احمد حوسن: وزیر جدید اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا

احمد حوسن: وزیر جدید اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادادر 10 ژانویه 2017، احمد حوسن بعنوان وزیر کابینه نخست وزیر جاستین ترودو به مقام سرپرستی مهاجرت دولت فدرال کانادا منصوب شد.نکته قابل توجه درباره انتصاب آقای حوسن این است که او پس از فرار از جنگ داخلی در سومالی در سن 16 سالگی، بعنوان پناهنده به کانادا آمد.

احمد حوسن: وزیر جدید اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا
در تاریخ 10 ژانویه 2017، احمد حوسن (Ahmed Hussen) بعنوان جدیدترین وزیر کابینه نخست وزیر جاستین ترودو به مقام سرپرستی مهاجرت دولت فدرال کانادا منصوب شد. این تغییر در دپارتمان پس از این رخ داد که جان مک کلم پست خود را بعنوان وزیر مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا (IRCC) ترک کرد تا بعنوان سفیر جدید کانادا در پکن، چین شروع به کار نماید.
نکته قابل توجه درباره انتصاب آقای حوسن در این سمت این است که او پس از فرار از جنگ داخلی در سومالی در سن 16 سالگی، بعنوان پناهنده به کانادا آمد. روز سه شنبه حوسن به خبرنگاران گفت داستان کانادا داستان مهاجرت است و من بسیار مفتخر هستم که نخست وزیر این وظیفه مهم را بر عهده من گذاشته است. او همچنین با توجه سابقه کانادا بعنوان پناهگاهی امن برای پناهجویان گفت بسیار مفتخر است که از کشوری حمایت می کند که درها و قلب خود را بر روی مهاجرین و پناهندگان می گشاید.
آقای حوسن پس از ورود به کانادا در سال 1993، در دبیرستانی در همیلتون، آنتاریو تحصیل کرد. پس از فارغ التحصیلی، برای زندگی نزد برادر خود رفت که در ریجنت پارک، محله ای در تورنتو که یک پروژه مسکن عمومی بود، زندگی می کرد. برای پرداخت شهریه دانشگاه یورک، بعنوان متصدی پمپ بنزین با حداقل حقوق مشغول به کار شد و مجبور بود دو ساعت برای رسیدن به محل کارش رفت و آمد کند.
تجربه زندگی در ریجنت پارک، حوسن را علاقه مند و درگیر سیاست کرد. او تشکیلاتی تاسیس کرد که برای گسترش مسکن عمومی مبارزه می کرد و هزینه های یک پروژه 500 میلیون دلاری را تامین کرد. در سال 2004 او تبدیل به شخص مطرحی بخاطر فعالیت های اجتماعی اش در ریجنت پارک شد و به سرعت در سیاست، قوانین حقوق بشر و پناهندگی و فعالیت های اجتماعی پیشرفت نمود. هم اکنون آقای حوسن بعنوان نماینده پارلمان مشغول بکار است و همچنین با انجمن کانادا-سومالی همکاری میکند. او اولین فرد کانادایی سومالیایی تبار است که صاحب یک کرسی در پارلمان کانادا شده است.
انتخاب حوسن بعنوان وزیر جدید مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا مطمئنا به او قدرت و تاثیرپذیری می بخشد اما دوستان نزدیک او اعتقاد دارند که او هرگز ریشه های خود را فراموش نمی کند. او اخیرا در جریان کنفرانسی به خبرنگاران گفت بعنوان اعضای پارلمان و اعضای کابینه، هر کدام از ما تجربیات متفاوتی از زندگی شخصی به زندگی اجتماعی خود منتقل می کنیم و من نیز مانند بقیه هستم. من تجربه خود بعنوان مهاجر به کانادا را بهمراه دارم و نیز تجربیاتی بعنوان وکیل مهاجرت و کسی که پیش از رسیدن به قدرت، سال های بسیار زیادی بعنوان یک فعال اجتماعی و مدافع حقوق اجتماعی کار کرده است.
دوستان و همکاران حوسن اغلب از او بعنوان یک رهبر ذاتی نه فقط در سیاست بلکه در اجتماعاتی که فعالیت می کند، یاد می کنند. در واقع حوسن خدمات اجتماعی را بعنوان موقعیتی تلقی می کند تا دین خود را به کشوری که به او بعنوان یک نوجوان خوشامد گفته بود، ادا کند و فرصتی برای تازه واردین فراهم کند که آینده بهتری برای خود در کانادا بسازند.
پس از انتخاب دونالد ترامپ بعنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، حوسن در میان احساسات رو به افزایش ضد مهاجرت از جانب همسایه جنوبی کانادا در سمت خود بعنوان وزیر مهاجرت، پناهندگی و تابعیت آغاز بکار می کند. به گفته روبی لطیف، یکی از نزدیکان آقای حوسن، او دقیقا فردی است که کانادا در مقابل بیانات تیم مدیریتی ترامپ درباره مهاجرت نیاز دارد. حوسن مسئولیت دپارتمان مهاجرت را از مک کلوم تحویل خواهد گرفت که در طی چهارده ماه در این سمت، رهبری تلاش های کانادا جهت آوردن قریب به چهل هزار پناهنده از سوریه به کانادا را بر عهده داشت. تجربه منحصر بفرد حوسن بعنوان یک مهاجر به کانادا، نه تنها به او درک عمیقی از مسایل مهاجرت می دهد بلکه او را نسبت به این مساله دلسوز هم می نماید. همانطور که لطیف به درستی اشاره کرد، "کانادا به شخصی نیاز دارد که بفهمد چه اتفاقاتی برای مردم آسیب پذیر در جوامع آسیب پذیر در حال رخ دادن است، بویژه با در نظر گرفتن رخدادهای آن سوی مرز...شخصی مانند احمد مسایل مهاجران، این اقلیت های قابل رویت را درک می کند."
گذشت زمان مشخص می سازد آقای حوسن چه تاثیری بر آینده مهاجرت در کانادا خواهد داشت اما سابقه استثنایی فعالیت او در زمینه حقوق مهاجرت و دفاع از حقوق بشر نشانه مهمی است که ترودو فرد مناسبی را برای این سمت برگزیده است.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش