مقایسه برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال و برنامه اقامت سرمایه گذاری اسپانیا

مقایسه برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال و برنامه اقامت سرمایه گذاری اسپانیااسپانیا و پرتغال از مطلوب ترین برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری در اروپا هستند. این کشورها هر دو مجوز اقامت موقت (یا همان ویزای طلایی) را در ازای کمک قابل توجهی به اقتصاد کشور به سرمایه گذاران خارجی اعطا می کنند.خرید ملکی منطبق بر حداقل های تعیین شده ، شخص سرمایه گذار را واجد شرایط اخذ اقامت موقت این دو کشور می کند.

فرآیند تصمیم گیری در زمینه اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری خرید ملک نیازمند آگاهی کامل فرد متقاضی در مرحله اول، از خواسته و هدف خود و سپس برنامه های موجود در دنیا برای انجام سرمایه گذاری می باشد. اگر فرد متقاضی به دنبال انجام سرمایه گذاری برای اخذ اقامت یک کشور اروپایی و به دست آوردن یک موقعیت برای زندگی و کسب و کار در اروپا بوده، و در عین حال چشم اندازی نیز برای اخذ پاسپورت اروپایی مدنظر داشته باشد، برنامه های اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری و اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری، برنامه هایی معتبر، خوش سابقه و ایده آل هستند. برنامه های اقامت سرمایه گذاری پرتغال و اقامت سرمایه گذاری اسپانیا، با قوانین شفاف و روند پرونده آشکار خود توجه خیل عظیمی از سرمایه گذاران اروپایی، آمریکایی، آمریکای جنوبی و آفریقایی را به خود جلب کرده اند.

با این حال تفاوت های میان این دو برنامه تاکنون کاملا تشریح و بررسی نشده اند. دفتر کنکاش با توجه به تقاضای بسیار در این زمینه تلاش کرده است که تا حد ممکن این دو برنامه را تشریح و مقایسه کرده و روند تصمیم گیری برای علاقمندان به اخذ اقامت از طریق خرید ملک در این دو کشور را تسهیل بخشد.


اقامت پرتغال اقامت اسپانیااقامت پرتغال اقامت اسپانیا

گزینه های سرمایه گذاری در اسپانیا و پرتغال

برنامه اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری، فرد متقاضی را ملزم به سرمایه گذاری حد اقل 500 هزار یورو در خرید هر نوع ملک در هر نقطه از کشور اسپانیا می کند. پرتغال با هدف ربودن گوی سبقت از اسپانیا در برنامه ویزای طلایی خود که در سال 2012 به تصویب پارلمان این کشور رسید، گزینه های بیشتری برای سرمایه گذاری در اختیار متقاضیان گذاشته است. با توجه به سن ساختمان و منطقه ای که ساختمان در آن واقع شده است فرد متقاضی می تواند، 280 هزار یورو، 350 هزار یورو، 400 هزار یورو، و 500 هزار یورو در خرید ملک سرمایه گذاری کند. پرتغال سرمایه گذار را ملزم به نگهداری ملک برای حداقل 5 سال می کند. به عبارت دیگر تا وقتی که این دوره ی اولیه 5 ساله تمام نشود سرمایه گذار نمی تواند ملک را بفروشد. در اسپانیا برای تمدید مجوز اقامت باید مالکیت ملک را حفظ کنید.

شرایط اقامت در اسپانیا و پرتغال

خرید ملکی منطبق بر حداقل های تعیین شده توسط کشورهای اسپانیا و پرتغال، شخص سرمایه گذار را واجد شرایط اخذ اقامت موقت این دو کشور می کند. اقامت در 5 سال اول در هر دو برنامه موقت است. در این نقطه است که یکی از تفاوت های این دو برنامه آشکار می شود.

با نگه داشتن ملک در اسپانیا شما قادر خواهید بود تا هر زمان که بخواهید اقامت موقت خود را حفظ کنید، ولی اگر تمایل داشته باشید که اقامت دائم دریافت کنید باید حداقل سالی 6 ماه به مدت 5 سال قبل از ارائه درخواست، در اسپانیا اقامت داشته باشید. بعد از اخذ اقامت دائم می توانید ملک را بفروشید. اگر در اسپانیا ساکن نشوید برای تمدید اقامت موقت خود (تا وقتی که ملک را نگاه دارید) باید یک بار در سال اول و یک بار هم زمان که نیاز به تمدید اقامت وجود دارد به اسپانیا سفر کنید.

شرط حضور فیزیکی شما در کشور پرتغال برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم تنها 1 هفته در سال می باشد. در پرتغال باید سال اول حداقل 7 روز در کشور اقامت فیزیکی داشته باشید و بعد از آن هر دو سال 14 روز در پرتغال مقیم باشید. بعد از گذشت پنج سال با نگاه داشتن ملک می توانید اقامت دائم پرتغال را به دست آورید.

اخذ تابعیت و پاسپورت پرتغال و اسپانیا

در اسپانیا، بعد از یک دوره ی 5 ساله می توانید اقامت دائم را دریافت کنید. برای حفظ اقامت دائم در اسپانیا باید حداقل 183 روز از سال را در این کشور اقامت فیزیکی داشته باشید. بعد از 10 سال اقامت دائم می توانید تابعیت و پاسپورت اسپانیا را دریافت کنید، البته باید در تمام این 10 سال هر سال حداقل 183 روز در اسپانیا ساکن بوده باشید.

در پرتغال، بعد از این دوره ی 5 ساله ی اولیه می توانید اقامت دائم پرتغال، و  سپس تابعیت و پاسپورت پرتغال را دریافت کنید.

افرادی که می توانند در پرونده اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال یا اسپانیا شامل شوند

در برنامه مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری، همسر سرمایه گذار، فرزندان زیر 18 سال، فرزندان بالای 18 سال در حال تحصیل و والدین وابسته می توانند در پرونده شامل شوند.

برنامه اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری به همسر و فرزندان وابسته (زیر 18 سال یا مشغول به تحصیل) اجازه می دهد در پرونده شامل شوند، اما پدر و مادر مشمول این درخواست نمی شوند.

فرآیند حقوقی اخذ پاسپورت اسپانیا بعد از 10 سال اقامت در اسپانیا به شرط رعایت شروط خواسته شده از فرد مقیم (اقامت حداقل 6 ماه در سال، عدم سوءپیشینه کیفری، دانستن زبان اسپانیایی) ممکن می گردد. کشور اسپانیا تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسد، و برای شهروندان خود تابعیتی غیر از اسپانیایی در نظر نمی گیرد. بنابراین تابعیت دوم مقیمان غیر بومی اسپانیا کاملا بستگی به قوانین کشور بومی متقاضی در رابطه با تابعیت مضاعف دارد (همانطور که مستحضر هستید، ایران تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسد). برای دریافت تابعیت اسپانیا یک ایرانی متقاضی میبایست تابعیت ایرانی خود را ترک کند.

کشور پرتغال تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسد، بنابراین متقاضیان ایرانی مشکلی برای حفظ تابعیت ایرانی خود نخواهند داشت و می توانند پس از تنها 5 سال به شرط رعایت شروط معین شده در قوانین مهاجرت پرتغال (حضور فیزیکی حداقل یک هفته در سال، عدم سوءپیشینه کیفری، و دانش زبان پرتغالی) اقدام به اخذ پاسپورت پرتغال بکنند.

مزایای برنامه

دارندگان اقامت سرمایه گذاری پرتغال و اسپانیا می توانند آزادانه در منطقه ی شنگن سفر کنند. به علاوه، متقاضیان موفق هر دو برنامه می توانند در کشوری که برای آن درخواست کرده اند، زندگی، کار و تحصیل کنند. برنامه اقامت سرمایه گذاری همچنین حقوق مربوط به مراقبت های بهداشتی و دیگر خدمات ارائه شده ی آن کشور را به متقاضیان اعطا می کند.

تابعیت و پاسپورت  هر کدام از این دو کشور که بعد از اخذ اقامت دائم می تواند کسب شود، سفر بدون ویزا یا اخذ ویزا در هنگام رسیدن به فرودگاه مقصد را به 170 کشور جهان اعطا می کند این مسئله باعث شده که پاسپورت های این دو کشور بسیار قدرتمند باشند.

برگشت سرمایه

بازار املاک هردو کشور اسپانیا و پرتغال بعد از رکود اقتصادی جهانی به پایین ترین قیمت خود رسیده اند. در نتیجه پیش بینی شده قیمت املاک افزایش پیدا کرده و در سال های آینده با توجه به جذب سرمایه گذاران همچنان رو به افزایش خواهد بود. البته باید درمورد محل ملک انتخاب شده تحقیقاتی انجام شود تا از دریافت بالاترین سود ممکن اطمینان حاصل گردد.

نتیجه گیری

این که کدام کشور برنامه اقامت از طریق سرمایه گذاری بهتری را ارائه می دهد، تا حد زیادی به شرایط فعلی فرد از قبیل برنامه ی کوتاه مدت و بلند مدت وی برای آینده اش  بستگی دارد . افرادی که با این برنامه قصد به دست آوردن تابعیت و پاسپورت در کوتاه ترین زمان ممکن را دارند، می بایست پرتغال را انتخاب کنند زیرا اخذ تابعیت و پاسپورت پرتغال 5 سال طول می کشد و در مقایسه با زمان 10 سال که اخذ تابعیت و پاسپورت اسپانیا نیاز دارد سریع تر است. و در عین حال فرد متقاضی می تواند تابعیت اولیه خود را با اخذ تابعیت پرتغالی کماکان حفظ کنند. 

 هر دو کشور فرصت بسیار خوبی برای درآمدزایی از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را دارند و این سنت را در آینده حفظ خواهند کرد. هر دو کشور در مقوله ی بهداشت و  مؤسسات آموزشی در رده ی جهانی حرفی برای گفتن دارند. هرکدام از این دو کشور به عنوان امن ترین کشور های جهان شناخته شده اند. صرف نظر از مقصد منتخب، اخذ اقامت سرمایه گذاری، چه از اسپانیا و چه از پرتغال می تواند برای شما و خانواده تان آینده ای روشن را به ارمغان بیاورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری و مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران با در کنکاش تماس حاصل نمایید.دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش