فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا!؟ نگاهی به چند قانون مهم!

امتیاز دهید post

کانادا یکی از مرفه‌ترین کشورهای آمریکای شمالی است که ده‌ها برنامه اقامتی مختلف را برای جذب مهاجر و  سرمایه خارجی در سال‌های اخیر تصویب کرده است. دانشگاه‌های کانادا از بهترین مراکز آموزشی در سطح بین‌المللی هستند، شرایط کار و وضعیت اقتصادی در این کشور مناسب و در سطح بالا است، شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ و مطرحی در سراسر کشور فعال هستند و خلاصه شرایط زندگی کاملاً مطابق با یک کشور پیشرفته و مرفه است. به همین دلیل، بسیاری از متقاضیان ایرانی در پی سفر به کانادا یا اخذ اقامت این کشور هستند، برای مجوز کار یا تحصیل درخواست می‌دهند و خواهان زندگی در کانادا هستند.

برای این دسته از افراد، کسب اطلاعات دقیق از یک تفاوت مهم یعنی تفاوت شهروندی کانادا و اقامت دائم ضروری و مهم است. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله با جزئیات کامل دربارۀ  این تفاوت صحبت کنیم، با ما همراه شوید.

اقامت دائم کانادا چیست؟

اقامت دائم کانادا به وضعیتی اشاره دارد که طی آن فرد به کانادا مهاجرت کرده و توانسته مجوز اقامت را به‌دست آورد. برای این فرد، اقامت دائم به معنی شهروندی کانادا نیست و او می‌تواند با اخذ این مجوز اقامت در کانادا بماند و قانونی زندگی کند یا به کشورش بازگشته و آنجا ساکن شود. به زبان ساده چنین فردی می‌تواند به انتخاب خودش یا بنا به شرایط کاری در کشور خودش یا کانادا ساکن شود و از آن مهم‌تر در عین داشتن کارت اقامت، هنوز شهروند این کشور محسوب نشود.

اما بسیاری از مهاجران آینده‌نگر باتوجه‌به شرایطی که کانادا در عرصۀ بین‌المللی دارد، علاقه‎مند به اخذ شهروندی کانادا هستند، اما این گروه قبل از اینکه شهروند قانونی کانادا شوند، باید اول‌ازهمه برای اخذ اقامت دائم درخواست دهند تا مجاز به اخذ شهروندی باشند.

جالب است بدانید که هدف نهایی تمامی برنامه‌های مهاجرتی کانادا که توسط اداره مهاجرت و امور پناهندگان تصویب شده، از ویزای استارت‌آپ کانادا تا سرمایه‌گذاری، برنامه‌های استانی، ویزای کار معروف به job offer و دیگر برنامه‌های مشابه، همگی اخذ اقامت دائم برای متقاضی و در نهایت شهروندی است.

متقاضی بعد از اقدام برای شرکت در یکی از برنامه‌های بالا یا دیگر برنامه‌های مشابه ابتدا موفق به دریافت کارت اقامت یا همان Resident Permit معروف به کارت PR می‌شود. با این کارت او به‌صورت کاملاً قانونی اقامت دائم کانادا را دارد و از همین طریق می‌تواند از تمام مزایای زندگی  در کانادا مانند تحصیل در بهترین مدارس و دانشگاه‌ها یا خدمات بهداشت و درمان استفاده کند، با این وجود همان‌طوری که گفتیم چنین فردی هنوز شهروند نیست و صرفاً اجازه زندگی در کانادا را دارد.

برای توضیحات بیشتر، در ادامه به مهم‌ترین مزایای اخذ کارت اقامت دائم کانادا اشاره می‌کنیم.

مزایای کارت اقامت دائم کانادا چیست؟

متقاضی با اخذ کارت اقامت دائم کانادا، از حقوق زیر برخوردار خواهد شد:

  • دسترسی به مزایای اجتماعی (مانند خدمات پزشکی و درمان)
  • حق قانونی برای زندگی، کار و تحصیل در کانادا
  • قرارگرفتن تحت حمایت قانون و منشور حقوق و آزادی کانادا
  • حق درخواست پاسپورت و شهروندی کانادا پس از چند سال

همچنین افراد با دریافت اقامت دائم کانادا مشمول بسیاری از مسئولیت‌های اجتماعی مانند پرداخت مالیات و پیروی از قوانین کانادا خواهند بود. در حقیقت، تنها تفاوت اقامت و شهروندی کانادا در دو مورد است که در ادامه به این دو تفاوت مهم اشاره می‌کنیم.

دو تفاوت مهم شهروندی و اقامت دائم کانادا

متقاضیان بعد از اخذ اقامت دائم کانادا اجازه رأی دادن در انتخابات فدرال کانادا و کاندید شدن در انتخابات را ندارند. همچنین، آن‌ها نمی‌توانند در یک‌سری از سمت‌های خاص دولتی که نیازمند دسترسی به اطلاعات امنیتی و دولتی است، استخدام شوند.

این نکته مهم را نیز به‌خاطر داشته باشید که اخذ اقامت دائم کانادا به معنی دریافت پاسپورت کانادا نیست. افرادی که اقامت دائم دارند، چنانچه قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشند، می‌توانند با کارت اقامت دائم کانادا  و پاسپورت کشوری که شهروند آنجا هستند، اقدام به سفر کنند. مثلاً متقاضیان ایرانی تا زمانی که هنوز شهروند کانادا نشدند و فقط اقامت این کشور را دارند، برای سفر به اروپا باید علاوه بر کارت اقامت همچنان با پاسپورت ایران به نقاط مختلف دنیا سفر کنند.

چند نکته مهم دربارۀ کارت اقامت دائم

کارت اقامت مدت اعتبار مشخصی دارد، بنابراین باید به طور منظم تمدید شود. بااین‌وجود، اگر کارت PR  منقضی شود، وضعیت اقامت دائم متقاضی تغییری نخواهد کرد و صرفاً باید کارتش را تمدید کند. البته متقاضی برای حفظ اقامت دائم باید الزامات خاصی را برآورده کند.

متقاضی به‌عنوان مقیم دائم، می‌توانید خارج از کانادا زندگی کند، البته این در صورتی است که حداقل دو سال از یک دوره پنج‌ساله را در کانادا بماند. درصورتی‌که بیش از این مدت خارج از کانادا باشد، ممکن است وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهد. به زبان ساده، کسی که کارت اقامت دائم کانادا را دارد، اگر می‌خواهد وضعیت اقامتش تغییری نکند، در مدت ۵ سال باید حداقل ۲ سال را در کانادا باشد.

البته در این مورد استثنائاتی هم وجود دارند. به‌عنوان‌مثال، زمان سپری شده خارج از کانادا همراه با همسر، نامزد یا والدینی که شهروندان کانادا هستند، جزء زمان موردنیاز برای حفظ اقامت دائم محاسبه می‌شود. همچنین اگر شما از طرف یک شرکت تجاری در کانادا به یک سمت شغلی در خارج از این کشور منصوب شوید، زمان صرف شده خارج از کشور جزء زمان موردنیاز برای حفظ اقامت دائم محاسبه می‌گردد.

بنابراین، تفاوت اصلی بین اقامت دائم و شهروندی کانادا در این است که قبل از اینکه فردی بتواند شهروند قانونی شود، ابتدا باید اقامت دائم داشته باشد. افرادی که اقامت دائم دارند، به‌محض اینکه الزامات خاص را فراهم ساختند، می‌توانند برای شهروندی درخواست دهند.

به‌عنوان شهروندی که تابعیت کانادا را کسب کرده، شما می‌توانید برای اخذ پاسپورت کانادا درخواست دهید و آزادانه در فعالیت‌های سیاسی مانند رأی دادن شرکت داشته باشید. در حقیقت، هیچ تفاوتی بین افرادی که شهروندی کانادا را از این طریق یا از طریق تولد در کانادا کسب کرده‌اند، وجود ندارد.

به‌غیراز توانایی شرکت در امور سیاسی کانادا، مهم‌ترین تفاوت بین اقامت دائم و شهروندی این است که اقامت دائم باید با مدت‌زمان حضور مشخص در کشور حفظ شود. به‌محض اینکه شما شهروندی کانادا را کسب کردید، دیگر نیازی به اقدام خاصی برای حفظ آن ندارید و فقط در صورتی شهروندی خود را از دست خواهید داد که شخصاً درخواست لغو آن را بدهید.

کلام آخر

در این مقاله با دو تفاوت اصلی و مهم شهروندی کانادا و اخذ اقامت دائم یا همان کارت PR آشنا شدید. یادتان باشد برای اینکه شهروند کانادا شوید، یعنی پاسپورت کانادا را داشته باشید، باید اول برای اخذ اقامت درخواست داده و سپس وارد فرایند درخواست شهروندی شوید.

درصورتی‌که قصد ادامه زندگی در کانادا را دارید یا می‌خواهید برای تأمین آینده فرزندان وارد برنامه‌های مختلف اخذ اقامت این کشور شوید، پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی شرایط خود و خانواده‌تان با تیم متخصصان کنکاش مشورتی داشته باشید و با ما در تماس باشید.

همچنین در مقاله مزایای مهاجرت به کانادا؛ در این باره بیشتر مطالعه خواهید کرد. ما هم در ادامه به ۲ سوال پرتکرار متقاضیان ایرانی پاسخ دادیم.

سؤالات متداول

مسیر و نحوۀ اخذ شهروندی کانادا به چه صورت است؟

متقاضیانی که اقامت دائم داشته باشند، باید فرم درخواست شهروندی Citizenship را از سایت اداره مهاجرت دانلود کرده و آن را تکمیل کنند. فرم مربوطه باید همراه با تمامی مدارک لازم و فیش پرداختی به مبلغ ۶۳۰ دلار کانادا (در حال حاضر) ضمیمه پرونده شده و ارسال شود تا از فرد واجد شرایط برای شرکت در مصاحبه و آزمون دعوت شود.

آزمون شهروندی کانادا چه امتحانی است؟

در این آزمون علاوه بر سنجش دانش زبان انگلیسی، متقاضی باید اطلاعاتی دربارۀ جغرافیا، فرهنگ، تاریخ و دولت کانادا داشته باشد. در صورت رد شدن در امتحان هم فقط یکبار دیگر می‌توانید در آزمون شرکت کنید و با رد شدن مجدد از شما برای شرکت در مصاحبه دعوت می‌شود.

آیا با سرمایه‌گذاری هم می‌توان برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست داد؟

بله کانادا با چندین روش سرمایه‌گذاری شرایط را برای اخذ اقامت متقاضیان و خانواده‌هایشان فراهم کرده است.

ویزای استارت‌آپ کانادا چه فاکتورهایی دارد؟

برای اخذ اقامت دائم کانادا با برنامه‌های استارت‌آپی باید تجربه کار مدیریت، مالکیت یا کارآفرینی، تحصیلات مرتبط، بیزینس پلن، مدرک زبان و توصیه‌نامه از انکوباتور مورد تأیید دولت داشته باشید تا بعد با ارائه مدارکی دال بر سهام شرکت و میزان سرمایه‌گذاری شامل قوانین درخواست اقامت از طریق استارت‌آپ شوید.

آیا برنامه استارت‌آپ هم منجر به اخذ اقامت دائم می‌شود؟

بله این برنامه فرصتی را فراهم کرده تا دارندگان ایده‌های خلاقانه که می‌توانند ایده‌هایشان را به درآمد تبدیل کنند، این فرصت اقتصادی را به کانادا آورده و از این طریق برای اخذ اقامت دائم درخواست دهند.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *