دانشگاه و آموزش عالی در کانادا

دانشگاه و آموزش عالی در کاناداجامعۀ دانشگاهی کانادا، دارای رشته‌های مختلف است و سطح علمی بالایی دارد. به‌استثنای چند مورد، دانشگاه‌های کانادا با اعتبار و بودجه دولت فدرال یا استانی تأسیس شده‌اند و بسیاری از برنامه‌های آموزشی آن‌ها نیز در سطح لیسانس، هماهنگ و یکسان است. تحصیلات دانشگاهی در این کشور پس از دبیرستان آغاز و در انتهای دوره، مدرک رسمی به دانشجویان اعطاء می‌شود.

استارتاپ کانادا

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کانادا

جامعۀ دانشگاهی کانادا در مجموع 89 مؤسسه و دانشگاه است. گفتنی است که این کشور دارای دانشگاه‌های متعدد است و موارد مذکور در فوق، مؤسسات و دانشگاه‌هایی هستند که در جامعۀ دانشگاهی عضویت و اعتبار بین المللی دارند.

 جامعۀ دانشگاهی کانادا، دارای رشته‌های مختلف است و سطح علمی بالایی دارد. برخی از این دانشگاه‌ها تا مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس و برخی تنها دارای رشته‌‌های مهندسی، هنر، طراحی، یا کشاورزی هستند. تعداد دیگری از این دانشگاه‌ها فقط در سطح لیسانس فعالیت دارند. برخی از دانشگاه‌های کانادا دارای سیستم آموزش از راه دورند. کشور کانادا در این زمینه در رأس برنامۀ آموزش از راه دور قرار دارد. این کشور همچنین شاخۀ تحصیلی به نام آموزش جمعی را تأسیس نموده تا دانشجویان بتوانند مطالعات خود را با دروس علمی و تجربیات کاری همراه کنند. باید متذکر شد که این رشته مختص شهروندان کانادایی است و افراد مهاجر از هر ملیتی قادر به تحصیل در این مقطع نیستند.

 بسیاری از دانشگاه‌های کانادا با برخی از مؤسسات و دانشگاه‌ها در خارج از کشور کانادا ارتباط علمی، پژوهشی و تحصیلی دارند. به‌استثنای چند مورد، دانشگاه‌های کانادا با اعتبار و بودجه دولت فدرال یا استانی تأسیس شده‌اند و بسیاری از برنامه‌های آموزشی آن‌ها نیز در سطح لیسانس، هماهنگ و یکسان است. تحصیلات دانشگاهی در این کشور پس از دبیرستان آغاز و در انتهای دوره، مدرک رسمی به دانشجویان اعطاء می‌شود.

 دورۀ لیسانس در اغلب دانشگاه‌های کانادا سه تا چهار سال و به‌صورت تمام وقت طول می‌کشد. زمان تحصیل بستگی به محل و استان مربوط دارد و باید توجه داشت مدرک افتخاری برای ورود به دورۀ فوق‌لیسانس الزامی است. مدت این دوره نیز چهار سال است. گرفتن مدرک دانشگاه با دانشگاه دیگر تفاوت دارد. این امر به قوانین خاص درخواست برگه‌های راهنما و بروشورهای مربوط بستگی دارد. این برگه‌ها و بروشورها به‌طور رایگان برای متقاضیان ارسال می‌شود.

 مدارک دانشجویان گروه پزشکی حدود سه تا چهار سال پس از اتمام دورۀ لیسانس به آنان اعطا می‌شود. این دانشجویان باید به مدت یک یا دو سال نیز دورۀ اینترن را بگذرانند و سپس بُرد پزشکی مخصوص استان به آن‌ها اعطا می‌شود. اخذ مدرک فوق‌لیسانس مستلزم گذراندن یکسال تحصیلی تمام وقت به همراه پایان‌نامۀ مربوط به رشتۀ تحصیلی و تحقیقات انجام شده است. حداقل زمان مورد نیاز برای تحصیل در دورۀ دکتری، سه سال تمام وقت است.

  برای ورود به دورۀ دکتری بسیاری از دانشگاه‌ها، ارائه مدرک فوق‌لیسانس ضروری است. اما می‌توان از دورۀ لیسانس به دورۀ دکتری برخی دانشگاه‌ها نیز به‌طور مستقیم راه یافت. پذیرش دانشجویان خارجی نیز به همین ترتیب است؛ با این تفاوت که در صورت نیاز به تکمیل زبان انگلیسی یا فرانسه تا حدی که به یکی از دو زبان تسلط کافی پیدا کند، فرد مجبوراست تا دوره‌های مربوط به تافل را طی کند. ارائۀ گواهی این دوره، مجوز نام نویسی متقاضی در رشتۀ دانشگاهی مورد نظر است. در این زمینه به دانشجویان خارجی توصیه می‌شود که حداقل یکسال قبل، با دانشگاه مورد نظر تماس برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 در کانادا آموزش عالی از طریق مؤسسات، تحت عناوین ذیل به دادن خدمت به دانشجویان می‌پردازند:

 دانشگاه‌های استانی

 • دانشکده‌های استانی

 • کالج‌های استانی

 • کالج‌های کاربردی

 • مؤسسات غیررسمی فنی حرفه‌ای

 از آن جا که بودجه اغلب دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کانادا به‌صورت گسترده از محل بودجه ملی تأمین می‌شود، دانشجویان خارجی قادرند با پرداخت شهریۀ ناچیز از دوره‌های آموزش عالی پیشرفته استفاده کنند. در دانشگاه‌های این کشور حیطه وسیعی از دوره‌های آموزشی و مدارک علمی متنوع در مقاطع مختلف از جمله دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و گواهینامۀ فنی حرفه‌ای داده می‌شود.

 در نظام آموزشی کانادا سعی بر این است که دانش‌آموزان به روش‌های مختلف در مدارس دولتی تحصیل نمایند؛ به‌طوری که در برخی از موارد مطابق با نیازهای دانش‌آموزان، برنامه‌های آموزشی جداگانه‌ای پیش‌بینی شده است (سیستم جدا‌سازی) یا از برنامه‌های عادی آموزشی برخوردار می‌شوند (سیستم تلفیق).

 سال تحصیلی دانشگاهی در کانادا

در کانادا سال تحصیلی از ماه سپتامبر (شهریور) تا ماه مِی (اردیبهشت) است. برخی از دانشگاه‌های این کشور در هر سال تحصیلی، دارای یک ترم و برخی دیگر دارای سه ترم اند و تمامی دروس نیز در ترم تابستان داده می‌شود. بنابراین در کانادا دانشجویان می‌توانند از ماه ژانویه یا ماه سپتامبر تحصیلات خود را آغاز کنند. بسیاری از دانشگاه‌ها تنها چند واحد را در ترم تابستان تدریس می‌کنند.

 ارزیابی مدارک تحصیلی

 متقاضی باید پیش از شروع دورۀ تحصیلی اطمینان یابد که مدارک پایان دورۀ موردنظر در کشور مطبوع پذیرفته خواهد شد. مدارک دانشگاه‌های کانادا، معادل مدارک دانشگاه‌های آمریکا و کشورهای مشترک‌المنافع (جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی) است.

بین المللی شدن دانشگاه

 بحث بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها که در سال 1995 از سوی جامعه دانشگاهی کانادا پذیرفته شد، به‌عنوان یک دگرگونی و تغییر ضروری و حیاتی مطرح بوده است و دست‌اندرکاران کشور برآنند تا با ارتقاء هر چه بیش‌تر سطح تحصیلات عالی، کمک بیش‌تری در جهت ایجاد آیندۀ بهتر و روشن‌تر ایفا کنند.

 بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در این جهت حرکت کرده و به همین خاطر هر ساله دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف جهان در دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل می‌شوند. راه‌اندازی برنامه‌های تحصیل از راه‌دور، تبادل دانشجو با سایر مؤسسات و دانشگاه‌ها نیز گامی در این راه است.

 به هر حال مسئولین بر این باورند که آمادگی مردم این کشور برای آینده، نیازمند دانش جدید و دیدگاه‌های نوین است و این امر مهم بدون بین‌المللی کردن تحصیلات میسر نخواهد شد. البته ممکن است این مسأله برای بسیاری از دانشگاه‌ها محسوس نبوده و سود مالی چندانی در بر نداشته باشد، اما در دراز‌مدت ضروری است.

 پیش‌دانشگاهی

 دورۀ تحصیلات اجباری (آموزش پایه) در استان بریتیش کلمبیا، 10 سال به طول می‌کشد. آموزش مذکور از سن شش سالگی آغاز 16 سالگی پایان می‌یابد. نخستین دورۀ آموزشی مقطع آموزش پایه، آموزش ابتدایی است که مدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی را در بر می‌گیرد. طول دورۀ تحصیلی آموزش ابتدایی، هفت سال بوده و سنین 7 تا 14 را شامل می‌شود.

 دومین دورۀ آموزشی در استان بریتیش کلمبیا، مقطع آموزشی راهنمایی (مقدماتی متوسطه) است که مدت زمان سه سال، به طول می‌انجامد و مقاطع سنی14 تا 17 سال را در بر می‌گیرد. سومین و آخرین مقطع آموزش پایه، آموزش متوسطه است که 2 سال به طول انجامیده و سنین17 تا 19 سال را شامل می‌شود. اتمام مقطع آموزشی متوسطه تا سن 16 سالگی برای کلیه دانش آموزان اجباری است، اما تا سن 19 سالگی نیز می‌توان آن را پشت سر گذاشت.

 آموزش عالی

 نظام آموزش دانشگاهی عمومی، استان بریتیش کلمبیا متشکل از چهار دانشگاه ملی، دو دانشگاه تخصصی، پنج کالج دانشگاهی، 11 کالج فنی، سه مؤسسه آموزش استانی، دانشگاه آزاد (OLA) و دو مؤسسۀ آموزش فرهنگ بومی است. گفتنی است که دانشگاه‌های استان مذکور در برخی از زمینه‌های علمی نظیر هنرهای آزاد و حرفه‌ای، به دانشجویان موفق مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می‌نمایند. دانشگاه‌های استان مذکور در زمینۀ مدیریت، تأمین بودجه، پذیرش دانشجو و احداث موضوعات آکادمیک کاملا مستقل عمل می‌نمایند. کالج‌های دانشگاهی در رشته‌های علمی، هنری و دوره‌های فنی و حرفه‌ای به دانشجویان علاقمند آموزش لازم را داده و در پایان دوره، گواهینامه مربوطه را اعطا می‌نمایند. گفتنی است که دانشجویان، دورۀ تحصیلی خود را در این گونه کالج‌ها گذرانده، اما مدارک علمی خود را از دانشگاه مرکزی دریافت می‌کنند. کالج‌های استانی نیز آن دسته از برنامه‌های آموزشی بر عهده دارند که در انتها گواهینامه و دیپلم در رشته‌های فنی حرفه‌ای، فناوری، توسعه و نظایر آن اعطا می‌شود.

 مقاطع آموزش عالی

 کارشناسی

 اغلب دوره‌های تحصیلی دانشگاهی در استان بریتیش کلمبیا، به مدارج علمی کارشناسی عمومی یا افتخاری ختم می‌شوند. برای دریافت این دو مدرک دانشگاهی، گذراندن دوران سه تا چهار سالۀ آموزش دانشگاهی الزامی است. گفتنی است که درجۀ کارشناسی تحت عناوین مختلفی نظیر (B. S و  B. A) اعطا می‌شود. این دورۀ تحصیلی شامل دوره‌های سه ساله یا دوره‌های کوتاه‌مدت یکساله است. برخی از رشته‌های تحصیلی در مقطع آموزش عالی، تدریس می‌شوند که نیازمند برخی از پیش‌شرط‌های رایج دانشگاهی نیستند. از این قبیل رشته‌ها می‌توان به رشته‌های تحصیلی پرستاری، بازرگانی و آموزش اشاره نمود.

کارشناسی ارشد

 این درجه دانشگاهی به‌طور عادی نیازمند پشت سرگذاردن درجه کارشناسی یا معادل آن است. دورۀ کارشناسی ارشد برخی از رشته‌های تحصیلی نظیر مدیریت بازرگانی دو سال به طول می‌کشد. برای به پایان رساندن دورۀ کارشناسی ارشد، دانشجو باید از یک رسالۀ تحقیقاتی دفاع کند. 

 آموزش دکتری

 درجه دکتری عالی‌ترین مدرک دانشگاهی است که سومین دورۀ مطالعاتی دانشگاهی را تشکیل می‌دهد. این دورۀ تحصیلی نیازمند پشت سر گذارندن سه سال مطالعاتی پس از دورۀ کارشناسی ارشد است. از پیش شرط‌های اصلی این دورۀ تحصیلی، ارائه و دفاع از یک نظریۀ تحقیقاتی بدیع و گذراندن چندین واحد درسی عملی است.

 حوزۀ صنایع استان بریتیش کلمبیا در زمینۀ برنامه‌های آموزشی، سیاست‌های مشترکی با حوزۀ آموزش عالی دارد. به عبارت دیگر دانشجویان اغلب رشته‌های آموزشی همزمان با تحصیل علوم به فعالیت در بازار کار می‌پردازند. البته باید متذکر شد که آموزش مشترک (دانشگاهی و صنعتی) تنها مشمول برخی از رشته‌های تحصیلی می‌شود.

 نظام آموزشی استان مانیتوبا

 پیش دانشگاهی

 مقطع آموزش اجباری (آموزش پایه) در استان مانیتوبا 10 سال طول می‌کشد که سنین 6 تا 16 سال را شامل می‌شود. نخستین مقطع آموزشی پیش‌دانشگاهی، آموزش ابتدایی است که چهار سال است و سنین 6 تا10 سال را در بر می‌گیرد. دومین مقطع آموزشی پیش‌دانشگاهی در استان مانیتوبا، مقطع راهنمایی است که چهار سال و سنین 10 تا 14 را شامل می‌شود. مقطع نهایی آموزش پیش‌دانشگاهی استان مذکور، آموزش متوسطه است که چهار سال به طول می‌انجامد و سنین 14 تا18 سال را شامل می‌شود.

 آموزش عالی

چنان‌که گفته شد، آموزش عالی در کانادا در حیطه اختیارات قانونی استان‌های کشور قرار داشته و از طریق دانشگاه‌ها، کالج‌های استانی و مؤسسات فنی حرفه‌ای که رشته‌های تحصیلی متنوعی را تحت پوشش آموزش خود دارند، انجام می‌شود. لازم به یادآری است که مؤسسات فنی حرفه‌ای، به برگزاری دوره‌های آموزشی فنی حرفه‌ای مبادرت نموده و در نهایت دیپلم یا گواهینامۀ فنی حرفه‌ای اعطا می‌نمایند. در کانادا تنها دانشگاه‌ها مجاز به اعطای مدارک تحصیلی ویژۀ آموزش عالی بوده و کالج‌های استانی و مؤسسات فنی حرفه‌ای از چنین اختیاری ندارند. علاوه بر این در کانادا دانشگاه‌ها از لحاظ مدیریتی و دسترسی به منابع مالی کاملا مستقل عمل نموده و رسیدگی به کلیۀ امور آموزش عالی کشور را در برنامۀ کاری خود دارند. گفتنی است که کادر اصلی هیئت مدیرۀ کالج‌های استانی و مؤسسات فنی و حرفه‌ای عموما متشکل از نمایندگان دولتی- استانی چندگانۀ کشورند. در استان مانیتوبا علاوه بر مؤسسات و کالج‌های دولتی، شمار دیگری از مؤسسات و کالج‌های خصوصی نیز فعالیت داشته و دوره‌های مختلف آموزشی را انجام می‌دهند.هم چنین از سال 1993 میلادی، کالج‌های استان مانیتوبا به‌صورت مستقل از دانشگاه‌ها و بر اساس تصمیمات هیأت مدیرۀ خود فعالیت می‌کنند.

  مقاطع آموزش عالی

 کارشناسی

 اغلب رشته‌های کارشناسی تحصیلی در کانادا، شامل درجات علمی کارشناسی عمومی و کارشناسی افتخاری اند که سه تا چهار سال به طول می‌کشند. البته باید توجه داشت که مقطع آموزشی مذکور دورۀ آموزشی یک تا سه سالۀ فوق‌دیپلم و دورۀ کوتاه‌مدت و فشردۀ تخصصی یکساله آموزش فنی حرفه‌ای را نیز شامل می‌شود.

 کارشناسی ارشد

 آموزش‌های این دورۀ دانشگاهی پس از گذراندن دورۀ آموزشی یکساله و طی مدارج علمی کارشناسی عمومی است. برخی از رشته‌های تحصیلی نظیر مدیریت بازرگانی دورۀ دو سالۀ آموزش کارشناسی ارشد را دارند. فارغ‌التحصیلی از دورۀ آموزشی مذکور، نیازمند ارائه پروژۀ تحقیقاتی مطلوب است.

 دکتری

 درجه علمی دکتری عالی‌ترین نشان آموزش عالی دانشگاه‌های کانادا بوده و دورۀ سوم آموزش عالی را به خود اختصاص داده است. این دورۀ تحصیلی مستلزم گذراندن دورۀ سه سالۀ آموزشی پس از مقطع آموزشی کارشناسی ارشد است و دانشجو در پایان تحصیلات از پایان‌نامه اختصاصی خود دفاع می‌کند. علاوه بر دفاع از پایان‌نامه تخصصی، ارایۀ فعالیت‌های زمینه‌ای نیز از پیش‌شرط‌های این مقطع آموزشی به شمار می‌رود.

  نحوۀ پذیرش دانشجو در دوره‌های فنی حرفه‌ای

 جهت پذیرش در این دوره، علاوه بر گواهینامۀ پایان تحصیلات متوسطه، ارائه گواهی از مدرسان محل تحصیل نیز الزامی است. این در حالی است که هر یک از مؤسسات آموزش عالی سیاست‌ها و معیارهای پذیرش منحصر به فرد خود را دارند.

 چگونگی و ضوابط پذیرش دانشجویان خارجی

 در کانادا دانشجوی خارجی به شخصی اطلاق می‌شود که شهروند کانادایی نیست تابعیت کامل این کشور را ندارد. به عبارت دیگر شهروندان کانادایی از دانشجویان خارجی تحت عنوان دانشجوی بین‌المللی نام برده و این دانشجویان تنها در برخی از رشته‌های خاص دانشگاهی یا فنی حرفه‌ای پذیرفته می‌شوند. این قبیل دانشجویان جهت ورود به دانشگاه‌های کانادا، نیازمند دریافت «مجوز دانشجویی» از ادارۀ کارند. گاهی اوقات نیز اجازه‌نامۀ دیپلماتیک از دانشجوی خارجی درخواست می‌شود. داشتن ضامن مالی، ویزا، توصیه‌نامه از یک مؤسسه آموزش عالی، برگه معاینه پزشکی و صلاحیت زبانی از جمله دیگر پیش‌شرط‌های تعیین شده برای دانشجویان خارجی است.

  نظام آموزشی استان نیوفاندلند

پیش‌دانشگاهی

 دورۀ آموزش اجباری (مقدماتی) در استان نیوفاندلند 11 سال است و سنین 5 تا 16 را شامل می‌شود. نخستین مقطع آموزشی در استان نیوفاندلند، مقطع ابتدایی است که سه سال و سنین 6 تا 9 سال را در بر می‌گیرد.
 دومین مقطع آموزشی، مقدماتی متوسطه (راهنمایی) است که طول تحصیل در آن، پنج سال و سنین 10 تا 15 را شامل می‌شود. سومین مقطع آموزشی در استان نیوفاندلند متوسطه است که سه سال به طول انجامیده و سنین 16 تا 19 را شامل می‌شود.

  نظام ارزشیابی تحصیلی

 نظام ارزشیابی مقطع آموزش پایه

 در استان نیوفاندلند رایج‌ترین روش ارزشیابی تحصیلی، ارزشیابی نمره‌ای از صفر تا صد وارزشیابی حروفی A ;B ;C ;D ;F است. در این قسمت بالاترین نمره (100-80) و حرف A، نمره متوسط (50) و حرف D، و پایین‌ترین نمره (0 تا 45) و حرفF است.

  آموزش عالی

 طی چندین سال اخیر، متوسط سن ورودی‌های دانشگاه به‌ویژه در سطوح آموزش تکمیلی (کارشناسی ارشد) رو به افزایش است. بر اساس اطلاعات آماری منتشر شده از سوی ادارۀ آمار کانادا، در سال 1994میلادی، بررسی وضعیت آموزشی بزرگسالان نشان می‌دهد که 49 درصد مردان و 34 درصد زنان کانادایی تحصیلات دانشگاهی دارند. در این بررسی 64 درصد تنها جهت کسب شغل مورد نظر خود، وارد دانشگاه شده‌اند. 31 درصد دیگر از آنان نیز هدف از ورود به دانشگاه را اخذ مدرک دانشگاهی عنوان کرده‌اند. در این میان 19 درصد رشته‌های تحصیلی از طریق دانشگاه‌ها و 14 درصد رشته‌های تحصیلی از طریق کالج‌ها به دانشجویان ارائه شده است.

ساختار نظام آموزش عالی

 چنان که قبلا نیز اشاره شد، در کانادا رسیدگی و نظارت بر آموزش عالی از جمله اختیارات قانونی استان‌ها و قلمروهای کشور است. از جمله مؤسسات آموزش عالی استان نیوفاندلند می‌توان به دانشگاه MUN و کالج استانی نیوفاندلند اشاره کرد که برنامه‌های آموزشی متنوعی از جمله آموزش علوم فنی حرفه‌ای به علاقمندان ارائه می‌نمایند. گفتنی است که در کالج استانی نیوفاندلند، علوم دریایی و شیلات، تحت نظارت دانشگاه (MUN) به علاقمندان آموزش داده می‌شود. مؤسسات آموزش عالی استانی نیوفاندلند نظیر دیگر استان‌های کشور به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته شامل مؤسساتی که مجوز اعطای مدارک تحصیلی را دارند و دستۀ دیگر مؤسساتی که چنین مجوزی ندارند و تنها دوره‌های ناپیوسته آموزش دانشگاهی، را ارائه می‌کنند. از جملۀ این دانشگاه‌ها می‌توان به مؤسسات آموزش عالی فنی حرفه‌ای اشاره کرد. دانشگاه (MUN) نیز مانند سایر دانشگاه‌ها از لحاظ مدیریت، برنامه‌ریزی و سایر مقرارت دانشگاهی کاملا مستقل عمل می‌کند. مؤسسات آموزش فنی و حرفه‌ای استانی نیوفوندلند از هیأت مدیره ای متشکل از نمایندگان واحد آموزش را دارد. علاوه بر مؤسسات دولتی فوق‌الذکر، مؤسسات خصوصی دیگری نیز به امور آموزش عالی رسیدگی می‌نمایند.

 مقاطع آموزش عالی

کارشناسی

 اغلب رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های استانی نیوفاندلند درجه علمی کارشناسی دارند که چهار سال به طول می‌انجامد. از جمله اصلی‌ترین مدارک دانشگاهی کارشناسی که در دانشگاه‌های استانی نیوفاندلند تدریس B. A یا B.SC  هستند. دورۀ تحصیلی مذکور یک دورۀ سه سالۀ آموزشی، موسوم به فوق‌دیپلم را نیز در بر می‌گیرد که به‌صورت ناپیوسته انجام می‌شود. علاوه بر این، دورۀ تحصیلی فوق برای رشته‌هایی نظیر پرستاری، بازرگانی و آموزش به‌صورت پیوسته است و در پایان، دانشجویان موفق به اخذ مدرک کارشناسی می‌شوند.

 کارشناسی ارشد

 دورۀ کارشناسی ارشد معمولا یکسال به طول می‌کند و پس از دورۀ آموزش کارشناسی می‌توان آن را گذراند. البته برخی از رشته‌های تحصیلی هستند که، دورۀ کارشناسی ارشد آن‌ها دو سال طول می‌کشد که از آن‌ها می‌توان به رشته‌های تحصیلی نظیر مدیریت بازرگانی اشاره نمود. جهت گذراندن این دورۀ تحصیلی، دانشجو موظف به ارائه پایان‌نامۀ تحقیقاتی، در رشتۀ تخصصی خود و فعالیت تحقیقاتی است.

 آموزش دکتری

آموزش دکتری، عالی‌ترین دورۀ آموزشی موجود در دانشگاه‌های کاناداست. چنان که ذکر شد در میان کلیه استان‌های کانادا، تنها استان کبک چنین وضعیتی ندارد. از جمله پیش‌شرط‌های ورود به این دورۀ تحصیلی، گذراندن سه سال تحصیل مقطع آموزشی کارشناسی ارشد، ارائه و دفاع از رسالۀ تحقیقاتی و فعالیت در حوزۀ مرتبط با مطالعات تحقیقاتی است.

نحوه پذیرش دانشجویان خارجی

 استان نیوفاندلند، هیچ‌گونه سهمیه‌بندی خاصی در این خصوص نداردو دانشجویان خارجی به جز در برخی از رشته‌های تحصیلی که در اولویت با شهروندان این استان است، قادرند بدون هیچ‌گونه محدودیتی در دانشگاه MUN به تحصیل کنند. لازم به یادآوری است که دانشجویان خارجی جهت ثبت نام در دوره‌های تحصیلی دانشگاه مذکور، باید اجازه‌نامۀ ادارۀ کار و عزیمت کانادا، ویزای معتبر، ضامن مالی، توصیه‌نامۀ دانشگاهی یکی از مؤسسات آموزشی کانادایی، برگه معاینه پزشکی و گواهینامه صلاحیت زبانی را داشته باشند.

نظام آموزشی استان آلبرتا

 پیش‌دانشگاهی

 آموزش پایه (ابتدایی) در استان آلبرتا 12 سال طول می‌کشد و سنین 6 تا 16 سالگی را شامل می‌شود. نخستین دورۀ آموزشی در استان مذکور، آموزش دورۀ ابتدایی است که شش سال است و سنین 6 تا 12 سال را در بر می‌گیرد. دومین دورۀ آموزشی، مقطع آموزش مقدماتی متوسطه (راهنمایی) است که طول دوره تحصیل در آن سه سال و سنین 12 تا 15 سال را شامل می‌شود. در نهایت سومین دورۀ آموزشی استان آلبرتا، مقطع آموزشی متوسطه است که سه سال به طول انجامیده و سنین 15 تا 18 سال را در بر می‌گیرد.

 نظام آموزشی عالی

 از جمله مهم‌ترین مؤسسات آموزش عالی که دوره‌های مختلف آموزشی عالی را به دانشجویان علاقمند عرضه می‌نمایند، می‌توان به کالج استان آلبرتا، دانشگاه پلی‌تکنیک، دانشگاه آلبرتا و کالج فنی حرفه‌ای آلبرتا اشاره نمود. در استان آلبرتا؛ حق اعطای مدارک تحصیلی و علمی منحصر به دانشگاه‌ها بوده و سایر مؤسسات تنها مجاز به دادن دوره‌های آموزشی هستند. البته باید توجه داشت که در این استان، کالج استان مدرکی تحت عنوان مدرک علمی- کاربردی اعطا می‌کند که هدف آن آماده کردن شهروندان آلبرتایی جهت پرداختن به آموزش ضمن خدمت است. جهت دریافت مدارک علمی- کاربردی از کالج استانی، گذراندن شش ترم تحصیلی رسمی به ضمیمه دو ترم آموزش عملی الزامی است. گفتنی است که کلیه دانشگاه‌های این استان از لحاظ مدیریت و برنامه‌ریزی تحصیلی،  کاملا مستقل‌اند و هیئت مدیرۀ کالج‌ها و مؤسسات پلی‌تکنیک آن توسط نمایندگان دولتی مشخص و معرفی می‌شوند.

 مقاطع آموزش عالی

 کارشناسی

 اغلب رشته‌های دانشگاهی استان آلبرتا در دورۀ کارشناسی پایان می‌گیرند. دورۀ آموزشی فوق چهار سال است و در پایان دوره، دانشجویان موفق به اخذ مدرک کارشناسی عمومی یا کارشناسی افتخاری می‌شوند. گفتنی است که دورۀ آموزش کاردانی نیز زیر مجموعه‌ای از این دوره بوده و معمولا یک تا سه سال به طول می‌انجامد و به دو صورت پیوسته و ناپیوسته در دانشگاه استانی به دانشجویان ارائه می‌شود.

 کارشناسی ارشد

 دورۀ تحصیلی کارشناسی ارشد یکساله است و پس از دورۀ آموزشی کارشناسی، دومین مرحله از تحصیلات عالیه دانشگاهی شروع می‌شود. در این دورۀ تحصیلی دانشجویان موظف‌ به ارائه پایان‌نامۀ تحقیقاتی و فعالیت در حوزۀ تخصصی خود هستند.

 دکتری

 دورۀ تحصیلی دکتری عالی‌ترین دورۀ دانشگاهی کلیه استان‌های کانادا به جز استان کبک است. این دورۀ آموزشی سومین و آخرین مرحله از تحصیلات تکمیلی است. دانشجویان در این دورۀ تحصیلی موظف‌ به ارائه و دفاع از رسالۀ تحقیقاتی و فعالیت تحقیقاتی در رشته تخصصی خود هستند.

  نظام آموزشی استان اونتاریو

نظام آموزش عالی

 انواع مؤسسات آموزش عالی

 مهم‌ترین مؤسسات آموزشی عالی استان اونتاریو، عبارت اند از:

 • دانشگاه استانی

 • کالج استانی

 • کالج غیررسمی فنی حرفه‌ای

 • کالج هنرهای کاربردی

 • ساختار اداری نظام آموزشی عالی

 از جمله مهم‌ترین نهادهای دست‌اندرکار نظام آموزش عالی استان اونتاریو می‌توان به نهادهای زیر اشاره نمود:

 • واحد آموزش

 • هیئت امنای کالج فنی حرفه‌ای و دانشکدۀ هنرهای کاربردی

 • شورای مرکزی دانشگاه‌ها و کالج‌های استانی

 • انجمن ملی کالج‌های فنی و هنری

 سال تحصیلی در استان اونتاریو از ماه سپتامبر آغاز و تا ماه ژوئن ادامه دارد. زبان آموزشی مؤسسات و مراکز آموزشی استان اونتاریو، انگلیسی و فرانسه است.

مقاطع آموزش عالی

کارشناسی

 اغلب دوره‌های آموزشی دانشگاهی در استان اونتاریو مقطع آموزشی کارشناسی عمومی یا کارشناسی افتخاری است و چهار سال طول می‌کشد. دوره‌های آموزشی کارشناسی در استان اونتاریو به دو صورت پیوسته و ناپیوسته برگزار می‌گردد. گفتنی است که دورۀ آموزشی کاردانی در زمرۀ دوره‌های آموزشی ناپیوسته به حساب می‌آید.

 کارشناسی ارشد

 مقطع دوم تحصیلات دانشگاهی در استان اونتاریو، دورۀ کارشناسی یا کارشناسی ارشد است. این دورۀ تحصیلی  معمولا یکسال طول می‌کشد. البته در برخی از رشته‌های تحصیلی نظیر مدیریت بازرگانی، آموزش مذکور دو سال به طول می‌انجامد.
 در این دورۀ آموزشی، دانشجویان موظف‌ ارایۀ پایان‌نامۀ تحقیقاتی، در رشتۀ تخصصی خود به فعالیت پژوهشی می‌پردازند. این دوره نیز مانند دورۀ کارشناسی به دو صورت پیوسته و ناپیوسته برگزار می‌شود.

 دکتری

 دورۀ دکتری عالی‌ترین دورۀ آموزشی دانشگاه‌های استانی انتاریو بوده و سومین مرحله از تحصیلات تکمیلی را شامل می‌گردد. دورۀ آموزشی مذکور معمولا سه سال به طول انجامیده و دانشجویان متقاضی دوره دکتری موظف‌ به ارائه پایان نامۀ تحقیقاتی هستند.

  نحوۀ پذیرش دانشجویان خارجی

 دانشجوی خارجی در کانادا، به فردی اطلاق می‌شود که نه شهروند کانادایی بوده و نه از تابعیت دائم این کشور برخوردار است. از این‌رو کلیه دانشجویان خارجی علاقمند و داوطلب تحصیل در کشور کانادا، موظف به رعایت تشریفات قانونی این کشورند، به‌نحوی که در بدو ورود به قلمرو کشور کانادا باید ابتدا از ادارۀ عزیمت و اشتغال کانادا مجوز دانشجویی دریافت و مدارک دیگر اعم از ویزای معتبر دانشجویی، برگۀ معاینۀ پزشکی، توصیه‌نامه از یک مؤسسه کانادایی و گواهینامه صلاحیت زبانی را نیز به آن پیوست کنند.

  نظام آموزشی استان ساسکاچوان

پیش دانشگاهی

مقطع آموزشی پایه در استان ساسکاچوان، هفت سال است و سنین 7 تا 14 سال را دربرمی‌گیرد. نخستین دورۀ آموزش پایه در استان ساسکاچوان، آموزش ابتدایی است که شامل پایه های 1 تا 5 است و شش سال طول می‌کشد و سنین 5 تا 11 سال را در بر می‌گیرد. دومین مقطع آموزشی در این استان، آموزش مقدماتی متوسطه (آموزش راهنمایی) است که شامل پایه های 6 تا 9 است، چهار سال  طول می‌کشد و سنین 11 تا 14 سال را در بر می‌گیرد. مقطع نهایی آموزشی در استان ساسکاچوان، مقطع متوسطه است که شامل پایه های 11 تا 12 آموزشی است، سه سال طول می‌کشد و سنین 15 تا 18 سال را دربر می‌گیرد. گفتنی است که در پایان مقطع پیش‌دانشگاهی، دانش آموزان گواهینامۀ دیپلم متوسطه، دریافت می‌کنند.

 در استان ساسکاچوان، مقطع آموزش متوسطه، رده‌های آموزشی 10 تا 12 را شامل شده و از 24 واحد تحصیلی تشکیل شده است.

 گفتنی است که 24 واحد آموزشی مذکور به‌شرح زیر است:

 • واحدهای آموزشی اجباری

 • واحدهای آموزشی تخصصی

 • واحدهای آموزشی اختیاری

 • نظام آموزش عالی

 • ساختار نظام آموزش عالی

 رسیدگی و نظارت بر امور مراکز آموزش عالی استان ساسکاچوان، در حیطه اختیارات قانونی دپارتمان آموزش قرار دارد. در استان ساسکاچوان دو دانشگاه همراه با چهار دانشکده وابسته و شش کالج استانی، یک مؤسسه آموزش عالی فنی ‌حرفه‌ای و علوم کاربردی و 10 کالج منطقه‌ای شامل یک کالج بین استانی تحت نظارت استان آلبرتا و یک کالج دولتی ویژۀ خدمات آموزشی سرخ‌پوستان ناحیه و چندین مدرسه کارآموزی و فنی حرفه‌ای غیررسمی فعالیت دارند. دانشگاه‌های ساسکاچوان در رشته‌های تحصیلی مختلف به دانشجویان موفق مدرک کاردانی و کارشناسی اعطا می‌نمایند. مؤسسۀ عالی آموزش فنی و حرفه‌ای و علوم کاربردی استان مذکور با عنوان (STAST) به ارائه دوره‌های آموزشی متنوعی در زمینه‌های فنی و حرفه‌ای و هدایت مستقیم دانشجویان به بازار کار مبادرت می‌نماید. لازم به یادآوری است کالج‌های منطقه‌ای که در سراسر استان ساسکاچوان مشغول به کارند، تحت نظارت دانشگاه‌های استانی اقدام به برگزاری دوره‌های رسمی آموزشی می‌نمایند. گفتنی است که دانشگاه‌های استانی، کالج‌های منطقه‌ای و مؤسسات پلی‌تکنیک استان ساسکاچوان از لحاظ مدیریت منابع و برنامه‌ریزی آموزشی به‌صورت مستقل، اداره و نظارت شده و هیئت مدیرۀ خاص خود را دارند.

  مقاطع آموزش عالی

 کارشناسی

 اغلب رشته‌های تحصیلی دانشگاهی ساسکاچوان، به دوره‌های آموزشی کارشناسی عمومی یا کارشناسی افتخاری ختم می‌شوند. گفتنی است که معمولا دورۀ آموزشی مذکور چهار سال طول می‌کشد و به دو صورت پیوسته و ناپیوسته برگزار می‌شود.  هم چنین دورۀ آموزش کاردانی از اقسام ناپیوستۀ این دورۀ تحصیلی است که یک تا دو سال طول می‌کشد. . لازم به ذکر است که دورۀ آموزشی کاردانی، یک تا دو ساله بوده و با نظارت دانشگاه‌ها و کالج‌های منطقه‌ای و مؤسسات رسمی فنی حرفه‌ای (STAST) برگزار می‌شود.

 کارشناسی ارشد

 مقطع کارشناسی ارشد دومین مرحله از تحصیلات دانشگاهی استان ساسکاچوان بوده و یک تا دو سال طول می‌کشد. در این دورۀ تحصیلی دانشجویان این دوره موظف‌ به ارائه پایان‌نامه تحقیقاتی و پژوهش‌های میدانی هستند. مقطع آموزشی فوق از عناوین علمی مختلفی نظیر M. ED / MSC / MA تشکیل شده است.

 دکتری

 مقطع دکتری عالی‌ترین دورۀ تحصیلی که سومین مرحله از تحصیلات تکمیلی در کاناداست. دورۀ دکتری مدت سه سال تحصیلی طول می‌کشد و دانشجویان این دوره موظف‌ به ارائه رسالۀ تحقیقاتی و دفاع از آن هستند. انجام پژوهش‌های تحقیقاتی از جمله دیگر الزامات گزینشی این دورۀ آموزشی است.

 نحوۀ پذیرش دانشجویان خارجی

 در ساسکاچوان مانند دیگر استان‌های کشور، پذیرش دانشجویان خارجی جهت تحصیل در مؤسسات آموزش عالی منوط به ارائه مدارک و مستنداتی از قبیل کسب مجوز دانشجویی ادارۀ اشتغال، داشتن ویزای معتبر، برگ معاینه پزشکی، توصیه‌نامه از یک مؤسسۀ کانادایی و گواهینامه صلاحیت زبانی است. گفتنی است که دانشگاه رجینای ساسکاچوان، از دانشجویان خارجی دو آزمون زبان تافل و آزمون زبان تخصصی ویژۀ دانشگاه رجینا به عمل می‌آورد. دانشجویان خارجی ملزم به کسب نمره 550 از کل نمرۀ آزمون تافل و حداقل نمرۀ 180 از آزمون تخصصی زبان انگلیسی دانشگاه رجینا هستند.

 نظام آموزشی استان کبک

پیش دانشگاهی

 تحصیلات پایه در استان کبک 9 سال است و شامل سنین 6 تا 15 سال می‌شود. نخستین مقطع آموزشی استان کبک، مقطع ابتدایی است که 6 سال طول می‌کشد و شامل سنین 6 تا 12 سال است. دومین مقطع آموزشی در این استان مقطع متوسطه است که پنج سال طول می‌کشد و سنین 12 تا 17 سال را در بر می‌گیرد. گفتنی است که در پایان دورۀ آموزش پیش‌دانشگاهی، گواهینامۀ دیپلم متوسطه ارائه می‌شود.

 نظام ارزشیابی تحصیلی

نظام ارزشیابی مقطع آموزش پایه

 در استان کبک، نظام ارزشیابی تحصیلی مقطع آموزش پایه با معیار درصدی و از 0-100 به‌شرح زیر است:

 • خوب: 100 درصد

 • متوسط: 60 درصد

 • ضعیف: 59-0 درصد

 نظام ارزشیابی تحصیلی مؤسسات مختلف آموزش عالی استان کبک با یکدیگر تفاوت دارند؛ به‌طوری که در کالج‌ها، نمرات پایین‌تر از 60 درصد و در دانشگاه‌ها، نمرات پایین‌تر از 50 درصد معیار جزء نمرات مشروطی به حساب می‌آید.

 آموزش عالی

 ساختار نظام آموزش عالی

 رسیدگی و نظارت بر امور آموزش عالی در اختیار قانونی استان و قلمروهای کشور کانادا است. در استان کبک، دانشگاه‌ها و کالج‌های استانی، مسئولیت اداره و نظارت بر امور آموزش عالی را بر عهده دارند. در این استان، 9 مؤسسه ی آموزش عالی فعالیت دارند. در این میان نزدیک به 71 درصد بودجه ی تعداد 9 دانشگاه استان کبک، توسط دولت محلی تأمین می‌شود. از 9 دانشگاه مذکور، هشت دانشگاه پروانه فعالیت خصوصی دارند. دانشگاه کبک مؤسسه‌ای دولتی است و 12 دانشکده در سراسر استان را تحت پوشش دارد. با وجودی که دولت محلی استان کبک بخش عمده‌ای از بودجه مؤسسات آموزش عالی را تأمین می‌کند، اما این مؤسسات از لحاظ مدیریت منابع و برنامه‌ریزی تحصیلی، کاملا مستقل اند. از تعداد 9 مؤسسه ی آموزش عالی استان کبک، شش مؤسسه در خدمت جمعیت فرانسوی زبان و سه مؤسسه ویژه جمعیت انگلیسی زبان استان است. کالج‌های این استان با دادن آموزش‌های فنی و عمومی به دانشجویان، امکان یادگیری و آموزش‌ آکادمیک و عملی را برای دانش‌آموزان استانی فراهم می‌کنند. گفتنی است، چنانچه دانش‌آموزان این قبیل کالج‌ها متقاضی شرکت در دوره‌های آموزش عالی باشند، ملزم به گذراندن دورۀ آموزش پیش‌دانشگاهی هستند. هم چنین گواهینامه‌های دوره‌های آموزش مؤسسات آموزشی عالی استان کبک، پس از تأیید وزیر آموزش اعطا می‌شود.

 نحوۀ پذیرش دانشجویان خارجی

در استان کبک مانند سایر استان‌های کانادا، دانشجویان خارجی باید قبل از ورود به قلمرو کشور، ابتدا از ادارۀ اشتغال کانادا مجوز دانشجویی دریافت کنند. سپس در جهت ارائه سایر مدارک نظیر بیمه‌نامۀ درمانی از یک مؤسسه درمانی کانادایی، برگه معاینۀ پزشک معتمد ادارۀ عزیمت، ضمانت مالی، توصیه‌نامه از یک مؤسسۀ کانادایی و گواهینامۀ صلاحیت زبانی اقدام نمایند.

تأیید مطالعات و مدارک علمی

آن دسته از دانش‌آموزان استان کبک که دوره‌های آموزشی فنی- حرفه‌ای سه ساله را با موفقیت بگذرانند، می‌توانند جهت ورود به مقاطع بالاتر آموزشی اقدام کنند.

 در سال 1990-1991 میلادی، 17 درصد از فارغ‌التحصیلان این قبیل مدارس، در دوره‌های آموزشی دانشگاهی ثبت نام نمودند. در استان کبک، وظیفه ارزشیابی مدارک تحصیلی برعهدۀ ادارۀ عزیمت و انجمن جوامع فرهنگی کشور است و دانشگاه‌ها، واحد آموزش، وزارت علوم و آموزش عالی و نهادهای رسمی استانی نیز در این امر دخالت دارند.

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای استارتاپ با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش