تعریف افراد وابسته در برنامه اخذ پاسپورت دومینیکا

تعریف افراد وابسته در برنامه سرمایه‌گذاری دومینیکا

5/5 - (2 امتیاز)

در سال‌های اخیر دومینیکا به یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری و اخذ پاسپورت دوم تبدیل شده و بسیاری از متقاضیان از سرتاسر دنیا از جمله ایران سرمایۀ خود را وارد این کشور کرده‌اند. به‌خاطر همین استقبال، دولت دومینیکا تصمیم گرفت تا در قوانین بازنگری داشته باشد و با بهبود زیرساخت‌ها و قوانین، شرایط بهتری را برای متقاضیان سرمایه‌گذاری در این کشور فراهم کند. یکی از مهم‌ترین تغییرات، هزینه کمک بلاعوض برای یک خانواده ۴ نفره بود که از ۲۰۰ هزار دلار به ۱۷۵ هزار دلار کاهش یافت. این تغییرات پیش‌رو، زیرمجموعۀ قوانین مربوط به افراد وابسته شخص سرمایه‌گذار است. با این مقدمه کوتاه احتمالاً هنوز سؤال‌های بسیاری دارید که در این مقاله قرار است به آن‌ها پاسخ دهیم. با ما همراه شوید.

تعریف افراد وابسته در برنامه سرمایه‌گذاری دومینیکا

زمانی که متقاضی اصلی به‌عنوان شخص سرمایه‌گذار وارد فرایند دریافت پاسپورت دومینیکا می‎شود، خانواده او نیز شامل این پرونده شده و همراه او پاسپورت خود را دریافت خواهند کرد. بر اساس قانون رسمی دولت دومینیکا، افراد زیر مجاز به دریافت تابعیت و پاسپورت دومینیکا تحت عنوان افراد وابسته متقاضی اصلی هستند:

همسر متقاضی اصلی

فرزندان متقاضی یا همسر متقاضی که زیر ۱۸ سال سن دارند

فرزندان متقاضی یا همسر متقاضی که ۱۸ تا ۳۰ سال سن دارند و تحت حمایت متقاضی یا همسر او قرار دارند

فرزندان متقاضی یا همسر متقاضی که سن آن‌ها ۱۸ سال یا بیشتر از ۱۸ سال است و دارای ناتوانی جسمی یا روحی هستند و تحت حمایت متقاضی یا همسر او قرار دارند

والدین، پدربزرگ و مادربزرگ متقاضی یا همسر متقاضی که تحت حمایت متقاضی یا همسر متقاضی قرار دارند

همچنین همسر هر یک از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ نیز در همین دسته از وابستگان قرار دارند.

خواهر و برادر خونی یا قانونی (به سرپرستی گرفته شده) متقاضی یا همسر متقاضی که ۱۸ تا ۲۵ سال سن دارند، مجرد هستند، فرزند ندارند و تحت حمایت متقاضی یا همسر متقاضی قرار دارند

خواهر و برادر خونی یا قانونی (به سرپرستی گرفته شده) متقاضی یا همسر متقاضی که زیر ۱۸ سال سن دارند، مجرد هستند، فرزند ندارند و تحت حمایت متقاضی یا همسر متقاضی قرار دارند، با شرط اعلام رضایت از طرف همه افرادی که مسئولیت قانونی آن خواهر یا برادر را به عهده دارند

در ضمن طبق تغییرات جدید، دسته‌بندی «فرزندان دختر ازدواج‌نکرده» حذف شده و این افراد در دسته‌بندی فرزندان بالغ قرار می‌گیرند.

کمک بلاعوض به دولت دومینیکا و هزینه‌های فرایند دریافت پاسپورت

زمانی که شخص سرمایه‌گذار درخواستش را برای دریافت پاسپورت دومینیکا به دولت ارائه دهد، هزینه‌هایی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

متقاضی اصلی: ۱۰۰ هزار دلار آمریکا

همسر متقاضی: ۵۰ هزار دلار آمریکا

خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی ۱۸ تا ۲۵ سال: ۵۰ هزار دلار آمریکا

هر فرد وابسته به‌غیراز همسر متقاضی و خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی که ۱۸ تا ۲۵ سال سن دارد: ۲۵ هزار دلار

برای یک خانواده ۴ نفره که شامل متقاضی اصلی، همسر و ۲ فرد وابسته دیگر به‌غیراز خواهر و برادر مبلغ ۱۷۵ هزار دلار آمریکا کافی است.

هزینه‌های گزینه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید شده دولت دومینیکا

دومین روش اخذ پاسپورت دومینیکا، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت مانند پروژه هتل هیلتون دومینیکا است. در این گزینه هزینه افراد وابسته به شرح زیر است:

متقاضی اصلی: ۲۵ هزار دلار آمریکا

خانواده تا ۴ نفر شامل متقاضی اصلی و حداکثر ۳ فرد وابسته به‌استثنای خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی: ۳۵ هزار دلار آمریکا

خانواده تا ۶ نفر شامل متقاضی اصلی و حداکثر ۵ فرد وابسته به‌استثنای خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی: ۵۰ هزار دلار آمریکا

خانواده ۷ نفره یا بیشتر شامل متقاضی اصلی و حداقل ۶ فرد وابسته به‌استثنای خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی: ۷۰ هزار دلار آمریکا

خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی که ۱۸ تا ۲۵ سال است: ۵۰ هزار دلار آمریکا

خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی که زیر ۱۸ سال است: ۲۵ هزار دلار آمریکا

توجه داشته باشید که حداقل مقدار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت دومینیکا ۲۲۰ هزار دلار آمریکا است

هزینه‌های جانبی

کلیه هزینه‌های باقی‌مانده بدون تغییر است؛ بنابراین، هزینه‎های زیر در هر ۲ گزینه (کمک بلاعوض به دولت و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت) به این صورت اعمال می‌شود:

هزینه رسیدگی به پرونده: ۱۰۰۰ دلار آمریکا (برای هر درخواست)

هزینه گواهی شهروندی: ۲۵۰ دلار آمریکا (برای هر درخواست)

هزینه بررسی پرونده برای متقاضی اصلی: ۷۵۰۰ دلار آمریکا

هزینه بررسی پرونده برای افراد وابسته ۱۶ سال به بالا: ۴۰۰۰ دلار آمریکا

شرایط و هزینه‎‌های افرادی که دیرتر به پرونده اضافه شوند

طبق آخرین اصلاحات دومینیکا، افراد جدید هم می‎توانند پس از اخذ تابعیت متقاضی اصلی به پرونده او اضافه شوند:

اضافه‌شدن به پرونده شامل فرزندان تازه‌متولدشده یا به سرپرستی‌ گرفته شده است که هزینه‌هایشان به شرح زیر است:

هزینه پردازش پرونده: ۵۰۰ دلار آمریکا

هزینه گواهی شهروندی: ۲۵۰ دلار آمریکا

توجه داشته باشید که برای فرزندانی که پس از اخذ تابعیت به سرپرستی گرفته شده‌اند، می‌توانید هر زمان خواستید (بدون محدودیت ۵ سال بعد تولد)، برای اخذ تابعیت درخواست دهید. علاوه بر این، درخواست برای اخذ تابعیت این فرزندان توسط همه افرادی که در آن پرونده تابعیت را به‌دست آورده‌اند، امکان‌پذیر است.

درصورتی‌که سرمایه‌گذار بعد از اخذ تابعیت ازدواج کند، برای اضافه‌شدن همسرش به پرونده دریافت پاسپورت باید ۷۵ هزار دلار دیگر بپردازد، علاوه‌برآن هزینه‌های زیر نیز به پرونده اضافه می‌شود:

هزینه پردازش پرونده: ۱۰۰۰ دلار آمریکا

هزینه بررسی پرونده متقاضی اصلی (اگر بیش از یک سال از درخواست متقاضی گذشته باشد): ۷۵۰۰ دلار آمریکا

هزینه بررسی پرونده برای همسر: ۴۰۰۰ دلار آمریکا

هزینه گواهی شهروندی: ۲۵۰ دلار آمریکا

توجه داشته باشید که درخواست اخذ تابعیت همسر جدید توسط همه افرادی که در آن پرونده تابعیت را به دست آورده‌اند، امکان‌پذیر است.

کسانی که از قبل از اخذ تابعیت متقاضی اصلی جز وابستگان او بودند

هزینه این افراد باتوجه‌به رابطه‌شان با متقاضی اصلی متفاوت است. درصورتی‌که سرمایه‌گذار پیش از شروع پرونده هم ازدواج کرده باشد و هم دارای فرزند باشد، هزینه‌ها به شرح زیر می‌شود:

۷۵ هزار دلار آمریکا برای همسر

۷۵ هزار دلار آمریکا برای خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی که ۱۸ تا ۲۵ سال هستند

۵۰ هزار دلار آمریکا برای یک فرد وابسته به‌غیراز همسر، خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی زیر ۱۸ سال

علاوه بر این، هزینه‌های زیر نیز باید پرداخت شود:

هزینه پردازش پرونده: ۱۰۰۰ دلار آمریکا

هزینه بررسی پرونده متقاضی اصلی (اگر بیش از یک سال از درخواست متقاضی گذشته باشد): ۷۵۰۰ دلار آمریکا

هزینه بررسی پرونده برای هر فرد وابسته ۱۶ سال به بالا: ۴۰۰۰ دلار آمریکا

هزینه گواهی شهروندی: ۲۵۰ دلار برای هر فرد وابسته که قبل از اخذ تابعیت متقاضی اصلی وجود داشته است

به‌غیراز این، درصورتی‌که درخواست در مدت یک سال پس از اعطای تابعیت به متقاضی اصلی ارائه شود، موارد زیر اعمال می‌شود:

۵۰ هزار دلار آمریکا برای همسر

۵۰ هزار دلار آمریکا برای خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی (بین ۱۸ تا ۲۵ سال)

۲۵ هزار دلار برای یک فرد وابسته به‌غیراز همسر یا خواهر و برادر زیر ۱۸ سال

که همگی دوباره مانند بالا به همراه هزینه‌های زیر است:

هزینه پردازش پرونده: ۱۰۰۰ دلار آمریکا

هزینه بررسی پرونده برای متقاضی اصلی (اگر بیش از یک سال از درخواست متقاضی گذشته باشد): ۷۵۰۰ دلار

هزینه بررسی پرونده برای هر فرد ۱۶ سال به بالا که از قبل از اخذ تابعیت متقاضی اصلی جز وابستگان او بوده است: ۴۰۰۰ دلار آمریکا

هزینه گواهی شهروندی: ۲۵۰ دلار آمریکا برای هر فردی که از قبل از اخذ تابعیت متقاضی اصلی جز وابستگان او بوده است

توجه داشته باشید که درخواست برای این دسته از افراد تنها توسط متقاضی اصلی امکان‌پذیر است و شخص دیگری مجاز به ارائه درخواست نیست.

فرم‌های درخواست و الزامات مستند

حالا که با هزینه‌های اصلی و جانبی هر دو روش اخذ پاسپورت دومینیکا آشنا شدید، در ادامه باید مدارکی را آماده کنید که برای اثبات وابستگی دولت دومینیکا به آن‌ها نیاز دارد. در صورتی هم که هنوز دربارۀ شهروندی دومینیکا سؤال‌های بیشتری دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً نگاهی به مقاله مهم‌ترین سؤالات رایج برنامه اخذ شهروندی و پاسپورت دومینیکا داشته باشید یا با تیم کنکاش تماس بگیرید.

متقاضیانی که گواهی حمایت از افراد وابسته بالای ۱۸ سال را ارائه می‌دهند، باید نشان دهند که این افراد تحت حمایت متقاضی اصلی یا تحت حمایت همسر او هستند.

افرادی که مشغول به تحصیل هستند، باید گواهی اشتغال به تحصیل داشته باشند. نامه‌هایی که نشان‌دهنده ثبت‌نام در مؤسسات عالی است، باید تنها توسط مدیر همان مؤسسات امضا و مهر شود. با این که تحصیل در مؤسسات آموزش عالی دیگر جزء الزامات اثبات وابستگی فرزندان ۱۸ تا ۳۰ سال نیست، اما افراد محصل باید نامه‌ای از مؤسسه ارائه دهند که نشان دهد مشغول تحصیل در آن مؤسسه هستند.

در شرایطی که یکی از والدین حضانت فرزند زیر ۱۸ سال را بر عهده  دارد یا شخص دیگری سرپرستی قانونی آن فرزند را بر عهده گرفته، تنها همان شخص حق امضای فرم‌ها را از جانب فرزند دارد.

برای افراد وابسته ناتوان بزرگسال که به دلیل ناتوانی خود توانایی امضای فرم‌های درخواست را ندارند، شخصی که دارای حق قانونی برای اقدام از طرف آن فرد است، باید فرم‌های درخواست را از طرف او امضا کند. همچنین باید تمامی اسناد و مدارک قانونی ارائه شود تا حقوق قانونی آن فرد را ثابت کند.

کلام آخر

احتمالاً تا اینجا متوجه شدید که زمانی یک فرد برای سرمایه‌گذاری در دومینیکا درخواست می‌دهد، دقیقاً کدام اعضای خانواده شامل پرونده‌اش می‌شوند.

بعدازاین آشنایی مختصر نوبت بررسی شرایط فعلی شما است که پیشنهاد می‌کنیم از طریق تماس با تیم کنکاش زمانی را برای مشاوره انتخاب کرده و وارد فرایند سرمایه‌گذاری شوید تا بهترین تصمیم را برای آینده خود و خانواده‌تان بگیرید. درعین‌حال تا پیش از شروع زمان مشاوره هم چند سؤال پرتکرار را در ادامه برایتان آوردیم که شاید پرسش شما هم باشد.

سؤالات متداول

  • سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت چه تفاوتی با روش کمک بلاعوض به دولت دارد؟

در روش کمک بلاعوض به دولت، متقاضی هزینه‌ مشخصی را به دولت پرداخت می‌کند و صاحب پاسپورت معتبر دومینیکا می‌شود. گزینه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت هزینۀ بیشتری دارد ولی به غیر از مزیت دریافت پاسپورت دومینیکا، در بازۀ زمانی مشخصی به سود رسیده و سرمایه فرد را بیشتر می‌کند.

در حال حاضر پروژه‌های مختلفی در دومینیکا برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما پیشنهاد ما پروژه هتل هیلتون دومینیکا است.

  • آیا متقاضیان به‌صورت مستقیم هم می‌توانند درخواست سرمایه‌گذاری‌شان را به دولت ارائه دهند؟

خیر دولت دومینیکا تمامی مدارک برای سرمایه‌گذاری را از طریق ایجنت‌های رسمی و قانونی‌اش می‌پذیرد که شرکت کنکاش یکی از آن‌ها است. درخواست‌هایی که به‌صورت شخصی و خارج از روال نماینده‌های رسمی برای دولت ارسال شود، بررسی نخواهد شد.

  • آیا سرمایه‌گذاری در دومینیکا نیازی به حضور دارد؟

خیر شما می‌توانید تا هر زمان دوست دارید در کشور خودتان بمانید و مسیر دریافت پاسپورت را کاملاً قانونی و غیرحضوری طی کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم که برنامه‌ای برای سفر به این بهشت کوچک روی زمین داشته باشید.

  • پاسپورت دومینیکا چقدر اعتبار دارد؟

پاسپورت دومینیکا یکی از معتبرترین پاسپورت‌ها است که با دردست‌داشتن آن می‌توانید بدون ویزا به ۱۴۰ کشور جهان از جمله تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر کرده و حتی برای ویزای توریستی ده‌ساله آمریکا درخواست دهید.

بیشتر بخوانید: کشورهای بدون ویزا با پاسپورت دومینیکا

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.