وضعیت کسب و کار در کانادا

وضعیت کسب و کار در کانادادر این مقاله به بررسی وضعیت کسب و کار در کانادا و انواع ساختارهای تجاری در این کشور می پردازیم.

معرفي فرن چايز ( فروشگاههاي زنجيره ای)

فرن چايز يك مدل تجاري است كه طبق آن، امتياز و امكان اجرا، بهره برداري و عرضه نام تجاري محصول و شيوه تجارت از سوي دارنده يا دارندگان اصلي‌ به متقاضي يا خريدار شعبه واگذار مي‏گردد. هركس كه مايل به داشتن كسب و كاري از اين قبيل باشد با صاحبان اين نوع مشاغل وارد مذاكره مي‏شود و پس از عقد قرارداد، كسب و كار مناسبي را براي خود راه اندازي مي‌كند. مالك فرن چايز كه مي‏تواند يك شركت سهامي‌ عام، خاص يا حتي‌ يك فرد باشد معمولاً به‌طور مستقيم اقدام به راه اندازي و اجراي كسب و كار نمي‌کند و تنها به مديريت، نظارت و تحقيق در زمينه راه‌هاي ادامه و پيشرفت بيشتر مي‏پردازد. هرچند كه در مواردي شركت مالك فرن چايز مكان‏هاي بسيار مناسب را براي خود نگاه مي‌دارد و حق راه اندازي كسب در ساير مكان‌ها را به ديگران مي‏دهد.

بيشتر فروشگاه‏ها، رستوران‏ها، هتل‏هاي زنجيره‏ اي‌ تحت مدل تجاري فرن چايز فعاليت مي‏کنند. مالک فرن چايز با توجه به توان خود اقدام به انجام تبليغات، بررسي‌ نيازهاي بازار، تهيه و عرضه مواد اوليه، تعيين شرايط فروش فوق‌العاده، راه اندازي شيوه‌هاي ارتباط با مشتري وجز اين‌ها مي‏پردازد. عضو فرن چايز كه مي‏تواند يك فرد يا يك شركت باشد به راه‏ اندازي كسب، مديريت و انجام امور روزانه اقدام مي‏کند.

حق عضويت

حق عضويت براي هر فرن‌چايز متفاوت است و در متن قرارداد بايد‌ درج گردد. ولي‌ به‌صورت معمول حق عضويت ثابت و درصدي از فروش كل (سود يا ضرر) است.

نيازمندي‌ها

براي عضويت در هر فرن‌چايز مالک آن كمترين نيازها را مطرح مي‏کند. براي مثال، مي‏تواند كمترين زيربنا، سرمايه و كم تعدادي كارمند و همچنين نبود عضو ديگري را در محدوده مورد نظر جهت راه‏ اندازي از متقاضي‌ درخواست کند. متقاضي‌ در صورت داشتن اين خواسته‌هاي كم مي‏تواند درخواست خود را مطرح نمايد تا بررسي‌ شود. داشتن خواسته‌هاي كم تضميني‌ بر پذيرفته شدن درخواست نيست.

قرار داد

قرارداد فرن چايز به‌صورت مدت‏ دار است و براي مكان صادر مي‏گردد. يعني در صورت جابجايي‌ قرارداد بي ارزش مي‏شود. قراردادهاي فرن چايز معمولاً يك‏طرفه است و اختيارت و امتيازت بسياري را به مالك اصلي‌ مي‏دهد.

لغو قرارداد

شرايط لغو قراداد در خود قرارداد آورده شده است ولي‌ در صورتي‌ كه لغو از جانب عضو باشد همراه با جريمه خواهد بود. از سوي ديگر، در صورتي‌ كه مالك فرن چايز تشخيص دهد كه عضو، خدمات مناسب يا محصول با كيفيت ارائه نمي‏کند يا از قوانين قرارداد تخطي‌ كرده است پس از تذكر كه در قرارداد آمده، مي‏تواند به صورت يك طرفه قرارداد را باطل نمايد.

فرن چايز كرايه شغل است نه سرمايه‏ گذاري در يك كسب، به اين معني که كسب‏هاي آزاد پس از مدتي‌ صاحب نام و سبك كار خود مي‏شوند. در كسب‏هاي فرن چايز بعد از پايان قرارداد چيزي باقي‌ نمانده است و در صورتي‌ كه شرط تمديد مجدد در قرارداد ذكر نشده باشد و به هر دليلي‌ از عقد قرارداد جديد منصرف شوند مانند اين است که در اين سال‌ها هيچ فعاليت تجاري انجام نگرفته است.

خدمات ارائه دهنده فرن چايز  

اين خدمات با توجه به گستردگي‌، سابقه، قدرت و نوع هر فرن چايز متفاوت است.

تبليغات

تبليغات که از پر هزينه‌ترين موارد فرن‌چايز است به عهده مالک است و مي‌تواند با انجام يك تبليغ‏ گسترده باعث جلب مشتري براي تمامي‌ شعبه‏ ها شود. براي مثال، هزينه تبليغ در برنامه‏ هاي تلويزيوني‌ براي يك رستوران آزاد به‌صورت معمولي‌ غير قابل پرداخت است هرچند كه رستوران داراي سوددهي‌ بالايي‌ باشد ولي‌ فرن چايز اين امكان را مي‏دهد كه هر روز چند نوبت اين تبليغ پخش شود.

برگزاري دوره‏ هاي آموزشي

هر مالک فرن‌چايز با توجه به گستردگي‌ و توان خود به برگزاري دوره‏ هاي آموزشي‌ در سطوح مختلف اقدام مي‌کند. اين دوره‌ها مي‏تواند از مبتدي (مشتري‌مداري) تا پيشرفته (مديريت كسب) باشد. اين دوره‌ها معمولاً رايگان است يا با هزينه بسيار كمتر نسبت به حالت آزاد انجام مي‌گيرد.

مشاوره

مالک فرن‌چايز با گردآوري و تحليل تجربيات در شعبه‏ هاي مختلف خود به ساير شعبه‌ها مشاوره مي‌دهد. براي مثال، چنانچه يكي‌ از شعبه‏ ها با كاهش فروش در آخر هفته رو به‌ رو شده و مديريت آن از عيب‏ يابي‌ و رفع مشكل ناتوان مانده باشد، مالکي كه قبلاً مورد مشابه را در شعبه‏ هاي ديگر تجربه كرده است و به راه‏ حل‏هاي مناسب متفاوتي‌ دست يافته، بهترين راه حل را در اختيار مدير آن شعبه مي‏گذارد.

بررسي‌ نيازهاي بازار

يكي‌ ديگر از موارد عمده فرن‌چايز اين است كه مالک آن با استخدام و به‏ كارگيري متخصصين ميل و كشش بازار را شناسايي مي‌كند. براي مثال، در حالي‌ كه هم اكنون شيوه معمول بازار به‌صورت سرو غذا در فضاي باز است تيم بررسي‌ متوجه مي‏شود كه نسل جديد بيشتر مايل است در فضاي سرپوشيده غذا را صرف كند و در نتيجه مالک، سيستم‏هاي خود را به سمت فضاي سرپوشيده مي‏برد و همه شعبه‌هاي خود را براي مطابقت با ميل بازار هماهنگ مي‏كند تا بتواند در چرخه رقابت‏ باقي‌ بماند.

تهيه مواد اوليه

بسياري از فرن‌چايزها اعضاي خود را مجبور به تهيه مواد اوليه از مالک مي‏كنند به اين صورت كه حتي‌ اگر يك شعبه بتواند تمام مواد اوليه خود را به قيمت ارزان‌تر تهيه كند اجازه اين كار را ندارد. اين ويژگي‌ از يك سو نكته منفي مدل تجاري براي شعبه‏ هاست كه حق انتخاب ندارند و از سوي ديگر نكته‌اي مثبت‌ چون زمان، هزينه و مشكلات تهيه مواد اوليه را  كم مي‌كند و هر شعبه با يك تماس تلفني‌ مي‏تواند همه مايحتاج خود را تهيه كند و از كيفيت آن نيز اطمينان داشته باشد. بعضي‌ از فرن‌چايز ها به سامانه سفارش‏گيري روي خطي‌ مجهزند و هر شعبه مي‏تواند با شبكه اينترنت و از طريق حساب خود سفارش را وارد كند و روز بعد تحويل بگيرد. براي نمونه، فروشگاه‏هاي يك دلاري كه با داشتن تعداد بسيار بالاي كالاي مورد نياز، سفارش و خريد مستقيم برای آن ها كار بسيار مشكلي است ولي‌ در فرن چايز به راحتي‌ مي‏توانند از هر جنس و به هر تعداد هر چند اندك را سفارش دهند.

مبادلات تجاري ايران و كانادا

مبادلات تجاري دوكشور با توجه به روند بازارهاي جهاني و شرايط سياسي فراز و نشيب‌هاي بسياري داشته است. آمارها نشان مي‌دهد؛ مبادلات دو كشور در سال 2007 حدود 44 ميليون و 713 هزار دلار بوده است.

اين ميزان صادرات در حالي انجام گرفته كه ساير كشورها بيش از 406 ميليون دلار به كانادا صادرات داشته‌اند و مقايسه اين ارقام نشان مي‌دهد كه سهم ايران از اين بازار 11 درصد بوده است.

طبق آمار سال 2008 نيز صادرات ايران به كانادا 39 ميليون و 897 هزار دلار بوده كه نشان دهنده سهم 9 درصدي ايران از بازار اين كشور است.

در سال 2007 بيش از 268 ميليون دلار كالا از كانادا به ايران صادر شده که اين رقم در سال 2008 به ميزان 711 ميليون دلار افزايش يافت و علت آن رشد واردات گندم كانادا به ايران بوده است. در فاصله ژانويه تا دسامبر 2007 ميزان واردات گندم از كانادا صفر بود اما در سال 2008 تا كنون ايران 409 ميليون دلار گندم از اين كشور خريداري کرده است.

استانداردهايي كه در كانادا اعمال مي‌شود سطح بالايي دارد و به همين دليل صادرات كالاهاي ايراني به كانادا را دچار مشكل مي‌كند. توليدات ايراني قادر به رقابت در بازار كانادا نيست.

چالش ديگر، بانك‌هاي كانادا هستند كه در اختيار بخش خصوصي بوده و همكاري با بانك‌هاي ايران را نمي‌پذيرند. اين مشكلات متاسفانه باعث شده تا در سال گذشته صادرات ايران به كانادا 13 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش پيدا كند. در حال حاضر بيشترمبادلات ايران و كانادا از طريق مكزيك، كشور‌هاي اروپايي و دبي به شكل غير مستقيم انجام مي‌گيرد.

از آنجا كه اكنون بيش از 300 هزار نفر ايراني در كانادا زندگي مي‌كنند؛ حضور فعالان اقتصادي بخش خصوصي و اتاق بازرگاني ايران و كانادا به‌عنوان نهادي مجرب با حمايت مسئولان دو كشور مي‌توانند در بخش كارآفريني، صنعتي و تجاري در زمينه تداوم تعاملات دوجانبه نقش مهمي را ايفا كنند.

در ايران بخش‌هاي مختلف مانند پتروشيمي، پالايشگاه، حمل و نقل، بانك و بيمه در حال خصوصي شدن هستند و همين امر مي‌تواند توانمندي ايران را در مشاركت بازار جهاني كانادا افزايش دهد، و نيز روابط سياسي دو دولت به استحكام روابط دو كشور كمك خواهد كرد.

حضور مجموعه عظيم ايراني‌هاي تحصيل كرده مقيم كانادا كه در ۳۰ سال گذشته، تراز نخست مشاغل و سمت‌هاي برجسته، مانند استادي دانشگاه، رياست دانشگاه، شهردار، فرماندار و حتي نامزدي نمايندگي مجلس آن كشور را به خود اختصاص داده‌اند، نشان دهنده توانمندي‌هاي بالقوه ايراني‌ها در عرصه‌هاي گوناگون در خارج از كشور است. جمعيت ايراني مقيم كانادا از نظر هوش، استعداد، تحصيلات، كوشش، شجاعت، بردباري و موقعيت، از كارآمدترين مهاجران آن كشور محسوب مي‌شوند.

در بخش كشاورزي نيز با توجه به 2 نمايشگاه بزرگ سيال در مونترال و نمايشگاه بزرگ ايران اگروفود 2009 در تهران، سبب شده است تا فعالان در بخش كشاورزي، صنايع كشاورزي و تجهيزات و ماشين‌آلات مربوط به دو كشور بتوانند از ظرفيت‌هاي واقعي خود براي افزايش مبادلات استفاده كنند. بخش كشاورزي مهم‌ترين قسمت مورد نظر دو كشور است و كانادا همواره از قيمت پايين محصولات ارائه شده استقبال مي‌كند.

فعاليت در زمينه توليد و اقتصاد كشاورزي مهم‌ترين بخش مورد نظر كاناداست در سال 2008 كانادا چهارمين صادركننده محصولات كشاورزي و پنجمين واردكننده آن در دنيا بود زيرا در 15-20 سال گذشته، نحوه كشاورزي در كانادا تغييراتي اساسي كرده است و هر سال بودجه بيشتري به تحقيقات اختصاص داده مي‌شود. نشريات تخصصي با مطرح كردن نكات مورد علاقه دو طرف و توان بالقوه و بالفعل و نزديك كردن نظرات كارآفرينان دو كشور از جمله برپايي همايش‌ها، نمايشگاه‌ها، كارگاه‌هاي مشورتي، اعزام گروه‌هاي كارشناس و مديران سرمايه‌گذار براي بازديد از توانمندي‌هاي دو كشور، احداث نمايندگي دانشگاه‌ها بويژه دانشكده‌هاي كشاورزي همراه با معرفي توانايي و امتيازات دانشگاه‌ها مي‌تواند در اين امر اثرگذار باشد. برقراري رابطه مداوم با دانشگاه‌ها و مبادلات علمي و تبادل افراد تكنيكي از جمله راه‌هاي ارتقاي جايگاه روابط تجاري ميان دو كشور است. البته، عوامل خارجي و محيطي نيز بايد در رسيدن به اهداف متناسب باشد، زيرا اكنون همه در زمينه هر نوع سرمايه‌گذاري بسيار محتاط‌اند. اما از سوي ديگر، اين فرصت جديد پيش آمده است تا سرمايه‌هاي بين‌المللي كه به دنبال بازارهاي جديد هستند و تمايل به حضور در بازارهاي واقعي وگسترده با امنيت بالا دارند بتوانند به راحتي سرمايه‌گذاري كنند.

در ايران قانون سرمايه‌گذاري خارجي مورد بازبيني قرار گرفته و تا اندازه زيادي بهبود يافته است. در اين زمينه قوانين مالياتي 5 سال پيش بازنگري شده است. پيشرفت‌هايي نيز در خصوص كم كردن دخالت دولت و افزايش شفاف‌سازي و ايجاد محيط مساعد سرمايه‌گذاري حاصل شده و تلاش مي‌شود كه اصلاحات در اين مسير سرعت بيشتري يابد.

محيط كسب و كار ايران براي سرمايه‌گذاري مساعدتر شده و مصوبه قانوني مجلس شوراي اسلامي به اتاق‌هاي بازرگاني مسئوليت‌هاي زيادي داده و يكي از آن‌ها تهيه پيش‌نويس قانون بهبود فضاي كسب و كار است و تعهد اتاق بازرگاني اين است كه قوانين و مقررات دست و پا گير را حذف كند كه اين كار، انقلابي در محيط‌هاي تجاري ايجاد خواهد كرد.

جايگاه‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط‌ در كانادا

موفقيت‌ كانادا در توسعه‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط‌ موردتوجه‌ ساير كشورهاي‌ توسعه‌يافته‌ و درحال‌ توسعه‌ قرار گرفته‌ است. يك‌ چهارم‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط‌ كانادا در توليد كالا و بقيه‌ در بخش‌ خدمات‌ فعال‌ هستند. در سال‌ 2001 حدود پنج‌ ميليون‌ نفر معادل‌ 47 درصد كل‌ نيروي‌ انساني‌ شاغل‌ در بخش‌ خصوصي‌ كانادا در بنگاه‌هاي‌ با كمتر از 100 نفر و 1.6 ميليون‌ نفر ديگر معادل‌ 16 درصد براي‌ بنگاههاي‌ متوسط‌ كار مي‌كردند. شوراي‌ تحقيقات‌ ملي‌ كانادا بازوي‌ مؤثر در توسعه‌ نوآوري‌هاست‌ و با انجام‌ تحقيقات‌ هدفمند و همكاري‌ با دانشگاه‌ها به‌ توصيه‌هاي‌ استراتژيك‌ مي‌پردازد. سايت‌ اطلاعاتي‌ وزارت‌ صنايع‌ كانادا معتبرترين‌ منبع‌ كارآفرينان‌ و مديران‌ بنگاه‌هاي‌ صنعتي‌ و خدماتي‌ است. در هر فصل‌ در كانادا نمايشگاهي‌ براي‌ اطلاع‌رساني‌ به‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط‌ بر پا مي‌شود.

شركت‌ تيم‌ كانادا كه‌ توسط‌ دولت‌ تأسيس شده‌ است، نياز شركت‏هاي‌ كانادايي‌ براي‌ ورود به‌ بازارهاي‌ خارجي‌ را فراهم‌ مي‌کند. ‌توسعه‌ كسب‌ وكار كوچك‌ و متوسط در كانادا همواره‌ محوريت‌ استراتژيك‌ خود را در برنامه‌هاي‌ كلان‌ توسعه‌ اقتصادي‌ دولت‌ كانادا داشته‌ است. اين‌ اولويت‌ بويژه‌ در دهه‌ اخير به‌ شكلي‌ نظام‌ يافته‌ در حوزه‌هاي‌ تحقيقاتي، آموزشي، سياست‌گذاري‌ و اجرايي‌ مورد تأكيد دولت‌ فدرال‌ و مقامات‌ استاني‌ قرار گرفته‌ و در ايجاد و تقويت‌ مؤسسات، نهادها و برنامه‌هاي‌ حمايتي‌ تبلور يافته‌ است.  ‌توفيق‌ برنامه‌ ‌توسعه‌ كسب‌وكار كوچك‌ و متوسط در كانادا مورد توجه‌ ساير كشورهاي‌ توسعه‌ يافته‌ و درحال‌ توسعه‌ قرار گرفته‌ و گاهي دولت‌ كانادا براي‌ انتقال‌ اين‌ تجربه‌ با كشورهاي‌ درحال‌ توسعه‌ همكاري‌ دارد. به‌نظر مي‌آيد كه‌ توسعه‌ كسب‌ و كار كوچك‌ و متوسط‌ در كشور ما نيز به‌عنوان‌ راهكار اصلي‌ جهت‌ حل‌ مشكل‌ اشتغال‌ و درنهايت‌ ساماندهي‌ توسعه‌ اقتصادي‌ موردتأكيد مسئولان‌ و برنامه‌ريزان‌ اقتصادي‌ قرار گرفته‌ و در اين‌ زمينه مطالعات‌ تطبيقي‌ و ارزيابي‌ تجربه‌ ساير كشورها بايد در نظر گرفته شود.

جايگاه‌ كسب ‌وكار كوچك‌ و متوسط در كانادا از نگاه‌ آمار

تعريف‌ «كوچك» و «متوسط»:

راه‌هاي‌ مختلفي‌ براي‌ تعريف‌ اندازه‌ يك‌ بنگاه‌ يا يك‌ كسب‌وكار وجود دارد. مقدار فروش‌ ساليانه‌ يا درآمد خالص‌ و ناخالص‌ ميزان‌ دارايي‏ها يا تعداد كاركنان‌ از جمله‌ معيارهاي‌ متعارف‌ هستند. وزارت‌ صنايع‌ كانادا معيار تعداد كاركنان‌ را به‌ كار مي‌گيرد و بر اين‌ اساس يك‌ بنگاه‌ توليد كالا با كمتر از 100 نفر كوچك‌ تلقي‌ مي‌شود. حال‌ آنكه‌ براي‌ بنگاه‌هاي‌ خدماتي‌ نقطه‌ تمايز كمتر از 50 نفر است. بيشتر از معيار فوق‌ تا مرز 500 نفر بنگاه‌ متوسط[3] ‌تلقي‌ مي‌شود و عبارت كسب‌وكار كوچك‌ و متوسط براي همه بنگاه‌هاي‌ مشمول‌ دو معيار مزبور به کار مي‌رود.

جمعيت‌ كسب‌وكار كوچك‌ و متوسط در كانادا

در دسامبر 2001، سازمان‌ آمار كانادا تعداد كسب‌وكارهاي‌ ثبت‌ شده‌ را حدود 2.2 ميليون‌ اعلام کرده است. حدود نيمي‌ از اين‌ تعداد، بنگاه‌هايي‌ بوده‌اند كه‌ دست‌كم يك‌ حقوق‌بگير رسمي‌ داشته و بقيه‌ تعداد كاركنان‌ در چارچوب‌ آمار رسمي‌ قابل‌ ارائه‌ نبوده‌ و احتمالاً‌ از كارگران‌ موقت‌ استفاده‌ كرده‌اند. ‌از نظر توزيع‌ جغرافيايي، 58 درصد بنگاه‌ها در استان‌هاي‌ انتاريوو كبك ‌53 درصد در استان‌هاي غربي‌ و 6 درصد بقيه‌ در مناطق‌ شرقي‌ فعاليت‌ دارند. ‌از يك‌ ميليون‌ بنگاه‌ شناسايي‌ شده‌ داراي‌ حقوق‌بگير، حدود 3000 يا 0.3 درصد بيش‌ از 500 نفر، 98 درصد‌ زير يك صدنفر، 75 درصد زير 10 نفر و 59 درصد‌ يك‌ تا 4 نفر كارمند داشته‌اند. ‌يك‌ چهارم‌ بنگاه‌هاي‌ كانادا در توليد كالا و بقيه‌ در بخش‌ خدمات‌ فعال‌ هستند. بنگاه‌هاي‌ توليدي‌ زير 100 نفر دربرگيرنده‌ 97 درصد كل‌ بنگاه‌هاي‌ توليدي‌ و بنگاه‌هاي‌ ‌خدماتي‌ داراي‌ نيروي‌ انساني‌ كمتر از 50 نفر 95 درصد از كل‌ را تشكيل‌ مي‌دهند.

ميزان‌ ورودي‌ و خروجي‌

كسب‌وكار كوچك‌ و متوسط به طور عمده در طول‌ دهه‌ 90 ساليانه‌ حدود 000/150 بنگاه‌ كوچك‌ و متوسط‌ جديد (با نيروي‌ انساني‌ زير 500 نفر) وارد بازار شده‌ در حالي که، ميزان‌ خروجي‌ اين‌ بنگاه‌ها از بازار 000/120 تا 000/140 بوده‌ است. اين‌ ميزان‌ خروجي‌ بتدريج‌ افزايش‌ يافته‌، به‌طوري‌ كه‌ در مقطع 1990ـ1991 از ميزان‌ ورودي‌ فراتر رفته‌ است. پس‌ از ركود در سال‌هاي‌ اول‌ دهه‌ 90 مجددا‌ ميزان‌ ورود از مرز 000/150 بنگاه‌ در سال‌ گذشته‌ و بتدريج‌ آمار خروجي‌ از بازار تقليل‌ يافت. در نگاه‌ كلي‌ و در شرايط‌ توسعه‌ اقتصادي‌ ميزان‌ ورود و تولد بنگاه‌هاي‌ جديد افزايش‌ يافته‌ و در شرايط‌ ركود پايين‌ مي‌آيد، آمار خروج‌ از بازار درجهت‌ عكس‌ وضعيت‌ اقتصادي‌ نوسان‌ دارد.

آمار ورشكستگي

تنها بخش‌ كوچكي‌ از بنگاه‌هاي‌ خروجي‌ از بازار، پرونده‌ ورشكستگي‌ تشكيل‌ مي‌دهند. به‌طور متوسط‌ در طول‌ 12 سال‌ گذشته (از‌ 1996) ورشكستگي‌ بنگاه‌ها در كانادا حدود 8700 مورد در سال بوده‌ است. اين‌ آمار از ميزان‌ 11,000 در سال‌ 1990 به‌ عدد 14,000 در 1996 رسيد و از آن پس‌ روبه‌ كاهش‌ گذاشت‌ و به‌ سطح‌ 000/11 در سال‌ 2001 رسيد. در مورد طول‌ عمر يا ميزان‌ بقايكسب و كار، به‌طوركلي‌ مي‌توان‌ گفت‌ كه‌ احتمال‌ شكست‌ در سه‌ سال‌ اول‌ فعاليت‌ بويژه براي‌ بنگاه‌هاي‌ خيلي‌كوچك‌ كه‌ زير 5 نفر نيرو دارند، بالاتر است.

ميزان‌ اشتغال

در سال‌ 2001، حدود 5 ميليون‌ نفر معادل‌ 47 درصد كل‌ نيروي‌ انساني‌ شاغل‌ در بخش‌ خصوصي‌ در بنگاه‌هاي‌ با كمتر از 100 نفر شاغل‌ بوده‌ و 1.6 ميليون‌ ديگر معادل‌ 16 درصد در‌ بنگاه‌هاي‌ متوسط‌ (409-190 نفر) كار مي‌كرده‌اند. درمجموع‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط‌ كانادا 62 درصد كل‌ شاغلان‌ در بخش‌ خصوصي‌ يعني‌ 6.6 ميليون‌ نفر را در استخدام‌ داشتند. توزيع‌ اشتغال‌ برحسب‌ اندازه‌ بنگاه‌ در صنايع‌ مختلف‌ تفاوت‌ دارد. در ده‌ صنعت‌ كه‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ نقش‌ فراگيرتري‌ دارند نيمي‌ از نيروي‌ انساني‌ شاغل هستند. براي مثال، سهم‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ (زير 100 نفر) در كل‌ اشتغال‌ صنعت‌ ساخت‌ و ساز 78 درصد، در صنعت‌ توزيع‌ عمده‌ 55 درصد، در خرده‌فروشي‌ 50 درصد، در صنايع‌ مربوط‌ به‌ جنگل‌ 59 درصد، در بخش‌ معدن‌ 26 درصد و در صنايع‌ توليدي‌ 37 درصد است. ازنظر كل‌ اشتغال‌ در حوزه‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك، بيش‌ از 60 درصد متعلق‌ به‌ بخش‌هاي‌ توزيع‌ كوچك‌ و توزيع‌ عمده، توليد صنعتي، ساخت‌ و ساز، و هتل‌داري‌ و غذاست.

ميزان‌ درآمد شاغلان‌ در بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط

در سال متوسط‌ دريافتي‌ شاغلان‌ در بخش‌ خصوصي‌ كانادا حدود 696 دلار كانادا در هفته‌‌ است. دريافتي‌ كاركنان‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ (كمتر از 100 نفر) زير اين‌ متوسط‌ و متوسط‌ دريافتي‌ حقوق‌ بگيران‌ بنگاه‌هاي‌ متوسط‌ (100-500 نفر) 732 دلار كانادا در هفته، و در بنگاه‌هاي‌ بزرگ‌ بالغ‌ بر 800 دلار كانادا در هفته‌ گزارش‌ شده‌ است. گفتني است‌ كه‌ به‌طور متوسط‌ در سال‌ 2005 شاغلان‌ بخش‌ توليد كالا 297 دلار در هفته‌ بيشتر از افراد شاغل‌ در بخش‌ خدمات‌، دريافتي‌ داشتند.

سهم‌ كسب ‌وكار كوچك‌ و متوسط در توليد ناخالص‌ ملي‌ كانادا

براساس‌ آمار‌ سازمان‌ توسعه‌ و همكاري‌هاي‌ اقتصادي‌ 10درصد توليد ناخالص‌ داخلي‌ متعلق‌ به‌ بخش‌ خصوصي‌ كانادا متعلق به بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط است.

خوداشتغالي‌

حدود 2.3 ميليون‌ نفر از جمعيت‌ فعال‌ در کانادا به‌عنوان‌ خود اشتغال شناخته‌ مي‌شوند. كه در استخدام‌ بنگاهي‌ ثبت‌ نشده و به اصطلاح‌ خويش‌فرما هستند. در 25 سال‌ گذشته‌ خويش‌فرما ساليانه‌ با نرخ‌ متوسط‌ 3 درصد رشد داشته‌ و در سال‌ 2006 تعداد كل‌ شاغلان‌ در اين‌ طبقه‌بندي‌ بالغ‌ بر 18 درصد نيروي‌ كار كانادا بودند. جالب‌ است‌ بدانيم‌ كه‌ سهم‌ زنان‌ در اين‌ حوزه‌ درصد بسيار بالايي در سال‌هاي‌ اخيرداشته و اين‌ گوياي‌ حمايت‌ همه‌جانبه‌اي‌ است‌ كه‌ از كارآفريني‌ زنان‌ مي‌شود. به‌ طور كلي،‌ گرايش‌ روزافزون‌ به‌سمت‌ خويش‌فرما در كانادا موجب‌ حمايت‌ از رشد اشتغال‌ شده‌ است.

 

سازمان‌ها و مؤسسات‌ حمايت‌ كننده‌ و خدمات‌دهنده‌ به‌ كسب ‌وكار كوچك‌ و متوسط

‌سازمان‌ها و نهادهاي‌ مربوط‌ به‌ توسعه‌ كسب‌وكار كوچك‌ و متوسط در كانادا در چارچوب‌ فدرال‌ و استاني‌ تشكيل‌ شده‌ و در حوزه‌هاي‌ زير فعاليت دارند:

 • حمايت‌هاي‌ كليدي‌ و قانوني‌ و اطلاع‌رساني‌.
 • تامين‌ منابع‌ انساني‌.
 • توسعه‌ صادرات‌.
 • خدمات‌ مربوط‌ به‌ ماليات‌.
 • مديريت‌ و توسعه‌ مهارت‌ها.
 • علوم‌ و فناوري و نوآوري‌.
 • مهارت‌هاي‌ مربوط‌ به‌ تجارت‌ الكترونيكي.
 • آشنايي‌ با قوانين‌ فدرال‌ و نحوه‌ كار و معامله‌ با دستگاه‌هاي‌ فدرال.

وزارت‌ صنايع‌ كانادا

وزارت‌ صنايع‌ كانادا در حوزه‌ دولت‌ فدرال‌ سياست گذاري‌ و برنامه‌هاي‌ حمايتي‌ كسب‌وكار متوسط را در چارچوب‌ PORTFOLIO INDUSTRIAL كه‌ دربرگيرنده‌ 13 سازمان‌ دولتي‌ است‌ تعيين‌ و ابلاغ‌ و هماهنگ‌ مي‌کند. حوزه‌ ستادي‌ وزارت‌ صنايع‌ كانادا نقش‌ مركزي‌ در توسعه‌ سياست‌هاي‌ مربوط‌ به ‌بخش‌ صنعت‌ دارد‌ و داراي‌ زيربخش‏هاي‌ تخصصي‌ است (بخش‌سياست‏هاي‌ كسب‌ و كار كوچك‌) .

‌وزارت‌ صنايع‌ كانادا، تنها سازمان‌ در دولت‌ فدرال‌ است‌ كه‌ مسئول‌ نظارت‌ بر فعاليت‏هاي‌ كسب‌وكار كوچك‌ و متوسط در مناطق‌ مختلف‌ و زيربخش‏هاي‌ صنعتي‌ است و تحولات‌ بازار را زيرنظر دارد. اين‌ بخش‌ با همكاري‌ و هماهنگي‌ ساير سازمان‌هاي‌ فعال‌ در حوزه‌ كسب‌ وكار كوچك‌ و متوسط درجهت‌ توسعه‌ سياست‏هاي‌ هماهنگ‌ و مؤثر توسعه‌ كسب ‌وكار كوچك‌ و متوسط در كشور، پيشنهادهاي‌ لازم‌ را براي‌ دولت‌ فدرال‌ تهيه‌ مي‌کند و امر مهم‌ اطلاع‌رساني‌ و اشاعه‌ تحليل‏ها و گزارش‏هاي‌ مربوط‌ را به‌عهده‌ دارد.

سازمان هاي‌ فعال‌ توسعه‌ در مناطق‌ و استان‏ها

وزارت‌ صنايع‌ كانادا چهار سازمان‌ يا دپارتمان‌ با مسئوليت‌ توسعه‌ اقتصادي‌ در مناطق‌ و با تكيه‌ خاص‌ بر توسعه‌ كسب‌وكار كوچك‌ و متوسط زير نظر دارد. اين‌ سازمان‌ها با همكاري‌ دولت‌هاي‌ استاني‌ و مسئولان‌ استاني‌ و حمايت‏هاي‌ مالي‌ با عنايت‌ به‌ مقتضيات‌ هر منطقه، برنامه‌ريزي‌ و اقدام‌ مي‌كنند. بعضي‌ از اين‌ خدمات‌ به طور مستقيم‌ توسط‌ اين‌ مؤسسات‌ تامين‌ مالي‌ و اجرا مي‌شوند و بعضي‌ ديگر با هماهنگي‌ و تجهيز و به‌كارگيري‌ امكانات‌ و نهادهاي‌ محلي‌ و بخش‌ خصوصي‌ هر منطقه‌ به‌ ثمر مي‌نشينند.

اين‌ سازمان‌ها عبارت‌اند از:

 • ابتکارات توسعه اقتصادي دولت فدرال در انتاريوي شمالي
 • آژانس فرصت يابي در کاناداي آتلانتيک
 • توسعه اقتصادي کانادا در منطقه کبک
 • تنوع به اقتصاد غرب در کانادا

بانك‌ توسعه‌ كسب‌وكار كانادا

اين‌ بانك‌ كه‌ به طور کامل متعلق‌ به‌ دولت‌ كاناداست‌ نقش‌ اصلي‌ را در اعمال‌ سياست‌هاي‌ دولت‌ در حوزه‌ توسعه‌ كسب‌وكار كوچك‌ و متوسط دارد و به‌عنوان‌ بازوي‌ اصلي‌ دولت‌ و بانك‌ تخصصي‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط‌ در بازار مالي‌ عمل‌ مي‌كند.

‌اين‌ بانك‌ با به‌كارگيري‌ سرمايه‌ اوليه‌ و سودهاي‌ به دست آمده از‌ عمليات ساليانه‌ خود و نيز با تأمين‌ منابع‌ مالي‌ از بازار، با تضمين‌ دولت‌ به‌عنوان‌ مكمل‌ بانك‌ها و مؤسسات‌ مالي‌ بخش‌ خصوصي‌ در حمايت‌ از كسب‌وكار كوچك‌ و متوسط عمل‌ مي‌كند. همچنين،‌ برحسب‌ تغيير شرايط‌ بازار، محصولات‌ مالي‌ و ابزارهاي‌ جديد و منعطف‌ را ابداع‌ كرده‌ و به‌ كارآفرينان‌ در مرحله‌ شروع‌ كار و نيز در بقيه‌ مراحل‌ وام‌ پرداخت‌ مي‌كند. اين‌ بانك‌ حق‌ دريافت‌ سپرده‌ ندارد و تنها از طريق‌ سود خدمات‌ عرضه شده‌ با‌ حدود 19000 مشتري‌ در بخش‌SME اداره‌ مي‌شود.

بانك‌ توسعه‌ صادرات‌ كانادا

اين بانك‌ دولتي است و زيرنظر وزارت‌ امورخارجه‌ و تجارت‌ بين‌المللي‌ كانادا اداره‌ مي‌شود. بانك‌ توسعه‌ صادرات‌ كانادا فقط به‌ صادركنندگان‌ و سرمايه‌گذاران‌ كانادايي‌ در بازارهاي‌ ديگر سرويس‌ مي‌دهد. اين‌ بانك‌ تخصصي‌ به‌ صادركنندگان‌ در‌ ارزيابي‌ بازارهاي‌ هدف‌ و نيز مديريت‌ شرايط‌ پيچيده‌ و پرخطر‌ بازارها ياري‌ مي‌رساند و به‌عنوان‌ پوشش‌ دهنده‌ ريسك‌ صادرات‌ عمل‌ مي‌كند. در سال‌ 2009 مبلغ‌ 45 ميليارد دلار كانادايي‌ حجم‌ قراردادهاي‌ صادراتي‌ و سرمايه‌گذاري‌ ازطريق‌ اين‌ بانك، ساماندهي‌ شده‌ و 90 درصد مشتريان‌ اين‌ بانك‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك‌ و متوسط‌ بوده‌اند.

شوراي‌ تحقيقات‌ ملي‌

اين‌ شورا بخشي‌ از دارايي‌هاي صنعتي است و به‌عنوان‌ پيشروترين‌ مؤسسه تحقيق‌ و توسعه‌ در كانادا و بازوي‌ مؤثر در توسعه‌ نوآوري‌ها و توسعه‌ اقتصادي‌ مبتني‌ بر علم‌ و تكنولوژي‌ فعاليت‌ دارد. با انجام‌ تحقيقات‌ كانوني‌ و هدفمند با همكاري‌ با بخش‏هاي‌ صنعتي، دانشگاه‌ها و ساير بخش‏هاي‌ دولتي‌ به‌عنوان‌ بازيگر اصلي‌ در نظام نوآوري‌ كانادا عمل‌ كرده‌ و در اين‌ مهم‌ به‌ تهيه‌ توصيه‌هاي‌ استراتژيك‌ مبادرت‌ مي‌کند. همچنين، در چارچوب‌ شبكه‌ تكنولوژي‌ كانادا و برنامه‌ تسهيل‌ تحقيقات‌ صنعتي‌ كانادا با بنگاه‌هاي‌ اقتصادي‌ همكاري‌ دارد. اين‌ همكاري‌ جهت‌ توسعه‌ كالاها و فرايند‌ توليد بنگاهها تنظيم‌ شده‌ و از طريق‌ 16 مؤسسه تحقيقاتي‌ و 4 مؤسسه مطالعاتي‌ تكنولوژي‌ زيرنظرNRC انجام‌ مي‌شود. مؤسسات كوچك و متوسط بيشترين‌ استفاده‌كننده‌ خدمات‌ اين‌ مؤسسات‌ تحقيقاتي‌ در مراحل‌ تهيه‌ امكان‌سنجي‌ها، انتخاب‌ تكنولوژي‌ توليد و بهبود و فرايندهاي‌ فعال‌ هستند.

ساير مؤسسات‌ فدرال‌عرضه كننده خدمات‌ تخصصي

اين‌گونه‌ مؤسسات‌ مانند ساير كشورها، در حوزه‌هاي‌ تخصصي‌ به‌ سياست‌ها و روش‌هاي‌ مالياتي، برنامه‌ريزي، توسعه‌ منابع‌ انساني، توسعه‌ صادرات‌ و ساير خدمات‌ تخصصي‌ مؤسسات کوچک و متوسط کمک مي‌کنند.

مراكزعرضه كننده خدمات‌ متمركز

 اين‌ مراكز زيرنظر وزارت‌ صنايع‌ كانادا فعاليت‌ دارند و دسترسي‌ به‌ اطلاعات، خدمات‌ و برنامه‌هاي‌ دولت را در‌ تمام‌ سطوح‌‌ را براي‌ بنگاه‌ها تسهيل‌ مي‌كنند. مراكز عرضه كننده خدمات‌ با 12 مركز در تمام‌ استان‌ها فعال‌اند و نمودار عيني‌ همكاري‌ و هماهنگي‌ مؤسسات‌ فدرال‌ با مسئولان‌ و مؤسسات‌ استاني‌ در جهت‌ توسعه‌ فعاليت‌ بنگاه‌ها به‌شمار مي‌روند و مورد مراجعه‌ روزمره‌ كارآفرينان‌ هستند.

شركت‌هاي‌ مسئول‌ توسعه‌ محلي

بيش‌ از 250 شركت‌ از اين‌ نوع‌ در سراسر كانادا فعال‌اند. اين‌ مؤسسات‌ عام‌‌المنفعه‌ جهت‌ كمك‌ به‌ توسعه‌ اقتصادي‌ مناطق‌ پراكنده‌ روستايي‌ تشكيل‌ شده‌ و توسط‌ اعضاي‌ هيئت‌ مديره‌ افتخاري‌ اداره‌ مي‌شوند. اين‌ شركت‌ها در ابتداي‌ تأسيس تا مبلغ‌ 5/1 ميليون‌ دلار به‌عنوان‌ سرمايه‌ اوليه‌ از دولت‌ دريافت‌ مي‌کنند‌ و ساليانه‌ مبلغ‌ 200,000 دلار به‌عنوان‌ كمك‌ هزينه‌ به‌ آن‌ها پرداخت‌ مي‌شود. وظيفه‌ اصلي‌ اين‌ شركت‌ها كمك‌ به‌ توسعه‌ اقتصاد محلي‌ از طريق‌ كمك‌هاي‌ مالي‌ و فني‌ و مديريتي‌ به‌ کسب و کار كوچك‌ است.

تشكل‏ها

اين‌ فدراسيون‌ داراي‌ شبكه‌ سراسري‌ در كاناداست که،‌ 70,000 عضو دارد و به‌عنوان‌ مدافع‌ مؤسسات كوچك و متوسط نظرات‌ آن‌ها را به طور مرتب‌ به‌ دولت‌ منعكس‌ مي‌کند‌ تا قوانين‌ در جهت‌ توسعه‌ مؤسسات كوچك و متوسط اصلاح‌ شود. اين فدراسيون براي‌ پشتيباني‌ از اين‌ هدف‌ به‌طور مداوم‌ بررسي‌ها و تحقيقات‌ لازم‌ را به‌عمل‌ مي‌آورد‌ و هم زمان‌ خدمات‌ مشاوره‌ مديريت‌ به‌ اعضا عرضه مي‌كند.

اتاق‌ بازرگاني‌ كانادا

اتاق بازرگاني بزرگ‌ترين‌ تشكل‌ سراسري‌ و نماينده‌ بنگاه‌ها در هر اندازه‌ است و در تمامي تشكل‏هاي‌ كوچك‌ منطقه‌اي‌ در سراسر كانادا نفوذ دارد. اعضاي‌ اين‌ تشكل‌ به‌نوبه‌ خود به‌ تشكيل‌ اتاق‌هاي‌ بازرگاني، اتحاديه‌هاي‌ منطقه‌اي‌ و هيئت‌هاي‌ تجاري‌ اقدام مي‌كنند. اتاق‌ بازرگاني‌ كانادا هم‌ به‌عنوان‌ وكيل‌ و حامي‌ كسب‌ و كار گاهي طرف‌ مقابل‌ دولت‌ قرار مي‌گيرد‌ و در جهت‌ تسهيل‌ شرايط‌ رقابتي، سودآوري‌ و توليد اشتغال‌ با دولت‌ همكاري‌ دارد.

برنامه‌هاي‌ عمده‌ حمايتي‌

‌از سال‌ 2001 برنامه‌هاي حمايتي، در جهت‌ استقرار محيطي‌ مساعدتر براي‌ توسعه‌ كسب‌ و كار به وجود آمد. مشخصه‌ اين‌ شرايط‌ محيطي‌ تدوين‌ قوانين‌ و مقررات‌ كاراتر بازار، بودجه‌ متعادل، تورم‌ پايين، تسهيل‌ و كاهش‌ هزينه‌هاي‌ راه‌اندازي‌ و وضعيت‌ مالياتي‌ بسيار مساعد و پشتوانه‌ تكنولوژيكي‌ قوي‌ بود.

‌همين طور در‌ سياستگذاري‌ موجود امروز به‌طور يكنواخت‌ شرايط‌ براي‌ همه بنگاه‌ها صرف‌نظر از اندازه‌ آن‌ها مساعد شده است. دولت‌ باتوجه‌ خاص‌ به‌ مؤسسات كوچك و بزرگ، سياست‌ها و برنامه‌هاي‌ حمايتي‌ ويژه‌اي‌ در جهت‌ هرچه‌ همواركردن‌ توسعه‌ مؤسسات كوچك و متوسط و رفع‌ موانع‌ محيطي‌ و مقرراتي‌ دنبال‌ كرده‌ است. اقدامات‌ زير از آن جمله‌ است:

قانون‌ تامين‌ منابع‌ مالي‌ بنگاه‌هاي‌ كوچك

طبق اين‌ قانون‌ دولت‌ وام‌ بانك‌ها، مؤسسات‌ اعتباري‌ و ساير مؤسسات‌ فعال‌ و معتبر مالي‌ را براي‌ صاحبان‌ كسب‌ و كار كوچك‌ تضمين‌ مي‌كند. بر اين‌ اساس‌ خريد يا بازسازي‌ ماشين‌آلات، بناها يا تجهيز امكانات‌ بنگاه‌ها تا مرز 90 درصد و تا سقف‌ 250,000 دلار تامين‌ مالي‌ مي‌شود.

‌در اين‌ سقف‌ 15 درصد زيان‌ احتمالي‌ توسط‌ وام‌ دهنده‌ و 85 درصد بقيه‌ توسط‌ دولت‌ جذب‌ مي‌شود. وام‌ گيرنده‌ در زمان تقاضا 2 درصد مبلغ‌ را به دولت پرداخت‌ مي‌کند‌ و بالاترين‌ نرخ‌ بهره‌‌ معادل‌ بهترين‌ نرخ‌ متعارف‌ بانك‌ها به‌اضافه‌ 3 درصد تعيين‌ مي‌گردد. اين‌ نرخ‌ شامل‌ پرداخت‌ ساليانه‌ 1.25 درصد به‌ دولت‌ بابت‌ هزينه‌هاي‌ اداري‌ است كه‌ توسط‌ مؤسسه مالي‌ پرداخت‌ مي‌شود.

سايت‌ اطلاعاتي

سايت‌ اطلاعاتي وابسته‌ به‌ وزارت‌ صنايع‌ كاناداست و از آن در سطح‌ گسترده‌ استفاده‌ مي‌شود. اين‌ سايت‌ به‌عنوان‌ اولين‌ و معتبرترين‌ منبع‌ مراجعه‌ كارآفرينان‌ و مديران‌ بنگاه‌هاي‌ صنعتي‌ و خدماتي‌ و محققان‌ است. در اين‌ سايت‌ اطلاعاتي‌ جامع‌ در خصوص‌ 175,000 شركت‌ ثبت‌ شده‌ در كانادا، آمار و اطلاعات‌ تجاري‌ و سرمايه‌گذاري، تحليل هاي‌ مرتبط‌ با‌ بازار گروه‌هاي‌ كالايي‌ زيربخش‌هاي‌ صنعتي، فهرست اتحاديه‌هاي‌‌ هر صنعت، ابداعات‌ تكنولوژيك، سياست‌هاي‌ مؤسسات كوچك و متوسط، مقررات‌ و دستورالعمل‌هاي‌ دولتي‌ درخصوص‌ ثبت‌ و اخذ مجوزهاي‌ خاص‌ و تغييرات‌ قوانين، منابع‌ و ماخذ آموزشي‌ و فرصت‌هاي‌ شغلي‌ در دست‌ است.

نمايشگاه‌هاي‌ اطلاع‌رساني‌ براي‌ كسب‌ و كارهاي‌ كوچك

در چند سال‌ گذشته‌ دولت‌ با يك‌ ابتكار بسيار مفيد و مؤثر، در يكي‌ از شهرهاي‌ عمده‌ كانادا در يکي از فصول سال نمايشگاهي‌ جهت‌ اطلاع‌رساني‌ به‌ بخش‌ مؤسسات كوچك و متوسط بر پا مي‌كند. در اين‌ نمايشگاه‌ها، كليه‌ نهادها و مؤسسات‌ سياستگذار، حامي‌ و اطلاع‌رساني‌ مربوط‌ به‌ مؤسسات كوچك و متوسط داراي‌ غرفه‌ و نماينده‌ هستند و به راهنمايي مراجعه‌كنندگان‌ مي‌پردازند. هم‌زمان‌ سمينارها و ميزگردهاي‌ تخصصي‌ به‌موازات‌ برقراري‌ نمايشگاه‌ تشكيل‌ مي‌شود. تاكنون‌ بيش از 100,000 كارآفرين‌ در اين‌ نمايشگاه‌ها شركت‌ کرده‌اند.

برنامه‌ توسعه‌ تحقيقات‌ و آزمايش‏هاي‌ علمي

اين‌ برنامه‌ شامل‌ انگيزه‌ معافيت‏هاي‌ مالياتي‌ براي‌ بنگاه‌هايي‌ است‌ كه‌ هزينه ها را بر عهده دارند. و به منظور‌ تشويق‌ مؤسسات كوچك و متوسط بويژه‌ در آغاز كار جهت‌ انجام‌ تحقيقات‌ براي‌ بهبود تكنولوژي‌ و نوآوري‌هاي‌ توليد است.

برنامه‌ كمك‌ به‌ تحقيقات‌ صنعتي

اين برنامه‌ را‌ شوراي‌ تحقيقات‌ ملي‌ كانادا ابداع‌ کرده است و دست‌اندركار كمك‏هاي‌ مشاوره‌اي‌ فني‌ به‌ مؤسسات كوچك و متوسط است. اين‌ برنامه‌ با به‌كارگيري‌ 200 مشاور علمي‌ در 90 نقطه‌ در سراسر كانادا انجام‌ مي‌شود.

شركت ‌تيم‌كانادا

دولت کانادا با تأسيس شركت‌ تيم‌ كانادا به‌ نياز شركت‏هاي‌ كانادايي‌ علاقه‌مند ورود به‌ بازارهاي‌ خارجي پاسخ مي‌دهد. اين‌ شركت‌ با همكاري‌ مؤسسات‌ مربوط‌ دولتي‌ فدرال‌ و استاني،‌ شركت‏هاي‌ كوچك‌ را در مراحل‌ بازارسنجي، تهيه‌ پيشنهاد صادرات، آموزش‌ تخصصي‌ برگزار مي‌كند. همچنين‌ تيم‌ كانادا، مؤسسات كوچك و متوسط را براي‌ مشاركت‌ در نمايشگاه‌هاي‌ خارجي، همراهي‌ با هيئت‌هاي‌ تجاري، شناسايي‌ طرف‌هاي‌ مناسب‌ در بازارهاي‌ مخاطب‌ و اطلاعات‌ بازار راهنمايي‌ مي‌كند.

مطالب مرتبط با وضعیت کسب و کار در کانادا

آیا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری آینده ای در کانادا دارد؟ مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های استانی حذف شرط اسپانسرشیپ دو ساله خانواده توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا افزایش سن فرزند وابسته در پرونده های مهاجرتی کانادا سرویس رایگان آموزش زبان فرانسه بصورت آنلاین در سایت اداره مهاجرت کبک بازگشایی برنامه مهاجرت به کانادا از طریق استان کبک در سال 2017 مزایای کاری و تفریحی برنامه سرمایه گذاری استان منیتوبا دوره جدید جذب پرونده های برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری کبک برای سال 2017 – 2018 توسط دولت کبک سرمایه گذاران به برنامه های استانی کانادا روی می آورند مهاجرت به کانادا با برنامه های استانی، منیتوبا یا آنتاریو مهاجرت به کبک کانادا برای ایرانی ها گران تر می شود احمد حوسن: وزیر جدید اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا مهاجرت به کانادا با سرمایه گذاری در منیتوبا و مبلغ وثیقه کودکان آینده ی ما هستند گام به گام مهاجرت به کانادا از طریق برنامه ی استان کبک نقاط قوت و ضعف مهاجرت به کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار آیا "مهاجرت به کانادا تنها با پرداخت 100,000 دلار" واقعیت دارد؟ کانادا اصلاح سن فرزندان وابسته را پیشنهاد می کند کبک یا آمریکا؛ یک مقایسه عمیق برنامه های ویزای سرمایه گذاری برتر جهان آیا کانادا برنامه ای جدید برای مهاجران سرمایه گذار فدرال معرفی می کند؟ اخذ شهروندی و پاسپورت کانادا کانادایی ها خواستار جذب مهاجر بیشتر هستند چگونه از اقامت در کانادا انصراف دهیم و همچنان شهروند کانادا باقی بمانیم افراد مقیم دائم آمریکا (دارنده گرین کارت) و افراد مقیم دائم کانادا (دارنده کارت PR) هر کدام چه تعهداتی دارند و کدام ملزم هستند مالیات بر درآمد خارجی پرداخت کنند؟ بهترین مقصد ها برای مهاجران جدید به کانادا در سال 2016 منتشر شد در مورد برنامه های استانی مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری بیشتر بدانیم چه استان هایی مقصد بیشترین مهاجرین سرمایه گذاری در کانادا بوده اند؟ چه کشورهایی بیشترین تعداد مهاجرین به کانادا را دارند؟ وزیر مهاجرت کانادا متعهد می شود برنامه های مهاجرتی را ساده کند و از شر قوانین دست و پا گیر خلاص شود مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در یک نگاه/ مقایسه برنامه ی استان های مختلف کانادا جذب مهاجران بیشتر در سال 2017 در استان های کانادا آمریکا یا کانادا؛ کدام کشور بهترین برنامه مهاجرت سرمایه گذاری را دارد؟ خبر کبک بازگشایی و ظرفیت برنامه مهاجرت کبک بازگشایی برنامه کبک اقامت دائم برای والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در کانادا اقامت داِئم و فوری برای همسران کانادایی ها تغییرات قانون شهروندی کانادا کانادا تمایل به جذب کدام مهاجران دارد؟ ویزای تحصیلی کانادا آمریکا و کانادا؛ مقصدهای نخبگان مهاجر ایرانی اقامت در کانادا پس از تحصیل

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal
phone +351 - 912 359 103

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش