شهروندی، اقامت و ویزای طلایی چیست؟

شهروندی، اقامت و ویزای طلایی چیست؟در مباحث شهروندی و مهاجرت، اصطلاحات گیج کننده ی زیادی وجود دارند. عباراتی چون "پاسپورت دوم"، "شهروندی از طریق سرمایه گذاری"، "شهروندی اقتصادی"، "اقامت"، "ویزای طلایی" معمولاً در یک جمله استفاده می شوند و گاهی این تفکر اشتباه به وجود می آید که همه ی آن ها یکی هستند.

در مباحث شهروندی و مهاجرت، اصطلاحات گیج کننده ی زیادی وجود دارند.

عباراتی چون "پاسپورت دوم"،  "شهروندی از طریق سرمایه گذاری"، "شهروندی اقتصادی"، "اقامت"، "ویزای طلایی" معمولاً در یک جمله استفاده می شوند و گاهی این تفکر اشتباه به وجود می آید که همه ی آن ها یکی هستند.

زمانی که به دنبال برنامه های سرمایه گذاری برای اخذ شهروندی یا اقامت یک کشور هستید، به خاطر داشته باشید که همه ی این عبارات معانی متفاوتی دارند؛ پس مهم است که تفاوت شان را بدانید.

شهروندی و پاسپورت

شهروند بودن یعنی حق داشتن پاسپورت آن کشور، برخلاف تفکرات اشتباه افراد، شما نمی توانید بدون این که شهروند یک کشور باشید پاسپورت آنجا را داشته باشید.

شهروندی دوم (تابعیت دوگانه) – چند شهروندی نیز نامیده می شود – اصطلاحی است که به شهروندی داده می شود که بیش از یک شهروندی دارد. معمولاً، برای افرادی اعمال می شود که والدین با ملیت های متفاوت دارند و این شهروندی را به ارث برده اند، یا کسانی که به کشور مهاجرت می کنند و تبعه ی آن کشور می شوند، یا کسانی که از طریق سرمایه گذاری در کشوری شهروندی آن کشور را اخذ می کنند.

هیچ گونه محدودیتی بر تعداد شهروندی ها (و پاسپورت ها) وجود ندارد اما افراد کمی بیش از سه پاسپورت دارند. برخی کشورها (مثل سنگاپور) برای اعطای شهروندی، انصراف از شهروندی های قبلی را ملزم می دانند. بدیهی است اگر کشوری چنین شرطی را داشته باشد تا وقتی که هنوز شهروند کشور دیگری هستید قادر نخواهید بود که شهروندی آن کشور را اخذ کنید.

به خاطر داشته باشید

 • با اخذ شهروندی یک کشور، به شما تمامی حقوق قانونی تحت قوانین آن کشور اعطا می شود. البته این مسئله در کشورهای مختلف متفاوت است زیرا ممکن است در برخی کشورها به شما حق داشتن مشاغل دولتی و موقعیت های سیاسی داده نشود.

 • شما برای ورود به کشوری که شهروند هستید نیاز به ویزا ندارید.

 • برخی کشورها (مثل آمریکا و فیلیپین) از شهروندان شان مالیات بر درآمد خارجی می گیرند. (چه فرد در آن کشور زندگی کند و چه در کشور دیگری اقامت داشته باشد)

 • برخی از مزایای مهم شهروندی دوم امکان زندگی، کار و مالکیت آزادانه در دو کشور، سفر بدون ویزا به کشورهای بیشتر و دادن شهروندی خود به فرزندانتان است.


اقامت

وقتی به شما اقامت کشوری داده می شود شما اجازه دارید طبق شرایط ویزای خود در آن کشور زندگی کنید. به عنوان یک فرد مقیم (و نه شهروند)، به شما پاسپورت تعلق نمی گیرد زیرا شما شهروند نیستید.

اقامت معمولاً دائم نیست (برخلاف شهروندی که دائمی است)، حداقل در ابتدا ویزای اولیه (تائیدیه ی شما برای کار و اقامت در یک کشور) اعطا می شود و در بیشتر موارد ویزای اقامت شما باید در مراحل متعدد بررسی و یا تمدید شود. اما اقامت می تواند دائم هم باشد، که به آن اقامت دائم می گویند (PR). برخی از کشورها اقامت دائم را در ازای سرمایه گذاری قابل توجهی اعطا می کنند، بقیه کشورها آن را براساس تعداد سال های اقامت در کشور اعطا می کنند.

در برخی کشورها اقامت می تواند بعد از دوره ی مشخصی زندگی در کشور به شهروندی منجر شود.

به خاطر داشته باشید

 • از آنجایی که شما مقیم هستید نه شهروند، حق رأی دادن یا داشتن شغل دولتی مثل کاندید شدن برای انتخابات را ندارید.

 • بسته به قوانین کشوری که مقیم آن هستید ممکن است مجبور باشید در آن کشور مالیات پرداخت کنید.

 • مالیاتی که پرداخت می کنید (و به چه کشوری) بیشتر مواقع به کشوری که در آن زندگی می کنید بستگی دارد. اما مالیات با توجه به کشور و شرایط افراد متفاوت است و شما باید با یک متخصص مالیات مشورت کنید.

 • در اتحادیه ی اروپا معمولاً کشوری که بیشترین اقامت را در آن داشته اید جایی است که شما مشمول مالیات می شوید.

 • از آنجایی که شما شهروند نیستید به شما حمایت کنسولگری کشور(هنگام بروز مشکل در هر کشور خارجی کنسولگری کشوری که شهروند آن هستید از شما حمایت می کند) تعلق نمی گیرد.

ویزای طلایی

ویزای طلایی نوعی اقامت است که تعدادی از کشورهای اروپایی آن را برای شهروندان غیر اروپایی با برنامه های سرمایه گذاری مشخص صادر می کنند. بیشتر این سرمایه گذاری ها، سرمایه گذاری در املاک است. به این مجوز ویزا طلایی می گویند زیرا سرمایه گذاران ثروتمند را جذب می کنند. این ویزای طلایی به شما اجازه ی زندگی و سفر آزادانه در هر کشور عضو شینگن را می دهد. هم چنین شما اجازه ی کار در کشوری که ویزای طلایی در آن صادر شده است را دارید، اما در بقیه کشورهای اتحادیه اروپا این اجازه را ندارید.

کشورهایی مثل انگلستان انواع متفاوت مجوزهای اقامت را ارائه می دهند – مثل ویزای تایر1 (ویزای سرمایه گذار) یا ویزای کار آفرینی – اما به آنها ویزای طلایی گفته نمی شود زیرا اساس آنها ایجاد کسب و کار در کشور مربوطه است.

به خاطر داشته باشید

 • وقتی مردم راجع به ویزا طلایی صحبت می کنند منظور اقامت با ویزای سرمایه گذاری در کشورهای اتحادیه ی اروپا است.

 • کشورهای اتحادیه اروپا که برنامه ی ویزای طلایی را ارائه می دهند شامل پرتغال، اسپانیا، قبرس و یونان می شوند.

 • ویزای طلایی به شما اجازه ی اقامت می دهد، و در هیچکدام از کشورهای اتحادیه ی اروپا به غیر از کشوری که ویزا در آن صادر شده است اجازه اقامت و کار کردن نخواهید داشت.

نتیجه گیری

قبل از تصمیم گیری در مورد شهروندی و اقامت با برنامه ی سرمایه گذاری، مطمئن شوید که تفاوت های بین شهروندی و اقامت را به خوبی می دانید، و مطمئن هستید که کدام یک برای شرایط شما بهترین گزینه است.

 برای اقامت در یک کشور، اغلب به یک ویزای اقامت نیاز دارید. کشورهای مختلف نام های متفاوتی برای این ویزا دارند و در برخی کشورهای اروپایی، ویزای طلایی نامیده می شوند.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی برنامه های مهاجرتی می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش