عوامل مهم و تأثیر گذار بر تصمیم متقاضیان برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری در دنیا برای انتخاب کشور میزبان

عوامل مهم و تأثیر گذار بر تصمیم متقاضیان برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری در دنیا برای انتخاب کشور میزبانسرمایه گذارانی که به دنبال دریافت پاسپورت هستند، هنگام جستجو در بازار مهاجرت سرمایه گذاری، با گزینه های بسیاری رو به رو می شوند. و صنعت بزرگی برای کمک به سرمایه گذاران در خرید پاسپورت به وجود آمده است. دلایل بسیاری برای چنین خرید مخاطره آمیزی وجود دارد.

مهاجرت سرمایه گذاری جهانی

در سال های اخیر، برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری بسیار زیادی در سراسر دنیا به وجود آمده اند. رقابت میان کشورها بسیار تنگاتنگ شده است چرا که بعضی از کشور ها  برای جذب سرمایه داران خارجی ثروتمند به اقتصاد خود بسیار در تلاش هستند.

سرمایه گذارانی که به دنبال دریافت پاسپورت هستند، هنگام جستجو در بازار مهاجرت سرمایه گذاری، با گزینه های بسیاری رو به رو می شوند. و صنعت بزرگی برای کمک به سرمایه گذاران در خرید پاسپورت به وجود آمده است. دلایل بسیاری برای چنین خرید مخاطره آمیزی وجود دارد، برخی سرمایه گذاران می خواهند از دست اقتصادهایی که مالیات بسیار بالایی طلب می کنند، نفسی بکشند، برخی دیگر از زد و خوردهای سیاسی فراری هستند و برخی دیگر به دنبال مزایای تحصیلی و اقتصادی که کشور میزبان می تواند به آنان ارائه دهد از جمله دسترسی به امکان سفر بین المللی بدون ویزا هستند.

در حالی که تقاضا برای برنامه EB5 ، مخصوصا بعد از اینکه دولت کانادا هم مهاجرت سرمایه گذاری فدرال و هم برنامه های کارآفرینی فدرال را پایان داد، بسیار بالا است، برای وکلای برنامه EB5 بسیار مهم است که به دیگر برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری قابل رقابت با برنامه EB5 توجه کنند. در حال حاضر، به جز برنامه EB5، محبوب ترین برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری که ارائه می شوند شامل یونان، اسپانیا، قبرس، مجارستان، پرتقال، دومینیکا و گرانادا هستند.

در حالی که برنامه EB5 آمریکا از سوی برنامه های ارزانتر و گرانتر دیگر با رقابت مواجه است، سرمایه گذاران دانا و زرنگ به مسائل بیشتری از قیمت توجه می کنند. دیگر مسائلی که مورد توجه سرمایه گذاران است شامل تعهد مالیاتی بعد از جابجایی، نوع سرمایه گذاری، سطح اقامت یا شهروندی، زمانی که باید انتظار بکشند، تفاوت های فرهنگی و زبان و حضور هم وطنان خود در کشور مقصد، می باشند.

در مواجهه با مزایای مربوط به هر برنامه سرمایه گذاری، این مقاله سعی دارد برخی عواملی که سرمایه گذاران به هنگام اولویت بندی در امر تصمیم گیری خود مد نظر دارند را ارزیابی کند.

قیمت یک پاسپورت جدید چقدر است؟

اگر یک خانه بخرم، می توانم پاسپورت بگیرم؟

رایج ترین شکل سرمایه گذاری وام هایی با پشتیبانی دولت، خرید ملک، و سرمایه گذاری به صورت ودیعه گذاری در بانک هستند. هر کدام از این مدل سرمایه گذاری ها مزایای خاصی دارند که برای گروهی از سرمایه گذاران جذاب هستند. بعضی سرمایه گذاران امنیت یک وام کوتاه مدت با پشتیبانی دولت را ترجیح می دهند، برخی دیگر به خرید ملک تمایل دارند و دیگران همچنان خرید اوراق قرضه دولتی به امید دریافت اقامت و بازگشت سرمایه خود را ترجیح می دهند.

یک ساختار جذاب خرید اوراق قرضه دولتی است. به عنوان مثال با خرید اوراق قرضه به مبلغ 300,000 یورو و نگهداری آن نزد دولت به مدت 5 سال می توان اقامت دائم مجارستان را به دست آورد. در این مدل، هر چند که سرمایه در جای امنی قرار داده شده است، سرمایه گذار در مدت 5 سال دسترسی به این مبلغ نخواهد داشت. بنابراین سرمایه گذار به دیگر منابع مالی برای کسب درآمد برای زندگی روزمره خود نیاز دارد.

در مدل متفاوت دیگری، برخی کشورها متوجه شدند که نه تنها می توانند به اقتصادهای خالی از پول نقد خود سرمایه وارد کنند بلکه می توانند با پاسخ به میل شدید سرمایه گذارن برای خرید ملک، بازار مسکن پر تقلای خود را پشتیبانی کنند. در ازای اعطای اقامت، یونان از سرمایه گذاران می خواهد حداقل مبلغ 250,000 یورو در بخش املاک سرمایه گذاری کنند، قبرس با خرید ملک به ارزش حداقل 300,000 یورو اقامت اعطا می کند، برای اقامت اسپانیا و پرتقال حداقل به 500,000 یورو سرمایه گذاری برای خرید ملک نیاز است.

اقامت یا پاسپورت؟ هر کدام چقدر طول می کشد؟

به جز ملاحظات مالی، یک عامل نسبتا مهم به مدتی که طول خواهد کشید تا سرمایه گذار حاصل سرمایه گذاری خود را ببیند، مربوط می باشد. شکایتی که از سوی سرمایه گذاران برنامه EB5 اغلب به گوش می رسد به دلیل زمان طول کشیدن پرونده در اداره مهاجرت آمریکا و زمان اضافی که سرمایه گذاران باید برای کسب اقامت دائم منتظر بمانند، مربوط می شود. هر چند روش اعطای اقامت موقتی اولیه به مدت چند سال و سپس تبدیل آن به اقامت دائم یا شهروندی امری رایج به نظر می رسد. زمان مورد نیاز برای این برنامه مهاجرتی در سراسر دنیا چیزی بین دو تا 7 سال می باشد.

حتی چند برنامه سرمایه گذاری وجود دارند که به کسب پاسپورت مستقیم منجر می شوند. برنامه های سرمایه گذاری جزایر دومینیکاو گرانادا از این دسته هستند. با استفاده از این مدل می توان گفت که سرمایه گذار عملا می تواند خیلی سریع یک پاسپورت بخرد.

ائتلاف فرهنگی

مسئله حضور فیزیکی و ائتلاف فرهنگی عامل دیگری است که مستلزم دقت زیاد است. برخی کشورها، مانند اسپانیا، می خواهند که سرمایه گذار مدت معینی را هر ساله در کشور بماند. اما از سوی دیگر کشورهایی هستند مانند پرتقال که تنها یک یا دو هفته ماندن در سال برایشان کافی است اما برای کسب شهروندی این کشورها باید تا حدی زبانشان را بلد بود. اگر مهارت زبان و ائتلاف فرهنگی از سوی کشور میزبان مورد نیاز باشد، می تواند یک عامل بازدارنده برای برخی از سرمایه گذارانی که قادر به انجام این الزامات نمی باشند، محسوب شود.

و در نهایت، کشورهای میزبان چقدر جذاب هستند؟

بعد از اینکه سرمایه گذار همه عوامل مهم را در نظر میگیرد هر کشور بنا به شرایط اقتصادی و فرهنگی با دیگر کشور ها مورد مقایسه قرار می گیرد. ایالات متحده آمریکا همیشه افراد را به یاد رویای آمریکایی انداخته و همیشه یکی از جذاب ترین مقصد ها به شمار آمده و میاید. اما با افزایش برنامه های مهاجرتی قابل رقابت با کشورهایی مثل آمریکا و کانادا، برنامه EB5 با چالش هایی مواجه خواهد بود. به هر حال، در این صنعت، ضرر ایالات متحده به سود کشورهای دیگر خواهد شد و بنابراین می توان پیش بینی کرد که در آینده برنامه EB5 به منظور رقابت با برنامه های سرمایه گذاری کشورهای  دیگر نسبت به امروز جذاب تر خواهد شد.

 

لطفا توجه کنید که هدف از نوشتن این مقاله انجام یک تحلیل جامع در مورد همه برنامه های مهاجرتی در سرتاسر دنیا نمی باشد؛ بلکه، تمرکز این مقاله تشخیص انگیزه های اصلی سرمایه گذاران در انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت سرمایه گذاری است.

نوشته شده توسط کیانوش محمودی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری کشورها با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش