در مورد ویزای EB3

در مورد ویزای EB3دریافت مجوز کار از وزارت کار آمریکا، به معنا نیست که متقاضی ویزا دریافت می کند. ویزای EB3 در بسیاری از کشورهای آسیایی مثل چین ، فلیپین، ایران و...تقاضای بالایی وجود دارد. با بازاریابی گسترده شرکتهای مهاجرتی ، برخی شرکتها متاسفانه با دریافت مجوز کار از اداره کار امریکا در واقع قول دریافت ویزا و گرین کارت EB3 را داده اند.

 

EB3 نام یک ویزای اقامت دائم آمریکا (گرین کارت) است که بر پایه اشتغال است (Employment-based)، ویزاهای "بر پایه اشتغال" پنج نوع  است (EB1, EB2, EB3, EB4, EB5).

ویزای EB3 خود به سه گروه می تواند تعلق گیرد: 1- نیروهای متخصص2- کارگران ماهر 3-  کارگران ساده. 

مهاجر احتمالی که سعی دارد گرین کارت EB3 دریافت کند به یک دعوت نامه کاری تمام وقت، دائمی و قانونی از طرف یک کارفرمای آمریکایی نیاز دارد. کارفرما باید پروسه را با دریافت یک مجوز کاری از سوی وزارت کار آمریکا به نام (PERM) آغاز کند تا بدین ترتیب ثابت کند که کارفرما به دنبال استخدام نیروی کار در آمریکا بوده است اما شخص مناسب برای این موقعیت شغلی  در آمریکا پیدا نشده است.

برای هر سه زیر گروه ویزای EB3 به مجوز کار نیاز است.

سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا، چطور نیروهای متخصص، کارگران حرفه ای و کارگران ساده را تعریف می کند؟

  • نیروی های متخصص افرادی هستند که شغلشان به یک مدرک لیسانس آمریکایی یا معادل آن نیاز دارد. کارفرما باید همچنین نشان دهد که این مدرک تحصیلی یک شرط مورد نیاز برای شغل مورد نظر است.
  • کارگران ماهر افرادی هستند که شغلشان حداقل به دو سال تجربه کاری یا دو سال مدرک فنی و حرفه ای مرتبط نیاز دارد و ماهیت این شغل نباید موقتی یا فصلی باشد.
  • کارگران ساده افرادی هستند که کاری بدون تخصص را انجام می دهند که کمتر از دو سال تجربه کاری یا مدرک فنی و حرفه ای دارند. این نوع دعوت نامه کاری نیز نباید موقت یا فصلی باشد و باید یک موقعیت شغلی دائم و تمام وقت باشد.

در هر سه زیر گروه باید نشان داده شود که متقاضیان شغلی را انجام خواهند داد که برای آن شغل نیروی مناسب در آمریکا در دسترس نبوده است. تعداد محدودی ویزای EB3 هر ساله صادر می شود - در کل 40,000 ویزای EB3 صادر می شود که 10,000 تای آن به زیرگروه کارگر ساده که بحث اصلی ما میباشد تعلق می گیرد.

شغل هایی که معمولا تحت زیر گروه کارگران ساده قرار می گیرند شامل: خدمت کار، پرستار بچه، نظافت چی، کارگران مزرعه و باغ، دستیار پرستار و کارگران رستوران ها و این چنین مشاغل هستند.

در حال حاضر چه اتفاقی دارد در بازار می افتد؟

برای بدست آوردن ویزای EB3 در بسیاری از کشورهای آسیاسی مثل چین، فلیپین، هند، ایران و...تقاضای بالایی وجود دارد. در سال قبل و امسال،  همراستا با بازاریابی گسترده شرکتهای مهاجرتی و برای جذب مشتری بیشتر،  برخی شرکتها متاسفانه  با دریافت مجوز کار از اداره کار آمریکا (که طبق مقررات خودش ، کار ساده ای است و میباست اصولی را مراعات کرد) در واقع قول دریافت ویزا و گرین کارت  EB3 را داده و آن را برای متقاضییان با آگاهی کم در این گروه مهاجرتی به فروش گذاشته اند.

نگرشی که به بازار القا می شود و از آن طریق بازاریابی می شود این است که برخی مزارع، رستوران های زنجیره ای و غیره موقعیت های شغلی خالی دارند و مایل هستند متقاضیان کار را تحت برنامه EB3 اسپانسر کنند. بدین ترتیب برخی شرکت های مهاجرتی هر کسی حتی اگر دارای تحصیلات عالیه و متخصص در رشته ای باشند را می خواهند به عنوان  کارگری ساده از طریق ویزای Eb3 به آمریکا بفرستند. حتی اگر این نکته که تنها 10.000 نفر در سراسر دنیا می توانند از این طریق وارد آمریکا شوند را نادیده بگیریم، کاملا مشخص است که یک فرد متخصص قصد ندارد برای همه عمر در آمریکا به عنوان یک کارگر ساده کار کند و می خواهد هر چه سریعتر به کاری مرتبط با تخصص و تجربه کاری خود برگردد. اما هدف اصلی ادارات کار و مهاجرت  آمریکا این است که اطمینان حاصل کند نیروهای کار خارجی، جای نیروی کار داخل آمریکا را چه در کوتاه و یا دراز مدت نگیرد. بنابراین وارد شدن یک شخص متخصص به عنوان یک کارگر ساده با امید به بازگشت به حرفه خود دقیقا بر خلاف فلسفه ویزای EB3 است و افسران کارکشته اداره مهاجرت به راحتی این موضوع را متوجه و از صدور ویزا جهت این دسته از متقاضییان  جلوگیری خواهند کرد ولو اینکه اداره کار طبق مقررات خاص خود مجوز را صادر کرده باشد.

مقررات اداره کار جهت صدور مجوز کار و اداره مهاجرت جهت صدور ویزا:

کارفرمای احتمالی، پروسه EB3 را با استفاده از آگهی کردن شغل مورد نیاز خود در آمریکا شروع می کند ( این آگهی برای اینکه ثابت شود نیروی مناسب در آمریکا برای این شغل در دسترس نبوده است و بدین ترتیب مجوز کار از سوی وزارت کار آمریکا صادر شود، نیاز است). به محض اینکه مجوز کار صادر شد، قدم بعدی درخواست فرم I-140 از سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا است.

قدم نهایی مستلزم درخواست صدور ویزا از سوی متقاضی  است. متقاضی  برای یک مصاحبه در یک کنسولگری آمریکا متعاقبآ دعوت خواهد شد که در این مصاحبه  که بعضآ 2 ساعت و یا بیشتر بطول می انجامد افسرکنسولگری بطور بسیار حرفه ای و دقیق پرونده و شما را از جهات مختلف از جمله اینکه آیا شما مشخصات همان فردی که کارفرما بدنبال آن میباشد هستید یا نه واینکه ورود شما به امریکا مشاغل دیگر شهروندان را به خطر نمی اندازد و غیره را دقیقآ بررسی و در صورت مثبت بودن ویزا صادر میشود.

 متقاضی می تواند به آمریکا وارد شود و بعد از ورود، شخص می باید بر اساس توافق قبلی به مدت حداقل یک سال  برای کارفرمایی که او را اسپانسر کرده است کار کند.

علاقه روزافزونی که به مقوله مهاجرت به آمریکا وجود دارد باعث شده است که برخی شرکت های مهاجرتی برنامه مهاجرتی EB3 را به گونه ای مایلند تطبیق دهند و معرفی میکنند تا افرادی که توان مالی برای اقدام از طریق EB5 و یا اقدام از دیگر روشها را ندارند  یا نمی خواهند هزینه زیادی متقبل شوند را از طریق برنامه EB3 به آمریکا تشویق نمایند. شکی نیست که اگر واقعآ شما همانی هستید که اداره مهاجرت و نه صرفآ اداره کار آمریکا تایید نماید بسیار برنامه بجایی است. و سوال اینجاست که ایا شما همان فرد هسیتید؟؟!!!

 اغلب متقاضیان با این تصور که همه چیز در مورد مجوزکار صادر شده و تایید شده(PERM) و فرم I-140 درست است در مصاحبه شرکت می کنند و در آنجا است که می فهمند افسر مهاجرت آمریکا متوجه شده است که روند طی شده نه از سوی اداره کار بلکه از سوی متقاضی مطابق با قوانین مربوطه در آمریکا انجام نشده است. بنابراین ویزای این افراد رد می شود. 

افسران مهاجرت قادر هستند روند درخواست ها را مشاهده کنند و وقتی که ببینند گروه کثیری از افراد در کنسولگری آنان برای یک عنوان شغلی مشابه (مثلا کار در یک مزرعه یا رستوران فست فود) مراجعه می کنند، همه درخواست ها را با دقت بررسی می کنند تا احتمال وجود یک کلاهبرداری را بررسی کنند.

پیدا کردن درخواست هایی که از نظر اداره مهاجرت آمریکا، تقلب محسوب می شوند در برنامه EB3 بسیار رایج است. دولت آمریکا، از طریق همکاری وزارت کار آمریکا، سازمان مهاجرت و شهروندی (USCIS) و وزارت امور خارجه آمریکا(DOS)، می تواند در مورد کارفرمایی که این نوع درخواست ها را اسپانسر می کند و هر شخص یا ارگان دیگری که در این تقلب دست دارد، شامل خود متقاضی  تحقیقات انجام دهد. اگر مشخص شود موقعیت های شغلی ارائه شده با حسن نیت و طبق قوانین آمریکا بدست نیامده اند، درخواست تمام افرادی که از سوی آن کارفرما اسپانسر شده اند رد خواهند شد.

اغلب مواقع متقاضی از نتایجی که ارسال یک درخواست ناهماهنگ با قوانین آمریکا در پی خواهد داشت، نا مطلع اند، اما به عنوان فردی که مدارک مهاجرتی را امضا می کند، در واقع به دولت آمریکا گواهی می دهد که همه اطلاعات ارائه شده از سوی وی حقیقی می باشد. اگر ویزای این متقاضیان برپایه انجام تقلب رد شود نه تنها ویزای EB3 را از دست داده اند بلکه این رد ویزا می تواند مانعی برای ورود آنان به آمریکا در آینده با هر نوع ویزای موقت یا دائمی  دیگر شود.

 

کاری که الان در بازار انجام می شود و در واقع شرکت های مهاجرتی ویزای EB3 را به فروش گذاشته اند، چه اشکالی دارد؟

روشی که ویزای EB3 به عموم مردم معرفی و ارائه می شود با قوانین وزارت کار و سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا ناهماهنگ است. اگر جریان فروش EB3 به گونه ای طراحی شده باشد که قوانین را دور بزند، تقلب محسوب می شود. هدف اصلی وزارت کار و مهاجرت آمریکا این است که اطمینان حاصل کنند که نیروهای کار خارجی، جای نیروی کار داخل آمریکا را نمی گیرند. تنها بعد از اینکه پروسه استخدام نیروی کار کامل شود، و اگر کارفرما بتواند نشان دهد که قادر نبوده نیروی کار قابلی که مایل باشد در آن موقعیت شغلی کار کند، در محدوده خود پیدا کند، اداره کار آمریکا درخواست صدور مجوز کار را تایید می کند.

کارفرمای اسپانسر کننده باید توانمندیهای متقاضیان کار را کاملآ بررسی کند و از آنها مصاحبه واقعی به عمل آورد و مطمئن شود که مثلا اگر راننده لیف تراک لازم دارد، متقاضی مدرک رانندگی و آشنایی کامل و دارای تجربه کافی در آن زمینه میباشد. درصورت انجام این امور و بر داشت این قدمها بطور واقعی است که اداره کار به درخواست کافرما رسیدگی میکند. اگر یکی از قدمها وقوانین زیر پا گذاشته شود، شرکت اسپانسر کننده و همه افرادی که در این پروسه دخیل بوده اند را می توانند محکوم به انجام جرم کند.

در زیر چند مورد برای شما ارائه خواهد شد که اگر در جستجو برای ویزای EB3 با آنها برخورد کردید باید آنها را به عنوان علائم هشدار در نظر بگیرید:

  • آگهی هایی که بگویند در موقعیت شغلی ارائه شده در ویزای EB3 فقط تعهد یک ساله وجود دارد. طبق قانون شغل هایی که مجوز کار دریافت می کنند باید دائم باشند و نباید تاریخ اتمام داشته باشند.
  • متقاضی هرگز با کارفرمایی که او را اسپانسر می کند صحبت کاری نکرده باشد، و هرگز ارتباط ایمیلی یا تلفنی با کارفرما نداشته است و از طریق انجام یک مصاحبه شغلی انتخاب نشده باشد.
  • اگر از متقاضی خواسته شود در قدم اول و برای اینکه کارفرما، شغل مورد نظر را در آمریکا آگهی کند و مجوز کار بگیرد، پول بپردازد. طبق قانون کارفرمایی که به نیروی کار احتیاج دارد باید همه هزینه های آگهی شغل و دریافت مجوز کار را بپردازد. پس شما باید، تکرار میکنم باید بدانید که هر ریال از مبالغی که پرداخت مینمایید کجا و چگونه هزینه می شود.

خیلی کارفرما ها نیروی کار خارجی را اسپانسر و استخدام می کنند و آن درخواست ها معتبر و قابل قبول هستند. در زیر چند مورد برای شما بیان می شود که نشان می دهد روند اسپانسر کردن EB3 صحیح و معتبر است:

  • کارمند در حال حاضر با کارفرمایی که در آمریکا یا هر کشور دیگری است، کار می کند و کارفرما الان می خواهد او را برای اقامت دائم آمریکا اسپانسر کند که او بتواند در یک موقعیت شغلی دائمی و خاص آن شرکت در آمریکا کار کند.
  • کارمند آگهی شرکت را در آژانس های کاریابی دیده است و به آن آگهی پاسخ داده است و شرکت کارفرما از کارمند مصاحبه به عمل آورده است، چه تلفنی یا ایمیلی یا از طریق اسکایپ و غیره. باید طی مصاحبه مهارت ها و تجربیات متقاضی برای شغل مورد نظر بحث شده باشد و متقاضی به سوالات مرتبط با آن شغل پاسخ داده باشد به نحوی که کارفرما متقاعد شود، این شخص فرد قابلی برای موقعیت شغلی مورد نظر می باشد.
  • نباید از متقاضی شغل درخواست شود هیچ گونه هزینه ای برای درخواست مجوز کار و یا برای اطمینان دادن به اینکه این موقعیت شغلی حتما به وی داده خواهد شد، پرداخت کند.

 

در خلاصه، زمانی که یک کارفرما یک پیشنهاد کاری حقیقی به یک متقاضی کار خارجی بدهد که طبق قوانین EB3 باشد، قبول کردن این پیشنهاد غیر قانونی نیست. اما اگر قانونی بودن یک پیشنهاد کاری برای شما شک برانگیز است، حتما با یک وکیل مهاجرتی آشنا به قوانین وزارت کار در آمریکا مشورت کنید. اگر پیشنهاد کاری کاملا طبق قوانین ارائه نشده باشد، می تواند عواقب جبران ناپذیری، گذشته از پول و اتلاف وقت برای فردی که خواهان بدست آوردن اقامت دائم یا موقت آمریکا است داشته باشد بلکه ممکن است متقاضی همیشه از ورود به آمریکا از هر روشی جلوگیری شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری می توانید با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل نمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش