اقتصاد قبرس

اقتصاد قبرسدلایل متعددی وجود دارد که چرا برنامه اخذ پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری در اروپا بیشترین جذابیت را دارد. سیستم مالیاتی جذاب، اقتصاد پر رونق و رو به رشد قبرس، بدست آوردن آزادی حرکت و امکان تجارت آزاد در کل اتحادیه اروپا دلایلی چند از این دست می باشند.

پاسپورت قبرس

قبرس دوباره در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفته است و به عنوان یکی از سریعترین رشد های اقتصادی اروپا در سالهای اخیر شناخته می شود. پیشرفت اقتصادی قبرس پس از یک بحران مالی ویرانگر، طی سه سال اخیر از حد انتظارات جامعه جهانی بسیار فراتر رفته است. اما از آنجا که حتی این میزان موفقیت، جاه طلبی کشور قبرس را پاسخگو نیست،  این جزیره مصمم است که سرعت پایدار خود در بالابردن بهره وری و اعتماد سرمایه گذاران را افزایش دهد.

قبرس پس از بحران مالی سال 2013، در اجرای اقدامات سختگیرانه برای بازسازی و تنوع بخشی به اقتصاد خود، توانایی قابل توجهی نشان داده است. قبرس با عبور از رکود اقتصادی در سال 2015– یک سال زودتر از پیش بینی های انجام شده –  و ادامه به رشد اقتصادی در 2016 از حد انتظارات فراتر رفت. با وجود یک دوره چالش برانگیز برای یکی از کوچکترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سازگاری و بهسازی سیستم اقتصادی کماکان ادامه داشته و تمام اهداف کلیدی مشخص شده توسط کشورهای وام دهنده، در حال پیشرفت هستند. این شرایط به قبرس این امکان را می دهند که خود را به عنوان کشوری با اقتصاد خودکفا و پر رونق معرفی کند.

تاریخ اقتصاد قبرس

قبرس استقلال خود از بریتانیا را در سال 1960 به دست آورد، در سال 2004 عضو اتحادیه اروپا شد، در سال 2008، یورو را به عنوان ارز ملی کشور به جریان انداخت، و در سال 2011 توسط شاخص IMF به عنوان یکی از 31 اقتصاد پیشرفته جهان معرفی شد. در طول تاریخ اقتصاد قبرس از شوک های خارجی بسیاری صدمه دیده ولی همیشه توانسته است به صورت شگفت انگیزی دوباره خود را احیا کند. کودتای حمایت شده توسط یونان و بلافاصله بعد از آن تهاجم ترکیه در سال 1974 به بخش های شمالی جزیره، منجر به کاهش شدید و ناگهانی تولید ناخالص داخلی (حدود 16.9% در 1974 و 19% در 1975) شد. ولی سخت کوشی و تمرکز جمعتی باعث شد که رشدی جهش وار با نرخ رشد 18.2% در 1976 و 15.8% در 1977 در اقتصاد قبرس صورت پذیرد. در ادامه کشور قبرس شاهد یک دوره رشد اقتصادی بی وقفه بود که بیش از 30 سال به طول انجامید. 

پس از استقلال، اقتصاد قبرس دستخوش تحولات بسیاری شده است: از صادر کننده مواد معدنی و محصولات کشاورزی در سالهای 1961 تا 1973، و صادر کننده کالاهای تولیدی از اواخر دهه 1970 تا اوایل دهه  1980 گرفته، تا تبدیل شدن به یک مرکز گردشگری، کسب و کار و خدمات بین المللی در سالهای 1980 تا 1990. 

قبرس امروزه از سوی بانک جهانی به عنوان کشوری با درآمد بالا طبقه بندی شده است، امروزه اقتصاد قبرس بیشتر بر بخش خدمات، از جمله گردشگری، خدمات مالی و املاک و مستغلات – که بیش از 80% کل تولید ناخالص داخلی جزیره و حدود 75% از اشتغال قبرس را تامین می کند – متکی می باشد. قبرس در سال 2013 تحت یک تحول اقتصادی دیگر، ناشی از بحران یورو، قرار گرفت، و پنجمین کشور عضو اتحادیه اروپا بود که درخواست کمک مالی از کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول – که در جمع Troika خوانده می شوند – کرد. کمک مالی به قبرس در سال 2013 توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ چرا که اولین و تنها کمک مالی در سراسر جهان بود که شرط اعطای وثیقه ای از سپرده های بانکی اعمال می کرد – اقدامی که تا آن زمان غیر قابل تصور بود. پس از اعطای کمک مالی 10 میلیارد یورویی گروه اروپا، و شرایط بی سابقه آن، باز سازی اقتصادی و باز پس گیری اعتبار بانکهای قبرس، از اولویت های اصلی این کشور بوده است – و به درستی که بهبود اقتصادی قبرس سریعتر از تمام پیش بینی های انجام شده به وقوع پیوست.

ارتقاء امتیازات پیوسته

بازگشت پر سرعت قبرس به بازارهای بین المللی، یک گام مثبت برای این کشور به سوی بازیابی اعتبار و اعتماد در چشم جامعه تجارت بین المللی بوده است. بازار موفق اوراق قرضه با ارزش بیش از 3 میلیارد یورو، ارتقاء متوالی در گزارش های شاخص های بین المللی و نتایج مثبت بانک ها، همه منجر به افزایش علاقه سرمایه گذاران به انجام سرمایه گذاری در قبرس شده اند و در این میان علاقمندان به اخذ پاسپورت قبرس نیز مشتاقانه در قبرس سرمایه گذاری می نمایند . اقتصاد قبرس از سال 2015 با نرخ 1.7% و 2.8% در سال 2016 رو به رشد نهاد. وزارت دارایی قبرس پیش بینی کرده است که نرخ رشد 2.5 درصدی در سال 2017 به 3 درصد خواهد رسید.

بانک های تقویت شده

بانکهای تقویت شده قبرس تحت تست های استرس سختگیرانه ECB قرار گرفته و جای پای محکمی بعد از بحران سال 2013 برای خود پیدا کردند. نقدینگی و پرداخت بدهی در سیستم بانکی قبرس به صورت چشم گیری بهبود یافته و سپرده ها در سال 2016 بیش از 3 میلیارد یورو افزایش داشته است. علاوه بر این، قوانین ورشکستگی و  سلب حق اقامه دعوی موجب کاهش بیش از 4.3 میلیارد یورو وام های بیش از 90 روز بین اکتبر 2015 و اکتبر 2016 شده است. علیرغم شرایط سختگیرانه وام دهندگان به قبرس، کشور از برنامه نظارت و اصلاحات سختگیرانه برای اصلاح ضعف های اساسی در نظام مالی خود استفاده کامل کرده است.

رشد تولید ناخالص داخلی سالانه

اقتصاد قبرس بار دیگر با تقاضای قوی از سوی بخش خصوصی و حمایتِ کاهش ارزش یورو و قیمت پایین انرژی، از برآوردها و پیش بینی ها پیشی گرفت و در نیمه اول سال 2015 رو به رشد نهاد و در نیمه دوم آن سال از رکود خارج شد. پیش بینی ها حاکی از  این است که رشد اقتصادی قبرس شتاب خواهد گرفت و به 2.5 تا 3 در صد در سال 2017 خواهد رسید در حالی که انتظار می رود دارایی عمومی پایدار باقی بماند.

کاهش نرخ بیکاری

اگر چه بیکاری جوانان همچنان چالش مهمی محسوب می شود، نرخ بیکاری در قبرس رو به کاهش است. نرخ بیکاری در نیمه اول سال 2015 رو به کاهش نهاد، و از متوسط 14.9% به 13.3% در 2016 رسید. کمیسیون اروپا انتظار دارد که این نرخ در 2017 به 12% و در 2018 به 11% کاهش پیدا کند.

تجارت و سرمایه گذاری

از سال 2015، روند رشد سرمایه گذاری در قبرس، با ثبت کشتی های جدید در ناوگان خود و افزایش سرمایه گذاری در مسکن در سال 2016، مثبت شد. بیش از نیمی از تجارت کالای قبرس با اتحادیه اروپا انجام میگیرد. پس از افزایش چشمگیر در سال 2015، نرخ صادرات با کاهشی 0.9 در صدی در سال 2016 مواجه شد. شرکای اصلی صادرات کالای قبرس، یونان و بریتانیا هستند. اصلی ترین کالاهای صادراتی قبرس، محصولات دارویی، محصولات غذایی خام و فرآوری شده و ضایعات می باشد.

 سه شریک اصلی واردات یونان، بریتانیا و ایتالیا هستند. این جزیره عمدتا هیدروکربن، ماشین آلات، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه و آهن و فولاد وارد می کند. به عنوان یک اقتصاد باز کوچک که در حال حاضر کاملا متکی بر واردات انرژی است، بالانس تجارت قبرس از قدیم با کسری مواجه بوده در حالی که بالانس خدمات آن معمولا مازاد بر تقاضا بوده است. طیف وسیعی از ابتکارات جدید با هدف جذب سرمایه گذاری بیشتر، در حال حاضر در حال اجرا هستند و توجه سرمایه گذاران به تحولات گسترده در مقیاس بزرگ در قبرس جلب شده است.

ایجاد انگیزه های جدید

اقدامات مالیاتی جدید باعث شده اند که شخصیت جامع، شفاف و دیرین چارچوب سیستم مالیاتی قبرس بهبود بیشتری بیابد. این اقدامات جدید که کاملا مطابق بر دستورالعمل اتحادیه اروپا هستند، ترویج توسعه اقتصادی قبرس را از طریق تشویق به معرفی سرمایه جدید به عنوان جایگزینی برای تامین مالی از طریق افزایش بدهی و تشویق به ایجاد کسب و کار با ارائه مزایایی قانع کننده به افراد از منظر مالیاتی، حمایت می کند. انگیزه های مالیاتی برای مالکیت فکری، شرکتهای کوچک و متوسط مبتکر و به راه اندازی کسب و کار جدید در اواخر 2016 و 2017 به اجرا در آمدند. این انگیزه ها باعث بهبود موقعیت قبرس در رقابت بین المللی به عنوان گزینه ای برای شرکت های چند ملیتی که به دنبال ایجاد کسب و کار در منطقه EMEA هستند، خواهد شد.

فعالیت های  اصلی اقتصادی

قبرس از یک اقتصاد بازار باز کوچک و سازگار با چشم انداز مثبت برخوردار است. این جزیره خود را به عنوان دروازه کسب و کار میان اروپا، آسیا، خاورمیانه و آفریقا معرفی کرده است و جمعیت بسیار تحصیل کرده و مسلط به زبان انگلیسی خود را به رخ جهانیان می کشد. عضویت قبرس در اتحادیه اروپا و منطقه یورو، زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات عالی و محیط کسب و کار دوستانه، همچنان به جذب شرکت های بین المللی و سرمایه گذاری – به ویژه برای بهره برداری از گاز طبیعی به دنبال کشف ذخایر قابل توجهی از آن در آبهای قبرس – ادامه می دهد. 

تشکیل شرکت، برنامه ریزی مالیاتی، اعطای اعتبار، مبادلات خارجی و اعطای کمک های مالی، بخش های قابل توجهی از صنعت خدمات کسب و کار در قبرس است که از طریق یک شبکه از معاهدات مالیاتی دو جانبه با 60 کشور و یک سیستم حقوقی منطبق بر قانون بریتانیا حمایت می شود.

استفاده کلیدی از شرکت های مرکزی در قبرس منجر به جذب صدها هزار شرکت برای انجام سرمایه گذاری در بازارهای اصلی از طریق این جزیره شده است. علیرغم شرایط اقتصادی چالش برانگیز سالهای 2012 تا 2014، جذابیت دنیای کسب و کار قبرس از میان نرفته و تعداد تقاضا برای ثبت شرکت جدید از سال 2014 افزایشی چشمگیر داشته است. صنعت سرمایه گذاری در حال توسعه، که می تواند به یک کسب و کار چند میلیاردی برای قبرس تبدیل شود، نیز موجب شده است که کشور قبرس در دنیای اقتصاد به عنوان یک محل اقامت مهیج و نوظهور، مطرح شود. خدمات حرفه ای نیز یکی از بخش هایی است که به سرعت در قبرس در حال توسعه است و در سه ماه اول سال 2016 پیشرفتی 6 درصدی داشته است.

قبرس میزبان بزرگترین مرکز مدیریت کشتی با مالکیت شخص سوم در اتحادیه اروپا است که یکی از دلایل موفقیت بخش دریانوردی نیرومند این کشور می باشد. مرکز ثبت کشتی قبرس یکی از برترین ناوگان های تجاری در جهان محسوب شده و سومین ناوگان بزرگ اروپا می باشد. حدود 1100 کشتی اقیانوس پیما و 767 کشتی با سایز های غیره با پرچم این ناوگان در رفت و آمد هستند که مجموع وزن بار حمل شده توسط این کشتی ها 22 میلیون تن می باشد.

به رغم بحران اقتصادی در قبرس، بخش توریسم رشد به سزایی داشته و قبرس در سال 2016 شاهد یک رکورد جدید برای ورود گردشگران بوده است. تلاش برای ارتقاء این بخش می تواند منجر به تولدی دوباره در این صنعت، که در حال حاضر 21% تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است، شود. پس از یک رکود طولانی، صنعت ساخت و ساز نیز، با رشد 8.7 درصدی در 9 ماه اول سال 2016، شروع به بازگشت به دنیای اقتصاد قبرس کرده است.

اگرچه بخش هایی مانند بخش کشاورزی و تولید در قبرس قدمت داشته و نیرومند هستند – با اختصاص 2 و 4.5 در صد از تولید ناخالص داخلی به خود – این صنایع با چالش هایی مواجه شده اند که منجر شده است هر دو بخش، با هدف قرار دادن بازار های صنفی کوچک که حاضر به پرداخت بیشتر برای محصول با کیفیت هستند، استراتژی مشابهی برای تولید محصولات با ارزش افزوده  در پیش بگیرند. این دو بخش تمرکز خود را بر نوآوری و تنوع قرار داده اند، که تلاش های این صنایع را برای افزایش بهره وری پشتیبانی می کنند.

پس از کشف ذخایر گاز طبیعی در آبهای کشور قبرس، انرژی نیز تبدیل به منبع جدیدی برای رشد اقتصادی خواهد شد. این جزیره برنامه های جاه طلبانه ای برای تبدیل شدن به یک مرکز انرژی در منطقه مدیترانه دارد و استخراج موفقیت آمیز گاز طبیعی  می تواند منجر به صدور گاز طبیعی از قبرس به بازارهای اروپایی و آسیای شرقی شود. مشارکت شرکت های عمده نفت و گازی که در حال حاضر در قبرس فعال هستند، مانند غول صنعت انرژی فرانسوی Total، کنسرسیوم ایتالیا و کره جنوبی Eni-Kogas و کمپانی بریتانیایی و هلندی Royal Dutch Shell توسعه این برنامه ها را تقویت کرده اند. این بخش شاهد رای اعتماد دیگری در دور سوم صدور مجوز در 2016 بود که طی آن Eni، Total، و کمپانی آمریکایی ExxonMobil همه در مزایده شرکت کردند.

خصوصی سازی و پروژه های جدید در قبرس

اخیرا قبرس در حال اجرای برنامه خصوصی سازی از طریق تجارت خدمات در بندر لیماسول است. دیگر فرصت های مستعد خصوصی سازی عبارتند از قرعه کشی (مزایده) برای بخش های دولتی و شرکت Cyprus Telecommunication Authority (CYTA) به عنوان ارائه دهنده عمده خدمات مخابراتی قبرس. برنامه احداث چندین تفرجگاه ساحلی جدید در شهرهای ساحلی قبرس نیز در حال اجرا می باشد، در کنار تفرجگاه لوکس ساحلی بندر لیماسول که هم اکنون نیز رکوردهای زیادی در زمینه جذب گردشگر و فروش به دست آورده است.  یکی از توسعه های مهیج در قبرس، صدور مجوز برای ساخت یک مجتمع کازینو لوکس برای اولین بار می باشد، که به یک کنسرسیوم که شامل کمپانی های بنامی مانند Melco و Hard Rock نیز میشد، اعطا گشت. روئسای دولت انتظار دارند که این پروژه تعداد توریست های سالانه را تا 500 هزار افزایش داده و صدها فرصت شغلی ایجاد کند.

تورم در قبرس

نرخ تورم قبرس، به دلیل قیمت نفت و آمار بیکاری بی سابقه بالا، در 2015 به منفی 1.5% و در 2016 به منفی 1.2% رسید. انتظار می رود که این نرخ مطابق بر دستورالعمل کمیسیون اروپا، به %1.2 در 2017 و %1.1 در 2018، افزایش پیدا کند. پس از چهار سال رکود، انتظار می رود که روند افزایش حقوق و دستمزد به آرامی در 2017 و 2018 سرعت بگیرد.

چالش های اقتصادی

اقتصاد قبرس با ایجاد تغییرات قابل توجه، سریعتر و قوی تر از پیش بینی های انجام شده توانایی خود را باز می یابد. چالش های اصلی باقی مانده عبارتند از کاهش بیشتر وام های غیر سود ده (NPLs)، حفظ دیسیپلین مالی برای کاهش بدهی های عمومی و انجام اصلاحات ساختاری که باعث افزایش کارایی بخش عمومی شده و جذابیت قبرس به عنوان یک مقصد سرمایه گذاری را بالا می برد. چارچوب قانونی برای سلب حق اقامه دعوی و ورشکستگی در پایان 2015 به تصویب رسید، و هم اکنون نیز با حمایت مالی از بانک ها با تجدید ساختار پرداخت وام و احیای اقتصادی، ثمره داده است. با اینکه همچنان اقتصاد قبرس نیازمند رشد بیشتر می باشد تا بتواند بحران اقتصادی خود را به طور کامل پشت سر بگذارد، سرمایه گذاران خارجی تمایل زیادی برای سرمایه گذاری در قبرس نشان داده اند. بخش گردشگری قوی، بخش در حال توسعه صندوق های کمک مالی، و کشف مقادیر قابل توجه گاز طبیعی در آبهای قبرس چشم انداز رشد اقتصادی میان مدت و بلند مدت قبرس را روشن نشان می دهد.

راه حل برای مشکل قبرس

حل مشکل دیرین اقتصاد قبرس – تقسیم جزیره میان ترکیه و یونان – به عنوان یکی از مهمترین اولویت های جذب سرمایه گذاری خارجی بیشتر، رشد اقتصادی، و کاهش نرخ بیکاری، نقش برجسته ای یافته است. یک راه حل، به خصوص با توجه به همکاری های موجود در منطقه در رابطه با واردات و صادرات هیدروکربن ها می تواند فرصت های قابل توجهی به وجود آورد. مذاکرات مربوطه به رهبری سازمان ملل متحد برای حل مشکل قبرس از سرگرفته شده اند، و بسیاری معتقدند که سال 2017 سالی سرنوشت ساز برای رسیدن به یک راه حل برای این مسئله بوده است. مراودات تجاری میان قبرس ترکیه و قبرس یونان در خط سبزهایی که توسط سازمان ملل متحد نظارت می شوند، برقرار شده است، ولی طیف محدود این مراودات تجاری، این حقیقت را که این نوع تجارت نمی تواند بشارت دهنده یک راه حل نهایی باشد، تثبیت می نماید.

عملکرد اقتصادی قوی

قبرس دارای بازاری باز و آزاد، اقتصادی متمرکز بر خدمات با رکوردی طولانی مدت از عملکرد اقتصادی موفق است. علی رغم مقابله با بحران مالی و بانکی، محیط کسب و کار قوی، نیروی کار بسیار تحصیل کرده و رژیم مالیاتی مطلوب از مشخصه های اقتصاد قبرس باقی مانده است. پیش بینی می شود که با اقدامات در جهت اصلاح هزینه های دولتی، تسریع تقویت سرمایه گذاری، ایجاد صندوق های کمک های مالی، خصوصی سازی و استقرار استفاده از گاز طبیعی، قبرس به سرعت به رونق گذاشته خود بازگردد.

 سرمایه گذاری در قبرس و اخذ پاسپورت و شهروندی قبرس:

با توجه به اقتصاد شکوفای قبرس بسیاری از سرمایه گذاران مشتاق سرمایه گذاری در کشور قبرس مخصوصا در بخش مسکن می باشند. در حال حاضر با خرید ملک به ارزش دو میلیون یورو در قبرس می توان پاسپورت قدرتمند قبرس را تنها در شش ماه بدست آورد. دارا بودن شهروندی و پاسپورت قبرس مزایای بسیاری را در بردارد که در ادامه خلاصه ای از این مزایا را می توانید مطالعه فرمایید.

جابجایی آسوده

مسافرت آزاد، اقامت دائم، تحصیل و کار در 28 کشور اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین از مهمترین مزایای اخذ پاسپورت قبرس می باشد. کل خانواده یعنی همسر متقاضی، کودکان زیر 18 سال و وابستگان بزرگسال (18 تا 28 ساله) می توانند تابعیت قبرس را بدست آورند. فرزندان ساکن در اتحادیه اروپا این حق را دارند که هزینه های تحصیل کمتری برای تحصیل در اتحادیه اروپا بپردازند.

ارائه آزاد خدمات

شهروندان به صورت فردی و یا شرکتی می توانند در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون هیچ گونه ممانعتی خدمات خود را ارائه نمایند.

حرکت آزاد سرمایه

انتقال وجوه بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، خرید ملک در هر کشور عضو اتحادیه اروپا و سرمایه گذاری در هر نوع فعالیت.

حرکت آزاد کالای شما

تمام محصولات تولید شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند به صورت آزادانه بین کشورهای عضو منتقل شوند.

عدم نیاز به اقامت فیزیکی در قبرس

چه قبل از ثبت درخواست، چه بعد از دریافت شهروندی قبرس، نیازی به حضور فیزیکی در قبرس نمی باشد.سیستم مالیاتی جذاب قبرس به دلیل سیستم مالی بسیار مطلوب و موقعیت استراتژیک آن در تقاطع سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا یک مرکز مالی جذاب محسوب میشود. سیستم مالیاتی قبرس به طور مداوم توسط متخصصان مالیاتی اتحادیه اروپا به عنوان جذاب ترین مرکز مالی در اروپا رای آورده است.

استاندارد های بالای زندگی

-قبرس ثبات سیاسی و استانداردهای بالای زندگی را با دسترسی به مدارس خصوصی و دولتی و امکانات پزشکی ارائه میدهد و کمترین میزان جرم را در کشورهای اتحادیه اروپا دارد.

-بدون ویزا به همه نقاط در اتحادیه اروپا می توان سفر و مهاجرت کرد.

-بدون ویزا به بیش از 159 کشور در دنیا می توان مسافرت کرد.

تابعیت دوگانه

قبرس یکی از کشورهایی است که تابعیت دوگانه را قبول داشته و متقاضی اخذ شهروندی قبرس یا پاسپورت قبرس ناچار به ترک تابعیت اولیه خود نمی شود.


برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ پاسپورت قبرس یا اقامت قبرس با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید.دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش