مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینییکی از روشهای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم کانادا، برنامه مهاجرت سرمایه گذاری و کارآفرینی برای تجار و مدیران دارای سابقه مدیریت و سرمایه به میزان تعیین شده است. این برنامه ها به دلیل توسعه اقتصادی و اشتغال زایی در کانادا و جذب سرمایه به وجود آمده اند. در حال حاضر برخی استان‌های کانادا از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی (خرید بیزینس) اقدام به جذب مهاجر می کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

کانادا با پذیرش بیش از 300,000 مهاجر در سال، اولین کشور مهاجر پذیر در جهان محسوب می شود. یکی از روش های دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور، برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی برای تجار و مدیران دارای سابقه مدیریت و سرمایه به میزان تعیین شده است.

 این برنامه به منظور توسعه اقتصادی، اشتغال زایی و جذب سرمایه در کانادا به وجود آمده است. در حال حاضر کانادا به سرمایه داران و سرمایه گذاران کارآفرین به 3 روش زیر اقامت دائم و شهروندی اعطا می نماید:

روش 1-مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری با خرید یا ایجاد بیزینس در کانادا از طریق برنامه فدرال Owner- Operator


مهاجرت به کانادا از طریق خرید کسب و کار روشی ۲ مرحله ای برای اخذ اقامت دائم کانادا است.

به این صورت که متقاضیان دارای سابقه مدیریت و ثروت لازم، یک کسب و کار را در کانادا خریداری و یا ایجاد می کنند. سپس با ویزای کار وارد کانادا می شوند و آن کسب و کار را مدیریت می کنند. پس از آن می توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

شرکت مهاجرتی کنکاش با شبکه قدرتمندی از افراد حرفه ای و تکیه بر تجربه 30 ساله خود، بیزینس مناسب متقاضی را پیدا می کند و یا در ایجاد یک بیزینس مناسب برای متقاضی از صفر عمل می کند، تمام هزینه های لازم را به مشتری ابلاغ می نماید و در تکمیل تمام مراحل قانونی مهاجرت به او کمک می کند.

از طریق این برنامه متقاضی می تواند با خرید بیزینس در هر جای کانادا در ابتدا اجازه کار دریافت کند و وارد کانادا شود تا روی بیزینس خود کار کند. این برنامه هیچ گونه حداقل میزان ثروت و یا حداقل میزان سرمایه گذاری را معین نمی کند و در همه جای کانادا قابل انجام است. همچنین هیچگونه شرط دانش زبان انگلیسی وجود ندارد. بنابراین با خرید بیزینس در هر جای کانادا صاحب بیزینس خود خواهید شد و می توانید برای خود اجازه کار گرفته و در مدت تنها چند ماه برای مدیریت بیزینس خود در کانادا وارد کانادا شوید. در این برنامه باید حتما حداقل یک نفر کانادایی یا فردی که اقامت دائم کانادا دارد را استخدام نمایید و بعد از گذشت حداقل یک سال می توانید از طریق یکی از برنامه های موجود دولت کانادا برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایید. 

روش 2-مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری با خرید بیزینس در کانادا، ایجاد کسب و کار و کار آفرینی در استان های کانادا (PNP)

اکثر  استان‌های  کانادا از طریق جذب سرمایه گذاران کار آفرین مهاجر می پذیرند. برخلاف برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان کبک که در آن شما به عنوان سرمایه دار مهاجرت می کنید و ملزم به انجام هیچ گونه سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار نخواهید بود، استان های دیگر از شما می خواهند که در استان مربوطه کسب و کاری ایجاد نمایید و بعد از ورود به کانادا در آن استان ساکن شوید و به این ترتیب موجب رونق اقتصادی استان مربوطه باشید.

 در صورتی که در استان مربوطه کسب و کاری که متعهد می شوید را ایجاد نکنید و یا در استان مربوطه ساکن نشوید و همچنین اگر به دلیل غیر موجه برای مقامات دولتی استان، در هر زمانی زیر 2 سال استان مربوطه را ترک کنید، موفق به دریافت اقامت دائم این کشور نخواهید شد.

هر استان شرایط خاصی برای خود معین کرده است و متقاضی را ملزم می کند تا مبلغ خاصی را به عنوان حداقل میزان سرمایه گذاری در کسب و کاری در استان سرمایه گذاری نماید. 

 دارایی متقاضی در استان های مختلف از 300,000 دلار کانادا تا 700,000 دلار کانادا و مبلغ سرمایه گذاری از 100,000  دلار کانادا تا 400,000 دلار کانادا متفاوت است. 

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان بریتیش کلمبیا


دولت استان بریتیش کلمبیا در برنامه استانی خود برای جذب مدیران با سابقه مدیریت و نیز صاحبان سرمایه به این استان 2 برنامه دارد:

بیس کتگوری: متقاضیانی که حداقل دارای 600,000 دلار ثروت باشند و مایل باشند که حداقل 200,000 دلار کانادا در استان بریتیش کلمبیا بیزینس خریداری و یا از اول ایجاد کنند، می توانند با خرید یا ایجاد یک بیزینس در هر جای استان بریتیش کلمبیا برای این برنامه واجد شرایط شوند. به متقاضیان در ابتدا یک اجازه کار داده می شود و پس از ورود به کانادا و مدیریت کسب و کار ایجاد شده در کانادا و پس از 18 ماه می توانند برای اخذ اقامت دائم کانادا واجد شرایط شوند.

ریجنال کتگوری: متقاضیانی که ثروت آن ها در حدود 300,000 دلار کانادا باشد و مایل باشند حداقل 100,000 دلار کانادا برای ایجاد یک بیزینس و کسب و کار سرمایه گذاری نمایند، می توانند از طریق این برنامه واجد شرایط شده و با دریافت اجازه کار وارد کانادا شوند و پس از 12 ماه از گذشت مدیریت کسب و کار ایجاد شده خود در کانادا برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. متقاضیانی که از طریق ریجنال کتگوری اقدام می نمایند، تنها می توانند در مناطقی در استان بریتیش کلمبیا بیزینس خود را ایجاد نمایند که کمتر از 75,000 نفر جمعیت داشته باشد و همچنین باید در سطح ابتدایی به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در برنامه استان انتاریو:

برنامه مهاجرت به به کانادا از طریق سرمایه گذاری استان انتاریو برای جذب متقاضیانی است که سابقه داشتن کسب و کار و یا مدیریت در مشاغل آزاد و یا دفاتر دولتی دارند. این روش به متقاضیان امکان دریافت اقامت دائم  و در نهایت شهروندی کانادا را از طریق ایجاد کسب و کار و یا سرمایه گذاری در کسب و کاری فعال می دهد.

شرایط استان انتاریو:

متقاضی حداقل 2 سال سابقه  کار یا مدیریت (مدیریت عامل، رئیس هیئت مدیره،مدیر پروژه و...) داشته باشد.

دارایی متقاضی می بایست بین 500,000 تا 700,000 دلار  باشد. این مبلغ متناسب با نوع، روش، مبلغ، منطقه و درصد مالکیتی که سرمایه گذاری انجام می گردد، متغیر است.

مدیریت واحد خریداری و یا راه اندازی شده  به عهده متقاضی باشد.

 شغل تمام وقت برای شهروندان یا مقیمان دائم کانادا ایجاد کند.

اثبات منشا ثروت

فرزندان زیر 22 سال می توانند در پرونده متقاضی شامل باشند.

 بعد از قبولی در کاندید شدن، در خواست اولیه ارائه شده که  متعاقب آن پلان کاری، سفر اکتشافی و... انجام می پذیرد.  

حدودا 6 ماه بعد از مراحل اولیه ، متقاضی و افراد وابسته با ویزای کار وارد کشور شده و 20 ماه فرصت  دارند تا شرایطی که به آن متعهد شده اند را عملی سازند که در این صورت ویزای کار موقت به اقامت دائم  تبدیل می شود.

روش 3-  مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان کبک: (این برنامه به تازگی در نوامبر 2019 به حالت تعلیق درآمد)

در این روش متقاضی و همسر او باید با اسناد قانونی و معتبر نشان دهند که دارای سرمایه‌ای معادل 2,000,000 دلار کانادا هستند و سپس 1,200,000 دلار سرمایه گذاری غیر فعال خود در کبک را به مدت 5 سال حفظ کنند یا حدودا 300,000 دلار سود این مبلغ را بپردازند.

دولت استان کبک با دریافت مبالغ تعیین شده از سرمایه داران، (و نه سرمایه گذاران کارآفرین) به طور مستقیم و با مدیریت و مسئولیت خود در بخش های مورد نیاز اقتصادی کشور سالانه 1,900 پرونده سرمایه دار میپذیرد. کبک سالانه 1,333 پرونده از 1,900 ظرفیت را به چین و هنگ کنگ و مابقی یعنی 567 پرونده را به دیگر کشورهای جهان اختصاص داده است.

 ایران بعد از چین اولین کشور متقاضی در این گروه بوده، اما متاسفانه در 1 تا 2 سال اخیر به وضوح مشاهده شده که به علت درصد بالای رد شدن پرونده های ایرانی ها، واسطه های مالی که مسئول پخش ظرفیت تعریف شده هستند، تمایل آنچنانی به پذیرفتن پرونده های مدیران و صاحبان مشاغل فعال در ایران ندارند.

مسلما واسطه ها از یک طرف علت رد شدن پرونده های مهاجرت به کانادا از این روش را جعل و دست بردن در پرونده ها می دانند و از طرف دیگر واقف به عدم تمایل و رغبت بانک ها به پرداخت وام به متقاضیان 9 کشور با ریسک بالا از جمله ایران هستند.

 دلایل مذکور که منتهی به رد پرونده ها می شوند، کاملا مغایر منافع اقتصادی واسطه ها است و بدین سبب آن ها به دنبال گرفتن پرونده از کشورهای سالم و مورد اطمینان هستند.

پاسپورت کانادا

متقاضیان اخذ تابعیت و پاسپورت کانادا باید دارای شرایط ذیل باشند:

اقامت دائم داشته باشند

3 سال از 5 سال گذشته را در کانادا زندگی کرده باشند

دانش لازم از زبان انگلیسی یا فرانسه داشته باشند

کانادا تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد

پاسپورت کانادا جزو 5 پاسپورت برتر قدرتمند در دنیا طبقه بندی می شود.
بیشتر بخوانید 

کانادا همیشه در جذب مهاجران از طریق سرمایه گذاری در صدر بوده است

با شروع برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری دولت فدرال کانادا در سال 1986، کانادا بیش از هر برنامه مشابه دیگری در دنیا سرمایه گذار جذب کرد، اما سپس در سال 2014 دولت فدرال کانادا این برنامه را بست. برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان کبک همچنان ادامه دارد، اما سالانه تعداد محدودی مهاجر می پذیرد و برای به نتیجه رسیدن این برنامه متقاضیان باید حداقل 4 تا 6 سال صبر کنند.

بنابراین در حالی که کانادا یکی از بارزترین مقصد های مهاجرت در دنیا است و سالانه بیش از 300,000 مهاجر را از روش هایی متفاوت مانند نیروی متخصص و تحصیلی و ... در دنیا می پذیرد، دست اندرکاران صنعت مهاجرت  و متقاضیان می خواهند بدانند که آیا دولت فدرال کانادا برنامه  سرمایه گذاری جدیدی را شروع خواهد کرد؟ و آیا برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در استان کبک به طور گسترده تری مهاجر جذب خواهد کرد؟

برای جواب به این سوال باید 3 عامل را مورد بررسی قرار دهیم:

اول اینکه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری مسئله بسیار حساسیت برانگیزی در کانادا است. بنابراین، دولت فدرال کانادا کاملا آگاه است که آغاز یک برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری جدید اعتماد جامعه به مسئله مهاجرت را خدشه دار خواهد کرد.

طبق یک نظر سنجی در سال 2017، 78 درصد کانادایی ها باور دارند مهاجران برای اقتصاد کانادا سودمند هستند، اما روش های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری معمولا در رسانه های کانادایی منفی نمایش داده می شود و اکثر رسانه ها برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را برنامه ای مضر برای کشور کانادا ترسیم می کنند که به احتمال زیاد این نظر هم بازتابی از باور عمومی جامعه کانادا است و هم روی آن تاثیر می گذارد.

گزارش های منفی در مورد برنامه های مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری معمولا حاکی از این موضوع هستند که این برنامه ها مزایایی را به مهاجران ثروتمند می دهند که در واقع علاقمند به آمدن به کانادا و ساختن زندگی خود در کانادا نیستند و تنها می خواهند از مزایای داشتن پاسپورت کانادایی استفاده کنند. همچنین از آنجایی که برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری دولت فدرال و کبک در گذشته با تقلب متقاضیان مواجه بودند، رسانه های کانادا اغلب مسئله مهاجرت  از طریق سرمایه گذاری را به تقلب ربط می دهند.

به علاوه قیمت فزاینده ملک در تورنتو و ونکوور مالکیت ملک را برای اکثر کانادایی ها سخت کرده است. در نتیجه، خریدارانی که در کانادا ملک می خرند اما در کانادا زندگی نمی کنند و مهاجرانی که از طریق سرمایه گذاری اقدام می کنند، اغلب به هم ربط داده می شوند و مردم این افراد را مقصر بالا رفتن قیمت ملک در کانادا می دانند.

کانادا به برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به شکل جدیدی نیاز خواهد داشت و روش های قدیمی دیگر مورد علاقه کانادا نیست.

دوم، کانادا به برنامه سرمایه گذاری غیر فعال نیازی ندارد. کانادا کشور ثروتمندی است و حتی در زمانی که برنامه جذب مهاجران سرمایه گذار در اوج خود بود، مبلغ وارد شده به کانادا از طریق این برنامه بخش خیلی کوچکی از تولید ناخالص دولتی را تشکیل می داد. به علاوه ظهور برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری  در دنیا طی دهه گذشته با بحران اقتصادی سال های 2008 و 2009 هم زمانی داشت، به همین دلیل کشور هایی که از نظر مالی و اقتصادی دچار بحران و تنگنا بودند، به برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری روی آوردند تا اقتصاد خود را نیرو ببخشند. بر عکس این کشور ها، کانادا بهتر از هر کشور دیگری در دنیا می توانست با بحران اقتصادی مواجه شود.

سوم، برای کانادا آسان نیست برنامه ای را طراحی کند که هم با دیگر برنامه های دنیا قابل رقابت باشد و هم اهداف کانادا را دنبال کند. با وجود برنامه های بسیار زیادی که در دنیا برای اخذ اقامت و پاسپورت وجود دارند و متقاضیان را ملزم به حضور فیزیکی طولانی مدت نمی کنند، کانادا دیگر نمی تواند انتظار داشته باشد مانند سال های 1986 تا 2014 صف طولانی از سرمایه داران برای ورود به کشور وجود داشته باشد.
به طور خلاصه اهداف و سیاست کانادا این است که برنامه ای داشته باشد که اولا ضمن اینکه بتواند بررسی دقیقی روی پرونده ها انجام دهد، دچار صف طولانی و مدت زمان پردازش پرونده خیلی طولانی نشود، دوم متقاضیان در کانادا بمانند تا از نظر اجتماعی و اقتصادی در رشد کشور کانادا مشارکت کنند، و سوم برنامه ای باشد که اثر چشمگیری بر رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در کانادا داشته باشد.

رسیدن به این اهداف برای کانادا کاری پر چالش است چرا که رسیدگی دقیق به پرونده ها برای کانادا روندی طولانی مدت بوده و همچنین معمولا متقاضیان مهاجرت از طریق سرمایه گذاری دارای کسب و کار پر رونق در کشور خود هستند و قصد ندارند کشور خود را برای ورود به کانادا ترک کنند، رسیدن به هدف آخر نیز برای کانادا آسان نبوده است، چرا که در دهه های اخیر نرخ سود در کانادا صفر و یا نزدیک به صفر بوده است و در نتیجه دولت نتوانسته از پولی که باید بدون سود طی 5 سال پس بدهد، سودی برای ایجاد کسب و کار بدست آورد.

 به نظر می رسد که موضع گیری حال حاضر دولت کانادا نسبت به این مسئله این است که برنامه جدید برای سرمایه گذاری غیر فعال نداشته باشد و بیشتر برنامه هایی را تشویق کند که متقاضی در آنها ملزم به سرمایه گذاری در ایجاد و یا خرید یک کسب و کار در کانادا و مدیریت آن است. دولت کبک هم اخیرا مبلغ سرمایه گذاری لازم برای اخذ اقامت کانادا را از 800,000 دلار کانادا به 1,200,000 دلار کانادا افزایش داده است و همچنان سالانه ظرفیت محدودی برای جذب متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری دارد. این تغییرات به نوبه خود جذابیت برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری غیرفعال را کمتر می کند. اکثر متقاضیان روش وام گرفتن را انتخاب می کنند که تا پیش از این 220,000 دلار کانادا بود، اما در حال حاضر این مبلغ باید حدود 350,000 دلار باشد.

با این حال به نظر می رسد این برنامه نیز در آینده تغییر خواهد کرد و این آخرین باری است که کانادا می تواند برنامه ای داشته باشد که در آن متقاضیان بتوانند سرمایه گذاری غیر فعال انجام دهند و ملزم به ایجاد هیچ کسب و کاری در کانادا نباشند و کانادا بیش از همیشه تنها به دنبال افرادی است که با سابقه مدیریتی بتوانند در کانادا ساکن شوند و کسب و کاری را مستقیما و از نزدیک مدیریت کنند و کارآفرینی کنند.

با توجه به در نظر گرفتن همه موارد اشاره شده می توان این طور نتیجه گیری کرد که هر چند کشور کانادا کشوری بسیار مهاجر پذیر است، اما چندان هم به دنبال جذب متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری که معمولا قصد ماندن در کانادا را ندارند، نیست.

بنابراین رویکرد کشور کانادا به سمتی تغییر کرده است که متقاضیان باید اول بیزینسی را در کانادا بخرند یا ایجاد کنند و بعد از گذشت یک الی 2 سال و بعد از اینکه ثابت کنند در کانادا مانده اند و موفق به مدیریت کسب و کار خود شده اند، بتوانند اقامت دائم کانادا را بدست آورند.

 به منظور مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری، در حال حاضر نیاز است که این سرمایه گذاری توام با کارآفرینی باشد. در نتیجه متقاضیان ابتدا با اجازه کار برای مدیریت کسب و کار خود به کانادا وارد می شوند که این کار معمولا تنها 6 ماه تا یک سال زمان بر خواهد بود و پس از گذشت حداقل یک سال می توانند برای ماندگار شدن در کانادا قدم بعدی را بردارند.

این روش های جدید، هم برای متقاضیان مطلوب تر است و هم برای کشور کانادا؛ از این جهت که متقاضیان سریع تر به کانادا می رسند و دیگر نباید سال های طولانی صبر کنند و کشور کانادا هم به این ترتیب اطمینان خاطر دارد که تنها افرادی که کارآفرین هستند و باعث رونق اقتصادی در کانادا خواهند شد، در نهایت موفق  می شوند.

شرکت کنکاش با سابقه طولانی در زمینه های مختلف مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری قادر است بهترین روش های موجود را برای متقاضیان شناسایی کرده و با کمک به متقاضی برای خرید و یا تشکیل یک بیزینس در کانادا راه را برای مهاجرت در کوتاه ترین زمان ممکن هموار می سازد.

مشاوره رایگان مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

پس از مشاوره تلفنی با مشاوران کنکاش، از شما دعوت می شود تا در جلسه مشاوره حضوری شرکت کنید. شرکت کنکاش شرایط شما را بدون نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه و کاملا رایگان بررسی می کند و بهترین راه های موجود برای شما را معرفی می کند. بعد از نشست ها و جلسات مشاوره رایگان برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری می توانید مسیر درست مهاجرتی را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید.
برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های مهاجرت به کانادااز طریق سرمایه گذاری، کارآفرینی و خرید بیزینس در کانادا با مشاوران  کنکاش تماس حاصل فرمایید.
دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش