زندگی در ۲۰ کشور کارائیب با اخذ شهروندی کاریکام

امتیاز دهید post

اگر پیش‌تر مقاله پاسپورت دومینیکا را مطالعه کرده باشید، اکنون مي‌دانید که یکی از بزرگ‌ترین مزایای دریافت شهروندی این کشور برای صاحبان کسب‌وکار، امکان تجارت آزاد در کشورهای حوزه کاریکام (CARICOM) است. اما این موضوع به همینجا محدود نمی‌شود؛ با سرمایه‌گذاری در دومینیکا و دریافت شهروندی این کشور، شما می‌توانید در ۲۰ کشور عضو پیمان کاریکام، بدون محدودیت زندگی کنید.

جامعه و بازار مشترک کارائیب یا همان CARICOM به ۲۰ کشور حوزه دریای کارائیب اطلاق می‌شود. پیمان کاریکام نشانه همبستگی و اتحاد کشورهای این منطقه به شمار می‌رود و فرصت‌های بسیاری را برای شهروندان این کشورها و همچنین برای دیگر مردم دنیا، فراهم می‌آورد. با دریافت شهروندی یکی از این کشورها، شما می‌توانید به‌راحتی در کشورهای دیگر آن زندگی، کار یا تحصیل کنید.

در این مقاله از کنکاش، نگاهی به شهروندی کاریکام خواهید داشت و اطلاعات تکمیلی پیرامون آن را با شما عزیزان در میان خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

کاریکام چیست؟

در معنای لغوی، کاریکام (CARICOM) در حقیقت مخفف عبارت «The Caribbean Community» است؛ کاریکام پیمانی است که در سال ۱۹۷۳ بین کشورهای حوزه کارائیب بسته شده است. امروزه این پیمان سازمان مخصوص به خودش را دارد و هدف از تاسیس آن نیز ترویج اتحاد و یکپارچگی میان کشورهای منطقه کارائیب و همچنین افزایش تعامل اقتصادی میان آنها است. به ساده‌ترین بیان ممکن، کاریکام را می‌توان مشابه با «شنگن» در اروپا دانست.

از جمله مزایا و کارکردهای کاریکام می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • جابجایی کالاهای تجاری به‌صورت آزادانه در کشورهای منطقه
 • ارائه هر نوع خدمات تجاری و دادوستد بدون محدودیت در منطقه
 • انتقال مهارت‌های تخصصی و ضروری در کشورهای این منطقه
 • گردش سرمایه به شکل آزاد، بدون محدودیت و روان در منطقه
 • راه‌اندازی کسب‌وکار در هر یک از کشورهای حوزه کاریکام بدون موانع قانونی

سیاست بازار و اقتصاد واحد کاریکام (CSME) تغییرات زیادی را در این ناحیه به وجود آورده است؛ لغو اجازه کار و در عوض استفاده از گواهی مهارت کاریکام (CARICOM Skills Certificate) و همچنین حق انتقال منافع تامین اجتماعی (social security benefits) بین کشورهای حوزه کارائیب، از جمله بزرگ‌ترین و مفیدترین پیامدهای این استراتژی است.

کدام کشورها عضر کاریکام هستند؟

هسته اصلی پیمان کاریکام را ۲۰ کشور تشکیل می‌دهد؛ هر یک از این کشورها در کنار حفظ اصالت خویش، به دنبال اعتلای فرهنگ کارائیبی نیز هستند. حوزه کاریکام از سواحل آفتاب‌گیر باربادوس آغاز می‌شود و تا جنگل‌های بارانی گویان ادامه پیدا می‌کند؛ از طرف دیگر نیز فرهنگ پویای جاماییکا را در بر دارد و آرامش سنت لوسیا را نیز به جهان عرضه می‌کند.

فهرست کشورهای عضو کریکام را می‌توانید در ادامه مشاهده فرمایید:

 1. آنتیگوآ و باربودا
 2. باهاماس
 3. باربادوس
 4. بیلیز
 5. دومینیکا
 6. گرانادا
 7. گویان
 8. هائیتی
 9. جامائیکا
 10. مونتسرات
 11. سنت کیتس و نویس
 12. سنت لوسیا
 13. سنت وینست و گرنادین
 14. سورینام
 15. تریناداد و تاباگو
 16. آنگولا
 17. برمودا
 18. جزایر ویرجین بریتانیا
 19. جزایر کایمن
 20. جزایر ترک و کایکو

اخذ شهروندی با سرمایه‌گذاری در کاریکام

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، با دریافت شهروندی یکی از کشورهای کاریکام، می‌توان به شهروند تمام کشورهای این حوزه تبدیل شد. از دیگر مزایای این کار می‌توانیم به سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورها (بیشتر از ۱۴۱ کشور با شهروندی دومینیکا) و همین‌طور مالیات بسیار اندک برای فعالیت‌های تجاری در این منطقه اشاره کنیم.

از بین ۲۰ کشوری که در کاریکام عضو است، در حال حاضر ۵ کشور دارای برنامه اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) هستند. با دریافت شهروندی هر یک از کشورها، شما می‌توانید شهروندی ۱۹ کشور دیگر این حوزه را هم برای خود و هم برای اعضای خانواده‌تان به‌دست آورید. لازم به ذکر است که تیم کنکاش، تنها برای سرمایه‌گذاری در دومینیکا و دریافت شهروندی این کشور به شما عزیزان خدمات ارائه می‌دهد.

در ادامه با برنامه CBI هر یک از این ۵ کشور آشنا خواهیم شد:

شهروندی دومینیکا با سرمایه‌گذاری

دومینیکا را می‌توان گل سرسبد کشورهای حوزه کارائیب دانست که هر ساله افراد بسیاری را برای تعیطلات و همین‌طور سرمایه‌گذاری به خودش جذب می‌کند. برای دریافت شهروندی و پاسپورت این کشور، ۲ راه پیش روی شما خواهد بود؛ راه اول کمک بلاعوض به ارزش ۱۰۰ هزار دلار به دولت این کشور است. روش دوم سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تایید شده دولتی در بخش املاک این کشور است که ارزش آن ۲۲۰ هزار دلار است.

برای ایرانی‌هایی که به دنبال دریافت شهروندی دومینیکا و کاریکام هستند، روش دوم بهترین گزینه خواهد بود؛ زیرا علاوه بر آزادی سفر به بیش از ۱۴۱ کشور، امتیاز بازگشت سرمایه را نیز به همراه خواهد داشت.

شهروندی گرانادا با سرمایه‌گذاری

بعد از دومینیکا، گرانادا معروف‌ترین کشور حوزه کارائیب است که می‌توانید با سرمایه‌گذاری صاحب شهروندی‌اش شوید. مانند گزینه قبلی، برای سرمایه‌گذاری در این کشور نیز ۲ روش وجود دارد. روش اول سرمایه‌گذاری ۱۰۰ هزار دلاری در صندوق انتقالات دولتی است؛ روش دوم نیز سرمایه‌گذاری ۲۲۰ هزار دلاری در پروژه‌های تاییدشده بخش املاک است.

شهروندی سنت لوسیا با سرمایه‌گذاری

سومین روش برای دریافت شهروندی حوزه کاریکام، سرمایه‌گذاری در کشور سنت لوسیا است. برای سرمایه‌گذاری در این کشور یا می‌توانید ۱۰۰ هزار دلار به دولت این کشور اهدا کنید، یا می‌توانید در بخش املاک و مستغلات آن به ارزش ۲۰۰ هزار دلار آمریکا سرمایه‌گذاری کنید.

شهروندی سنت کیتس و نویس با سرمایه‌گذاری

گزینه بعدی، سنت کیتس و نویس است؛ قوانین سرمایه‌گذاری در این کشور به تازگی تغییر کرده و مبلغ سرمایه‌گذاری در آن افزایش پیدا کرده است. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در این کشور، ۲۵۰ هزار دلار (کمک بلاعوض به دولت) است. همچنین می‌توان با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ هزار دلاری در بخش املاک نیز شهروندی این کشور را به‌دست آورد.

برنامه CBI سنت کیتس قدیمی‌ترین برنامه در بین کشورهای حوزه دریای کارائیب به شمار می‌رود و امتیازهای بسیاری را برای متقاضیان به همراه خواهد داشت.

شهروندی آنتیگوآ و باربودا با سرمایه‌گذاری

در نهایت، نوبت به کشور آنتیگوآ و باربودا می‌رسد؛ برای دریافت شهروندی به‌صورت خانوادگی، این کشور بهترین گزینه است. با پرداخت مبلغ ۱۰۰ هزار دلار (و ۳۰ هزار دلار برای بررسی پرونده) می‌توانید شهروندی این کشور را برای یک خانواده ۴ نفره اخذ کنید. همچنین با ۱۵۰ هزار دلار می‌توانید برای یک خانواده ۶ نفره شهروندی بگیرید. برای سرمایه‌گذاری در بخش املاک نیز حداقل به ۲۰۰ هزار دلار نیاز خواهید داشت.

بزرگ‌ترین مزایای شهروندی کاریکام چیست؟

احتمالا تا اینجای مقاله خودتان به‌خوبی به مهم‌ترین مزایای شهروندی کاریکام پی برده باشید. در این بخش می‌خواهیم تمام مزایا و کارکردهای این شهروندی را برای شما بررسی کنیم. با آگاهی از امتیازهای این برنامه، بدون شک می‌توانید تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید.

از جمله مهم‌ترین مزایای شهروندی کاریکام می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • امکان زندگی، کار و تحصیل در هر یک از ۲۰ کشور حوزه کاریکام
 • امکان خرید ملک (خانه یا هر نوع دیگر از آن) در کشورهای این حوزه
 • امکان راه‌اندازی کسب‌وکار و تجارت در هر یک از کشورهای کاریکام
 • امکام فعالیت آزاد در بازارهای اقتصادی تمام کشورهای عضو کاریکام
 • امکان استفاده از فرصت‌های نامحدود اقتصاد باز و آزاد کشورهای منطقه
 • امکان برخورداری از تجارت امن و باثبات در کشورهای حوزه کاریکام
 • امکان کاریابی و استخدام به‌ راحت‌ترین شکل ممکن در کشورهای منطقه
 • امکان استفاده از فرصت‌های شغلی بی‌نظیر برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، هنرمندان، موسیقی‌دانان، فعالان صنعت مدیا یا ورزش در کشورهای کریکام
 • امکان سفر بدون محدودیت، گردش و تفریح در کشورهای این حوزه
 • امکان استفاده از مزایای پاسپورت دوم هر یک از کشورهای کاریکام
 • امکان زندگی در کمال آرامش بعد از بازنشستگی در هر یک این کشورها
 • امکان بازدید از جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی کشورهای این حوزه بدون محدودیت و غیره.

بد نیست بدانید که تمامی شهروندان کاریکام، می‌توانند در بدو ورود به هر یک از کشورهای این منطقه، تا ۶ ماه بدون محدودیت در آن اقامت داشته باشند. تمدید اقامت بیشتر از ۶ ماه نیز به‌سادگی صورت می‌گیرد؛ متقاضیان می‌توانند با مراجعه به مراکز دولتی و ارائه مدارک لازم، نسبت به تغییر وضعیت اقامت خود و تمدید آن، اقدام نمایند.

قدرت پاسپورت کاریکام چقدر است؟

کشورهایی که عضو کاریکام هستند، پاسپورت مخصوص به خودشان را دارند. رنگ پاسپورت این کشورها سورمه‌ای بوده و عبارت «Caribbean Community» با رنگ طلایی روی آن درج و در زیر آن نیز نام کشور مربوطه نیز ذکر شده است. با استفاده از این پاسپورت نه‌تنها می‌توان به‌راحتی در کشورهای این ناحیه سفر کرد، بلکه می‌توان سهولت بیشتر را نیز در سفرهای خارجی تجربه نمود.

از بین تمامی این کشورها، شاید بتوان گفت که پاسپورت دومینیکا بهترین گزینه برای ایرانیان باشد. با پاسپورت این کشور، ایرانیان می‌توانند به بیشتر از ۱۴۱ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند؛ کشورهای حوزه شنگن و همین‌طور کشورهای آسیای شرقی مانند هنگ‌کنگ و سنگاپور، از جمله این کشورها هستند. همچنین دریافت ویزای آمریکا با پاسپورت دومینیکا نیز به ساده‌ترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

اخذ شهروندی کاریکام با کنکاش

در این مقاله از کنکاش، با شهروندی کاریکام آشنا شدیم. دانستیم که کاریکام مفهومی مشابه با حوزه شنگن دارد، ولی منطقه دریای کارائیب را در بر می‌گیرد. اکنون می‌دانیم که با دریافت شهروندی هر یک از کشورهای حوزه کاریکام، می‌توانیم در کشورهای دیگر آن نیز به آسانی فعالیت اقتصادی داشته باشیم یا زندگی کنیم. چنان که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، دومینیکا بهترین گزینه ایرانیان برای دریافت شهروندی کاریکام است.

کنکاش با بیشتر از ۳۰ سال تجربه، می‌تواند بهترین همراه و راهنمای شما برای دریافت شهروندی دومینیکا باشد. مشاوران و کارشناسان ما در تمام مراحل سرمایه‌گذاری در کنار شما خواهند بود و از حسن انجام کار، اطمینان حاصل خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی کامل با مراحل دریافت شهروندی دومینیکا، با ما تماس بگیرید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *