انتخاب بین اخذ تابعیت قبرس یا اقامت دائم قبرس از طریق سرمایه گذاری

انتخاب بین اخذ تابعیت قبرس یا اقامت دائم قبرس از طریق سرمایه گذاریبرنامه اخذ تابعیت قبرس از طریق سرمایه گذاری در سال 2014 بعنوان راهی جهت جذب اتباع خارجی متمول و سرمایه آنان به اقتصاد این کشور معرفی شد. در ازای یک سرمایه گذاری قابل ملاحظه، به متقاضیان و وابستگان آنان تابعیت و پاسپورت قبرس اعطا می شود.

پاسپورت قبرس

وقتی بحث مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به میان می آید، اغلب کشورها دو برنامه اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری یا اقامت از طریق سرمایه گذاری را به متقاضیان ارائه می کنند. برخی کشورها نیز مانند قبرس هر دو گزینه را ارائه می کنند. حال، متقاضی چگونه باید تشخیص دهد کدام گزینه برای او و خانواده اش مناسب تر است؟ آیا تابعیت برای او سودمندتر است یا اقامت دائم در درازمدت شرایط بهتری به او عرضه خواهد کرد؟ در این مقاله به ملزومات متفاوت اخذ تابعیت و اقامت دائم قبرس می پردازیم و اینکه هر یک از این گزینه ها چه مزایایی برای متقاضیان خواهد داشت.

مقایسه برنامه های اخذ تابعیت و اخذ اقامت دائم قبرس از طریق سرمایه گذاری

برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری در سال 2014 به عنوان راهی جهت جذب اتباع خارجی متمول و سرمایه آنان به اقتصاد این کشور معرفی شد. در ازای یک سرمایه گذاری قابل ملاحظه، به متقاضیان و وابستگان آنان تابعیت و پاسپورت قبرس اعطا می شود.

مجوز اقامت دائم قبرس در ازای مشارکت مالی در اقتصاد قبرس به متقاضی و خانواده او اقامت دائم اعطا می کند اما به این افراد تابعیت و پاسپورت دوم داده نمی شود. با این حال آنان پس از 7 سال اقامت دائم در این کشور می توانند برای تابعیت قبرس اقدام کنند.

شرایط برنامه های سرمایه گذاری در قبرس

هر دو برنامه ملزومات مشابهی دارند، از قبیل نداشتن سوء پیشینه و گزینه های سرمایه گذاری در املاک. با این حال تفاوت هایی نیز بین آنها وجود دارد. در ادامه به مرور سریع ملزومات این دو برنامه می پردازیم.

 
شرایط
تابعیت از طریق سرمایه گذاری
اقامت از طریق سرمایه گذاری
حداقل دارایی
2 میلیون یورو
500 هزار یورو به بالا
حداقل مبلغ سرمایه گذاری
2 میلیون یورو یا 2.5 میلیون یورو (بعنوان سرمایه گذاری ترکیبی)
330 هزار یورو
سرمایه گذاری در املاک
خرید یک ملک شخصی به ارزش حداقل 500 هزار یورو (شامل ارزش افزوده)
ارزش ملک خریداری شده باید حداقل 300 هزار یورو باشد (بدون احتساب ارزش افزوده)
اقامت فیزیکی
خیر
بله (6 ماه + 1 روز)
اشتغال در قبرس
متقاضیان می توانند در هر نقطه از قبرس مشغول به کار شوند
متقاضیان نباید قصد اشتغال در قبرس داشته باشند
 

گزینه های سرمایه گذاری برنامه اخذ تابعیت قبرس

متقاضیان باید حداقل مبلغ 2 میلیون یورو در املاک قبرس سرمایه گذاری کنند که باید ملک خریداری شده حداقل به مدت  3 سال نگهداری شود. با این حال، بخشی از مبلغ سرمایه گذاری اولیه باید شامل خرید یک ملک شخصی باشد که ارزش آن حداقل 500 هزار یورو (بعلاوه ارزش افزوده) باشد، یا،

متقاضیان می توانند حداقل مبلغ 2.5 میلیون یورو سرمایه گذاری کنند که باید حداقل به مدت 3 سال ملک را نگهدارند. مانند گزینه قبلی، حداقل 500 هزار یورو (بعلاوه ارزش افزوده) از این سرمایه گذاری باید شامل خرید یک ملک شخصی باشد. تحت این گزینه، متقاضیان موظف هستند با 2 میلیون یورو باقیمانده یک سرمایه گذاری ترکیبی به شرح زیر انجام دهند:

  1. با خرید یا ساخت ساختمان هایی از نوع مسکونی، تجاری یا پروژه های زیرساختی در قبرس، در املاک این کشور یا پروژه های توسعه آن سرمایه گذاری کنند.

  2. تا سقف 500 هزار یورو در اوراق بهادار دولتی قبرس سرمایه گذاری کنند.

  3. خریداری، تاسیس یا مشارکت در بخش تجاری قبرس (متقاضیانی که این گزینه را انتخاب می کنند باید همچنین در یک کسب و کار یا شرکتی که حداقل 5 شهروند قبرس را استخدام می کند، سرمایه گذاری کنند).

گزینه های سرمایه گذاری برنامه اخذ اقامت دائم قبرس

بدون شک مبالغ سرمایه گذاری برای اخذ اقامت دائم قبرس بسیار پایین تر هستند. این مبالغ به شرح ذیل هستند:

ابتدا متقاضیان باید مبلغ 30 هزار یورو در یک موسسه مالی قبرسی به ودیعه بگذارند.

متقاضیان باید درآمد سالانه ای معادل حداقل 30 هزار یورو داشته باشند که از خارج به حسابی در یک بانک قبرسی منتقل شود (مبلغ درآمد می تواند ترکیبی از درآمدهای متقاضی و همسرش باشد). مبلغ درآمد سالیانه به ازای هر فرد وابسته به متقاضی اصلی باید 5,000 یورو افزایش یابد (فرزندان زیر 18 سال)، و،

متقاضی و همسرش باید ملک (املاک) شخصی یا انواع دیگری از ساختمان را خریداری کنند:

  1. دو ملک محل سکونت (آپارتمان یا خانه)، یا،

  2. یک ملک شخصی و یک مغازه، یا،

  3. یک ملک شخصی و یک دفتر کار.

ارزش ملک خریداری شده باید حداقل300 هزار یورو باشد (بدون احتساب ارزش افزوده).

مقایسه مزایای برنامه های اخذ تابعیت و اقامت دائم قبرس از طریق سرمایه گذاری

هنگام تصمیم گیری میان اخذ تابعیت و اقامت دائم قبرس، مهم ترین سوال این است که کدام برنامه بیشترین منافع را برای متقاضی در بر دارد. اکنون مزایایی را که هر کدام از این دو برنامه به متقاضیان عرضه می کنند، بررسی می کنیم.

 تابعیت قبرس ظرف 3 ماه اخذ می شود و اقامت دائم ظرف 2 الی 3 ماه. هر دو برنامه تابعیت مضاعف را به رسمیت می شناسند اما تنها تابعیت و پاسپورت قبرس امکان سفر بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به 159 کشور از جمله منطقه شنگن را برای متقاضیان و خانواده آنان فراهم می کنند.

همانگونه که ذکر شد، تفاوت هایی در مزایای هر برنامه وجود دارد. بعنوان مثال، متقاضیان اقامت دائم باید حداقل 6 ماه (و 1 روز) در قبرس اقامت داشته باشند، در حالیکه متقاضیان تابعیت اصلا موظف به اقامت در قبرس نیستند. این امر می تواند فاکتور مهمی برای افرادی باشد که تمایل دارند در کشور خود زندگی کنند. برنامه اقامت دائم قبرس همچنین به متقاضیان اجازه دسترسی به خدمات بهداشتی سطح بالا و موسسات آموزشی در سطح این کشور را می دهد. به علاوه قبرس یکی از پایین ترین نرخ های جرم را در اروپا دارد و امنیت بیشتری به متقاضیان و خانواده آنان عرضه می کند.

 اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس به دارندگان آن اجازه می دهد در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی، کار و تحصیل کنند. به علاوه داشتن یک پاسپورت دوم مشابه بیمه عمر است که می تواند در موارد اضطراری به افراد کمک کند. با اینکه تابعیت قبرس مزایای جذاب تری دارد، هزینه بالاتری نیز دارد.

همانگونه که بیان شد، هر دو برنامه تابعیت و اقامت دائم قبرس شرایط و مزایای خاص خود را دارند. بر اساس شرایط متقاضی و نیازهای مهاجرتی او، یکی از این دو برنامه می تواند برای او بهتر از دیگری باشد. برای بررسی گزینه های تابعیت و اقامت دائم قبرس با کارشناسان شرکت کنکاش تماس حاصل فرمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره  مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران  کنکاش تماس حاصل فرمایید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش