اقامت اروپا

اقامت اروپاامکان سرمایه گذاری در املاک از طریق برنامه‌های ویزای طلایی توسط برخی از بهترین کشور های اروپایی مانند قبرس، یونان، مالتا، پرتغال و اسپانیا فراهم شده است. هر یک از این کشورها به اتباع خارجی اجازه می دهند در ازای سرمایه گذاری در اقتصاد آنها اقامت دائم آن کشور را دریافت کنند.

اقامت اروپا

مزایا اخذ اقامت اروپا و شهروندی اروپا

امکان سرمایه گذاری در خرید ملک از طریق برنامه‌های ویزای طلایی توسط برخی از بهترین کشور های اروپایی مانند  یونان، مالتا، پرتغال و اسپانیا فراهم شده است. هر یک از این کشورها به اتباع خارجی اجازه می دهند در ازای سرمایه گذاری در اقتصاد آنها، اقامت دائم آن کشور را دریافت کنند. با انجام این سرمایه‌گذاری متقاضیان موفق و اعضای خانواده آنان می‌توانند از مزایای متعدد اقامت اروپا استفاده کنند. اقامت اروپا برای متقاضیان و وابستگان واجد شرایط آنان امکان سفر بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به بیش از ۱۶۰ کشور جهان و/یا منطقه شنگن و داشتن ملک در برخی از پرطرفدارترین مناطق اتحادیه اروپا را فراهم می کند.

برنامه ویزای طلایی پرتغال از طریق سرمایه گذاری در املاک

سرمایه گذاری در املاک پرتغال از طریق برنامه ویزای طلایی پرتغال مدام در حال افزایش است و دلیل خوبی نیز برای این امر وجود دارد. متقاضیان خارجی می توانند با مبلغ 500,000 یورو یا 350,000 ملکی در پرتغال خریداری نمایند:

افرادی که می‌خواهند حداقل مبلغ 500,000 یورو در املاک پرتغال سرمایه‌گذاری کنند می توانند هر نقطه ای از این کشور را انتخاب نمایند که شامل جذاب ترین شهرهای پرتغال نیز می ‌شود، یا،

اگر متقاضی مایل باشد ملکی خریداری نماید که حداقل ۳۰ سال قبل ساخته شده یا در یک منطقه شهری در پرتغال واقع شده باشد، حداقل گزینه سرمایه‌گذاری مبلغ 350,000 یورو است.

دارندگان اقامت این کشور به ۱۷۲ کشور دنیا دسترسی دارند که شامل بریتانیا و منطقه شنگن نیز می شود. به علاوه شرط حداقل مدت اقامت فیزیکی در این کشور مجموعا ۷ روز در سال اول اقامت است. چنانچه متقاضیان در پی راهی برای مهاجرت طولانی مدت هستند، می‌توانند 5 سال پس از اقامت دائم، تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت نمایند.

برنامه ویزای طلایی اسپانیا از طریق سرمایه گذاری در املاک

برنامه ویزای طلایی اسپانیا از زمان آغاز خود در سال ۲۰۱۳ در میان سرمایه‌گذاران خارجی معروف شده است. علاوه بر تعدادی گزینه سرمایه‌گذاری، می توان املاک اسپانیا را با مبلغ حداقل ۵۰۰ هزار یورو در یکی از جذاب ترین بازارهای املاک اروپا خریداری کرد. با توجه به رشد بازار املاک اسپانیا در سال ۲۰۱۷ جای تعجب نیست که متقاضیان، ویزای طلایی اسپانیا را به سایر برنامه های مشابه ترجیح می دهند.

متقاضیان موفق برنامه ویزای طلایی اسپانیا ظرف دو ماه اقامت این کشور را دریافت کرده و به ۱۷۵ کشور دسترسی خواهند داشت که شامل منطقه شنگن نیز می شود. این برنامه متقاضیان و خانواده های آنان را موظف به اقامت فیزیکی در اسپانیا در طول سال نمی کند، گرچه دارندگان اقامت دائم این کشور می توانند پس از ۱۰ سال متوالی، تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کنند. اگر مزایای اضافی برنامه های ویزای طلایی کشورهای اروپا را با یکدیگر مقایسه کنیم برنامه‌ ویزای طلایی اسپانیا از طریق سرمایه گذاری در املاک حقیقتا طلایی است.

مزایا اقامت اروپا و شهروندی اروپا

 1. داشتن كسب و كار بدون محدوديت در هر يک از کشورهای عضو اتحاديه اروپا

 2. تحصيل رايگان در تمامی کشورهای اروپايی و داشتن شغل ضمن تحصيل

 3. ايجاد کسب ‌و کار، ثبت شرکت تجاری و خدماتی در هر يک از کشورهای عضو

 4. امكان افتتاح حساب‌های بانکی، دريافت کارت بازرگانی و کدهای مالياتی از سوی هر يک از ‏کشورهای عضو اتحاديه اروپا

 5. اخذ ويزاي امريکا و ساير کشورها در زمان اندک

 6. خريد و فروش ملک و انجام معاملات تجاری در هر يک از کشورها بدون ‏محدوديت

 7. بهره‌مندی از تسهيلات بانکی در صورت ارائه طرح‌های تجاری و اقتصادی مناسب

 8. ورود به بيش از صد کشور بدون ويزا و يا دريافت ويزا در مرز کشورها (فقط در ‏شرايط شهروندی اروپا)

 9. ورود به ايالات متحده‌ امريکا، کانادا، استراليا، نيوزلند و کشور‌های ديگر بدون ويزا (فقط در شرايط ‏شهروندی اروپا) 

 10. بهره‌مندی از تمامی امکانات و رفاه اجتماعی همانند يک شهروند کامل اروپايی

 11. حق ‌رأی و حضور در انتخابات همانند ساير شهروندان اروپايی (فقط در شرايط ‏شهروندی اروپا)

قوانين مرتبط با اقامت در اتحاديه اروپا

زمانی كه فرد، تبعه‌ يكی از 28 كشور عضو اتحاديه‌ اروپا شود، می تواند در هر يک از كشورهای مذكور، صرف ‌نظر از شغل و يا وضعيت اقتصادی خود، اقامت کند و البته اين مطلب شرايط و محدوديت‌هايی دارد. اقامت موقت در يك كشور عضو اتحاديه اروپا، مي‌تواند به منظور گذراندن تحصيلات، انجام دادن مأموريت شغلی و يا عرضه خدمات از سوی افراد با شغل آزاد باشد. همچنين، افراد از حق كار به عنوان كارفرما و يا كارگزار برخوردارند و بدين ترتيب می توانند در آن كشور به صورت دائم اقامت كنند. افراد خانواده صرف ‌نظر از مليت آنها، می توانند در يك كشور عضو اتحاديه اروپا اقامت كنند. منظور از اعضای خانواده، همسر، فرزندان زير 21 سال، والدين متقاضی يا والدين همسر فرد و ساير افراد وابسته است. اگر فرد، دانشجو باشد، حق اقامت به همسر و فرزندان وابسته‌ او محدود می شود. اگر افراد خانواده تابعيت كشورهای عضو اتحاديه اروپا را نداشته باشند، برای اقامت در كشور عضو اتحاديه اروپا به ويزا نياز دارند. اين ويزا بدون دريافت هزينه و بدون تشريفات غير ضروری توسط مقامات ذی صلاح صادر میشود.

نكته مهم آن كه متعاقب توسعه اخير اتحاديه اروپا، مدت زمان انتقالی معادل حداكثر هفت سال، وجود دارد كه طي آن قوانين اتحاديه اروپا كه مربوط به سفر آزادانه‌ كارگران مي‌شود، در حال حاضر در سراسر اتحاديه اعمال نمی شود. در نتيجه در طی مدت انتقالی مذكور، كارگران بعضی كشورهايی كه اخيراً به این اتحاديه پيوسته‌اند، با محدوديت‌هايی در رسيدن به بازار كار مواجه هستند. اين در حالی است كه كارگران تابع، ممكن است با محدوديت‌ های متقابل در بعضي كشورهای تازه عضو شده، روبرو شوند.

موارد استثنا در حق اقامت اروپا

چنانچه عملكرد شما مغاير با نظم عمومي و يا تهديدي براي امنيت عمومي باشد، كشور مورد نظر اقامت می تواند از تمديد اقامت شما امتناع كند و يا از شما بخواهد كه كشور را ترک كنيد. اما داشتن سوء پيشينه به تنهايي دليل كافي براي توجيه چنين اقدامي نخواهد بود. كشور مورد نظر اقامت در اتحاديه اروپا مي‌تواند در صورت مسايل مربوط به سلامت عمومی به جز موارد خاص و در مورد بعضی بيماری ها، از صدور اقامت امتناع ورزد. بنابراين، ممكن است از افراد بخواهند كه قبل از صدور مجوز اقامت، آزمايش‌های پزشكی انجام دهد. در صورتی كه كشور مورد نظر به دلايل امنيتی و نظم عمومی و يا سلامت عمومی تصميم به چنين کاری بگيرد، بايد دلايل خود را به شما ارائه كند و نيز بايد وقت كافی به شما جهت تنظيم لايحه و دفاعيه داده شود.

قوانين جديد آزادي سفر و اقامت اروپا

بر اساس دستورالعمل جديد، شهروندان اتحاديه‌ اروپا ديگر به اخذ مجوز اقامت در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا نياز ندارند. ثبت‌نام و اعلام ورود به كشور مورد نظر كفايت می كند و اگر اين اقدام هم ضرورتی داشته باشد، كشور ميزبان است كه چنين مدركی را درخواست می كند. دستورالعمل مزبور شامل الزاماتی است كه شهروندان عضو اتحاديه‌ اروپا جهت انجام فعاليت ‌اقتصادي يا تأمين منابع مالی مكفی جهت اقامت در كشور ديگري از اتحاديه اروپا، نياز دارند. افراد مقيم در اتحاديه‌ اروپا و اعضای خانواده‌ آن‌ها، پس از پنج سال اقامت بی وقفه، مجوز اقامت دائم اروپا دريافت مي‌كنند. اين دستورالعمل، تسهيلات سفر براي اعضای خانواده را به همراه دارد. برای مثال، چنانچه شهروند مورد نظر فوت كند و يا از همسر خود جدا شود، ساير اعضای خانواده مي‌توانند از حقوق عادی شهروندی اتحاديه اروپا برخوردار شوند. اين دستورالعمل، كاهش چشمگير در اخراج شهروندان و اعضای خانواده‌ آنها را از كشور عضو و ميزبان، ضمانت می كند.

 حقوق و تعهدات شهروندان اروپا

شهروندان (دارندگان پاسپورت) کشورهای عضو اتحادیه اروپا از حقوق و تعهدات قانونی، مدنی و اجتماعی مختلفی نظیر موارد زیر برخورداند:

1. حق رأی و حق نامزدی در انتخابات

 انتخابات شهرداری: به‌طور كلی، حق رأی مشمول سپری شدن زمان خاص برای اقامت نمی شود، مگر آن ‌كه تابعين كشور ميزبان نيز از اين قانون پيروی كنند.

انتخابات اروپا: چنانچه بخواهيد دركشور محل سكونت خود، رأی دهيد آن‌گاه حق رأی در كشور متبوع خود را از دست خواهيد داد و اين به‌دليل جلوگيری از دوبار رأی دادن يك فرد است.

2. تشريفات و مراحل اداری

براي انتخابات پارلمان اروپا، تمامي كشورهای عضو اتحاديه‌ اروپا از شما مي‌خواهند تا براي اولين بار در فهرست انتخاباتی، ثبت‌نام كنيد. تا بدين ترتيب در شرايط مشابه با ديگر شهروندان آن كشور قرار گيريد. كشور ميزبان ممكن است از فرد مدارك شناسايی، نشانی سکونت (در اتحاديه‌ اروپا) به منظور تأييد عضويت او در اتحاديه‌ اروپا درخواست كند. ممكن است رأی دهندگان ملزم به ارائه مداركی دال به حق رأی آن‌ها در موطن خود باشند.

3. آگاهی از حقوق خود به هنگام اخذ اقامت در يک كشور عضو اتحاديه اروپا

1.3. انتقال اموال شخصی:

در زمان نقل مكان به يك كشور عضو اتحاديه اروپا، میتوان بدون محدوديت، و بدون پرداخت عوارض گمرک و ماليات، اموال خود را منتقل كرد. اما كشورهای عضو مي‌توانند ماليات ثبت وسايل نقليه را درخواست و يا محدوديت‌هايی برای كالاهای خاص مانند سلاح يا مهمات اعمال كنند.

2.3. وسايل نقليه و تأييديه محصول: 

حقوق يا تعهدات شما بر اساس نوع و سال ساخت وسيله‌ نقليه تغيير كند.

  • چنانچه فرد دارای وسيله‌ نقليه شخصی با گواهی تأييديه محصول (اجباري براي انواع وسايل نقليه شخصي از اول ثانويه 1996) در يكی از كشورهای عضو اتحاديه اروپا باشد، هيچ‌گونه تشريفات اداری و يا كنترل بر كيفيت فنی آن در كشور جديد محل اقامت اعمال نخواهد شد.

  • از طرف ديگر، چنانچه وسيله‌ نقليه‌ دست دوم باشد، كشور محل اقامت ممكن است وسيله را برای قابليت سفر در جاده آزمايش کند. اگر چنين تستی در شرايط مشابه برای وسايل نقليه‌ شخصی دست دوم خريداری شده در آن كشور ضروری باشد.

3.3. ثبت وسيله نقليه و ماليات:

در صورت استفاده از وسيله‌ نقليه در كشور محل اقامت، بايد آن را با پلاک ثبتی معمول در كشور مورد نظر ثبت كرد. با اين حال، چنانچه فرد بخواهد از اين وسيله در ساير كشورهای عضو اتحاديه اروپا استفاده كند، بايد آن را به ثبت كشور عضو كه از وسيله‌ نقليه به ‌طور دائم استفاده می كند، برساند. برای مثال، اگر محل اصلی اقامت فرد پاريس است ولی در طول هفته در مادريد كار می كند، به ‌دليل مسافت، نمی تواند از وسيله‌ نقليه‌ ثبت شده در فرانسه استفاده كند، بنابراين، بايد آن را در اسپانيا و با شرايط آن کشور به ثبت برساند. ماليات بر ارزش افزوده و ساير ماليات‌ها مانند ماليات ثبت وسيله نقليه، در كشوری كه در آن وسيله‌ نقليه‌ ثبت خواهد شد، محاسبه می شود. به اين ترتيب میتوان با خودروی خود از كشور محل اقامت به هر كشور عضو اتحاديه‌ اروپا براي مدت محدود و بدون پرداخت ماليات سفر كرد.

به‌علاوه، نقل و انتقال وسايل نقليه دست دوم به كشور ديگری از اتحاديه‌ اروپا، به هر دليل و به هر مدت زمان، تغييری در ماليات ارزش افزوده به وجود نمی آورد. چنانچه وسيله‌ نقليه به هر كشور ديگري منتقل شود، بايد دوباره در كشور مقصد ثبت شود.

انتقال وسيله‌ نقليه به هنگام تغيير محل اقامت، از زمان استفاده از وسيله‌ نقليه در آن كشور، مشمول پرداخت ماليات به شرح ذيل مي‌شود:

  1. ماليات دوره‌اي مربوط به استفاده از يك خودروی مسافری در داخل كشور عضو اتحاديه‌ اروپا، كه به‌طور كلّي به آن «ماليات جاده» گفته می شود و قابل پرداخت به صورت سالانه و يا ماهيانه است

  2. برخی ماليات‌های خاص برای ثبت در بعضی كشورهای اتحاديه اروپا

4.3. استفاده موقت از وسيله‌ نقليه:

قانون كلی درباره‌ استفاده‌ موقت از وسيله‌ نقليه‌ ثبت شده در كشوري كه در آن اقامت داريد، آن است كه میتوان از آن وسيله‌ نقليه به ‌طور موقت درساير كشورهای عضو، بدون پرداخت ماليات استفاده كرد.

به‌علاوه، رانندگی با وسيله‌ نقليه‌ای كه خارج از كشور محل اقامت ثبت شده باشد، ممنوع است. استفاده‌ موقت از وسيله‌ نقليه شامل پرداخت ماليات نمی شود. اين معافيت، استفاده‌ شخصی و يا كاری به جز حمل و نقل مسافر و يا كالا به منظور تجاری را شامل می شود و اين محدوديت زمانی برای استفاده‌ موقت شامل افرادی كه روزانه در كشور همسايه كار می كنند (كارگران مرزی) نمی شود. چنانچه شما از وسيله‌ شخصی خود برای رفت و آمد به محل كار خود در كشور همسايه استفاده می كنيد، خودروی شما پلاک ثبتی كشور محل اقامت را دارد و شامل محدوديت ‌زمانی و پرداخت ماليات نمی شود. اين مورد شامل خودرو‌های شركتی می شود كه توسط كارفرمايان در كشور همسايه جهت رفاه حال كارگران مرزی در اختيار قرار می گيرد. اين كارگران ممكن است از وسيله‌ نقليه خود به منظور كار و يا استفاده‌ شخصی در هر دو كشور محل اقامت و جايی كه شركت قرار دارد، استفاده کنند.

دانشجويان می توانند بدون پرداخت ماليات در تمام مدت تحصيل و يا دوره‌ آموزشی از وسيله نقليه خود استفاده کنند.

گواهينامه‌ رانندگی

چنانچه کسی به عنوان شهروند اتحاديه اروپا پذیرفته شود، با استفاده از گواهينامه‌ صادره از موطن خود نیز، می توانيد در ساير كشورهای عضو رانندگی كند. البته باید توجه داشت که كشور ميزبان قوانين ملی خود را در ارتباط با اعتبار گواهينامه، معاينات پزشكی و قوانين ماليات اعمال می كند.

آزادی های چهارگانه اتحاديه اروپا

بر اساس قانون اتحاديه اروپا، آزادی های چهارگانه، واژه‌ای متداول برای يک دسته از قوانين قراردادی، قوانين ثانوی و احكام دادگاه جهت حمايت از انتقال كالا، سرمايه، خدمات، افراد و نيروی كار به‌طور آزادانه در بازار داخلی اتحادیه اروپا است. به‌طور دقيق‌تر، آن‌ها عبارت‌اند از:

 • آزادی انتقال كالا

 • آزادی انتقال سرمايه

 • آزادی انتقال خدمات

 • آزادی سفر

آزادی های چهارگانه بخشی از حقوق ذاتی اتحاديه اروپا را تشكيل می دهند و اگرچه نمیتوان فعاليت‌های اروپا را به‌صورت اجمالی بيان كرد اما ميتوان آن را جريان آزاد عوامل اقتصادی، اطلاق نمود كه در جهت شكوفايی هرچه بيشتر كشورهای عضو و شهروندان آن است. آزادی های چهارگانه، بنيان بازار مشترک اند. نه تنها كالا بلكه عوامل توليد نيز مي‌توانند در ميان كشورهای عضو، آزادانه جا‌به‌جا شوند. بازار انحصاري منجر به رقابت بيشتر، تخصص بيشتر و صرفه‌جویی های توليد انبوه می شود. به‌علاوه، بازار مشترک امكان انتقال كالا و عوامل توليد را به جايی كه ارزشمندتر هستند، فراهم كرده و بدين ترتيب كارايی تخصيص منابع را ارتقا می دهد.

آزادي انتقال كالا

اتحاديه اروپا اتحاديه عوارض گمركی است. به عبارتی ديگر، اعضای اتحاديه اروپا موانع گمركی ميان خود را برچيده‌اند و سياست مشترک گمركی را نسبت به ساير كشورهای غير عضو اعمال كرده‌اند. هدف كلی عوارض گمركی عبارت است از: حذف اطمينان از شرايط عادی و عرف رقابت و از ميان برداشتن تمامی محدوديت‌های مالياتی كه مانع از انتقال آزاد كالا در بازار مشترک می شود.

عوارض گمركي

قانون عوارض گمركی، كشورهای عضو را از وصول هرگونه گمركی كالا به هنگام عبور از مرز منع می كند چه كالای مورد نظر داخل اتحاديه و يا خارج از آن، توليد شده باشد. به محض واردات كالا به اتحاديه از يک كشور ديگر و پرداخت گمركی مناسب، قانون انتقال اين كالا را در ميان كشورهای عضو آزاد اعلام مي‌كند. بر اساس قانون اروپای واحد، هيچ‌گونه نظام گمركی در مرزهای كشور عضو وجود ندارد. تأكيد اين مسأله بر كنترل حسابرسی پس از واردات و تحليل خطر است. كنترل كالاهای وارداتی و صادراتی اكنون در محل تجارت انجام می گيرد و نه در مرز كشورها.

ماليات‌بندي

بر اساس قانون 90 اتحاديه‌ اروپا، هيچ يک از کشورهای عضو اتحاديه‌ اروپا نمی توانند به صورت مستقيم يا غيرمستقيم ماليات بر محصولات ساير اعضای اتحاديه‌ اروپا، بيش از محصولات داخلی خود، اعمال كند. به‌علاوه، هيچ ‌يک از اعضا نبايد هيچ‌گونه ماليات داخلی را بر توليدات ساير اعضا به جهت حمايت غيرمستقيم از ساير توليدات، اعمال كند.

قوانين تبعيض‌آميز مستقيم

قوانين تبعيض‌آميز مستقيم ميان كالای داخلی و كالای وارداتی تمايز قائل مي‌شود. منع واردات از سوي كشور A براي كالای وارداتی كشور B كاملاً تبعيض‌آميز است. اما محدوديت يا منع و يا مالكيت تعيين شده‌ دولتی برای صادرات و واردات متفاوت است. يک كشور عضو می تواند به تبليغ كالاهای داخلی اقدام كند يا بهای بالاتر و يا شرايط سختگيرانه‌تری (مانند بازرسی بهداشت) برای كالای وارداتی در نظر بگيرد.

قوانين تبعيض‌آميز غيرمستقيم

قوانين تبعيض‌آميز غيرمستقيم كه مانع تجارت شود، در قانون مورد تمايز قرار نگرفته‌اند اما در حقيقت از هم متمايزند. اين قوانين مسئولیت بيشتری را بر دوش واردكننده به جهت كار اضافی برای بازاريابی محصول می گذارند. اگرچه بر اساس قانون، اين قوانين شامل حال توليدكنندگان داخلی و واردكنندگان می شود اما در حقيقت بار اصلی، متوجه واردكنندگان است، چون توليدكنندگان داخلی با اين قوانين هماهنگی دارند. اگر كالا در تعدادي از كشورهای عضو بازاريابی شود، صادركننده از كشور A ممكن است مجبور به رعايت قوانين متعدد و مختلفی از سوی كشورها شود. برای مثال، بر اساس (يك قانون فرضي) در كشور A يك نوشيدنی نبايد بيش از 10 درصد شكر داشته باشد. توليدكننده كشور B به‌طور معمول نوشيدنی با 15 درصد شكر را توليد و به فروش می رساند. قانون كشور A شامل حال آن دسته از افرادی می شود كه تمايل به بازاريابی و فروش نوشيدنی مورد نظر دارند، به صورت داخلی يا خارجی. اگر نوشيدنی مورد نظر به طور قانونی از كشور B، از قانون كشور A جهت صدور كالای خود پيروی كند، آن‌گاه بازار خود را در داخل از دست می دهد. قوانين اتحاديه اروپا در شرايط ذكر شده از قبل چنين تمايزی را ممنوع می كند. اگرچه يک قانون ظاهراً با تمام گروه‌ها به صورت يكسان برخورد می كند اما در حقيقت به نفع توليدكنندگان داخلی است.

آزادي انتقال سرمايه

میتوان در داخل اتحاديه اروپا، سرمايه را به هر مبلغی از كشوری به كشور ديگر منتقل كرد. همه عمليات پولی در داخل اتحاديه اروپا به يورو انجام می شود، اين امر در مورد همه‌ اعضا، حتی آنهايی كه خارج از اروپا هستند نيز صدق می كند. عمليات بانكی توسط كارت‌های اعتباری، سفارشات پرداخت مانند چک و دستگاه‌هاي خود‌پرداز، در داخل اروپا به يورو است.

آزادي انتقال خدمات

اين آزادی، از اعمال محدوديت ‌گردش آزاد خدمات در داخل كشورهای عضو اتحاديه‌ اروپا جلوگيری مي‌كند. اين خدمات بدين ترتيب تشريح شده‌اند: «خدمات به‌طور معمول براي پول‌سازی ارائه می شود، تا حدی كه با قوانين مرتبط با آزادی انتقال كالا، سرمايه و افراد كنترل نشوند. اين خدمات از آزادی تأسيس موقت و از آزادی كارمندان يا كارگران بر اساس آزادی كه شركت‌ها و افراد حقوقی خارج از روابط استخدامی را تحت تأثير قرار دهد، متفاوت و متمايز است. آزادی انتقال بر فراهم آوردن خدمات مؤثر است. اين بدان معنی است كه اعضای اتحاديه اروپا بايد از عدم تقابل قوانين ملی با شرايط ذكر شده، اطمينان حاصل نمايند.»

آزادي سفر

حق آزادی سفر برای شهروندان اتحاديه‌ اروپا

بر اساس معاهده‌ ماستريخت، حقوق افراد كشورهای عضو جهت سفر آزادانه در داخل اتحاديه‌ اروپا براي انجام فعاليت‌های اقتصادی محترم شناخته شده است. بر اين اساس مديران، صاحبان مشاغل و سرمايه‌گذاران میتوانند به طور آزادانه در كشورهای عضو اتحاديه اروپا به فعاليت‌های اقتصادی بپردازند.

آزادی حق تأسيس کسب و کار براي شهروندان اتحاديه اروپا

بر اساس مفاد قانون موسوم به 42 «محدوديت تأسيس برای ملت‌های اعضای اتحاديه، در داخل قلمرو كشور ديگر عضو بايد برچيده شود. آزادی تأسيس شامل حق استفاده و پيگيری فعاليت‌های خود اشتغالی افراد و قبول مديريت است، در بعضی شركت‌های خاص و بر اساس بند دوم قانون 48» بند دوم اين قانون «شركت‌ها» را چنين معرفی می كند: شركت‌های متشكله بر اساس قوانين شهروندی و يا بازرگانی شامل انجمن‌ها و اتحاديه‌های هماهنگ و ساير افراد حقوقی تحت كنترل قوانين حقوقی و يا عمومی، در تقابل با شركت‌های غير انتفاعی هستند. بنابراين، حق تأسيس به افراد حقيقی و حقوقی اعطا مي‌شود.

آزادي انتقال كارگران/كارمندان

آزادی انتقال موجب سفر آزادانه‌ كارمندان يا كارگران كشورهای عضو جهت كار در ديگر کشور عضو به صورت دائم و موقت می باشد. بر اساس قانون، شهروندان همگی در شرايط مساوی جهت كاريابی، اشتغال، مزايای اجتماعی و مالياتی قرار دارند. برای تجارت و بازار كار، آزادی اقتصادی وجود دارد. ميزان كم دستمزد قانونی و ملی يكی از موانع اداری مهم در زمينه تأسيس بازار كار اروپا (مشترک و يا انحصاری) به شمار می آيد. كنترل كمترين دستمزد و يا ثبات دستمزد بر اساس موارد ذيل تحليل می شود:

فرم خاص حمايت و تشويق تعرفه كه رقابت‌كننده با هزينه پايين را از بازار كار مستثنی می كند.

اتحاديه‌ مثبت و منفی

قانون بازار انحصاری بر دو مرحله از اتحاد و انسجام تكيه دارد. مرحله اول منفی است و شامل ممنوعيت‌های اعمال شده از سوی كشورهای عضو بر رفتار تبعيض‌آميز و ساير اعمال محدوديت كننده می شود.

آزادی های چهارگانه به طور عمده بر اين روش استوار است. مرحله‌ دوم مثبت است و شامل برآورد قوانين و استانداردها می شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه های اخذ اقامت اروپا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش