شرایط اخذ اقامت دائم پرتغال و پاسپورت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

شرایط اخذ اقامت دائم پرتغال و پاسپورت پرتغال از طریق سرمایه گذاریپس از پنج سال دارا بودن اقامت قانونی پرتغال (اجباری به اقامت فیزیکی در پرتغال نیست) می توانید به ترتیب برای اخذ اقامت دائم پرتغال یا تابعیت پرتغال اقدام نمایید، به شرطی که در سطح ابتدایی به زبان پرتغالی مسلط باشید.اقامت دائم پرتغال توسط اداره مهاجرت پرتغال ارائه گردد.

اقامت پرتغال


پس از پنج  سال دارا بودن اقامت پرتغال به روش قانونی (تنها سالی یک هفته حضور فیزیکی نیاز است) می توانید به ترتیب برای اخذ اقامت دائم پرتغال یا تابعیت و پاسپورت این کشور اقدام نمایید، به شرطی که در سطح ابتدایی زبان پرتغالی بلد باشید.

شرایط احراز صلاحیت برای اخذ اقامت دائم پرتغال و اخذ تابعیت از این کشور

درخواست مجوز اقامت دائم پرتغال باید به اداره مهاجرت پرتغال SEF ارائه گردد و تحت قوانین اتباع خارجی، اقامت دائم پرتغال به افرادی که دارای شرایط زیر باشند اعطا خواهد شد:

داشتن مجوز اقامت موقت پرتغال که در مورد برنامه گلدن ویزای پرتغال حداقل ۵ سال است

در طی این پنج سال فرد نباید به انجام جرمی متهم شده باشد که مجازات آن حبس به مدت بیش از یک سال باشد

داشتن تمکن مالی کافی 

مدرک زبان پرتغالی در سطح مقدماتی

زمان بندی اخذ  اقامت دائم پرتغال

تحت این قانون، مجوز اقامت دائم پرتغال به متقاضی اعطا می گردد. با این حال کارت اقامت باید هر ۵ سال یک بار یا هنگامی که تغییری در مشخصات فرد به وجود می آید، تمدید شود.

شرایط حضور فیزیکی در پرتغال

کارت اقامت دائم پرتغال، حداقل شرط اقامت در پرتغال ندارد اما چنانچه دارنده اقامت دائم پرتغال بدون توجیه قابل قبولی به مدت ۲۴ ماه متوالی یا ۳۰ ماه غیر متوالی ظرف سه سال خارج از پرتغال باشد، ممکن است مجوز اقامت دائم پرتغال او باطل شود. قانون به صراحت اقامت خارج از پرتغال برای هر مدت زمانی در کشور مبداء شخص به منظور انجام فعالیت های حرفه ای، کارآفرینی، فرهنگی یا اجتماعی را قابل قبول می پندارد. در عمل اداره مهاجرت پرتغال فقط از متقاضی می‌خواهد که مدرکی دال بر اقامت در پرتغال یا توجیهی بر غیبت خود از پرتغال در هنگام تمدید کارت پس از ابطال آن ارائه نماید. چنانچه متقاضی جهت تمدید کارت اقامت دائم پرتغال خود پیش از تاریخ ابطال آن اقدام نماید، شرایط حداقل حضور در پرتغال جای نگرانی ندارد.

پاسپورت پرتغال = تابعیت پرتغال

شرایط دریافت تابعیت و پاسپورت از کشور پرتغال توسط قانون ملیت پرتغال تنظیم شده است. برخلاف اقامت پرتغال، درخواست تابعیت این کشور باید به یک اداره ثبت مدنی ارسال گردد و نه به اداره مهاجرت پرتغال. با این حال پس از اخذ تابعیت، درخواست دریافت پاسپورت پرتغال توسط اداره مهاجرت این کشور مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، گرچه درخواست به یکی از کنسولگری های پرتغال در سراسر دنیا ارسال شده باشد.

اقامت پرتغال

شرایط اخذ شهروندی پرتغال

شرایط اخذ شهروندی پرتغال عبارتند از:

فرزند زیر ۱۸ سال یا فرزند معلول پدر یا مادری که تابعیت این کشور را اخذ کرده و اظهار می‌کند که می‌خواهد فرزندش نیز تابعیت  را کسب کند.

شخصی که به مدت حداقل سه سال با یک تبعه پرتغال ازدواج کرده یا بنا بر شهادت دادگاه شریک زندگی اوست و درخواست دریافت تابعیت می‌نماید.

شخصی که درخواست قبول تابعیت کرده و دارای شرایط زیر است:

     - تحت قوانین پرتغال به سن قانونی رسیده است

     - حداقل 5 سال تحت هر نوع اقامت قانونی، اقامت پرتغال را داشته است

     - دانش کافی زبان پرتغالی دارد

     - جرمی مرتکب نشده باشد که طبق قوانین پرتغال حکم زندان بیش از ۳ سال داشته باشد

کودکی که متولد پرتغال و زیر سن قانونی باشد که یا سال چهارم مدرسه را در پرتغال تمام کرده یا یکی از والدین او به مدت حداقل ۵ سال اقامت قانونی پرتغال را داشته باشد.

فردی که پدربزرگ یا مادربزرگ او تبعه پرتغال است.

زبان پرتغالی

جهت اقدام برای اخذ اقامت دائم پرتغال یا تابعیت و پاسپورت از این کشور باید اثبات کنید که در سطح ابتدایی به زبان پرتغالی مسلط هستید و این امر ارتباطی به روش اخذ اقامت یا تابعیت فرد ندارد. 

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه زندگی در پرتغال با بسیاری از کشور ها متقاوت است. زندگی در پرتغال نسبت به زندگی در کشور های دیگر اروپای غربی، مقرون به صرفه تر است. در این بخش جزئیات هزینه زندگی در پرتغال بیان شده است. زندگی در اروپای غربی برای مهاجران بسیار گران قیمت است مگر اینکه درآمد خوبی داشته باشند. اما پرتغال این الگو را شکسته است و برای مهاجرانی که درآمد متوسطی دارند، یک زندگی مقرون به صرفه ارائه می دهد.

درآمد در پرتغال ممکن است نسبت به کشورهای مشابه اروپای غربی کم باشد، اما این فقط بازتابی است از این که هزینه زندگی نیز به طور قابل توجهی پایینتر است. مهاجران در شهرهای پرتغال توانایی بیشتری برای استفاده از سبک زندگی بهتر نسبت به شهرهای دیگر اروپا خواهند داشت.

متوسط درآمد خالص در هر خانواده در پرتغال 18,198 یورو در سال است. بسیاری از مردم محلی با 750 یورو در ماه زندگی می کنند. یک زن و شوهر با درآمد 2,000 تا 3,000 یورو در ماه، می توانند از یک شیوه زندگی عالی در پرتغال لذت ببرند.

تنها شهر پرتغال که رتبه خوب کیفیت زندگی سال 2018 را به خود اختصاص داد، لیسبون است.

هزینه های زندگی تخمین زده شده در بخش های مختلف پرتغال به شرح زیر است:

لیسبون:

• 48 درصد ارزانتر از نیویورک

• 22 درصد ارزانتر از مونیخ

• 9 درصد ارزانتر از مادرید

• 14 درصد ارزان تر از بروکسل

• 33 درصد ارزان تر از پاریس

• 45 درصد ارزان تر از لندن

پورتو

• 52 درصد ارزانتر از نیویورک

• 28 درصد ارزانتر از مونیخ

• 16 درصد ارزانتر از مادرید

• 21 درصد ارزان تر از بروکسل

• 39 درصد ارزان تر از پاریس

• 49 درصد ارزان تر از لندن

کویمبرا

• 58 درصد ارزانتر از نیویورک

• 37 درصد ارزانتر از مونیخ

• 27 درصد ارزانتر از مادرید

• 31 درصد ارزان تر از بروکسل

• 46 درصد ارزان تر از پاریس

• 55 درصد ارزان تر از لندن

کاسکایس

• 48 درصد ارزانتر از نیویورک

• 21 درصد ارزانتر از مونیخ

• 27 درصد ارزانتر از مادرید

• 31 درصد ارزان تر از بروکسل

• 46 درصد ارزان تر از پاریس

• 55 درصد ارزان تر از لندن

قیمت املاک  در پرتغال

هزینه اجاره و خرید یک خانه در پرتغال به طرز شگفت انگیزی، نسبت به هزینه های بالا در سایر کشورها در غرب اروپا، مقرون به صرفه است.

گزارش ها نشان می دهد که یک ملک دو خوابه در الگاروه یا لیسبون بسته به منطقه از 105,000 تا 180,000 یورو هزینه دارد. میانگین هزینه در هر متر مربع 1,150 یورو است. در شهرهایی با قیمت پائین تر مانند کویمبرا و کاسکایس، یک آپارتمان سه خوابه از 150,000 تا 180,000 یورو قیمت دارد.

در مناطق روستایی، قیمت خانه ها به طور قابل توجهی پایین تر است. یک ملک سه خوابه به طور متوسط  بین 100,000 تا 120,000 یورو قیمت دارد، اما در برخی از مناطق در حومه پرتغال قیمت ها تا 35,000 یورو پائین است.

اجاره یک آپارتمان شهری در لیسبون یا یکی از شهرهای جذاب الگاروه ممکن است کمتر از 600 یورو هزینه داشته باشد، در حالیکه هزینه اجاره یک آپارتمان 3 خوابه می تواند تا 25،00 یورو در ماه باشد.

در دیگر نقاط کشور، هزینه اجاره برای آپارتمان دو خوابه بین 450 تا 800 یورو است. آپارتمان های تجهیز نشده حتی ارزان تر هستند. یک خانواده مهاجر که به دنبال ساختمانی با امکانات مدرن میباشند، باید بین 1,200 تا 2,000 یورو در ماه اجاره پرداخت کنند.

هزینه زندگی در پرتغال: قبض آب، برق، گاز

پرتغال از آب و هوای ملایم برخوردار است که به طور قابل توجهی هزینه های آب، برق و گاز را کاهش می دهد. طبق آمار 2019، میانگین هزینه برق، گاز و آب در پرتغال 92 یورو در ماه برای یک آپارتمان با متراژ 85 متر مربع است. صورت حساب ها هر دو یک بار صادر می شوند.

این کشور دارای پوشش Wi-Fi خوب است و بیشتر آپارتمان های اجاره ای خدمات پهنای باند و تلفن را دارند. هزینه بسته ها از حدود 30 یورو شروع می شود.

هزینه حمل و نقل عمومی در پرتغال

هزینه حمل و نقل عمومی نیز در پرتغال ارزان است و شهرهای بزرگ همگی دارای یک شبکه خوب از اتوبوس ها، قطارهای زیرزمینی و در برخی مواقع تراموا هستند. هزینه سفر هر نفر با قطارهای زیر زمینی 1.55 یورو است. شما همچنین می توانید از کارت های یک روزه استفاده کنید که به شما امکان دسترسی روزانه نامحدود به اتوبوس ها و مترو را با 6.15 یورو می دهد.

متوسط هزینه در پرتغال برای حمل و نقل در هر ماه 36 یورو است. نرخ ورودی ثابت تاکسی ها در لیسبون 3.25 یورو است و 0.50 یورو در ازاء هر کیلومتر به آن اضافه می شود.

داشتن یک ماشین در پرتغال با سایر کشورهای اروپای غربی متفاوت است. قیمت هر لیتر بنزین بدون سرب 1.42 دلار است. اگر شما در بزرگراه ها سفر می کنید، باید انتظار پرداخت عوارض را داشته باشید و اگر سفر طولانی دارید، این هزینه بیشتر است. رانندگی مسافت های طولانی در پرتغال می تواند 20- 30 یورو به هزینه سفر شما اضافه کند.

قیمت مواد غذایی در پرتغال

هزینه مواد خام و اولیه غذا در پرتغال پایین است، اما اگر بخواهید چند غذای لوکس تهیه کنید، باید در حدود 200 تا 300 یورو در ماه هزینه کنید.

با توجه به موقعیت پرتغال در ساحل، قیمت ماهی تازه بسیار مناسب است. قیمت میگو و ماهی تن حدود 8 یورو است، اما شما می توانید ماهی های ارزان تر مانند Dorada را در حدود 5 یورو تهیه کنید. گوشت حدود 7- 10 یورو، و مرغ بسیار ارزانتر و در حدود 2.50  یورو است.

هزینه تحصیل در پرتغال

هزینه مدارس در پرتغال توسط دولت تامین می شود و مهاجران می توانند فرزندان خود را به صورت رایگان به مدرسه دولتی بفرستند. با این حال، درس ها به زبان پرتغالی ارائه می شوند.

اکثریت بچه های مهاجرین در مدارس خصوصی یا مدارس بین المللی تحصیل می کنند که باعث افزایش هزینه ها می شود. دانشگاه ها در مقايسه با ساير كشورهاي اتحاديه اروپا بسيار مقرون به صرفه هستند.

برنامه درسی در مدارس خصوصی  طبق برنامه پرتغال و به دو زبان تدریس می شوند. مدارس بین المللی اجازه می دهد تا فرزندان برنامه درسی کشور خود را دریافت کنند.

هزینه های تحصیل متفاوت است، بنابراین شما باید به طور مستقیم با مدرسه تماس بگیرید. با این حال، برای اینکه یک ایده کلی از هزینه ها داشته باشید، یک مدرسه خصوصی در لیسبون بین 10,000 تا 20,000 یورو به علاوه مالیات به مبلغ 3.250 یورو و هزینه ی ثبت نام در هر سال، هزینه دارد. درحالی که مدرسه بریتانیایی در پورتو، 8,200 تا 12,100 یورو در سال هزینه دارد.

پرتغال همچنین دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی است. دانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر هستند: هزینه تحصیل از 950 تا 1,250 یورو برای یک دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد شروع می شود. هزینه دکترا تقریبا 2,500  تا 3,000 یورو است.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی به طور قابل توجهی بالاتر است، در حالی که هر سطح در حدود 3,350 تا 3,000 یورو در سال هزینه دارد.

کویمبرا یک شهر محبوب برای دانشجویانی است که در پرتغال تحصیل می کنند و همچنین دارای کمترین هزینه های تحصیل در کشور است.

هزینه های خدمات درمانی در پرتغال

اگرچه در پرتغال خدمات درمانی رایگان بسیار کمی وجود دارد، اما سیستم خدمات درمانی برای ساکنین ثبت شده در سیستم تأمین اجتماعی کم هزینه است. برای درمان های اضطراری، هزینه های مشاوره با پزشک تنها 5 تا 10 یورو است.

کارفرمایان موظف هستند که به کارمندان خود بیمه درمانی اختصاص دهند و هر ماه مبلغ پرداختی را پرداخت کنند. بیمه درمانی می تواند از چند صد یورو تا بیش از هزار یورو هزینه داشته باشد. شرکت های بیمه معمولا حدود 60 تا 80 درصد از هزینه های درمان را پرداخت می کنند، بنابراین اگر می خواهید از بیمه خدمات درمانی خصوصی استفاده کنید، بیمه درمانی خود را بررسی کنید.

اگر شما کارفرمای خودتان هستید، باید مدارک بیمه درمانی خود را برای ثبت نام برای اخذ مجوز اقامت پرتغال ارائه دهید.

هزینه های مراقبت از کودکان در پرتغال

خدمات مراقبت از کودکان در پرتغال شامل مراکز مهد کودک و کودکستان ها می باشد. مهدکودک ها کودکان بین سه ماه و سه ساله را می پذیرند و می توانند هزینه ای بین 100 تا 400 یورو داشته باشد در حالی که کودکستان بین 300 تا 650 یورو در ماه هزینه دارند.

طبق قانون، پرستار کودک در پرتغال باید حداقل 21 سال سن داشته باشد. هزینه پرستار کودک در پرتغال می توانند تقریبا 180 یورو در هفته باشد. اگر از یک آژانس برای پیدا کردن پرستار استفاده می کنید، هزینه های آژانس را باید به هزینه های پرستار اضافه کنید. مهاجرین باید حداقل 200 یورو در هفته برای خدمات پرستار کودک در پرتغال هزینه کنند.

هزینه زندگی در پرتغال: غذا خوردن در خارج از منزل

مهاجرینی که در پرتغال زندگی می کنند احتمالا فرصت های بیشتری برای غذا خوردن در خارج از خانه نسبت به همسایگان اروپایی خود دارند. یک ناهار سنتی حدود 15 یورو هزینه دارد یا می توانید ساندویچ های بزرگ دونفره را با 5 یورو خریداری کنید. فست فود حدود 5- 6 یورو هزینه دارد.

هزینه متوسط برای یک رستوران ارزان در پرتغال 7 یورو است که شامل یک لیوان نوشیدنی رایگان است. قیمت های متوسط شامل 20 تا 40 یورو برای دو نفر است. هرچیز اضافه تری حدود 25- 35 یورو برای هر نفر هزینه دارد.

هزینه مالیات در پرتغال

مالیات بر درآمد شخصی از منبع حقوق ماهیانه شما کسر می شود. به عنوان یک قاعده کلی، زوج های متاهل به طور جداگانه مالیات پرداخت می کنند، اگرچه می توانید انتخاب کنید که به طور مشترک مالیات دهید. بازپرداخت مالیات بر درآمد برای شخص کارفرما باید از تاریخ 1 آوریل تا 31 می به صورت آنلاین یا کاغذی ارسال شود. مقررات مالیات بر درآمد عبارتند از:

• 0.00 تا 7.091 یورو: 14.5 درصد

• 7،092 تا 20،261 یورو: 28.5 درصد

• 20،262 تا 40،522 یورو: 37درصد

• 40،523 تا 80،640 یورو: 45درصد

• بیش از 80،640 €: 48درصد

هزینه زندگی در پرتغال: هزینه های اجتماعی و حقوق بازنشستگی

دارندگان اقامت پرتغال که در سیستم تأمین اجتماعی در پرتغال ثبت نام می کنند، به طور مستقیم از حقوق ماهانه آنها به میزان 11 درصد از درآمد ناخالص کسر می گردد. 23.75 درصد بیشتر توسط کارفرما پرداخت می شود.

اگر شما کارفرمای خود هستید، شما ملزم به پرداخت 29.6 درصد در هر ماه از درآمد اعلام شده خود هستید. سیستم تأمین اجتماعی در پرتغال حقوق بیکاری، زایمان، بیماری های شغلی، معلولیت، حقوق بازنشستگی و مرگ را پرداخت می کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه اخذ اقامت پرتغال  با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش