ترامپ صدور فرمان اصلاح شده مهاجرتی و ممنوعیت سفر را به تاخیر انداخت

ترامپ صدور فرمان اصلاح شده مهاجرتی و ممنوعیت سفر را به تاخیر انداختدر حالی که فرمان مهاجرتی ترامپ سرانجام توسط سیستم قضایی فدرال ایالات متحده متوقف شد، تیم مدیریتی او تصریح کرد که یک فرمان اجرایی تجدید نظر شده در هفته های آتی معرفی خواهد شد. در فرمان جدید مهاجرتی تغییرات عمده ای ایجاد شده است.

در روز 27 فوریه 2017 پرزیدنت دونالد ترامپ اولین نطق خود را خطاب به کنگره ایالات متحده انجام داد. سخنرانی او عاری از الفاظ خشونت آمیز درباره سیاست های مهاجرتی بود و در عوض لحن ملایم تری داشت که از موضوع اتحاد برای "فصل جدیدی در عظمت آمریکا" حمایت می کرد، در حالی که ادعا می کرد زمان دعواهای بی اهمیت به سر رسیده است. علیرغم پیام خطیر ترامپ به ملت آمریکا، ممنوعیت مهاجرتی شرم آوری که موفق نشد دارندگان گرین کارت آمریکا، پناهجویان سوری و هفت کشور عمدتا مسلمان را از ورود به خاک آمریکا محروم کند، همچنان مساله مهمی در حوزه سیاست خارجی بین الملل محسوب می شود. در حالی که این ممنوعیت سرانجام توسط سیستم قضایی فدرال ایالات متحده متوقف شد، تیم مدیریتی ترامپ تصریح کرد که یک فرمان اجرایی تجدید نظر شده در هفته های آتی معرفی خواهد شد.

رویکرد ملایم تر ترامپ در نطق او برای کنگره مورد استقبال قرار گرفت و تفسیرهای مطلوبی از منابع خبری عمده آمریکا راجع به آن انجام شد. فرمان جدید ترامپ که قرار بود روز چهارشنه 2 مارس اعلام شود، بدلیل پوشش خبری مثبت و بهبود افکار عمومی به تاخیر افتاده است. در فرمان جدید مهاجرتی تغییرات عمده ای ایجاد شده است، از جمله معافیت دارندگان فعلی ویزا و گرین کارت آمریکا (مقیمان قانونی). با این حال، گفته شده که فرمان اجرایی جدید نهایی نشده و ممکن است دستخوش تغییراتی شود. در حال حاضر، تغییرات عبارتند از:

  • فرمان اجرایی جدید صریحا بیان خواهد کرد که رزیدنت های دائمی قانونی آمریکا مشمول ممنوعیت نمی شوند.

  • بعلاوه، دارندگان ویزاهای معتبری که توسط مقامات مهاجرت آمریکا صادر شده نیز مشمول فرمان جدید نخواهند شد.

  • شهروندان عراق از قانون جدید معاف خواهد شد.

با این که این تغییرات باعث آسودگی خیال میلیون ها رزیدنت قانونی آمریکا می شود، ممنوعیت جدید مهاجرتی شامل حال افرادی می شود که امیدوار هستند به آمریکا مهاجرت کنند، از جمله پناهندگان یا کارگران ماهر خارجی، سرمایه گذاران و بازرگانان.

اگر تیم مدیریتی ترامپ رویکرد تند خود را نسبت به مقوله مهاجرت حفظ نماید، آمریکا با خطر از دست دادن حمایت اقتصادی و مزیت رقابتی که مهاجران برایش به ارمغان می آورند، مواجه خواهد شد. سرمایه های خارجی، مهارت و نوآوری که ماحصل پدیده مهاجرت هستند، پس از معرفی ممنوعیت مهاجرتی منسوخ شده ترامپ در ژانویه توسط دولت کانادا به شدت مورد دفاع قرار گرفته اند.

برای متقاضیان بالقوه برنامه مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری EB-5، برنامه ای که با هدف جذب سرمایه خارجی و ایجاد شغل برای کارگران آمریکایی طراحی شده، اخذ اقامت دائم کانادا در حال حاضر گزینه بهتری به نظر می رسد. مشخص نیست که ترامپ متقاضیان فعلی برنامه EB-5 یا افرادی را که می خواهند در آینده برای این برنامه اقدام کنند، از قانون جدید معاف خواهد کرد یا نه و اتباع خارجی زیادی در حال انتقال مقصد مهاجرت و سرمایه بالقوه خود به شمال مرزهای آمریکا هستند. بر طبق آمار اداره تحلیل اقتصادی و خدمات مهاجرت و تابعیت آمریکا، اتباع خارجی که خواستار تاسیس یا توسعه کسب و کاری در آمریکا بوده اند، 384 میلیارد دلار در سال 2015 در اقتصاد آمریکا سرمایه گذاری کرده اند که 437 میلیون دلار آن مربوط به سرمایه گذاران برنامه EB-5 است. با این حال، مجموع مبالغ سرمایه گذاری شده تحت برنامه EB-5 در سال 2016 به 381 میلیون دلار کاهش یافت و پیش بینی می شود مجموع سرمایه گذاری های خارجی در سال 2017 کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد. از منظر اقتصادی، چنانچه سرمایه گذاران خارجی و کارآفرینان بدلیل عدم ثبات قوانین مهاجرتی آمریکا به کانادا روی آورند، سیاست های مهاجرتی تیم ترامپ ممکن است فاجعه بار باشد.

از سوی دیگر، کسب و کارها و کارفرمایان در کانادا به دنبال ممنوعیت مهاجرتی ترامپ، تلاش های خود را برای جذب سرمایه گذاران خارجی، کارآفرینان و کارگران ماهر از سراسر جهان افزایش داده اند. آیا اقتصاد آمریکا می تواند با خطر از دست دادن میلیاردها دلار و مزیت رقابتی در بازار جهانی مواجه شود؟ در حالی که دنیا با نگرانی تلاش می کند حرکت بعدی ترامپ درباره آینده مهاجرت به آمریکا را پیش بینی کند، کانادا منتظر پاسخ این سوال نمانده است.


برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری با مشاوران کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش