منافع تابعیت اروپا برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان خاورمیانه

منافع تابعیت اروپا برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان خاورمیانهاخذ پاسپورت دوم از یک کشور عضو اتحادیه اروپا منافع متعددی به سرمایه‌گذار عرضه می نماید. متقاضی اصلی و خانواده او می توانند در هر یک از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا زندگی، کار ، تحصیل و سفر نماید. دارندگان پاسپورت اتحادیه اروپا از حقوق شهروندان عادی بهره مند هستند.

برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در منطقه خاورمیانه، مالکیت برخی پاسپورت های خاص می‌تواند باعث ایجاد موانعی برای توسعه کسب و کار یا منافع اقتصادی در خارج از کشور شود. حتی برای موفق ترین اشخاص نیز محدودیت های پاسپورت ممکن است دسترسی به بازارهای خارجی سودآور را مشکل نماید.

در گذشته روش اخذ پاسپورت دوم معمولا محدود به شروط اقامتی خسته‌کننده یا اثبات وجود روابط خانوادگی با کشور دیگری بود. در سال های اخیر یکی از روش های رو به رشد برای سرمایه‌داران، کارآفرینان و بازرگانان جهت اخذ پاسپورت دوم، برنامه های اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری است.

منافع تابعیت اروپا

اخذ پاسپورت دوم از یک کشور عضو اتحادیه اروپا منافع متعددی به سرمایه‌گذار عرضه می نماید. اولا متقاضی اصلی و اعضای خانواده درجه اول او حق دارند در هر یک از ۲۸ کشور اتحادیه اروپا زندگی و کار کرده و به آنها مسافرت کنند. دوما دارندگان پاسپورت اتحادیه اروپا نه تنها از حقوق قانونی شهروندان عادی بهره مند هستند، بلکه حق تحصیل داشته و از مزایای اجتماعی آن کشور نیز برخوردار هستند.

بر اساس کشور انتخابی، افراد مقیم اتحادیه اروپا از مزایا و حقوق گوناگونی که شامل تمام شهروندان آن کشور می شود منتفع می‌شوند، از جمله تحصیلات، سیستم بهداشت رایگان، خدمات اجتماعی و قانونی، مزایای استخدامی و مستمری بازنشستگی.

آزادی مالی

اخذ یک پاسپورت اروپایی از طریق سرمایه گذاری در اقتصاد یک کشور یا جستجوی فرصت‌های تجاری در خارج از کشور، در را به روی آزادی های شخصی و مالی گشوده و دسترسی به بازار مشترک اروپا را فراهم می کند. دارندگان پاسپورت اروپا می‌توانند با تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا تجارت کرده و به بازاری جمعی دسترسی می یابند که از سال ۲۰۱۵ تولید ناخالص ملی آن تقریبا ۱۷ تریلیون یورو بوده و حدود ۵۰۰ میلیون مشتری در سراسر دنیا دارد.

با این حال یکی از سخت ترین موانع برای سرمایه گذاران یا کارآفرینان کشور های خاورمیانه دسترسی داشتن به بازارهای خارجی و موسسات یا سازمانهای مالی است. این مسئله وقتی مشکل ساز می شود که به طور مثال شخصی بخواهد یک حساب بانکی افتتاح کند. اخذ پاسپورت اروپایی آزادی مالی بیشتری برای کسانی که به خاطر کشور خود با محدودیت هایی مواجه هستند، فراهم می‌کند.

آزادی تجاری

به دلیل نزدیکی، پیوندهای تاریخی و مسیرهای تجاری، اتحادیه اروپا اهمیتی استراتژیک برای خاورمیانه دارد. بازرگانان اهل خاورمیانه که میخواهند کسب و کار خود را در کشور خودشان اداره کنند، با داشتن یک پاسپورت اروپایی می‌توانند بیزنس خود را آسان تر به اروپا گسترش دهند. به عنوان مثال موقعیت مرکزی مدیترانه، قطبی بسیار مناسب برای اداره کسب و کار در خاورمیانه و سایر اروپا است.

آزادی سفر

مزیت کلیدی دیگر داشتن یک پاسپورت اروپایی، آزادی سفر است. علاوه بر دسترسی به بازارهای خارجی و موسسات مالی، دارندگان پاسپورت اروپایی می توانند از مزیت سفر بدون ویزا و ویزای فرودگاهی نیز استفاده کنند. با این حال، برنامه های اخذ تابعیت اتحادیه اروپا امکانات مشابهی برای سفرهای بدون ویزا فراهم نمی کنند. مثلا با پاسپورت بلغارستان می توان بدون ویزا به ۱۴۹ کشور مسافرت کرد در حالی که پاسپورت مالتا این امکان را برای سفر به ۱۶۰ کشور فراهم می کند. این مسئله عمدتا به عضویت کشورهای اتحادیه اروپا در منطقه شنگن بستگی دارد اما در هر حال یک چیز قطعی است: فارغ از این که کدام برنامه اخذ تابعیت اروپا از سرمایه گذارای را انتخاب کنید، آزادی سفر بیشتری خواهد داشت.

آزادی اقامت

آزادی مالی و آزادی سفر تنها مزایای اخذ پاسپورت اروپایی نیستند. اتباع اروپایی حق دارند در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اقامت و کار کنند و به آنها مسافرت نمایند. بخاطر بسپارید که واژه اقامت الزام آور نیست و شخص را ملزم به اقامت دائم در کشوری که برای تابعیت دوم خود انتخاب کرده، نمی کند. اروپا مکان های ایده آلی برای اداره کسب و کار، تشکیل خانواده یا حتی بازنشستگی به اتباع خود ارائه می کند.

گفتار پایانی

بدون شک اخذ پاسپورت اروپایی، سرمایه گذاری برای آینده ای روشن تر برای شما و خانواده تان است. گرچه برنامه‌های اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در حال رواج یافتن بین افراد متمول هستند، اما هنوز ممکن است برای بسیاری از افراد پروسه پیچیده ای باشند. اقدام کردن برای چنین برنامه هایی مستلزم صرف وقت و انرژی از جانب تمامی افراد درگیر در پرونده است، نه فقط متقاضی اصلی و اعضای خانواده درجه اول او. وکلای مهاجرتی واجد شرایط، نمایندگان یا مشاورین قدم به قدم در طول مراحل درخواست، متقاضی را راهنمایی کنند. سوابق جامع مالی و پزشکی باید به مقامات اداره مهاجرت ارسال شود و حتی ممکن است نیاز به ترجمه مدارک باشد. به طور خلاصه می‌توان گفت راه ارزان و آسانی برای اخذ تابعیت دوم وجود ندارد.

با این حال برخی از این برنامه ها سریع تر از بقیه هستند. برنامه اخذ تابعیت قبرس از طریق سرمایه گذاری تا این لحظه سریعترین برنامه است که ظرف سه ماه منجر به اعطای تابعیت می شود.

مهاجرت تعهدی است که نباید آسان فرض شود. چنانچه به صورت مناسب و حرفه ای انجام شود، متقاضیان موفق به همراه خانواده خود می توانند از مزایا و آزادی ‌های متعدد تابعیت اروپا در سال های آتی منتفع گردند.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی برنامه های مهاجرتی می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش