اطلاعات مهم درباره ی مجارستان

اطلاعات مهم درباره ی مجارستاناگر قصد مهاجرت به مجارستان را دارید این مقاله راهنمای مفیدی درباره ی این کشور اعم از موقعیت جغرافیایی، آب و هوا، فرهنگ مردم، ساختار اجتماعی، سبک زندگی در مجارستان، اقتصادی، سیاسی، حمل و نقل و رانندگی، سیستم بانکداری، پول و مالیات در مجارستان، بهداشت و درمان و... برای شما خواهد بود.
از تاریخ ۳۱ مارس سال ۲۰۱۷ برنامه اخذ اقامت مجارستان موقتاً به حالت تعلیق در می آید. بر اساس اخباری از مؤسسه ای که این اوراق قرضه را صادر می کند، صدور این اوراق پس از طی مهلت قانونی به حالت تعلیق در خواهد آمد. بنابراین اداره مهاجرت مجارستان فقط درخواست هایی را که پیش از 31 مارس ۲۰۱۷ ارسال گردند قبول خواهد کرد. در حقیقت آخرین اوراق قرضه دولتی در تاریخ ۳۱ مارس فروخته خواهند شد، بنابراین تمام درخواست ها باید پیش از ۱۰ مارس ارسال شده باشند.
در فرصت کوتاه باقیمانده، متقاضیان می توانند یا گزینه سرمایه گذاری به مبلغ 300.000 یورو در اوراق قرضه دولتی را انتخاب کنند که این سرمایه بعد از 5 سال بازگشت داده می شود و یا می توانند 125.000 یورو به عنوان سود به دولت پرداخت کنند که این مبلغ بدون بازگشت خواهد بود. این خبر در حال حاضر قطعی و قابل اجرا می باشد.

جمعیت:

حدوداً 10 میلیون نفر

پایتخت:

بوداپست (بزرگترین شهر)

کشورهای همسایه:

مجارستان در شمال همسایه ­ی اسلواکی، در شرق همسایه­ ی رومانی، در جنوب همسایه ­ی صربستان و در جنوب غربی همسایه­ ی اسلوونی است.

جغرافیای مجارستان:

مجارستان یک کشور محصور در خشکی است. رودخانه­ های دانوب و تیسزا دو رودخانه ­ی مهم در جغرافیای این کشور هستند.

نظام سیاسی:

جمهوری مشروطه ی پارلمانی

دین رسمی:

کاتولیک

زبان رسمی:

زبان رسمی این کشور مجارستانی است که به زبان مجاری هم شناخته می­ شود. زبان­ های رومانیایی و آلمانی هم در این کشور صحبت می­ شوند. انگلیسی هم توسط درصد کمی از مردم در کشور صحبت می­ شود و معاملات کاری معمولاً به زبان انگلیسی انجام می ­شوند.

پول:

فورینت مجارستانی در حال حاضر ارز این کشور است. برنامه­ ریزی­ هایی انجام شده که در آینده یورو جای­گزین فورینت شود. برای بازکردن حساب بانکی باید مجوز اقامت و یک آدرس در مجارستان ارائه دهید اما برای باز کردن حساب در برخی بانک­ ها ارائه ی پاسپورت به تنهایی کافی است. دستگاه های خودپرداز به راحتی در دسترس هستند.

انعام:

انعام دادن در مجارستان مرسوم است. معمولاً 10 تا 15 درصد حق سرویس، برای انعام مناسب است.

کد بین المللی تلفن:

36+

شماره ­های اضطراری:

112 (موارد اضطراری عمومی)، 104 (آمبولانس)، 105 (آتش­ نشانی)، 107 (پلیس)

حمل و نقل و رانندگی:

در مجارستان صندلی راننده سمت راست است. در بوداپست سیستم پیشرفته­ ی حمل و نقل از جمله مترو وجود دارد. دسترسی به بیش­تر نقاط کشور از طریق اتومبیل یا حمل و نقل عمومی بسیار آسان است.


سیستم بانکداری، پول و مالیات در مجارستان

سیستم بانکداری، پول و مالیات در مجارستان


افراد خارجی برای مدیریت پول­ شان در مجارستان مشکلی نخواهند داشت، زیرا این کشور همه­ ی امکانات مالی را که از یک کشور مدرن اروپایی انتظار می­ رود ارائه می­ دهد.

پول در مجارستان

با وجود اینکه مجارستان از سال 2004 یکی از اعضای اتحادیه ی اروپا بوده ­است، اما پول رایج رسمی در مجارستان به جای یورو هنوز فورینت (HUF) است. هنوز یک تاریخ رسمی برای تغییر واحد پول مجارستان به یورو مشخص نشده ­است، اما تخمین زده ­اند که در ده سال 2020 تا 2030 اتفاق می­ افتد.

بانکداری در مجارستان

سیستم بانکداری در مجارستان نسبتاً ساده است و مطابق استانداردهای کشورهای غربی دیگر است. ده­ها بانک در مجارستان مشغول به کاراند که بانک­ های خارجی هم در میان آن­ها دیده­ می­ شود.

زمان کار بانک در مجارستان از دوشنبه تا پنجشنبه از 9 صبح تا 5 عصر است، در روزهای جمعه بانک ­ها زودتر تعطیل می­ شوند (معمولاً 3 یا 4 عصر). بیشتر بانک ها شنبه ها تعطیل هستند.

بازکردن حساب بانکی

هنگام بازکردن حساب بانکی از افراد خارجی سؤال می­ شود که حساب فورینت می­ خواهند یا یورو یا دلار؛ هر کدام از این حساب­ ها مزایا و معایب خود را دارند و ساختار هزینه­ هایشان متفاوت است. حداقل سپرده ­ی مورد نیاز معمولاً معادل 100 دلار آمریکایی است.

افراد خارجی که می­ خواهند حساب بانکی در مجارستان باز کنند باید پاسپورت­ شان را همراه داشته باشند.

معمولاً بانکداری اینترنتی شامل همه­ ی حساب­های بانکی می ­شود.

کارت­ های اعتباری و دستگاه­ های خودپرداز

دستگاه ­های خودپرداز تقریباً در سراسر مجارستان در دسترس هستند و در بیشتر سوپر مارکت­ های بزرگ و فروشگاه ­های زنجیره ای می­ توانید از کارت اعتباری استفاده کنید.

مالیات در مجارستان

افراد خارجی که در مجارستان کار می ­کنند و تنها درآمدشان حقوق و دستمزدشان است ملزم به تکمیل اظهارنامه ی مالیاتی نیستند، زیرا مالیات توسط کمپانی که در آن مشغول هستند ماهانه پرداخت می ­شود.

افراد خارجی که در مجارستان استخدام شده­ اند فقط ملزم به پرداخت مالیات بر درآمدی هستند که در مجارستان کسب کرده­ اند. اگر افراد خارجی بیش از 183 روز در سال در مجارستان بمانند مقیم دائم کشور محسوب خواهند شد و ملزم به پرداخت مالیات بر درآمدشان هم در مجارستان و هم در خارج از این کشور خواهند بود.

مزایا و معایب نقل مکان به مجارستان

از آن­ جایی که مردم بیش­تر و بیش­تری راه خود را به یکی از معروف ­ترین مقصدهای محبوب در اروپا، یعنی مجارستان، انتخاب می­ کنند، بسیاری جمع­ بندی مزایا و معایب نقل مکان به مجارستان را دشوار می­ یابند.

درست مثل کشورهای دیگر، مجارستان هم نکات مثبت و منفی خود را دارد. برخی از این ویژگی­ها به شرح زیر است:

هزینه ­های زندگی در مجارستان

مزایا: هزینه­ های پایین زندگی

هزینه­ های زندگی در مجارستان بسیار پایین است و مجارستان یکی از مقرون به صرفه ­ترین کشورهای اروپایی محسوب می­ شود.

معایب: مالیات بر ارزش افزوده ی بالا

در مجارستان مالیات بر ارزش افزوده بیشتر از کشورهای دیگر اروپایی است و در واقع 27% است.

حمل و نقل در مجارستان

مزایا: رفت و آمد آسان

حمل و نقل در مجارستان نه تنها مطمئن است بلکه بسیار مقرون به صرفه است – حتی بنزین برای وسیله نقلیه خودتان بسیار ارزان است که باعث می­ شود مسافرت بسیار راحت باشد.

معایب: ممکن است جاده ها خطرناک باشند

مجارستانی ها نسبت به بیشتر کشورهای اروپایی دیگر، بسیار سریع رانندگی می­ کنند و معمولاً به عابر پیاده کمتر اجازه ی عبور می دهند. احتیاط هنگام رانندگی یا عبور به عنوان عابر پیاده لازم است.

انجام بیزینس در مجارستان

مزایا: پرداخت مالیات کم برای کسب و کارها

کمپانی ­ها می­ توانند از مالیات پایین شرکتی (10%) بهره مند شوند.

معایب: کاغذبازی نسبتا زیاد

نسبت به برخی کشورهای اروپایی دیگر، گاهی انجام کارهای اداری در مجارستان پروسه­ ای بوروکراتیک و سخت است که نارضایتی به دنبال دارد.

سبک زندگی در مجارستان

مزایا: موقعیت های گشت و گذار فوق العاده

از نظر جاذبه ­های توریستی، مجارستان کشوری فوق العاده است و حرفی برای گفتن دارد و مکان­های متعددی برای دیدن و کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارند. موقعیت ­های زیادی برای تجربه ­های فرهنگی وجود دارد، از دیدن آثار تاریخی که قدمت آن به امپراطوری­ های روم می ­رسد تا دیدن مکان­ های مشهور میراث جهانی یونسکو.

مزایا: مسافرت آسان به کشورهای اروپایی همسایه

موقعیت مجارستان درست مرکز اروپا است و این مسئله سفر به کشور­های اروپایی دیگر را ساده کرده است، مخصوصاً کشورهای همسایه ­ی اتریش، اسلواکی، اسلوونی، صربستان، رومانی و کرواسی.

معایب: مجارها به افرادی بد خلق و خو شهرت دارند

شاید در نتیجه ی تاریخ پر تنش مجارستان، مردم محلی تمایل دارند که بر نکات منفی تمرکز کنند – برای مثال بازدیدکنندگان دیده ­اند که وقتی از مردم مجاری حال­شان را می­ پرسند شروع به شکایت­ کردن می ­کنند. مجارستانی­ ها بسیار رک هستند و ممکن است احساسات شما را در نظر نگیرند.

مزایا: شب­ های زنده و رستوران های­ خوب

بوداپست ویترینی از زندگی در شب و سرگرمی­ های فوق­ العاده است مثل "مهمانی شبانه در دانوب"، فستیوال­ های فوق العاده، خانه ­ی اپرای کشور، چشمه­ های آب گرم در طول تابستان و حمام­ های جوان کننده ی گرم برای تسکین ذهن و بدن و.... غذاخوری محلی و رستوران­ ای معمولی و گران قیمت در این کشور به وفور وجود دارند.

معایب: اختلاف زبانی

یاد گرفتن زبان مجاری دشوار است و بیشتر علائم و نشانه ها به زبان مجاری هستند. بسیاری از مردم محلی در حومه ی شهر و خارج از بوداپست فقط به زبان مجارستانی صحبت می کنند و ارتباط برقرارکردن در بخش­ های دورافتاده کشور کاری دشوار است. افراد خارجی سعی می­ کنند که حداقل چند عبارت متداول مجارستانی را یاد بگیرند تا بتوانند هر روز با مردم محلی تعامل داشته باشند.

بهداشت و درمان در مجارستان

مزایا: کیفیت بالای مراقبت­ های سلامت و درمان با هزینه ی کم

سیستم مراقبت های بهداشتی در مجارستان هم ­تراز کشور های غربی است و در مقایسه با کشورهای اروپایی مراقبت های عالی پزشکی را با ارزان ترین هزینه ارائه می­ کنند.

معایب: تعداد کم کارکنانی که انگلیسی صحبت می­ کنند

برخی از کارکنان بیمارستان ها اصلاً انگلیسی صحبت نمی­ کنند اما بیمه ی درمانی، خدماتی ارائه می­ دهد که به وسیله ی آن استخدام پرستاران و پزشکان انگلیسی زبان را در بیمارستان پوشش می­ دهد که بسیاری از افراد خارجی این گزینه را انتخاب می­ کنند.

امنیت در مجارستان

افراد خارجی که به مجارستان نقل مکان می ­کنند نیازی نیست که نگران امنیت باشند، نرخ جرم و جنایت در این کشور نسبتاً پایین است. با این وجود جرایم کوچک مثل دزدی و جیب بری در شهرهای بزرگ و مناطق توریستی مثل بوداپست رخ می­ دهد.

کلاه­ برداری در مجارستان

تازه واردها باید مراقب کلاه­ برداری ­ها باشند مثل گران ­تر فروختن اجناس و کالاها و پرداخت اضافی برای خدماتی از جمله تاکسی، رستوران و بار.

مؤسسات و مکان­ هایی که مسئول چنین فعالیت­ هایی هستند با برخی از راننده تاکسی ­ها کار می­ کنند. پس افراد خارجی باید در مورد هر گونه پیشنهادی از طرف راننده تاکسی به دقت فکر کنند. علاوه بر این، باید مطمئن شوند که هزینه­ ی غذا و نوشیدنی شان قبل از سفارش مشخص و واضح است تا از چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.

سیاست در مجارستان

توصیه می ­شود افرادی که به مجارستان نقل مکان می­ کنند از تظاهرات بزرگ دور باشند، به ویژه آنهایی که سوابق و جهت های سیاسی دارند زیرا این ­گونه اتفاقات همیشه با خشونت همراه است. افراد خارجی باید نسبت به تظاهرات و فعالیت های مربوط به بنیاد Magyar Gárda محتاط باشند (این بنیاد به جنبش گارد مجارستان معروف است که یک گروه ملی­ گرای رادیکال است که علیه یهودیان و همجنس گرایان فعالیت می­ کند).

آب و هوا در مجارستان

مجارستان یک کشور 4 فصل است: تابستان های گرم و زیبا؛ زمستان های سرد؛ و پاییز و بهار معتدل.

تابستان­ ها نسبتاً گرم هستند و گاهی اوقات می­ تواند ناراحت کننده باشد، اما راه های زیادی برای مقابله با گرما وجود دارند. دمای هوا می ­تواند به 28درجه ی سانتی­ گراد و بیش­ تر برسد و معمولاً شب ها با رعد و برق همراه است. اگر چه مجارستان محصور در خشکی است و از اقیانوس دور است، اما حمام­ های عمومی و استخرهای رو باز زیبا و فوق العاده­ ای در این کشور وجود دارند. دریاچه ی بالاتون و تپه­ های ماترا مکان­ های بسیار معروفی هستند که توریست ­ها و مردم محلی می­ توانند تابستان را در این مناطق بگذرانند.

در تابستان پوشیدن لباس­های نخی و نازک توصیه می ­شود، اگرچه ممکن است در شب یک ژاکت سبک هم نیاز شود.

معمولاً زمستان به شدت سرد است اما خوش­بختانه کوتاه است. دمای هوا در زمستان معمولاً بین 0 درجه سانتی ­گراد تا منفی 15درجه سانتی­ گراد است، اما این دما به راحتی می­ تواند پایین ­تر هم برود. مخصوصاً وقتی که باد شمال شرقی که به بورا معروف است، در کشور بوزد. سردترین ماه های سال دسامبر و ژانویه هستند.

افراد باید در زمستان لباس های خیلی گرم بپوشند مخصوصاً زمانی که هوا برفی یا بارانی است.

آب و هوای مطبوع بهار و پاییز این فصل­ ها را محبوب توریست­ ها کرده و از نظر آب و هوایی بهترین زمان برای مسافرت به مجارستان است. اما هنوز هم ممکن است که در این فصل­ ها هوا نسبتاً سرد شود.

نمودار تغییرات دما و میزان بارش در ماه های سال در بوداپستبرای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش