نگاهی به امکان افزایش قیمت برنامه پاسپورت دومینیکا و جزئیات آن

امتیاز دهید post

برنامه اخذ پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری از جمله محبوب‌ترین برنامه‌های CBI در دنیا به شمار می‌رود. این برنامه بیشتر از هر چیز دیگر، به دلیل اعتبار و اقتصادی‌بودنش شهرت دارد؛ اما طبق آخرین اخباری که به دست کارشناسان ما در کنکاش رسیده است، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری این برنامه در آینده‌ای نه‌چندان دور افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر، متقاضیان می‌توانند با اهدای کمک بلاعوض ۱۰۰ هزار دلاری یا سرمایه‌گذاری ۲۲۰ هزار دلاری در بخش املاک، شهروندی و پاسپورت این کشور را به دست آورند؛ اما مطابق با تفاهم‌نامه تازه‌ای که بین کشورهای دارای CBI در حوزه کارائیب امضا شده است، این هزینه به‌زودی دو برابر خواهد شد. در این مطلب جزئیات این موضوع را بررسی می‌کنیم.

تفاهم‌نامه‌ای تازه بین کشورهای حوزه کارائیب

در نشستی که اخیراً بین نخست‌وزیران کشورهای آنتیگوآ و باربودا، دومینیکا، گرانادا و سنت کیتس و نویس برگزار شد، تفاهم‌نامه‌ای تازه به امضا رسید. این کشورها از جمله مهم‌ترین کشورهای ارائه‌دهنده برنامه اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) هستند و هدف از امضای این تفاهم‌نامه، یکپارچه‌سازی و همچنین افزایش کیفیت این برنامه‌ها است. این تفاهم‌نامه جنبه‌های مختلفی از برنامه CBI را در بر می‌گیرد و مفاد آن نیز حداکثر تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۴ اجرا و عملی خواهد شد.

از جمله تغییرات تازه‌ای که به سبب این تفاهم‌نامه به‌زودی شاهد خواهیم بود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش قیمت

بر اساس این تفاهم‌نامه تازه، هزینه سرمایه‌گذاری و اخذ تابعیت دومینیکا و سایر کشورهای مذکور، افزایش یافته و حداقل ۲۰۰ هزار دلار خواهد بود. چنان که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، حداقل مبلغ برای اخذ شهروندی دومینیکا در حال حاضر ۱۰۰ هزار دلار است که با توجه به این افزایش قیمت، اکنون باید دو برابر این مبلغ را پرداخت کرد. جزئیات افزایش هزینه دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری در دومینیکا بعداً به اطلاع شما خواهد رسید.

این افزایش قیمت از ۳۰ ژوئن همین امسال اجرایی خواهد شد. همچنین باید توجه داشته باشید که این هزینه، تنها برای ثبت درخواست اصلی است؛ به عبارت دیگر هزینه‌های جانبی مانند هزینه‌های دولتی، هزینه پردازش پرونده، هزینه بررسی پرونده و هزینه صدور گواهی شهروندی و غیره در آن محاسبه نشده است.

شفافیت و اشتراک اطلاعات متقاضی

دومینیکا و سایر کشورهای ارائه‌دهنده برنامه CBI در حوزه کارائیب، مطابق با پیمانی که با وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امضا کرده‌اند، موظف هستند که اطلاعات متقاضیان را نه‌تنها با این کشور، بلکه بین یکدیگر نیز به اشتراک بگذارند. در این تفاهم‌نامه تازه، بنا بر آن شده است که این کار در سطح گسترده‌تر و با شفافیت بیشتری انجام گیرد. به همین دلیل تصمیم بر آن شده است که یک پرتال مجازی و همچنین یک مرکز ارتباطی مشترک در سطح منطقه برای نیل به این هدف ایجاد شود.

اصلاح قوانین و مقررات مربوطه

از دیگر تغییراتی که به‌زودی شاهد آن خواهیم بود، ایجاد یک کمیته برای اصلاح و بهبود قوانین مربوط به برنامه CBI دومینیکا و دیگر کشورهای مذکور است. هدف از تشکیل این کمیته آن است که قوانین و مقررات برنامه‌های اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری این کشورها هرچه بیشتر با استانداردها و قوانین بین‌المللی سازگار باشد. بدون شک این کار می‌تواند اعتبار برنامه شهروندی دومینیکا را تا حد زیادی در سطح جهانی بالا ببرد.

افزایش غربالگری امنیتی

چنان که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، دومینیکا و دیگر دولت‌های ارائه‌دهنده CBI در حوزه کارائیب، پیمانی را مبنی بر گزینش و بررسی سوءپیشینه متقاضیان امضا کرده‌اند. بر اساس تفاهم‌نامه تازه‌ای که اخیراً امضا شده است، میزان غربالگری امنیتی این دولت‌ها افزایش پیدا کرده است و این کار با سخت‌گیری بیشتر انجام خواهد شد. جزئیات این موضوع را در اخبار آینده با شما در میان خواهیم گذاشت.

آیین‌نامه‌های جدید برای نمایندگان رسمی

چنان که پیش‌تر در مطالب قبلی هم به آن اشاره کرده بودیم، ثبت درخواست برای اخذ شهروندی دومینیکا و دنبال‌کردن پرونده، تنها توسط نمایندگان رسمی این کشور امکان‌‌پذیر است. در این تفاهم‌نامه تازه، مقررات و استانداردهای جدیدی نیز برای نمایندگان رسمی دومینیکا و دیگر کشورهای CBI حوزه کارائیب وضع شده است. این مقررات تازه را بیشتر می‌توان به نحوه بازاریابی این نمایندگان رسمی مربوط دانست.

تفاهم‌نامه‌ای تازه و تأثیر آن روی متقاضیان ایرانی

سؤالی که اکنون در اینجا مطرح می‌شود آن است؛ آیا این تفاهم‌نامه تازه تأثیری بر متقاضیان ایرانی هم دارد یا خیر؟ بدون شک پاسخ به این سؤال مثبت است؛ اما این موضوع را نباید به شکلی منفی و محدود‌کننده برداشت کرد. حقیقت آن است که تفاهم‌نامه و قوانین جدید برنامه شهروندی دومینیکا نه‌تنها تأثیر سوء و منفی بر متقاضیان ایرانی ندارد، بلکه از جهاتی حتی می‌تواند به نفع آن‌ها نیز باشد.

هرچند که افزایش قیمت برنامه دومینیکا و دو برابر شدن آن در آینده می‌تواند اندکی برای ما ناراحت‌کننده باشد، اما باید توجه داشته باشید که باز هم این برنامه از جمله اقتصادی‌ترین گزینه‌ها در دنیا به شمار می‌رود. همچنین این افزایش قیمت را می‌توان نوعی غربال تصور کرد؛ غربالی که تنها متقاضیان شایسته و برگزیده از آن عبور خواهند کرد.

با استفاده از قوانین تازه، شاید تعداد متقاضیان کاهش پیدا کند، اما بدون شک اعتبار برنامه CBI و همچنین اعتبار افرادی که از آن برای اخذ شهروندی استفاده کرده‌اند افزایش پیدا خواهد کرد. افرادی که بعد از تغییر قوانین برنامه CBI شهروندی دومینیکا را اخذ می‌کنند، از پشتوانه قدرتمندتری برخوردار خواهند بود. به همین دلیل است که می‌توان افزایش قیمت برنامه CBI را به فال نیک نیز گرفت.

اخذ شهروندی دومینیکا با تیم کنکاش

در این مقاله از افزایش قیمت برنامه CBI دومینیکا و جزئیات آن برای شما صحبت کردیم. دیدیم که در آینده‌ای نزدیک هزینه اخذ شهروندی دومینیکا دو برابر شده و قوانین تازه‌ای نیز برای آن وضع خواهد شد. همچنین پیامدهای آن را نیز برای شما بررسی کردیم و متوجه شدیم که این موضوع می‌تواند از جهاتی منفعت متقاضیان ایرانی را در بر داشته باشد.

اگر شما هم قصد دارید که برای شهروندی دومینیکا درخواست دهید و مزایا و منافع منحصربه‌فرد آن بهره‌مند شوید، بدون شک باید این کار را از نمایندگان رسمی این کشور دنبال کنید. تیم کنکاش با بیشتر از ۳۰ سال تجربه، نماینده رسمی دولت دومینیکا است و نام آن نیز در وب‌سایت رسمی این دولت خوش می‌درخشد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشاوره رایگان، با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *