آموزش در کانادا

آموزش در کانادااز آن جا که در کشور کانادا وظیفۀ رسیدگی و نظارت بر آموزش به‌طور کامل در اختیار استان‌های کشور است، از این‌رو هیچ‌گونه نظام آموزشی فدرالی در این کشور وجود ندارد.

اقامت کانادا

سیاست‌های آموزشی کانادا

از آن جا که در کشور کانادا وظیفۀ رسیدگی و نظارت بر آموزش به‌طور کامل در اختیار استان‌های کشور است، از این‌رو هیچ‌گونه نظام آموزشی فدرالی در این کشور وجود ندارد. به بیان دیگر نوعی تعهد ملی نسبت به حوزۀ آموزش در این کشور به چشم می‌خورد و به این ترتیب، آموزش پایه برای کلیه شهروندان کانادایی، آزاد و رایگان است. البته در این میان، هر استانی علی‌رغم وجود تشابهات در اغلب زمینه‌ها با سایر استان‌ها، روش های خاص منطقه‌ای خود را نیز دنبال می‌کند. در حوزۀ آموزش عالی، مؤسسات کالج‌های استانی و دانشگاه‌ها تقسیم می‌شوند. در کشور کانادا، تفاوت‌های عمده‌ای میان نظام آموزشی استان‌های مختلف مشهود است؛ به‌طوری که در این کشور برخلاف سایر کشورها که کلاس چهارم دبیرستان، سال آخر تحصیلی مقطع متوسطه است، طبق قوانین خاص استانی هر استان، پایان مقطع متوسطه در استان‌های مختلف کانادا، از سال 11 تا 13 ادامه پیدا می‌کند. این دانشگاه‌ها، وابستگی مذهبی دارند و همچنین بسیاری از آن‌ها توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند. در طول دهۀ 1960، مؤسسات دولتی غیر از دانشگاه‌ها به‌صورت فزاینده‌ای تحت حمایت مالی دولت قرار گرفتند و امروزه بسیاری از آن ها توسط دولت‌های استانی و فدرال حمایت می‌شوند.

آموزش همگانی در کانادا

بر اساس قوانین کانادا، آموزش همگانی در این کشور به عهدۀ دولت‌های استانی است. تمامی کودکان این کشور، باید حداقل تا سن 15 یا 16 سالگی، آموزش همگانی را طی کرده باشند. البته گفتنی است که حداقل سن در استان‌های مختلف، متفاوت است.
 در کانادا آموزش ابتدایی از مهدکودک شروع و با توجه به قوانین آموزشی استان مورد نظر، تا پایان سال ششم یا هشتم ادامه دارد. تحصیلات متوسطه نیز پس از پایان آموزش ابتدایی شروع می‌شود. این مقطع در استان‌های مختلف دارای ساختار، محدودیت‌ها و قوانین خاص هر استان است. تحصیلات متوسطه در برخی از استان‌ها، تا سال‌های هفتم یا نهم، و در برخی تا سال‌های دهم تا دوازدهم تقسیم می‌شوند. به‌طور معمول هر فرد یا دانش‌آموز برای ورود به دانشگاه، باید یک دورۀ آکادمیک مشخص را طی کند تا بتواند سطح تحصیلات دانشگاهی را ادامه دهد.

حضور زنان در دانشگاه‌ها

از سال 1980 میلادی، تعداد زنانی که در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شده‌اند به دو برابر افزایش یافته است. امروزه بیش از نیمی از دانشجویان تمام وقت را زنان تشکیل می‌دهند و از این تعداد، از هر 4 نفر یک نفر بالای 24 سال، است.

 با عملی شدن سیاست گسترش فضاهای آموزش عالی در کانادا، اکنون این کشور پس از آمریکا از لحاظ دارا بودن تعداد افراد تحصیل کرده، مقام دوم جهان را دارد.

تحقیقات 

تحقیقات در برنامه‌های آموزش عالی کانادا، جایگاه ویژه‌ای دارد و این کشور در این زمینه دارای سابقه طولانی است. در دنیای امروز با توجه به پیچیدگی‌های خاص دوران مدرن، میزان تحقیقات در یک کشور، نشان‌دهندۀ تلاش آن جامعه برای دستیابی به جهانی هر چه زیباتر و انسانی‌تر است.

 تحقیق، یکی از برنامه‌های اجباری در مراکز دانشگاهی کاناداست و تحقیقات انجام شده در این مراکز در حوزه مسائل علمی، زیستی، محیطی، پزشکی و نظایر آن است. از آن جا که هزینۀ تحقیقات دانشگاهی بر عهده ی استان است، افراد تحصیل‌کرده با این امکانات فرصت دارند تا در پایان تحصیلات‌ خود با تحقیقات گسترده، بر روی یک موضوع کاربردی، به توسعه، سالم‌سازی و پیشرفت انسان امروزی کمک قابل توجهی کنند. این امر در سیاست‌های کلان آموزشی کانادا، موجب ترقی و پیشرفت کشور در زمینه‌های مختلف می‌شود.

اصول و اهداف کلی آموزشی

از مهم‌ترین اهداف کلی آموزشی کشور کانادا، می‌توان به پرورش ذهنی دانش‌آموزان، آمادگی حرفه‌ای، رشد اجتماعی، اخلاقی و فردی آن ها اشاره کرد. محورهای تمرکز حوزۀ آموزشی کشور کانادا به موارد ذیل محدود می‌شود:

 1- محوریت دانش‌آموزان: در این رویکرد مواد درسی و سیاست‌های آموزشی بر حسب مهارت‌های دانش‌آموزان با اولویت قراردادن استانداردهای آموزشی اتخاذ می‌گردند.

 2- محوریت آموزگاران: این محور همان شیوۀ سنتی آموزشی است که در کشور کانادا دوباره به آن توجه شده است. بنابراین سیاست مذکور تعداد دروس پایه اصلی افزایش و دروس انتخابی کاهش یافته و آزمون‌های سراسری در سطوح استانی برگزار می‌شود.

 3- آموزش میراث فرهنگی و ارزش‌های سنتی و ملی

 4- ارتقای سطح فرهنگی جوامع بومی و غیربومی ساکن در کانادا از طریق آموزش‌های رسمی،  جهت احترام به فرهنگ‌های رایج در کشور

 5- برخورداری همگانی از فرصت‌های آموزشی و اعمال سیاست کثرت گرایی فرهنگی

دلایل عمدۀ تحصیل در کشور کانادا

مهم‌ترین دلایل تحصیل در کانادا، موارد ذیل است:

 • مدارک علمی آن دسته از دانشجویانی که موفق به دریافت گواهینامه یا مدرک تحصیلی از مؤسسات آموزشی شوند، به رسمیت شناخته می شود.

 • شهریه ی تحصیلی دانشجویان خارجی نسبت به امکانات آموزشی آن در مقایسه با مراکز دانشگاهی سایر کشورهای توسعه یافته، مناسب است.

 • کانادا در میان هفت کشور صنعتی جهان، بیشترین سرمایه‌گذاری دولتی در حوزۀ آموزش را دارد.

 • سالانه بیش از 150 هزار دانشجوی خارجی در کانادا به تحصیل علوم مختلف می‌پردازند.

 • در کانادا تنوع فرهنگی و قومی، ارائه چهرۀ بین‌المللی و چند فرهنگی و برقراری امنیت اجتماعی وجود دارد.

 • کانادا در زمینه‌هایی نظیر توسعه نرم‌افزاری، علوم مخابرات، علوم فضایی، علوم مهندسی، حمل و نقل شهری، فناوری، معادن و صنایع و محیط‌ زیست در زمره ی کشورهای پیشرو است. از این‌رو دانشجویان کانادایی از دامنه ی انتخاب وسیعی از رشته‌های تحصیلی، برای ادامه تحصیلات برخوردارند.

 • دانشجویان خارجی می توانند از امکانات تحصیلی 90 دانشگاه و 150 کالج و مؤسسۀ فنی حرفه‌ای مستقر در استان‌های مختلف کشور و نیز پایین بودن نرخ هزینه زندگی در کشور کانادا استفاده نمایند.

 • میزان نرخ تورم در کانادا پایین است.

بودجه و هزینه‌های آموزشی

تأمین هزینه آموزش همگانی که حدود 90 درصد کودکان کانادایی از آن به‌طور رایگان بهره مندند، از محل منابع درآمدهای مالیاتی کشور است. این در حالی است که سیستم‌های آموزش خصوصی نیز در این کشور فعال اند. هزینه مدارس خصوصی، بر عهدۀ والدین کودکان است و دولت تعهدی در قبال آن ندارد.

 بودجه اختصاص یافته و روش‌های آن به حوزه ی آموزش کشور کانادا از استانی به استان دیگر متفاوت است. از جمله عواملی که در هزینه‌های عمده حوزه آموزش کشور کانادا نقش دارند، می‌توان به میزان گستردگی جمعیت دانشجویی، نرخ مشارکت همگانی در حوزه ی آموزش، میزان مالیات و اولویت‌های آموزش محلی و بومی اشاره کرد. طبق بررسی‌های به عمل آمده در میان کشورهای گروه هفت که شامل هفت کشور صنعتی جهان است، کانادا، بیش‌ترین میزان سرمایه‌گذاری دولتی در حوزه‌های مختلف آموزشی را به خود اختصاص داده است.

 آموزش ابتدایی برای مهاجران

یک خانوادۀ مهاجر می‌تواند با در دست داشتن مدارک لازم، فرزند خود را در مدارس محلی یا شبانه ‌روزی ثبت نام کند.

 مدارک لازم برای ثبت نام به‌شرح زیر است:

 1. ویزای عزیمت یا فرم گواهی

 2. شناسنامه یا گواهی غسل تعمید برای مسیحیان

 3. گواهی واکسیناسیون

 4. سابقه تحصیلی دانش‌آموز

 در اکثر استان‌ها پس از نام نویسی، مهارت زبانی و ریاضی دانش‌آموز تازه وارد، مورد سنجش قرار می‌گیرد. سپس بر اساس این ارزیابی، فرد در کلاس مناسب سطح خود، مشغول به تحصیل می‌شود. چنانچه در مواقعی والدین دانش‌آموز نسبت به سطح تحصیلی فرزند خود با مسئولین مدرسه دچار اختلاف عقیده باشند، می‌توانند موضوع را با مسئولین مدرسه در میان بگذارند. باید اضافه نمود که ساختار آموزشی در کانادا بر پایه تلفیق کلاس‌های دختران و پسران است و هر دو جنس حقوق تحصیلی برابر دارند.

 آموزش پیش دبستانی تمامی آموزشهای رسمی و غیر رسمی قبل از سن 5 سالگی را در بر می‌گیرد. این آموزش‌ها شامل برنامه‌هایی برای نوزادان و کودکان نوپا، مهد کودک، کودکستان، و پیش دبستانی است. در کانادا حضور کودکان زیر 5 سال در مدرسه اجباری نیست. پایه پیش دبستانی برای کودکانی که در اول ماه سپتامبر 5 ساله می‌شوند اجباری است.

 انواع مختلفی از مدارس پیش دبستانی وجود دارد که از جمله آن‌ها مدارس غیر انتفاعی، مدارس وابسته به کلیسا، مدارس جوامع محلی، مدارس خصوصی، و مدارس مونتسوری است که، با همکاری افراد مختلف اداره می‌شوند، در این مدارس والدین داوطلبانه و به‌عنوان دستیار معلم به همراه معلمان حرفه‌ای مشغول به کارند. معمولا مدارس وابسته به کلیسا در خود کلیسا یا در کنار آن واقع شده‌اند. ممکن است در این مدارس آموزش‌های مذهبی نیز به دانش‌آموزان داده شود. مدارس خصوصی پرهزینه ترین مدارس هستند و به‌طور قابل ملاحظه‌ای با هم متفاوت اند. تعدادی از مدارس خصوصی کانادا از روش مونتسوری که در اوایل دهه 1900 توسط دکتر ماریا مونتسوری تاسیس شد، پیروی می‌کنند. مونتسوری بیش‌تر یک فلسفه زندگی است تا یک روش آموزشی و اساس آن این است که هر کودک، فردی با نیازها، علایق و الگوهای رشد منحصر به خود است. بعضی از مدارس مونتسوری دارای پایه پیش دبستانی (برای کودکان 5/2 تا 6 ساله) و ابتدایی هستند.

 رفتن به کودکستان برای تمام کودکان، به‌ویژه کودکانی که زبان مادری آن ها انگلیسی یا فرانسه نیست، توصیه می‌شود، کودکی که به کودکستان می‌رود با حضور در اجتماع آمادگی لازم برای رفتن به مدرسه ابتدایی را پیدا می‌کند.

 مدرسه ابتدایی 

کودکان باید از اولین سپتامبری که وارد پنج سالگی می‌شوند، مدرسه خود را شروع کنند. معمولا مدارس ابتدایی مختلط اند و دانش آموزان تا سن 11 سالگی (از پایه اول تا ششم) در این مقطع مشغول به تحصیل هستند. پس از پایان دوره ابتدایی دانش آموز وارد دوره متوسطه اول که شامل سه سال اول بعد از دوره ابتدایی است، می‌شود.

 مطالب درسی دوره ابتدایی در مدارس مختلف متفاوت است و به اهداف آموزشی مدرسه و انجمن‌های محلی بستگی دارد. ارتقا از یک پایه تحصیلی به بالاتر بر اساس امتحان است و دانش‌آموزی که عملکرد ضعیفی دارد، ممکن است یک پایه تحصیلی را دوباره تکرار کند. از طرف دیگر دانش‌آموزان تیزهوش می‌توانند به‌صورت جهشی به دو پایه تحصیلی بالاتر بروند. در مقطع تحصیلی ابتدایی آموزشهایی در زمینه مهارت خواندن و نوشتن، ریاضیات، تاریخ، جغرافی، کاردستی، موسیقی، علوم، هنر و تربیت بدنی داده می‌شود. فرانسه و زبانهای خارجی که در دبیرستان آموزش داده می‌شد، در حال حاضر در بعضی مناطق در سال‌های آخر مقطع ابتدایی آموزش داده می‌شود. در صورت تمایل می‌توانید فرزند خود را از پایه پیش دبستانی یا کلاس اول ابتدایی به مدرسه فرانسه زبان بفرستید.

 مدارس متوسطه

در استان کبک، دانش آموزان در پایه‌های تحصیلی 7 تا 11 به دبیرستان و سپس به مدت دو یا سه سال به کالج‌های عمومی یا فنی حرفه‌ای می‌روند. مدارس متوسطه نیز مانند مدارس ابتدایی مختلط است.

 دبیرستانهای تخصصی در زمینه‌های مختلف علمی یا فنی و حرفه‌ای نیز وجود دارند. این دبیرستان ها دانش آموزان را آماده ورود به رشته‌ای خاص در دانشگاه یا کالج‌های فنی حرفه‌ای می‌کنند. دروس اجباری باید طی چند سال یا چند ترم معین خوانده شود. معمولا این دروس شامل انگلیسی (فرانسه)، ریاضیات، علوم، بهداشت، ورزش و علوم اجتماعی است. علاوه بر دروس اجباری، دانش آموزان می‌توانند دروس انتخابی را نیز با توجه به رشته‌ای که در آینده قصد ادامه ی تحصیل در آن را دارند، انتخاب کنند.

 در پایه‌های تحصیلی 9 تا 12 نیمی از دروس انتخابی هستند. در پایه تحصیلی نهم، به دانش آموزان مشاوره‌های شغلی عرضه می‌شود تا بتوانند برای شغل آینده خود برنامه ریزی و دروس مرتبط را انتخاب کنند. این مشاوره‌ها تا سال‌های آخر دبیرستان و کالج ادامه دارد. مدارس متوسطه بزرگ گاهی دروس انتخابی در رشته‌های عمومی، علوم و فنی حرفه‌ای را به دانش آموزان آموزش می‌دهند. دانش‌آموزانی که قصد ورود به کالج یا دانشگاه را دارند معمولاً دروسی در زمینه ی علوم (زیست شناسی، شیمی، فیزیک)، ریاضیات (جبر، هندسه، مثلثات و حساب دیفرانسیل و انتگرال)، ادبیات زبان انگلیسی یا فرانسه، انشا، علوم اجتماعی یا زبانهای خارجی را انتخاب می‌کنند.

 دروس فنی حرفه‌ای در چهار زمینه ی علوم کشاورزی (مدیریت و اداره ی مزارع)، بیزینس (فعالیت در زمینه‌های تجاری)، اقتصاد و مدیریت خانه (خانه‌داری، نگهداری از کودک و بیمار)، و آموزش صنعتی و حرفه‌ای (کارهای مکانیکی، تولیدی، ساخت و ساز و سایر کارهای حرفه‌ای) تدریس می‌شود. دانش آموزانی که می‌خواهند پس از پایان دبیرستان در زمینه‌های تجاری یا مشاغل آزاد مشغول به کار شوند، می‌توانند آموزش تایپ، حسابداری، علوم کامپیوتر، و انگلیسی تجاری را فرا گیرند.

 ورزش در مدارس کانادا بسیار اهمیت دارد و بیشتر در ساعات بعد از مدرسه (به‌عنوان برنامه فوق‌العاده) انجام می‌شود. تیم‌های دبیرستانی در معرض توجه عموم هستند و برای بسیاری از دانش‌آموزان دبیرستانی عضویت در تیم ورزشی مدرسه بسیار مهم‌تر از دانش‌آموز ممتاز بودن است. در صورتی که نمرات یک دانش‌آموز از سطح مورد نیاز پایین‌تر باشد نمی‌تواند عضو تیم ورزشی مدرسه شود. نمرات اعضای تیم‌های ورزشی مدارس به‌طور مرتب بررسی می‌شود. ورزشهای تیمی یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌ها در دبیرستان‌ بوده و مراسم ورزشی که در کالج‌ها برگزار می‌شود برای تیم‌های دبیرستانی نیز صورت می‌گیرد.

 مدارس زیادی علاوه بر فعالیت‌های تیمی ورزشی، فعالیت‌های فوق برنامه دیگری مانند انجمن علمی، گروه‌های سرود، موسیقی، گروه‌های هنری و نمایش، کلاسهای زبان را نیز با مسئولیت مدرسه (خارج از ساعت درسی) برگزار می‌کنند. دبیرستان ها روزنامه‌ای به نام خود دارند، که دانش آموزان آن را اداره و منتشر می‌کنند. معمولا تاریکخانه عکاسی نیز در بیش‌تر دبیرستان ها وجود دارد. دانشگاه‌ها، کالج‌ها و کارفرمایان کانادایی اهمیت زیادی برای فعالیت‌های فوق برنامه دانش‌آموزان دبیرستانی قائل اند. دبیرستان‌ها در واقع مراکز اجتماعی مهمی محسوب می‌شوند و شرکت در برنامه‌های گروهی مدارس بسیار رایج است.

 مدارس خصوصی

 در تمامی شهرهای کانادا مدارس خصوصی وجود دارد و حدود 5 درصد کودکان کانادایی در این مدارس مشغول به تحصیل هستند. این مدارس دارای برنامه‌های آموزشی مختلف است. مدارس خصوصی شامل مدارس تک جنسیتی (دخترانه یا پسرانه)، مدارس مختلط، مدارس مذهبی، مدارس کودکان استثنایی، و مدارس تیزهوشان است. مدارس خصوصی تخصصی نیز موجود است. مانند مدارسی که بر ورزش تاکید می‌کنند یا مدارسی که برای دانش آموزان با استعدادهای هنری (مانند نقاشی، نمایش یا موسیقی) تشکیل شده‌است. مدارس خصوصی‌دیگری هم بر اساس فلسفه‌های خاصی مانند مونتسوری یا والدروف اداره می‌شوند. اگرچه اکثر مدارس خصوصی کانادایی دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های بین‌المللی آماده می‌کنند، بعضی از آن ها مطالب درسی را فقط به یک زبان خارجی که توسط هیئت آموزش کشور تهیه شده است، تدریس می‌کنند.

 سازماندهی مدارس خصوصی مشابه مدارس دولتی است ولی مطالب درسی و روش‌های ارائه آن به‌طور قابل ملاحظه‌ای با مدارس دولتی متفاوت است. مدارس خصوصی شامل طیف گسترده‌ای از کودکستان تا مدارس روزانه و شبانه‌روزی، مدارس تجربی و پیشرفته تا مؤسسات سنتی، مدارس مدرن با دیدگاه پیشرفت جمعی تا مدارسی با دیدگاه پیشرفت فردی، و مدارس کاملا سنتی با دیدگاه یادگیری رقابتی هستند. به دانش آموزان این مدارس تکالیف زیادی برای انجام در منزل داده می‌شود و فشار زیادی بر آن‌ها وارد می‌شود. بسیاری از والدین طرفدار دیدگاه رقابتی و تکالیف زیاد در مدارس خصوصی بوده و انتظار دارند تا شهریه ی مدارس با کار و تکالیف زیادی که فرزندشان انجام می‌دهند، جبران شود.

 شهریه مدارس خصوصی متفاوت است و به عواملی مانند سن دانش‌آموز، شهرت، اعتبار، کیفیت مدرسه و محل آن بستگی دارد. شهریه پرداختی، تمامی هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد و علاوه بر هزینه خدمات اختیاری، هزینه‌های اضافی اجباری دیگری نیز باید پرداخت شود. البته بخشی از شهریه مدارس خصوصی از طریق تخفیفهای مالیاتی به والدین برگردانده می‌شود. برخی از مدارس برای جذب دانش‌آموزان جدید، شهریه را به‌صورت اقساط دریافت می‌کنند. بیشتر مدارس خصوصی از والدین می‌خواهند علاوه بر پرداخت شهریه، به مدارس نیز کمک کنند. بعضی از مدارس خصوصی حمایت‌های مالی زیادی می‌شوند و در نتیجه می‌توانند دانش‌آموزان را بدون در نظر گرفتن توانایی مالی والدین در پرداخت شهریه، بپذیرند.

 مدارس خصوصی دارای برنامه‌های آموزشی گسترده‌ای هستند، این برنامه‌ها شامل ورزش، موسیقی، هنر و طیف وسیعی از موضوعات علمی است. در این مدارس کارشناسانی برای اهداف خاص استخدام می‌شود. برای مثال، متخصصان درس خواندن یا معلمان و مشاوران خصوصی جهت کمک به دانش آموزان ضعیف‌تر یا دانش آموزانی که می‌خواهند به‌صورت مستقل کار کنند.

  ورود به یک مدرسه خصوصی خوب به‌ویژه در شهرهای بزرگ مشکل است، و هرگز نمی‌توانید اطمینان داشته باشید مدرسه مورد نظر فرزند شما را ثبت نام کند. بنابراین، بهتر است ثبت نام در این مدارس در اسرع وقت انجام شود. ثبت نام دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی نسبت به پایه‌های تحصیلی بالاتر آسان تر است. بسیاری از مدارس ابتدایی و کودکستانهای خصوصی بر اساس نوبت مراجعه والدین، دانش آموز را ثبت نام می‌کنند ولی بهترین و مشهورترین مدارس خصوصی دانش‌آموزان خود را بر اساس سیستم گزینشی خاصی انتخاب می‌کنند و تعداد زیادی از آن‌ها دارای لیست انتظارند.

 مدرسه دولتی یا مدرسه خصوصی

 قبل از این که در مورد آموزش و تحصیل کودکانتان تصمیم جدی بگیرید، لازم است توانایی‌های شخصی، ویژگی‌های شخصیتی و نیازهای آنان را به‌طور جدی مد نظر قرار دهید. برای تصمیم‌گیری در مورد فرستادن به مدرسه دولتی یا خصوصی، توجه به نکات زیر اهمیت خاصی دارد. چه مدت می‌خواهید در کانادا بمانید؟ اگر مطمئن نیستید، بهتر است فرض کنید که برای مدتی طولانی در کانادا می‌مانید.

 در نظر داشته باشید محل زندگی خود را طوری انتخاب کنید که زیر پوشش مدرسه ای باشد که فرزندتان برای تحصیل به آن جا می‌رود. تقریبا مشکل است که فرزند خود را به مدرسه دولتی محله دیگری بفرستید. در برخی از شهرها والدین می‌توانند فرزندان خود را به هر مدرسه دولتی در شهر بفرستند. مشروط به آن که مدرسه مورد نظر جایی باشد.

 آیا می‌دانید بعد از کانادا، به کجا خواهید رفت؟ این تصمیم‌گیری در رابطه با آموزش تحصیل فرزندانتان بسیار مهم است. فرزند شما چند ساله است؟ زمانی که تصمیم دارید کانادا را ترک کنید او چند ساله خواهد شد؟ چه برنامه‌ای برای تحصیلات او در نظر گرفته‌اید و می‌خواهید در چه کشوری به تحصیلاتش ادامه دهد؟

 در حال حاضر فرزند (یا فرزندان) شما در چه مقطع تحصیلی مشغول به تحصیل هستند و در سیستم آموزش دولتی یا خصوصی کانادا در چه مقعطی قرار می‌گیرند؟ هرچه سن آن ها کمتر باشند، راحت‌تر می‌توان آن‌ها را در مقطع مناسبشان جای داد.

 اگر فرزند شما به زبان انگلیسی یا فرانسه صحبت نمی‌کند، چطور می‌تواند مطالب آموزشی را که به یکی از این دو زبان تدریس می‌شود، بفهمد؟ آیا تمایلی به رفتن به کلاس‌های ESL یا FSL دارد؟ آیا در کانادا آموزش مطالب درسی به زبان مادری آن‌ها داده می‌شود؟

 ساعات مدرسه و تعطیلات آن چگونه است؟ این ساعات و تعطیلات چطور بر زمان کار و فعالیت‌های تفریحی خانواده تأثیر می‌گذارد؟

 آیا مذهب در انتخاب مدرسه فرزند شما اهمیت دارد؟ حدود یک چهارم مدارس دولتی کانادا، مدارس کاتولیک هستند و مدارس خصوصی زیادی هم توسط سازمان‌های مذهبی دیگر حمایت و اداره می‌شوند.

 مایلید که فرزندتان به مدرسه مختلط یا مدرسه‌ای برود که فقط دخترانه یا فقط پسرانه است برود؟ توجه داشته باشید که در کانادا تمامی مدارس دولتی و اکثر مدارس خصوصی مختلط هستند.

 آیا باید فرزند خود را به مدرسه شبانه‌روزی بفرستید؟ در این صورت این مدرسه باید در کانادا یا در کشور دیگری باشد؟

 برای تحصیلات متوسطه و عالی فرزند خود چه پیش‌بینی‌هایی در کانادا یا کشور دیگر کرده‌اید. آیا نتایج امتحانات و مهارت‌های کسب شده در مدارس کانادایی مورد قبول کشور شما یا کشوری که می‌خواهید بعد از ترک کانادا به آن جا می‌روید، است؟

 آیا مدرسه مورد نظر شما دارای سابقه آکادمیک خوبی است؟ چند درصد دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل دوره متوسطه این مدرسه، وارد دانشگاه شده‌اند؟ از جمله موارد مهم دیگری که باید به آن توجه شود عبارتند از: آمار دانش آموزانی که در این مدرسه ترک تحصیل کرده‌اند، میانگین حضور روزانه دانش‌آموزان، هزینه هر دانش‌آموز و متوسط حقوق معلمان آن مدرسه.

 کلاس‌های مدرسه چقدر وسعت دارند؟ نسبت دانش آموزان به معلمان چقدر است؟

مدارس دولتی

 در کانادا مدارس دولتی توسط دولت فدرال اداره و کنترل نمی‌شود. بودجه مدارس دولتی و مدارس کاتولیک توسط دولتهای استانی تأمین می‌شود و  هر کسی می‌تواند به هر کدام از این مدارس برود، هر چند معمولا در مدارس کاتولیک انشعابات مذهبی از هم جدا هستند. ادارات آموزش و پرورش استانی مسئول مدارس دولتی هستند و بودجه اصلی آن نیز از مالیاتهای استانی و محلی است و  دولت فدرال فقط بخشی از بودجه مورد نیاز را تامین می‌کند. آموزش و سیاست‌های مربوط به آن در استانهای مختلف متفاوت است و بستگی به استان مورد نظر دارد. ادارات آموزش و پرورش مسئول تعیین سیاست‌ها و خط مشی‌های کلی مانند تخصیص بودجه استانی و فدرال، مجوز معلمان، کتاب‌های درسی و خدمات کتابخانه‌ای، آمارهای آموزشی و سوابق مدارس، و برقراری و اجرای تحصیلات اجباری است.

 یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم مدارس دولتی کانادا تمرکززدایی و میزان مشارکت اولیای امور محلی در اداره مدارس است. هر ناحیه در یک استان بنابر سطح ناحیه به مناطق آموزشی مختلف تقسیم می‌شود که مدارس هر منطقه توسط یک مدیر و هیئت مدیره و با هیئت آموزشی منتخب اداره می‌شوند. در واقع این هیئت بر فعالیت‌های روزمره مدارس نظارت دارد و تصمیم گیری در مورد سیاستهای آموزشی، استخدام معلمان و خرید تجهیزات به عهده آن است.

 مهم‌ترین مسئولیت این انجمن‌ها جمع‌آوری بودجه برای خرید تجهیزاتی مانند کامپیوتر، دوربینهای مداربسته، چراغهای اضطراری، وسایل زمین بازی، و اتوبوس مدرسه است.

 صلاحیت‌ها و استانداردهای گزینشی معلمان در استان‌های مختلف، متفاوت است. در تمامی استان‌ها معلمان برای تدریس در مدارس ابتدایی و متوسطه دولتی باید دارای مجوز باشند. نیازهای واقعی معلمان در هر استان توسط وزارت آموزش و پرورش آن استان تعیین می‌شود. در تمامی استان‌ها، معلمان برای تدریس در مدارس ابتدایی دولتی باید مدرک لیسانس داشته باشند و برای تدریس در مدارس متوسطه حداقل مدرک مورد نیاز لیسانس است. در سیستم آموزشی کانادا والدین تشویق می‌شوند تا در آموزش فرزندان خود مشارکت داشته باشند و مدارس به طور مرتب درخواست می‌کنند تا والدین داوطلب به‌عنوان دستیار معلم در درس خواندن، کارهای هنری و پروژه‌های خاص به دانش آموزان کمک کنند.

 انتخاب مدرسه دولتی

 برای بیشتر والدین کانادایی، یکی از مهم‌ترین معیارها در انتخاب محل زندگی، شهرت و اعتبار مدارس دولتی آن محله و منطقه است. اغلب شهرت یک مدرسه با تعداد دانش آموزانی که از آن مدرسه به دانشگاه‌های خوب کانادا راه می‌یابند سنجیده می‌شود. در سال‌های اخیر بحث‌های زیادی در زمینه انتخاب مدرسه، که به‌طور قابل ملاحظه‌ای در شهرها و استان‌های مختلف متفاوت است، وجود داشته است. به‌عنوان مثال در شهر ادمونتون (استان آلبرتا) والدین می‌توانند فرزندان خود را به هر مدرسه‌ای در سطح شهر بگذارند و والدین دانش آموزان در استان مانیتوبا نیز می‌توانند هر مدرسه‌ای را در استان مذکور برای فرزندان خود انتخاب کنند.

 به هر حال، در بیش‌تر مناطق (استان‌ها و شهرها) شما باید فرزند خود را به مدرسه دولتی محل زندگی‌تان بفرستید و تقریبا غیر ممکن است که مدرسه‌ای در منطقه‌ای دیگر، فرزند شما را بپذیرد. اگر می‌خواهید فرزند یا فرزندان خود را به مدرسه دولتی بفرستید، قبل از تصمیم گیری درباره محل زندگی، به طور حتم کیفیت مدارس دولتی آن محله یا منطقه را جویا شوید.

 کیفیت مدارس دولتی در استان‌ها و مناطق مختلف متفاوت است. هر چند بعضی از آن‌ها کیفیت پایینی دارند، ولی، بیشتر آن‌ها کیفیت عالی دارند. مدارسی که مدیریت خوب و حمایت مالی محلی مناسبی دارند، دارای کیفیت آموزشی بالا بوده و می‌توانند با هر سیستم آموزشی در دنیا رقابت کنند. در واقع فرصت‌های آموزشی داده شده در چنین مدارسی به ندرت در کشور دیگری عرضه می‌شود. حتی مدارسی که متوسط استاندارد آنها پایین است. اگر دانش‌آموز از فرصت‌ بیشترین استفاده را کند، می‌تواند به بهترین دانشگاه‌ها راه یابد.


سازماندهی و تشکیلات

 تحصیلات ابتدایی و متوسطه در بعضی استانها 13 سال است که از سن 5 سالگی شروع و در 18 سالگی (پایه 12) پایان می‌یابد. بندرت پیش می‌آید که دانش‌آموزی مجبور شود به‌علت غیبت طولانی یا پایین بودن نمرات، یک پایه را دوباره بگذراند. دانش‌آموزان به‌طور قانونی می‌توانند در سن 16 سالگی ترک تحصیل کنند.

سن
پایه تحصیلی
مدرسه
2 تا 5
-
پیش دبستانی یا کودکستان
6 تا 11
1 تا 6
دوره ابتدایی
12 تا 14
7 تا 9
اول تا سوم دبیرستان
15 تا 18
10 تا 12
از سوم دبیرستان به بالاتر

 

دانش آموزان در 6 سال اول تحصیلات ابتدایی برای درس‌های اصلی خود تنها یک معلم دارند و در 6 سال تحصیلات متوسطه هر درس یک معلم مخصوص به خود دارد.

 ثبت نام

 در دوره ابتدایی و متوسطه، دانش‌آموزان به مدارس دولتی محله خود می‌روند. در صورتی که مدرسه دولتی محله خاصی را در نظر دارید باید خانه‌ای را در آن محله اجاره کنید یا بخرید. تمامی مدارس ترجیح می‌دهند که دانش آموزانشان از ابتدای سال تحصیلی در مدرسه حضور داشته باشند ولی انجام این کار اجباری نیست.

 برای کسب اطلاع در مورد مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و مدرسه‌ای که منطقه شما را پوشش می‌دهد، می‌توانید به اداره مرکزی حوزه آموزشی منطقه خود مراجعه کنید. برای ثبت نام مدارکی مانند برگه اقامت دائم، پاسپورت، شناسنامه (یا کپی برابر اصل آن)، تاریخچه پزشکی دانش آموز (شامل برگه یا مدرک واکسیناسیون و آزمایشهای به بیماری سل) مورد نیاز است. همچنین باید کارنامه و سوابق تحصیلی فرزند خود را نیز عرضه کنید. پایه تحصیلی بر اساس کارنامه و پروژه‌های انجام شده در پرونده تحصیلی دانش آموز تعیین می‌شود.

 در بسیاری از شهرها، مدارس دارای سرویس رفت و برگشت برای دانش‌آموزان خود هستند. البته محدودیت‌هایی در استفاده از این سرویسها وجود دارد. به‌عنوان مثال دانش آموزان تا سن معین و در صورتی که فاصله منزل آن‌ها تا مدرسه حداکثر 2 تا 5/2 مایل باشد، حق استفاده از اتوبوس مدرسه را دارند. در برخی از شهرها به دانش‌آموزان استثنایی (دانش‌آموزان با نیازهای خاص) سرویس حمل و نقل داده می‌شود.

 مقررات و ساعات مدارس

 در کانادا مدارس هفته اول ماه سپتامبر شروع به کار و آخر ماه ژوئن به کار خود پایان می‌دهند. این دوره ده ماهه به ترم‌های سه ماهه تقسیم می‌‌شود. البته بعضی از مدارس نیز که سال تحصیلی در آن‌ها از اواسط ماه آگوست آغاز و در پایان ماه ژوئن خاتمه می‌یابد. ایام تعطیلات مدارس از مدت‌ها قبل توسط مدرسه اعلام می‌شود. بنابراین والدین به اندازه کافی وقت برای گذراندن تعطیلات دارند.

  ساعات کار مدارس ابتدایی از ساعت نه وسی دقیقه تا پانزده و سی دقیقه است. دو زنگ تفریح 15 دقیقه ای و یک ساعت برای صرف ناهار نیز در نظر گرفته شده است. ساعات درسی دبیرستان‌ها از ساعت هشت و سی دقیقه تا چهارده و سی دقیقه است. کلاس‌های فوق برنامه و ورزشی در بین ساعات درسی مدرسه برنامه‌ریزی می‌شود. مدارس از دوشنبه تا جمعه کار می‌کنند و شنبه و یکشنبه تعطیل است. در کانادا دبیرستان‌های ترمی (دو ترم در یک سال تحصیلی) نیز وجود دارد. در این دبیرستان‌ها به جای مرور هر موضوع درسی در کل سال، در هر ترم چهار موضوع درسی خوانده می‌شود و هر روز یک جلسه طولانی (70 دقیقه‌ای) برای هر درس وجود دارد. هدف از ارائه این سیستم آموزشی فهم بهتر دانش آموزان از مطالب درسی است. این سیستم به خصوص برای کسانی مناسب است که پیگیری هشت موضوع درسی در هفته برایشان سخت است.

 بهداشت

 در بیشتر استانها کودکان باید قبل از شروع مدرسه در مقابل تعدادی از بیماری‌ها واکسینه شوند. این بیماری‌ها عبارت اند از: فلج اطفال، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک، سرخچه و اوریون. ممکن است آزمایشها و معاینات مربوط به بیماری سل نیز مورد نیاز باشد. اکثر مدارس پرستاران تمام وقت یا پاره وقت دارند و در صورتی که در مدرسه‌ای پرستار وجود نداشته باشد، کارکنان مدرسه آموزشهای مربوط به کمک‌های اولیه را گذرانده اند. برای شرکت در برخی از فعالیتهای ورزشی، معیانات پزشکی خاصی مورد نیاز است و همچنین دندانها هم معاینه می‌شوند. آموزش بهداشت در مدارس ابتدایی و متوسطه داده می‌شود که شامل مواردی از قبیل توضیحات تصویری از خطرات مواد مخدر و سیگار می‌شود. در بسیاری از این برنامه‌های آموزشی پرسنل شرکت‌های عرضه کننده خدمات امدادی قوانین و مقررات ایمنی و روش‌های پیشگیری از تصادفات را به‌صورت داوطلبانه به کودکان آموزش می‌دهند.

 برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه استارتاپ ویزا با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش