امتیاز دهید post

بر اساس آمارهای رسمی، تقریباً بیشترین تعداد مهاجران ایرانی در آمریکای شمالی یعنی آمریکا و کانادا زندگی می‎کنند.

کانادا کشوری با رفاه اقتصادی بالا، سیستم استاندارد آموزشی، موقعیت‌های شغلی بی‌نظیر و البته سیستم فدرال و دموکرات برای بسیاری از متقاضیان سکوی پرتاب است. این کشور زیبا و قدرتمند با وسعتی که دارد تقریباً در تمام ایالت‌هایش نیازمند مهاجران متخصص از کشورهای مختلف است، به همین دلیل هم ده‌ها روش مختلف تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، استارتاپ کانادا و … برای جذب مهاجر دارد.

البته برای تمام این متقاضیان یک مسئله حرف اول را می‎زند و آن هزینه زندگی در کانادا از جمله قیمت خانه است. به همین دلیل امروز می‌خواهیم نگاهی به قیمت خانه (به‌روزرسانی سال ۲۳-۲۰۲۲) در شهرهای مختلف به ویژه در شهرهای مهاجرپذیری مانند تورنتو، ونکوور، آلبرتا و … داشته باشیم؛ اما پیش از آن بیایید با مفهوم هزینه زندگی آشنا شویم.

هزینه زندگی چیست؟

هزینه زندگی یا همان cost of living شامل تمام هزینه‌هایی می‌شود که فرد برای نیازهای اساسی زندگی باید بپردازد. هزینه خوراک، پوشاک، اجاره منزل، رفت‌وآمد، بهداشت و درمان، آموزش و در نهایت اوقات فراغت به‌عنوان هزینه زندگی شناخته می‌شود. قاعدتاً هرچقدر تورم کمتر باشد، این هزینه معقول‌تر است و هرچقدر اقتصاد دچار اختلال و رکود باشد، این هزینه بیشتر و کیفیت زندگی کمتر است.

متقاضیان اخذ اقامت کانادا باید در نامه‌ها و فرم‌هایی که به سفارت تحویل می‌دهند، به این هزینه زندگی توجه داشته باشند و بر اساس نرخی که اعلام شده، هزینه یک سال زندگی بر اساس تعداد نفرات خانواده در حسابشان را به‌عنوان تمکن مالی ارائه دهند.

هزینه خانه و قیمت ملک در کانادا

در حوزه خرید خانه باید کانادا را کشور گرانی بدانیم. مهاجران و تازه‌واردان به‌راحتی می‌توانند نزدیک محل کار یا دانشگاهشان خانه یا آپارتمان اجاره کنند؛ اما وقتی بحث خرید وسط باشد، باید حداقل چند سال کار کنند تا با پس‌انداز قابل قبولی بتوانند در کانادا خانه بخرند.

این هزینه در شهرهای پرجمعیتی مانند تورنتو و ونکوور بیشتر می‌شود، ولی به‌صورت کلی میانگین خرید خانه در کل کشور مبلغی در حدود ۴۸۸ هزار دلار است که فقط یک میانگین از تمام هزینه‌ها است و قاعدتاً قیمت‌ها از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است.

در همین راستا، اگر به دنبال ارزان‌ترین ایالت برای خرید خانه باشید، باید سراغ ایالت نیوبرانزویک بروید که در سال ۲۰۲۲ متوسط هزینه خرید خانه در آن ۱۸۳ هزار دلار است و در آن طرف گران‌ترین ایالت هم بریتیش کلمبیا با میانگین ۷۳۶ هزار دلار معرفی شده است.

قیمت خرید ملک در برخی شهرهای مهم کانادا

بریتیش کلمبیا گران‌ترین ایالت در حوزه خرید ملک  با میانگین ۷۳۶ هزار دلار است که نسبت به سال قبل تقریباً افزایشی ۷ درصدی داشته است. اگرچه قیمت خانه در شهرهای کوچک‌تر این ایالت کمتر است؛ اما اگر بخواهید در ونکوور و در خانه خودتان اقامت کنید باید بین ۹۰۰ هزار تا ۱ میلیون دلار بابت خرید خانه بپردازید.

دومین ایالتی که مملو از مهاجران ایرانی است، ایالت انتاریو و شهر شلوغ تورنتو است.  اگرچه انتاریو ایرانیان بیشتری را در خودش جای داده؛ اما قیمت خرید خانه در این ایالت به مراتب از بریتیش کلمبیا کمتر است و با کاهش سه‌درصدی نسبت به سال گذشته حدود ۵۹۴ هزار دلار در سال ۲۰۲۲ اعلام شده است. به همین ترتیب، قیمت ملک در شهرهای کوچک‌تر این ایالت مقرون‌به‌صرفه‌تر است؛ ولی در شهر بزرگ تورنتو میانگین خرید خانه از ۷۵۰ تا ۸۷۰ هزار دلار اعلام شده است.

پایتخت کانادا شهر اتاوا در انتاریو شهری کاملاً اداری، مرکز حکومت فدرال و محل زندگی نخست‌وزیر است. میانگین خرید خانه در اتاوا در سال ۲۰۲۲ مبلغی در حدود ۴۸۰ هزار دلار اعلام شده است که به مراتب از تورنتو کمتر است.

آلبرتا هم از آن ایالت‌هایی است که به واسطه دانشگاه‌های معتبر، ایرانیان بسیاری در آن زندگی می‌کنند. متوسط هزینه خرید ملک در این ایالت ۳۵۰ هزار دلار است و در شهر معروف آن یعنی کلگری با کمی افزایش قیمت یعنی با حدود ۴۰۰ هزار دلار می‌توانید خانه خوبی بخرید.

در آخر هم باید شهر مونترال را در استان کبک معرفی کنیم که باز هم ایرانیان بسیاری در آن ساکن هستند. در حالی که شهرهای مختلف کبک در قیمت خرید خانه با هم متفاوت هستند، میانگین خرید خانه در این ایالت ۳۴۰ هزار دلار است و همین قیمت برای شهر مونترال در سال ۲۰۲۲ چیزی در حدود ۴۳۰ هزار دلار اعلام شده است.

کلام آخر

با این حساب احتمالاً متوجه شده‌اید که در سال‌های اول ورود به کانادا شانس زیادی برای خرید خانه وجود ندارد و بهتر است که آپارتمان کوچکی را اجاره کنید. خوشبختانه با توجه به رفاه اقتصادی این کشور و حداقل تورم با خیال راحت می‌توانید چند سالی را پس‌انداز کرده و البته مالیات هم بپردازید تا در نهایت خانه موردعلاقه‌تان را در شهری که ساکن هستید، بخرید.

در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر در حوزه سرمایه‌گذاری در کانادا برای دریافت اقامت این کشور داشتید، می‌توانید با تیم کنکاش تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

بیشتر بخوانید: فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا!؟ نگاهی به چند قانون مهم!

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *