زبان و زبان فارسی در کانادا

زبان و زبان فارسی در کاناداطی سه دهه اخیر ایرانیان بسیاری به کانادا مهاجرت کرده‌اند و به‌طور طبیعی، فرهنگ و زبان فارسی ارمغانی است که با خود به سرزمین جدید منتقل کرده‌اند. زبان فارسی بخش مهمی از فرهنگ و تمدن ایران است که باید نسل به نسل در میان ایرانیان مهاجر حفظ شود. اگر نسل امروز، به زبان فارسی و تکلم به آن توجه نکند به ‌رغم افزایش ایرانی تبارها در کانادا، جمعیت فارسی زبان با رشد منفی مواجه خواهد شد. در این مقاله ضمن بررسی ترکیب زبانی و تغییرات آن در طول زمان در استان‌ها و شهرهای مختلف کانادا، به بررسی وضعیت زبان فارسی در این کشور، به‌ویژه در دانشگاه‌ها و مدارس آن خواهیم پرداخت.

زبان‌های رایج و وضعیت زبان فارسی در کانادا

 اخیراً اداره آمار دولت کانادا، سرشماریهای خود در مورد زبان مردم کانادا را منتشر کرده است. بررسی نتایج حاصل از این سرشماری‌، نشان‌دهندۀ تحولات فرهنگی و اجتماعی و تأثیر پدیدۀ مهاجرت بر ترکیب فرهنگی این کشور است. این نتایج نشان می‌دهند که مهاجران چگونه با استفاده از زبان مادری خود، بر محیط فرهنگی کشور میزبان اثر گذاشته و نیز چگونه تحت تأثیر زبان محیط جدید قرار گرفته اند.
 نگاهی به سیر تحول زبان‌های غیررسمی در کانادا، مانند زبان‌های ایتالیایی، آلمانی و اوکراینی که زمانی بعد از زبان‌های انگلیسی و فرانسه جزء متداول‌ترین‌ زبان‌های مردم این کشور به شمار می‌آمدند، نشان می‌دهد که زبان در کانادا همانند گنجینه‌ای است که حفظ آن در نسل‌های بعدی مهاجران، به برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارد؛ در غیر این‌صورت، نسل‌های دوم و سوم مهاجران، از زمرۀ کسانی که از توانایی لازم برای تکلم به زبان پدران و مادران خود برخوردارند، خارج خواهند شد. طی سه دهه اخیر ایرانیان بسیاری به کانادا مهاجرت کرده‌اند و به‌طور طبیعی، فرهنگ و زبان فارسی ارمغانی است که با خود به سرزمین جدید منتقل کرده‌اند. زبان فارسی بخش مهمی از فرهنگ و تمدن ایران است که باید نسل به نسل در میان ایرانیان مهاجر حفظ شود. اگر نسل امروز، به زبان فارسی و تکلم به آن توجه نکند به ‌رغم افزایش ایرانی تبارها در کانادا، جمعیت فارسی زبان با رشد منفی مواجه خواهد شد. در این قسمت ضمن بررسی ترکیب زبانی و تغییرات آن در طول زمان در استان‌ها و شهرهای مختلف کانادا، به بررسی وضعیت زبان فارسی در این کشور، به‌ویژه در دانشگاه‌ها و مدارس آن خواهیم پرداخت. وضعیت آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های کانادا

 در دو دانشگاه تورنتو (گروه تمدن‌های شرقی) و مک گیل(مرکز مطالعات اسلامی) زبان فارسی به‌عنوان یکی از دروس اختیاری ارائه می‌شود. مطالب و موضوعات مورد تدریس بیش‌تر جنبه آموزش زبان دارد؛ نه ادبیات و فرهنگ و تمدن ایرانی. این دانشگاه‌ها، استاد تمام وقت برای زبان فارسی ندارند.
 دانشجویان ایرانی مقیم کانادا، مجاز به انتخاب این درس به‌عنوان واحد تحصیلی نیستند؛ این امر به دلیل پایین بودن سطح مطالب ارائه شده در دانشگاه‌هاست.
 از آن جا که تحصیل در کانادا هزینه بسیاری دارد، معمولا افراد در انتخاب دروس و واحدهای درسی با آینده‌نگری و دقت بیشتری عمل می‌کنند تا دستیابی آن ها به شغل مناسب هموار شود. بنابراین، اگر دروسی آیندۀ شغلی روشن و قابل قبولی را برای افراد تضمین کند، استقبال عمومی از آن درس و رشته بیشتر می‌شود.
 از طرف دیگر، به دلیل پذیرش تنوع فرهنگ‌ در کانادا و حضور تعداد بسیار مهاجران در این کشور، هرگاه تعداد داوطلبان فراگیری زبان خاصی به حد کافی و مورد قبول مدارس و دانشگاه‌ها برسد، دولت کانادا مسئول برگزاری کلاس درس مورد درخواست است. از این‌رو، اگر تعداد متقاضیان فراگیری زبان فارسی به جهت نیاز و علاقه به مطالعه در خصوص تاریخ، فرهنگ و ادبیات ایران افزایش یابد، دانشگاه موظف است کرسی زبان و ادبیات فارسی یا دیگر موضوعات مرتبط با ایران‌شناسی را دایر کند. وضعیت آموزش زبان فارسی در مدارس ایرانی کانادا

 منظور از مدارس ایرانی، مدارسی است که هزینه آن‌ها به عهدۀ دولت کانادا نیست. این نوع مدارس به دو دسته مدارس رسمی و غیر رسمی تقسیم می‌شوند.
 در حال حاضر در کانادا سه مدرسه رسمی وجود دارد که از این تعداد دو مدرسه در تورنتو و یک مدرسه در مونترال قرار دارد. همچنین، یک مدرسه نیمه رسمی در محل فرهنگسرای ایران در اتاوا دایر است. این مدارس مورد تأیید ادارۀ کل مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش کشور کانادا هستند و برنامۀ تحصیلی و کتاب‌های درسی آن‌ها، را وزارتخانۀ مورد بحث تأمین می‌کند.
 تقریبا تمامی متون و کتب درسی مدارس داخلی در ایران و کشور های خارجی مشابه هم است. اطلاعات کامل‌تر در مورد این دسته از مدارس، از طریق ادارۀ کل مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، قابل تهیه است.
 مدارس غیر رسمی، از جمله مدارسی است که با نظر مؤسسان و اولیای دانش‌آموزان، راه‌اندازی و اداره می‌شود و سعی بر این است که دانش‌آموزان از امکانات تحصیلی محل زندگی خود و زبان رسمی و اداری کشور میزبان بهره‌مند شوند. این مدارس را وزارت آموزش و پرورش تایید نمی‌کند. از طرف دیگر، وزارتخانه مزبور نیز برنامه مشخصی در این زمینه تدوین نکرده است. روزها و ساعات کلاس درس این نوع مدارس، به‌گونه‌ای تنظیم می‌شوند که دانش‌آموزان به راحتی قادر به حضور در مدارس کشور میزبان باشند. دانش‌آموزان مدارس غیر رسمی، می‌توانند در امتحانات پایان سال، به‌عنوان داوطلب آزاد شرکت کنند و قبول‌شدگان این امتحانات می‌توانند در مدارس داخل کشور به تحصیل خود ادامه دهند.

 مدارس غیر رسمی را می‌توان در دو دسته فرعی تقسیم‌ کرد:

 الف) مدارسی که تلاش می‌کنند از کتاب‌ها و منابع درسی مدارس رسمی ایرانی استفاده کنند. این دسته از مدارس علاوه بر دروس مزبور، موضوعات و کلاس‌های دیگری هم ارائه می‌کنند تا زمینه‌ آشنایی افراد را با مطالب آموزشی داخل کشور فراهم کنند.
 ب)مدارسی که در آن‌ها صرفاً زبان فارسی تدریس می‌شود. البته ممکن است در این مدارس به همراه آموزش زبان فارسی، اندکی فرهنگ و تمدن ایرانی نیز تدریس شود. ولی با این حال کتاب‌ها و متون درسی ایران، ملاک و معیار تدریس نیست.


 دولت کانادا به‌منظور جذب مهاجر بیشتر، با طرح موضوع تنوع فرهنگ‌ها، به زبان و فرهنگ دیگر کشورها احترام می‌گذارد؛ به‌طوری که اگر در مدارس کانادایی، تعداد داوطلبان فراگیری زبانی خاصی به حد نصاب برسد، با هزینه دولت این کشور کلاس مزبور دایر می‌شود. بنابراین، با استفاده از این اصل، تعدادی از فرزندان ایرانیان مهاجر (نسل دوم) در مدارس کانادایی، در حال فراگیری زبان فارسی هستند. گفتنی است که علاوه بر مدارس رسمی و غیر رسمی، در بسیاری از شهرهای کانادا گروه‌های کوچک و حتی برخی خانواده‌ها به‌طور انفرادی، کلاس‌های آموزش زبان فارسی برگزار کرده‌اند.

 

مطالب مرتبط با زبان و زبان فارسی در کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های استانی حذف شرط اسپانسرشیپ دو ساله خانواده توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا افزایش سن فرزند وابسته در پرونده های مهاجرتی کانادا سرویس رایگان آموزش زبان فرانسه بصورت آنلاین در سایت اداره مهاجرت کبک بازگشایی برنامه مهاجرت به کانادا از طریق استان کبک در سال 2017 مزایای کاری و تفریحی برنامه سرمایه گذاری استان منیتوبا دوره جدید جذب پرونده های برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری کبک برای سال 2017 – 2018 توسط دولت کبک سرمایه گذاران به برنامه های استانی کانادا روی می آورند مهاجرت به کانادا با برنامه های استانی، منیتوبا یا آنتاریو مهاجرت به کبک کانادا برای ایرانی ها گران تر می شود احمد حوسن: وزیر جدید اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا مهاجرت به کانادا با سرمایه گذاری در منیتوبا و مبلغ وثیقه کودکان آینده ی ما هستند گام به گام مهاجرت به کانادا از طریق برنامه ی استان کبک نقاط قوت و ضعف مهاجرت به کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار آیا "مهاجرت به کانادا تنها با پرداخت 100,000 دلار" واقعیت دارد؟ کانادا اصلاح سن فرزندان وابسته را پیشنهاد می کند کبک یا آمریکا؛ یک مقایسه عمیق برنامه های ویزای سرمایه گذاری برتر جهان آیا کانادا برنامه ای جدید برای مهاجران سرمایه گذار فدرال معرفی می کند؟ اخذ شهروندی و پاسپورت کانادا کانادایی ها خواستار جذب مهاجر بیشتر هستند چگونه از اقامت در کانادا انصراف دهیم و همچنان شهروند کانادا باقی بمانیم افراد مقیم دائم آمریکا (دارنده گرین کارت) و افراد مقیم دائم کانادا (دارنده کارت PR) هر کدام چه تعهداتی دارند و کدام ملزم هستند مالیات بر درآمد خارجی پرداخت کنند؟ بهترین مقصد ها برای مهاجران جدید به کانادا در سال 2016 منتشر شد در مورد برنامه های استانی مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری بیشتر بدانیم چه استان هایی مقصد بیشترین مهاجرین سرمایه گذاری در کانادا بوده اند؟ چه کشورهایی بیشترین تعداد مهاجرین به کانادا را دارند؟ وزیر مهاجرت کانادا متعهد می شود برنامه های مهاجرتی را ساده کند و از شر قوانین دست و پا گیر خلاص شود مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در یک نگاه/ مقایسه برنامه ی استان های مختلف کانادا جذب مهاجران بیشتر در سال 2017 در استان های کانادا آمریکا یا کانادا؛ کدام کشور بهترین برنامه مهاجرت سرمایه گذاری را دارد؟ خبر کبک بازگشایی و ظرفیت برنامه مهاجرت کبک بازگشایی برنامه کبک اقامت دائم برای والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در کانادا اقامت داِئم و فوری برای همسران کانادایی ها تغییرات قانون شهروندی کانادا کانادا تمایل به جذب کدام مهاجران دارد؟ ویزای تحصیلی کانادا آمریکا و کانادا؛ مقصدهای نخبگان مهاجر ایرانی اقامت در کانادا پس از تحصیل

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal
phone +351 - 912 359 103

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش