکولا (St. Nicholas University: School of Veterinary Medicine)

دانشگاه سن نیکولا نیز از دیگر دانشگاه های خصوصی در سطح دومینیکا به شمار می‌رود. اگر به شاخه دامپزشکی علاقه دارید و دوست دارید که در این زمینه تحصیل کنید، این دانشگاه می‌تواند مسیر زندگی شما را تغییر داده و آینده شغلی شما را تضمین کند. جالب است بدانید که این دانشگاه توسط یکی از مطرح‌ترین دامپزشکان کانادایی تاسیس شده و شعار آن نیز «تحصیل اقتصادی برای همه» بوده است.

دانشگاه جهان جدید (New World University)

دانشگاه جهان جدید از دیگر دانشگاه‌های خصوصی در دومینیکا است که در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده است. این دانشگاه در پایتخت دومینیکا یعنی روسو قرار گرفته است و مدیریت آن نیز در حال حاضر بر عهده «استیو فورستر» است. مهم‌ترین رشته تدریسی در این دانشگاه‌، مدیریت کسب‌وکار بین‌المللی است؛ علاقه‌مندان می‌توانند در دوره‌های یک ساله، دو ساله و سه ساله این دانشگاه شرکت کرده و مدرک بین‌المللی و معتبر خود را اخذ کنند.

کلام آخر

در این مقاله از کنکاش، با بهترین دانشگاه‌های دومینیکا و همین‌طور جایگاه جهانی آنها آشنا شدیم. تحصیل در دومینیکا از جمله مهم‌ترین امتیازهایی است که شما عزیزان می‌توانید با اخذ پاسپورت دومینیکا به آن دسترسی پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه دریافت شهروندی دومینیکا، شما عزیزان می‌توانید با کارشناسان مجرب ما در تیم کنکاش، تماس حاصل فرمایید؛ با ما در ارتباط باشید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *