شنگن و اتحادیه اروپا

شنگن و اتحادیه اروپاقرارداد شنگن در سال 1995، در روستايي به نام شنگن در لوكزامبورگ منعقد گرديد. هدف اصلي امضاكنندگان اين قرارداد برچيدن مرز ميان كشورهاي امضاكننده و اجراي سياستي هماهنگ در زمينه‌هاي امنيتى، اطلاعاتي و صدور رواديد كوتاه مدت سه ماهه بود.

شنگن و ويزاي شنگن چيست؟


قرارداد شنگن در سال 1995، در روستايي به نام شنگن در لوكزامبورگ منعقد گرديد. هدف اصلي امضاكنندگان اين قرارداد برچيدن مرز ميان كشورهاي امضاكننده و اجراي سياستي هماهنگ در زمينه‌هاي امنيتى، اطلاعاتي و صدور رواديد كوتاه مدت سه ماهه بود.
 برخي كشورهاي اروپاي شرقى، با وجود اين كه عضو اتحاديه اروپا هستند، اما در حال حاضر همه‌ مزيت‌ها و موقعيت‌هاي قرارداد شنگن را ندارند. به اين ترتيب تسهيلات رفت و آمد ميان مرزهاي كشورهاي شنگن در مورد آن‌ها به اجرا گذاشته نمي‌‌شود. بر پايه آمارها در آلمان، سالانه تا سي هزار نفر بدون رواديد از طریق مهاجرت سرمایه گذاری وارد اتحاديه‌ اروپا مي‌شوند. قرارداد شنگن در سال 1990 نخست ميان كشورهاي بنلوكس، آلمان و فرانسه امضا شد. تا سال 1998 پرتغال، اسپانيا، ايتاليا، اتريش، دانمارك، سوئد، فنلاند و يونان هر يك جداگانه به اين كشورها پيوستند. البته مفاد كامل پيمان در مورد يونان معتبر نيست.  در زمينه‌ امنيت و نظارت بر رفت و آمد اشخاص، يك منبع اطلاعاتي در استراسبورگ داير شده است كه بر صدور ويزا و پيگرد متهمان و متخلفان نظارت مي‌كند. در سال 1999 اتحاديه‌ اروپا قرارداد شنگن را در دواير خود ادغام كرد و بدين ترتيب يك منبع اطلاعاتي و انتظامي عظيم از شمال اروپا در ايسلند تا درياي مديترانه در جنوب اروپا پديد آورد. از جمعيت 457 ميليوني اتحاديه‌ در حال حاضر 5 درصد را خارجيان غيراروپايي تشكيل مي‌دهند كه به طور مساوي در كشورهاي اروپايي، تقسيم نشده‌اند.

 


 اتحادیه اروپا هم اکنون شامل 28 کشور مستقل است که عبارت‌اند از:
آلمان، اتریش، اسپانیا، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایتالیا، ایرلند، بلژیک، بلغارستان، جمهوری پرتغال، جمهوری چک، دانمارک، رومانی، سوئد، فرانسه، فنلاند، قبرس، کرواسی، لاتویا، لوکزامبورگ، لهستان، لیتوانی، مالت، مجارستان، هلند، یونان و گرجستان.
بر اساس رفراندوم ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶، 51.9 درصد مردم بریتانیا رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند. خروج از اتحادیه در گرو تأیید پارلمان است. بعد از تایید پارلمان بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.


نقشه ی کشورهای عضو شنگن و اتحادیه اروپا

مهاجران از كجا و چرا و چگونه به اروپا مي‌آيند؟‌

عده‌ كثيري از مهاجران به اروپا آفريقايي‌هايي هستند كه از راه مراكش و جبل‌الطارق و از درياي مديترانه به اسپانيا سفر مي‌كنند. براي مثال، وقتي در الجزاير سن چهار پنجم از بيكاران، پايين‌تر از سي سال است، تعجبي ندارد كه عده‌ي زيادي به علل سياسي و اقتصادى، وطن خود را ترك كنند و رفاه و امنيت را در اروپا بجويند. اين واقعيت در مورد مهاجراني كه از خاورميانه به اروپا مي‌آيند نيز كاملاً صدق مي‌كند. بخش مهم مهاجران به اروپا را اهالي اروپاي شرقي تشكيل مي‌دهند كه به اين كشور مي‌آيند. از سال 1990 تا به حال دو ميليون مهاجر به اين ترتيب به آلمان عزيمت كرده‌اند. از اين‌ گذشته، عده‌ ديگري نيز به علل كاريابي، پناهندگي، فرار از جنگ‌هاي منطقه‌اي مانند جنگ در لبنان و در نهايت داشتن خانواده به اروپا مهاجرت مي‌كنند.

 هرچند تنها يك درصد از مهاجران و فراريان جهان به اروپا پناه آورد‌ه‌اند، حكومت‌هاي اروپاي غربي به عنوان واكنش عليه ورود، و اقامت مهاجران و پناهجويان، به اقداماتي دست زده‌اند كه بخشي از قرارداد شنگن را نيز شامل مي‌شود. كنترل‌هاي شديدتر در فرودگاهها و مرزهاي بيروني كشورهاي عضو شنگن، شرايط سخت صدور ويزا براي 130 كشور جهان، جلوگيري از ورود كودكان بالاي 12سال بدون ويزا و اخراج بدون شرط پناهجوياني كه درخواستشان رد شده، از جمله اين اقدامات به شمار مي‌آيند.
 هرچند افرادي كه از رواديد يكي از كشورهاي عضو شنگن برخوردار مي‌شوند، مي‌توانند بي‌هيچ مشكل اداري به همه‌ اين كشورها سفركنند، اما با برچيدن مرزهاي ميان اين اعضا، طبق همين قرارداد، كنترل مرزهاي خارجي از پرتغال در غرب تا مرز آلمان و لهستان در شرق اروپا، چند برابر شده و صدور ويزا به همان نسبت مشكل‌تر گرديده است. منتقدان قرارداد شنگن يادآور مي‌شوند كه با ادغام مفاد اين قرارداد در دواير اتحاديه‌ اروپا، كنترل چند و چون منابع اطلاعاتي و انتظامي، براي ناظران بي‌طرف مشكل‌تر شده و آن‌ها نمي‌توانند به آساني از رعايت حقوق فردي اشخاصي كه تحت پيگرد يا زير نظر پليس شنگن هستند، آگاه شوند. اشكال ديگر در اين رابطه، واگذاري مشخصات مسافران به كشورهاي شنگن و پليس‌هاي مرزي است كه در دفترهاي انتظامي اين داده‌ها را از طريق رايانه ميان منابع نظامي ديگر رد و بدل مي‌كنند، به طوري كه در صفحه‌ اينترنتي مبارزه با نژادپرستي آمده، تا به حال مشخصات ده ميليون نفر در اين رايانه‌ها ثبت شده كه بيشتر به معني رد تقاضاي ويزاي ايشان است. به علاوه، اين منبع اطلاعاتي اداري به يك ابزار سياسي براي كنترل افراد، تبديل گشته كه حتي شهروندان اروپا را نيز زير نظر دارد. براي نمونه، در سال 1997 در پي كنفرانس سران اتحاديه‌ اروپا، سازمان‌هاي هوادار حفظ محيط ‌زيست، به اعتراض و تظاهرات دست زدند، 29 دانماركي در هلند دستگير و با يك هواپيماي نظامي به كشور خود بازگردانده شدند. با استقرار سيستم اطلاعاتي ISS در سال 2008 مشخصات بيومتريك يعني مادرزادي و بيولوژيك افراد نيز از طريق عكس‌برداري ذخيره شد و در اختيار مقامات امنيتي قرار گرفت كه خود مورد انتقاد هواداران حقوق بشر است.

سفر بدون گذرنامه

تحولات صورت گرفته در اين زمينه به معني داشتن آزادي سفر شهروندان بدون گذرنامه است، هرچند هر يك از اين كشورها اجازه دارد از مسافران بخواهد گذرنامه خود را همراه داشته باشند.
 براي شهروندان كشورهايي كه عضو اتحاديه اروپا نيستند، داشتن ويزاي شنگن به معني داشتن اجازه سفر در سراسر كشورهاي عضو است. البته بريتانيا و ايرلند اين توافق را نپذيرفته‌اند اما توافقتنامه‌هاي مربوط در زمينه امنيت را امضا كرده‌اند.
 يك عنصر مهم موافقتنامه شنگن «خدمات اطلاعاتي شنگن» است كه حاوي پايگاه داده‌هاي عظيم در شهر فرانسوي استراسبورگ است. اين مركز به پليس تمامي كشورهاي عضو شنگن اين امكان را مي‌دهد که مطلع شوند آيا يك فرد مظنون به ارتكاب جرم در سراسر اتحاديه اروپا دست داشته است يا خير؟

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه های مهاجرتی می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط با شنگن و اتحادیه اروپا

مقایسه برنامه اقامت پرتغال و اقامت یونان: کدام یک بهتر است؟ اقامت اروپا

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش