۷ تصمیم اشتباه و رایج متقاضیان برنامه‌های سرمایه‌گذاری

۷ تصمیم اشتباه و رایج متقاضیان برنامه‌های سرمایه‌گذاری

امتیاز دهید post

در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های محبوب برای اخذ اقامت، شهروندی و دریافت پاسپورت دوم بوده است. البته به‌اندازه همان شهرتی که این روش به‌دست آورده، ممکن است منجر به اشتباهاتی از سمت سرمایه‌گذاران هم بشود که باید از آن آگاه بود.

دیوید لسپرنس، بنیان‌گذار و مدیر شرکت لسپرنس، دارای سابقه‌ای طولانی و درخشان در امر اخذ اقامت اروپا و شهروندی مضاعف از طریق برنامه‌های سرمایه‌گذاری است. لسپرنس به بررسی برخی از تصمیمات اشتباه سرمایه‌گذاران که منجر به شکست می‌شود، پرداخته و نتایج این بررسی را منتشر کرده است. این مقاله خلاصه‌ای از گفته‌های او است.

لسپرنس می‌گوید تقریباً با ۳ دهه تجربه در اجرای برنامه‌های مهاجرتی از طریق سرمایه‌گذاری اغلب شاهد تصمیمات خاصی از سوی برخی از متقاضیان بوده‌ام که دستیابی به هدف نهایی یعنی اخذ اقامت یا تابعیت را مشکل کرده است.

بر اساس نظر لسپرنس در این مقاله به ۷ مورد از رایج‌ترین اشتباهاتی پرداختیم که برنامه‌های سرمایه‌گذاری را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

مورد اول، اتلاف وقت و هزینه

اگر برای اخذ اقامت یا تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری تصمیم گرفتید، فرصت را نباید از دست بدهید. اجازه دهید این مورد را با مثال نشان دهیم.

یک فرد ثروتمند آمریکائی به دنبال قطع قانونی تعهدات مالیاتی خود از طریق اخذ شهروندی و پاسپورت دوم با روش سرمایه‌گذاری بود و برای پیگیری‌ کارها به یکی از اطرافیانش وکالت قانونی داد تا تمام مدارک لازم را جمع‌آوری کند. بعد از تکمیل مدارک، نوبت تهیه عکس پاسپورت بود که خود متقاضی و همسرش باید شخصاً آن را برعهده می‌گرفتند. نماینده متقاضی اظهار داشت که هر بار سعی می‌کرد زمانی را برای گرفتن عکس‌ها تعیین کند، آن‌ها قرار را به تعویق می‌انداختند و گرفتن عکس‌ها بیش از ۲ ماه طول کشید. در نتیجه زمان زیادی تنها بر سر گرفتن یک عکس هدر رفت. با چند محاسبه ساده متوجه شدم که این تأخیر ساده چقدر هزینه در برداشته است. با فرض یکسان بودن درآمد و سود سرمایه با سال قبل، به «نرخ مالیات بر هزینه‌های روزانه» رسیدم که با ضرب در ۶۰ روز تلف شده به چند صدهزار دلار رسید که می‌توانست با چند ساعت وقت خالی برای تهیه عکس پاسپورت قابل اجتناب باشد.

در موارد مشابه دیگر، متقاضیانی بودند که پس از دریافت مشاوره، برای مدتی طولانی ناپدید می‌شدند. آن‌ها بعد از یک یا ۲ سال مجدد برای پیگیری یا اطلاع از پروسه سرمایه‌گذاری در اروپا یا دیگر کشورها مراجعه کرده و مطلع می‌شدند که مثلاً قوانین  برنامه‌ها تغییر کرده یا برنامه‌ها بسته شده‌اند. گاهی نیز هزینه‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای خاص به طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش‌یافته یا زمان‌بندی برنامه مثل قبل نیست.

وقتی یک مشاور واجد شرایط و باتجربه، برنامه‌ای مانند ویزای انجل پرتغال یا پاسپورت دومینیکا به شما پیشنهاد می‌کند که اهداف شما را برآورده می‌سازد، باید سریعاً تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید ادامه دهید یا خیر! اگر تصمیم دارید که ادامه دهید، سریعاً مدارکتان را تکمیل کرده و آن را اجرا کنید. تعلل می‌تواند پرهزینه باشد و یا منجر به عواقب بدتری شود.

مورد دوم، عدم استخدام مشاوران به معنای صرفه‌جویی در هزینه نیست!

افراد سرمایه‌دار معمولاً یک تیم مشاوره شامل کارشناسان حقوقی، حسابداری و مالی دارند. متأسفانه، حتی این متقاضیان که در کسب‌وکار فردی خود موفق هستند، ممکن است که درک درستی از پیچیدگی  برنامه‌های اقامتی سرمایه‌گذاری نداشته باشند. برای جلوگیری از پرداخت هزینه مشاوره یا وکالت در انجام کارهای اخذ اقامت و تابعیت، برخی از متقاضیان وسوسه می‌شوند تا شخصاً پروسه کار را دنبال کنند، درحالی‌که این کار می‌تواند یک اشتباه پرهزینه باشد.

برای مقابله با این تصمیم‌گیری، من «پرداخت هزینه به‌صورت مرحله‌ای (قسطی)» را پیشنهاد می‌کنم که در آن هر مرحله به‌وضوح تعریف شده و قیمت هر مرحله هم مشخص است. همچنین مشاور متخصص می‌تواند بدون هزینه اضافی با تیم مشاوران متقاضی رایزنی کرده تا علاوه بر آرامش خیال برای مشتری، تعامل با تیم مشاوران منجر به نظارت مستقیم بر روند پرونده، نتایج مثبت، اعتماد و اطمینان دوطرفه و رفع مشکلات احتمالی شود.

این رویکرد، مشاورین را تشویق به رایزنی می‌کند و منتهی به یک استراتژی بی‌عیب‌ونقص‌تر با هزینه‌های پایین و کیفیت بالاتر می‌شود.

مورد سوم، ضرورت تجربه و تخصص

افراد سرمایه‌دار معمولاً تمایل دارند که از هوش و تجربه فردی خود استفاده کنند. متأسفانه، این امر گاهی اوقات آن‌ها را به سمت این باور اشتباه سوق می‌دهد كه آن‌ها شخصاً می‌توانند یك برنامه سرمایه‌گذاری را به نتیجه برسانند که در حقیقت امری غیرممکن است.

  • از طرف دیگر، افرادی که قصد دارند شخصاً اقدام کنند، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های سرمایه‌گذاری معمولاً به اینترنت مراجعه می‌کنند. این امر ۳ مشکل در پی خواهد داشت:
  • حجم بالای اطلاعات
  • اطلاعات مغرضانه
  • کیفیت پایین اطلاعات

اولین مشکل حجم گسترده اطلاعاتی است که بلافاصله با یک جست‌وجوی ساده در صفحه اول گوگل دیده می‌شود. مثلاً جستجوی پاسپورت دوم در گوگل تقریباً ۱۱۰ میلیون لینک مطلب را نشان می‌دهد که ممکن است نیمی از آن‌ها اشتباه باشد یا به‌روز نشده باشد.

نگاهی دقیق‌تر به چند صفحه اول نتایج جستجو، مشکل دوم را نشان می‌دهد. بیشتر اطلاعات در اینترنت توسط کارگزاران برنامه‌های شهروندی و اقامت از طریق سرمایه‌گذاری گذاشته شده که برای قرارگرفتن در صفحات اول با پرداخت هزینه (تبلیغات گوگل ادوردز) همراه بوده است. تنها هدف این اشخاص «فروش برنامه‌ای» است که بیشترین درآمد را برای آن‌ها در پی دارد.

مشکل سوم، نگرانی هر متقاضی از صحت اطلاعات موجود در اینترنت است. اطلاعات مدام در حال تغییر هستند، هیچ تضمینی وجود ندارد که اطلاعات ارائه شده صحیح، به‌روز و تحت اجرای قانون فعلی باشند.

یک مشاور باتجربه قادر خواهد بود کلیه موارد مربوطه را تشریح کند و تمام احتمالات موجود در مسیر رسیدن به هدف را موردتوجه قرار دهد. علاوه بر این، او دائماً تمام برنامه‌های جدید شهروندی/اقامت و برنامه‌های مالیاتی را مورد بررسی قرار می‌دهد. تجربه او این امکان را می‌دهد تا باتوجه‌به اهداف و شرایط هر متقاضی، در کوتاه‌ترین مدت، مناسب‌ترین برنامه را به وی معرفی کند.

البته اخذ اطلاعات غلط منبع دیگری هم دارد. یکی دیگر از این منابع اطلاعاتی که فرد متقاضی ممکن است به آن استناد کند، دوستانی هستند که در برنامه شهروندی یا اقامت از طریق سرمایه‌گذاری شرکت کرده‌اند. اطرافیان این افراد فکر می‌کنند با دنبال‌کردن همان روش می‌توانند سریعاً برای اقامت درخواست دهند یا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

این اقدام به چند دلیل خطرناک است. مهم‌ترین دلیل این است که متقاضی فکر می‌کند استراتژی شخص دیگر برای او نیز مناسب است. میزان سرمایه، شرایط و سوابق خانوادگی، نگرانی‌ها و اهداف متقاضیان با یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین یک برنامه سرمایه‌گذاری که برای دوست شما مناسب است، نمی‌تواند تضمین‌کننده موفقیت شما هم باشد.

یکی از حقایقی که تقریباً در طی ۳ دهه با آن مواجه شده‌ام این است که قوانین مهاجرت، شهروندی و مالیات به طور مداوم تغییر کرده و به‌روزرسانی می‌شود. برنامه‌های شهروندی و اقامت از طریق سرمایه‌گذاری عوض می‌شوند و قوانین مربوط به آن‌ها و همین‌طور قوانین مرتبط به تابعیت مضاعف در هر کشور دائماً در حال تغییر هستند. گزینه‌های انتخابی امروز ممکن است با گزینه‌های یک یا ۲ سال پیش کاملاً متفاوت باشند. پس استفاده از تجربیات دوستان و آشنایان کار معقولی نیست و بهتر است که تصمیم نهایی را بعد از مشورت با افراد متخصص و باتجربه بگیرید.

بیشتر بخوانید: اقامت پرتغال با خرید ملک

مورد چهارم، مشاوره درست با بررسی تمامی شرایط انجام می‌شود!

متأسفانه بارها با متقاضیانی روبرو شده‌ام که برای خود یک برنامه انتخاب کرده و سعی در اجرای آن داشته‌اند. این برنامه انتخابی ممکن است با شکست مواجه شود. این وضعیت اغلب نتیجه رایزنی مشتری در مورد یک برنامه سرمایه‌گذاری با یک کارگزار است که خود را به‌عنوان مشاور معرفی می‌کند. نکته اصلی این است که برخلاف مشاوران مجرب، کارگزاران با بررسی وضعیت مشتری، اهداف، میزان سرمایه و تاریخچه خانواده شروع نمی‌کنند. آن‌ها عوامل منفی مانند زما‌ن‌بندی، مالیات در آینده یا الزام حضور فیزیکی را بیان نمی‌کنند و تنها هدف آن‌ها فروش و کسب درآمد است.

یادتان باشد اگر برنامه شهروندی/اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه به طور صحیح و کامل انتخاب و اجرا نشود، با شکست مواجه خواهد شد.

اجرای یک برنامه سرمایه‌گذاری زمانی موفق خواهد بود که در ابتدا مشاورین نیازهای خانواده، اهداف، ساختارهای تجاری و اقتصادی موجود و بودجه متقاضی را مورد بررسی قرار دهند. سپس متناسب با آن، یک برنامه ایده‌آل را انتخاب کنند، در غیر این صورت موفقیت حاصل نخواهد شد.

مورد پنجم، هزینه‌های سرمایه‌گذاری بیشتر است یا هزینه‌های شکست؟!

یکی از مهم‌ترین اهداف افراد سرمایه‌دار از سرمایه‌گذاری، دوری از شرایطی مانند فضای سیاسی ناآرام، شرایط نامناسب زندگی، مالیات‌های سنگین یا محکوم شدن توسط دولت‌ها به دلیل اختلاف در عقاید دینی و سیاسی است. برای اجتناب از وقوع هر تصمیم اشتباه، ضروری است که متقاضی هزینه‌های واقعی شکست در یک برنامه سرمایه‌گذاری که راهی برای گریز در زمان بحران است را درک کند. این هزینه‌های غیرقابل‌جبران بسته به وضعیت فرد، می‌تواند از پرداخت مالیات‌های سنگین تا ضرر و زیان و ازدست‌دادن تمام دارایی، آزادی و زندگی فرد باشد.

هنگامی که سرمایه‌دار تصمیم می‌گیرد بدون کمک مشاور یک برنامه را پیش ببرد، همیشه باید به این فکر کند که «هزینه شکست چه خواهد بود؟»

مورد ششم، شرایط و خطراتی که از آن آگاهی ندارید!

یک مشاور متخصص خیلی از این خطرات پنهان را شناسایی می‌کند. برای مثال، تعدادی از خانواده‌ها فکر می‌کنند اگر فرزندان خود را در کشورهای دیگر مثلاً کانادا به دنیا بیاورند، با گرفتن شهروندی آن کشور از طریق تولد هدیه ارزشمندی به فرزند خود داده‌اند. غافل از اینکه قوانین مالیاتی بعضی از کشورها به‌گونه‌ای است که ثروت او را در آینده در هر جای دنیا به خطر می‌اندازد. پس پیش از انتخاب مقصد یا برنامه با کسی مشورت کنید که از تمامی این موارد آگاهی دارد و آن را بدون چشمداشت در اختیارتان قرار می‌دهد.

مورد هفتم، توجه به تمام جنبه‌های زندگی

با افراد زیادی که در موقعیت‌های سخت زندگی مثل حسابرسی، گرفتاری‌های قانونی و یا طلاق هستند مواجه می‌شوم که بدون تدبیر و دوراندیشی فقط به دنبال اخذ اقامت یا تابعیت برای نجات از آن شرایط هستند. در واقع آن‌ها ممکن است از چاله به چاه بروند.

در مسیر انتخاب مقصد ابتدا باید ضروریات زندگی تمام اعضای خانواده از جمله دسترسی به امکانات تحصیلی، پزشکی و بهداشت و کاری در کشور مقصد به‌دقت بررسی شود.  در مرحله بعد باید اولویت‌های افراد از جمله فرهنگ، سبک زندگی، زبان و … مورد بررسی قرار گیرد. بحث‌وبررسی موشکافانه این موارد برای موفقیت نهایی بسیار مهم است.

سخن نهایی

برای بسیاری از افراد، تصمیم خانواده‌شان تأثیری عمیق بر زندگی آن‌ها داشته است. برنامه مناسب می‌تواند کل زندگی را تغییر دهد و تأثیرات مثبت و منفی زیادی بر جنبه‌های مالی و سبک زندگی فرد متقاضی و خانواده وی داشته باشد. با پیروی از این ۷ نکته ذکر شده  و مشاوره با متخصصان مجرب مانند تیم کنکاش می‌توانید اطمینان داشته باشید که برنامه اخذ اقامت یا تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری را به بهترین شکل انتخاب خواهید کرد، زیرا از یک سو تمام تلاش خود را برای جلوگیری از شکست‌های احتمالی انجام داده‌اید و از سوی دیگر زندگی متفاوتی به فرزندان و نسل آینده هدیه خواهید کرد تا از مزایای فوق‌العاده آن بهره‌مند شوند.

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های اخذ اقامت/شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری با مشاوران کنکاش در تماس باشید.

سؤالات متداول

بهترین برنامه اخذ اقامت اروپا کدام برنامه است؟

همان‌طوری که گفتم بهترین برنامه اخذ اقامت در اروپا از طریق سرمایه‌گذاری بر اساس شرایط و میزان سرمایه شما مشخص می‌شود. پس برای شروع کار پیشنهاد می‌شود با مشاوران کنکاش مشورت کنید.

کدام برنامه سرمایه‌گذاری سریعاً به نتیجه می‌رسد؟

در حال حاضر برای اروپا، درخواست ویزای انجل و در حوزه کارائیب، سرمایه‌گذاری در دومینیکا بلافاصله به نتیجه رسیده و در اولویت بررسی قرار دارد.

کدام برنامه بیشترین سود را برای سرمایه‌گذاران دارد؟

اگر به دنبال سود بالایی هستید، علاوه بر اروپا بهتر است که درباره سرمایه‌گذاری در پروژه هتل هیلتون دومینیکا نیز فکر کنید و دربارۀ آن مشاوره بگیرید.

آیا اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری نیاز به ارائۀ مدرک زبان دارد؟

خیر، اخذ اقامت و تابعیت دوم نیازی به ارائۀ مدارک زبان ندارد.

در روش سرمایه‌گذاری علاوه بر متقاضی چه کسانی مشمول اخذ اقامت می‌‎شوند؟

در تمامی روش‌های سرمایه‌گذاری همسر و فرزندان مجرد زیر سن قانونی مشمول خواهند شد و می‌توانند در کشور مقصد به کار یا تحصیل مشغول شده یا در کشورشان بمانند.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.