اقامت کانادا

اقامت کانادااقامت کانادا چیست و چگونه به اخذ پاسپورت کانادا منجر می شود؟ کارت اقامت کانادا "PR کارت" کارتی است که به افراد دارنده اقامت دائم کانادا داده می شود و برای شناسایی مهاجرانی که میتوانند به طور دائم در کانادا زندگی کنند اما شهروند نیستند، به کار می رود. کارت اقامت کانادا که هنگام ورود به خاک کانادا در فرودگاه مراحل اولیۀ صدور آن آغاز می‌شود، برای مهاجر پس از 30 روز پست می‌شود. در مواقعی که مهاجر قصد مسافرت به خارج کانادا را دارد، به هنگام بازگشت مجدد باید از این کارت استفاده کند.

اقامت کانادا

با مهاجرت به کانادا در ابتدا اقامت کانادا به متقاضیان اعطا می شود و مهاجران کارتی دریافت می کنند که مانند گرین کارت آمریکا است.

"PR کارت" کارتی است که به افراد دارنده اقامت دائم کانادا داده می شود و برای شناسایی مهاجرانی که میتوانند به طور دائم در کانادا زندگی کنند اما شهروند نیستند، به کار می رود.

در این کشور، مقیمان دائم نیاز ندارند که PR کارت خود را همیشه همراه داشته باشند مگر اینکه بخواهند از کانادا خارج شوند و هنگام بازگشت به کانادا برای اثبات وضعیت اقامت خود به آن نیاز خواهند داشت. در واقع اگر فرد قصد ترک کردن کانادا را ندارد مجبور نیست همیشه کارت PR معتبر داشته باشد.

کارت اقامت کانادا که هنگام ورود به خاک کانادا در فرودگاه مراحل اولیۀ صدور آن آغاز می‌شود، برای مهاجر پس از 30 روز پست می‌شود. در مواقعی که مهاجر قصد مسافرت به خارج کانادا را دارد، به هنگام بازگشت مجدد باید از این کارت استفاده کند. به عبارت دیگر نداشتن این کارت، بازگشت او را با مشکل روبه رو می‌کند.

 باید به یاد داشت که در بدو ورود به کانادا، آدرس مناسب و معتبری داده شود. چون کارت اقامت دایم مهاجر و اعضای خانواده او، به آدرس داده شده پست می‌شود. اگر تا 30 روز بعد از ورود مهاجر به کانادا، کارت اقامت کانادا به دست او نرسد، لازم است تا با مرکز صدور کارت اقامت تماس حاصل شود. داشتن کارت اقامت کانادا اجباری بوده و هر یک از اعضای خانواده، باید کارت مخصوص به خود را داشته باشند.

 به مهاجران توصیه می‌شود بعد از ورود اولیه و تا قبل از گرفتن کارت اقامت کانادا، خاک کشور را ترک نکنند زیرا ممکن است به دلایل مختلف از جمله خرابی عکس پرسنلی، به وجود آنان در کانادا نیاز باشد. مهاجر در صورت ترک کشور قبل از دریافت کارت اقامت کانادا، برای بازگشت مجدد با مشکلات زیادی روبه رو خواهد شد. در چنین وضعیتی، مهاجر می‌تواند به سفارت کانادا در تهران مراجعه و با ارائه مدارک درخواستی سفارت و نیز تحمل رفت و آمدهای فراوان و صرف هزینه‌های جانبی، زمینۀ بازگشت خود به کانادا را فراهم سازد.

کانادا مقیمان دائم را ملزم می کند که در کشور بمانند و آن را ترک نکنند تا وضعیت اقامت خود را حفظ کنند. کارت اقامت کانادا حداکثر تا 5 سال اعتبار دارد.

برای حفظ وضعیت اقامت دائم کانادا چه مدت باید در این کشور اقامت نمود؟

شرایط اقامت

برای حفظ وضعیت اقامت دائم کانادا باید حداقل 2 سال طی یک دوره زمانی ۵ ساله در کانادا زندگی کنید. در طی این مدت باید بصورت فیزیکی در کانادا باشید.

این 2 سال نباید لزوماً پیوسته باشد. افسر اداره مهاجرت می تواند در حالات زیر تایید کند که آیا شما به حد نصاب لازم برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود رسیده اید یا خیر:

 • هنگام ورود مجدد به خاک کانادا

 • اقدام برای دریافت کارت اقامت دائم کانادا

ضمنا مدت زمان حضور شما در خارج کانادا نیز در شرایط زیر ممکن است جزء ۲ سال حد نصاب به حساب بیاید:

 • اگر همراه همسر یا پارتنر خود مسافرت می کنید که شهروند کانادا است

 • فرزندی که همراه پدر و مادر خود مسافرت می کند که شهروند کانادا هستند

 • کارمند (یا تحت قرارداد) یک شرکت کانادایی هستید

موارد زیر نیز ممکن است جزء 2 سال اقامت اجباری در کانادا محسوب گردند:

 • اگر همراه همسر یا پارتنر خود مسافرت می کنید که اقامت دائم کانادا دارد و به صورت تمام وقت در یکی از حالات زیر مشغول به کار است:

  • کار برای یک شرکت کانادایی

  • کار برای خدمات عمومی کانادا یا یکی از استان های آن

 • فرزندی که همراه پدر یا مادر خود مسافرت می کند که اقامت دائم کانادا دارند و به صورت تمام وقت در یکی از حالات زیر مشغول به کار هستند:

  • کار برای یک شرکت کانادایی

  • کار برای خدمات عمومی کانادا یا یکی از استان های آن

 • کارمند یا (تحت قرارداد) خدمات عمومی کانادا یا یکی از استان های آن بوده و به صورت تمام وقت مشمول یکی از حالات زیر هستید:

  • یک سمت شغلی خارج از کانادا

  • یک کسب و کار شراکتی خارج از کانادا

  • مشتری یک شرکت کانادایی یا خدمات عمومی خارج از کانادا هستید

برای اخذ شهروندی کانادا چه مدت باید در خاک این کشور زندگی کرد؟

جهت دریافت پاسپورت کانادا باید به عنوان دارنده اقامت دائم کانادا به صورت فیزیکی به مدت حداقل ۱۴۶۰ روز طی شش سال پیش از تاریخ درخواست خود در کانادا حضور داشته باشید. ضمنا باید حداقل ۱۸۳ روز طی هر یک از چهار سالی که به صورت کامل یا ناقص داخل آن ۶ سال پیش از تاریخ درخواست قرار دارند، به صورت فیزیکی در کانادا اقامت داشته باشید.

هنگام محاسبه مدت زمان اقامت خود در کانادا فقط باید زمان‌هایی را به حساب بیاورید که پس از اخذ اقامت دائم کانادا در این کشور زندگی کرده اید.

اگر می خواهید بدانید به اندازه کافی در کانادا زندگی کرده اید که بتوانید برای شهروندی این کشور اقدام کنید، می‌توانید از "محاسبه گر مدت زمان حضور فیزیکی" در آدرس زیر استفاده نمایید:

https://eservices.cic.gc.ca/rescalc/startBasicCalc.do

چگونه از اقامت در کانادا انصراف دهیم و همچنان شهروند کانادا باقی بمانیم

در کانادا مقیمان دائم تعهدی برای دادن مالیات به دولت برای پولی که خارج از کانادا به دست آورده اند، ندارند.

دست کشیدن از اقامت کانادا به معنای انصراف از شهروندی کانادا نیست، انصراف از اقامت کانادا به این معناست که شما -به دلایل مشخصی مثل مالیات های سنگین اقامت در کانادا- تصمیم گرفته اید که مقیم کشور دیگری باشید اما انصراف از اقامت کار ساده ای نیست. اداره درآمد و مالیات کانادا (CRA) قبل از اینکه شما را از مالیات معاف کند شرایط شما را به دقت بررسی میکند تا مطمئن شود شما همه ارتباطات اقامتی خود را در کانادا قطع کرده اید. اگر همسر یا فرزندان وابسته به شما هنوز مقیم کانادا باشند، این امر بسیار پیچیده خواهد شد.

 زمانی که از اقامتتان انصراف دهید، مزایا و امتیازات خاصی از شما گرفته میشود، مثل اعتبار مالیاتی بیمه ی سلامت استانی:

 • اعتبار مالیات کالاها و خدمات (GST) و مالیات بر فروش (HST)

 • مزایای مالیاتی فرزندان در کانادا (CCTB)

 • مزایای عمومی مراقبت از کودکان (UCCB)

قبل از ترک کردن کانادا، مطمئن شوید که همه التزامات مالیاتی را پرداخت کرده اید. اگر هیچ مالیاتی بر عهده تان نمانده، باید به اداره درآمد و مالیات کانادا (CRA) تاریخ خروجتان از کانادا را اطلاع دهید. این کار باید هر چه سریع تر انجام شود.

اگر واقعاً به خاطر اهداف مالیاتی قصد انصراف از اقامت کانادا را دارید، به شدت توصیه میشود با یک وکیل و متخصص خبره در امور مالیاتی مشورت کنید- مراحل مورد نیاز برای تغییر اقامت بسیار پیچیده است پس ممکن است به استخدام یک حسابدار نیز نیاز پیدا کنید؛ مخصوصاً اگر دارایی قابل توجهی دارید، چون انصراف از اقامت منجر به مالیات زیادی میشود، به این صورت که طبق قوانین کانادا فرض میشود که شما اموالتان را به ارزش بازار منصفه فروخته اید و هرگونه پولی که به دست آورید مشمول مالیات میشود حتی اگر برخی اقلام خود را نفروخته باشید.

اقامت در کانادا پس از تحصیل

دانشجویان بین المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند اقامت موقت دارند و دولت این کشور انتظار دارد که این افراد پس از پایان تحصیل خاک کانادا را ترک کنند، مگر اینکه برای دریافت مجوز کار کانادا یا اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

چنانچه پس از فراغت از تحصیل قصد ماندن در کانادا دارید، باید تحت برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWPP) برای دریافت مجوز کار اقدام نمایید. این مجوز به شما اجازه می‌دهد در کانادا مانده و به صورت قانونی کار کنید.

اگر میخواهید پس از پایان تحصیلات با مجوز اقامت دائم در این کشور بمانید، چندین برنامه توسط دولت کانادا عرضه شده اند که هریک شرایط خاص خود را دارند و از طریق سیستم اکسپرس انتری (Express Entry) مشخص می‌شود که شما واجد شرایط این برنامه ها هستید یا خیر، از جمله:

 • Canadian Experience Class

 • Federal Skilled Worker Program

 • Provincial Nominee Program

اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWPP)

برنامه PGWPP به دانشجویانی که از یک موسسه آموزش عالی در کانادا فارغ التحصیل شده اند، این فرصت را می‌دهد که تجربه کاری ارزشمندی در این کشور کسب کنند. تجربه کاری کسب شده تحت برنامه PGWPP به فارغ التحصیلان کمک می کند که از طریق سیستم اکسپرس انتری برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. مدت زمان مجوز کاری که تحت برنامه PGWPP صادر می شود به اندازه طول دوره تحصیل متقاضی است و حداکثر زمان آن ۳ سال است. مدت اعتبار مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی نمی‌تواند بیشتر از طول دوره تحصیل باشد و دوره تحصیل باید حداقل ۸ ماه باشد. مثلاً اگر شما مدرکی از یک دوره تحصیلی ۴ ساله بگیرید، در صورت تحقق کلیه شرایط می‌توانید یک مجوز کار ۳ ساله دریافت کنید. اگر گواهی شرکت در یک دوره ۸ ماهه داشته باشید، مدت زمان مجوز کار شما بیش از ۸ ماه نخواهد بود.

اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری (Express Entry)

اگر شما یک دانشجوی خارجی هستید که به تازگی در کانادا فارغ التحصیل شده اید، احتمالاً قابلیت های لازم جهت تبدیل موفقیت آمیز اقامت موقت خود به اقامت دائم کانادا را دارا هستید: با جامعه کانادا آشنا هستید و میتوانید به اقتصاد این کشور کمک کنید. البته باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید و تجربه کاری مورد نیاز را کسب کرده باشید.

ممکن است شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم کانادا تحت یکی از برنامه های مهاجرتی سیستم اکسپرس انتری را داشته باشید. اولین قدم جهت مهاجرت به کانادا به صورت دائمی به عنوان یک کارگر ماهر (Skilled Worker) تکمیل یک پروفایل اکسپرس انتری است اما این کار ضمانتی بر دریافت دعوتنامه به منظور اپلای کردن برای اقامت دائم نیست. دریافت دعوتنامه بستگی به امتیاز شما و رتبه تان در استخر اکسپرس انتری دارد که توسط سیستم رتبه بندی جامع (CRS) تعیین می شود. سیستم رتبه بندی جامع یک سیستم مبتنی بر امتیاز (Point-Based System) است که برای ارزیابی و امتیازدهی پروفایل متقاضیان در استخر اکسپرس انتری به کار می‌رود و اطلاعات پروفایل را بر اساس مهارت ها، تجربه کاری، مهارت زبان، تحصیلات و سایر فاکتورها ارزیابی می کند. متقاضیانی که بالاترین امتیاز را در سیستم اکسپرس انتری به دست می‌آورند، جهت اپلای کردن برای اقامت دائم کانادا دعوت می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

مطالب مرتبط با اقامت کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های استانی حذف شرط اسپانسرشیپ دو ساله خانواده توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا افزایش سن فرزند وابسته در پرونده های مهاجرتی کانادا سرویس رایگان آموزش زبان فرانسه بصورت آنلاین در سایت اداره مهاجرت کبک بازگشایی برنامه مهاجرت به کانادا از طریق استان کبک در سال 2017 مزایای کاری و تفریحی برنامه سرمایه گذاری استان منیتوبا دوره جدید جذب پرونده های برنامه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری کبک برای سال 2017 – 2018 توسط دولت کبک سرمایه گذاران به برنامه های استانی کانادا روی می آورند مهاجرت به کانادا با برنامه های استانی، منیتوبا یا آنتاریو مهاجرت به کبک کانادا برای ایرانی ها گران تر می شود احمد حوسن: وزیر جدید اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا مهاجرت به کانادا با سرمایه گذاری در منیتوبا و مبلغ وثیقه کودکان آینده ی ما هستند گام به گام مهاجرت به کانادا از طریق برنامه ی استان کبک نقاط قوت و ضعف مهاجرت به کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار آیا "مهاجرت به کانادا تنها با پرداخت 100,000 دلار" واقعیت دارد؟ کانادا اصلاح سن فرزندان وابسته را پیشنهاد می کند کبک یا آمریکا؛ یک مقایسه عمیق برنامه های ویزای سرمایه گذاری برتر جهان آیا کانادا برنامه ای جدید برای مهاجران سرمایه گذار فدرال معرفی می کند؟ اخذ شهروندی و پاسپورت کانادا کانادایی ها خواستار جذب مهاجر بیشتر هستند چگونه از اقامت در کانادا انصراف دهیم و همچنان شهروند کانادا باقی بمانیم افراد مقیم دائم آمریکا (دارنده گرین کارت) و افراد مقیم دائم کانادا (دارنده کارت PR) هر کدام چه تعهداتی دارند و کدام ملزم هستند مالیات بر درآمد خارجی پرداخت کنند؟ بهترین مقصد ها برای مهاجران جدید به کانادا در سال 2016 منتشر شد در مورد برنامه های استانی مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری بیشتر بدانیم چه استان هایی مقصد بیشترین مهاجرین سرمایه گذاری در کانادا بوده اند؟ چه کشورهایی بیشترین تعداد مهاجرین به کانادا را دارند؟ وزیر مهاجرت کانادا متعهد می شود برنامه های مهاجرتی را ساده کند و از شر قوانین دست و پا گیر خلاص شود مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری در یک نگاه/ مقایسه برنامه ی استان های مختلف کانادا جذب مهاجران بیشتر در سال 2017 در استان های کانادا آمریکا یا کانادا؛ کدام کشور بهترین برنامه مهاجرت سرمایه گذاری را دارد؟ خبر کبک بازگشایی و ظرفیت برنامه مهاجرت کبک بازگشایی برنامه کبک اقامت دائم برای والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در کانادا اقامت داِئم و فوری برای همسران کانادایی ها تغییرات قانون شهروندی کانادا کانادا تمایل به جذب کدام مهاجران دارد؟ ویزای تحصیلی کانادا آمریکا و کانادا؛ مقصدهای نخبگان مهاجر ایرانی اقامت در کانادا پس از تحصیل

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal
phone +351 - 912 359 103

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش