بازار املاک پرتغال تاکنون در طی پندامیک چگونه عمل کرده است؟

بازار املاک پرتغال تاکنون در طی پندامیک چگونه عمل کرده است؟پندامیک کرونا تاثیر منفی بر اقتصاد جهان داشته است و بسیاری از بازارهای املاک با افت قیمت زیاد مواجه شده اند، اما به دلایل متعدد این شرایط در پرتغال متفاوت است.

بازار املاک پرتغال تاکنون در طی پندامیک چگونه عمل کرده است؟

پندامیک کرونا تاثیر منفی بر اقتصاد جهان داشته است و بسیاری از بازارهای املاک با افت قیمت زیاد مواجه شده اند، اما به دلایل متعدد این شرایط در پرتغال متفاوت است.

حضور چشمگیر جامعه بین الملل در بازار سرمایه گذاری املاک پرتغال نقش مهمی در این زمینه داشته است. خریداران خارجی ۳۵ درصد از کل سرمایه گذاری در املاک و مستغلات منطقه لیسبون در سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص دادند. اگرچه این امر تا حدودی به کیفیت بالای زندگی در پرتغال و قیمت های مناسب ملک مربوط می شود، اما در اصل برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک است که زیربنای این رونق سرمایه گذاری خارجی است.

با نگاهی به ابتدای سال ۲۰۲۰ و اوایل پندامیک کرونا، بازار املاک و مستغلات در پرتغال هیچ نشانه ای از افت قیمت نداشت. از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، در شهرهای لیسبون و پورتو، میانگین قیمت مسکن به ترتیب ۴۹ و ۸۳ درصد افزایش یافته است. آلگاروه همچنین شاهد افزایش متوسط قیمت ملک بوده است و در همین بازه زمانی حدود ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

اما با شیوع ویروس کرونا، بازار املاک پرتغال هم کمی تحت تاثیر قرار گرفت. در شهر لیسبون، قیمت مسکن در سال ۲۰۲۰ فقط ۳ درصد کاهش یافت. با این حال، کشور پرتغال خیلی خوب توانست این بیماری را کنترل کند.

در سطح کشور و در مناطق کلیدی مانند شهر پورتو و آلگاروه، قیمت ها به ترتیب ۴ و ۱۲ درصد افزایش یافتند. می توان تصور کرد که به محض این که اثرات کوتاه مدت بیماری کرونا برداشته شود، این افزایش قیمت با همین روند ادامه می دهد.


مقاله مرتبط: ویزای انجل پرتغال

با وجود افت قیمت ها، سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش حجم سرمایه گذاری در املاک و مستغلات پرتغال بود. این نشان می دهد که علی رغم وجود کرونا در سراسر جهان، هنوز هم بازار املاک پرتغال بسیار پررونق است و سرمایه گذاران به این بازار اعتماد دارند.

قبل از COVID-19، آنچه پرتغال را در موقعیتی منحصر به فرد قرار می داد این بود که اگرچه قیمت املاک در حال افزایش بود، اما در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه تر بود.

این وضعیت تغییر نکرده است و بنابراین، پس از یک دست انداز در سال ۲۰۲۰، بازار املاک و مستغلات پرتغال به دنبال بازگشت کامل به وضع اولیه خود در سال آینده است.

نکته مهمی که در خرید ملک در پرتغال وجود دارد این است که از ژانویه ۲۰۲۲، شهرهایی مانند لیسبون و پورتو دیگر جز گزینه های برنامه سرمایه گذاری پرتغال نخواهند بود. با این حال، جزایر مادیرا و آزور همچنان واجد شرایط این طرح خواهند بود. دولت پرتغال این تغییرات را با هدف افزایش سرمایه گذاری در شهرهای دیگر پرتغال معرفی کرده است.


منبع: سایت Investment Migration Insider

مقاله مرتبط: قوانین جدید برنامه ویزای طلایی پرتغال تا ژانویه ۲۰۲۲ اعمال نخواهد شد

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های سرمایه گذاری پرتغال با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.
دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش