اقتصاد در مالتا

اقتصاد در مالتاعملکرد اقتصادی مالتا در طول سالهای اخیر فوق العاده بوده است. در حالی که در سال 2002 تولید خالص داخلی نرخ رشد اقتصادی متوسط 2.2 درصد به ثبت رسید در سال 2003 به منفی 1.8 رسید اما در سال 2004 مجددا نرخ رشد اقتصادی مثبت 1.4 درصد را تجربه کرد. نرخ تورم در عدد 2.5 ثابت نگه داشته شد.

اقتصاد

مالتا علاوه بر آهک، منابع طبیعی اندکی دارد. کشاورزی به واسطه ی صخره ای بودن جزیره محدود است و بیشتر محصولات به این جزیره وارد می شود. مواد خام صنعتی در این جزیره وجود ندارد و باید به این جزیره وارد شود. تا سال 1964 فاکتور اصلی در اقتصاد حضور نیروهای ارتش بریتانیا بود اما با عقب نشینی نیروهای ارتش بریتانیا در سال 1979، کشتی سازی جنبه ی تجاری به خود گرفت. امروزه اقتصاد مالتا بیشتر علاوه بر کشتی سازی، حفظ و تعمیرات آن،  به صنایع سبک، گردشگری و دیگر صنایع خدماتی وابسته است. دولت در شرکت ها و فعالیت های اقتصادی زیادی سهامدار است. بازار بورس اوراق بهادار در سال 1922 تاسیس شد. 

در سال 2001 تولید خالص ملی به ازای هر نفر  15000 دلار بود. همان سال نرخ رشد واقعی تولید خالص داخلی 4 درصد تخمین زده شد. کشاورزی سه درصد به تولید خالص داخلی کمک کرد، سهم صنعت 23 درصد بود در حالی که بخش خدمات 74 درصد را به خود اختصاص داد. مالتا در سال 2004 عضو اتحادیه ی اروپا شد.

عملکرد اقتصادی مالتا در طول سالهای اخیر فوق العاده بوده است. در حالی که در سال 2002 تولید خالص داخلی نرخ رشد اقتصادی متوسط 2.2 درصد به ثبت رسید در سال 2003 به منفی 1.8 رسید اما در سال 2004 مجددا نرخ رشد اقتصادی مثبت 1.4 درصد را تجربه کرد. نرخ تورم در عدد 2.5 ثابت نگه داشته شد.

بانک جهانی در یکی از گزارشاتش میزان تولید خالص داخلی مالتا را در سال 2005 حدود 7.5 میلیارد دلار تخمین زده است. بانک جهانی تولید خالص داخلی را به عنوان ارزش تمام محصولات و خدمات نهایی تولید شده در یک کشور در یک سال تعریف می کند که بر اساس قدرت خرید به جای نرخ مبادله ای فعلی دلار محاسبه می شود. نرخ تولید خالص داخلی به ازای هر نفر 18800 دلار تخمین زده شد. نرخ رشد سالانه ی تولید خالص داخلی 1.4 درصد تخمین زده شد. نرخ میانگین تورم در سال 2005 حدود 2.8 درصد بود.

بر اساس گزارش بانک جهانی در سال 2003 درامد حاصل از کار شهروندان مالتایی که خارج از این کشور کار می کردند یک میلیون دلار و یا 3 دلار به ازای هر نفر بود.

صنعت

صنایع اصلی مالتا کشتی سازی، حفظ و تعمیر کشتی، فراوری غذا، الکترونیک، پوشاک و نساجی است. دیگر محصولات شامل نوشابه، توتون، فلزات، محصولات لاستیکی ومحصولات پلاستیکی است. مجموع تولید صنعیت در سال 1999 حدود 26 درصد تولید خالص داخلی را تشکیل می داد. بخش تولید از سال 1995 تا 1999 حدود 17 درصد رشد داشت. تعدادی از شرکت های که مالکان خارجی داشتند فعالیتهایشان را در جاهای دیگر متوقف کردند و بخشی از تولید خود را در مالتا متمرکز کردند که مکانی رقابتی برای فعالیت تولیدی در نظر گرفته می شد. بازده ی تولید در سال 2003 تا 3 درصد افزایش یافت. 

در سال 2003 صنعت 23 درصد از تولید خالص داخلی را تشکیل می داد.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت دائم مالتابا مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید. 

مطالب مرتبط با اقتصاد در مالتا

والتا Valetta، پایتخت مالتا آمار و ارقامی در مورد مالتا مالتا ، جواهر پنهان مدیترانه چرا مهاجرت به مالتا از طریق سرمایه گذاری، بهترین نوع مهاجرت در اروپا است؟ چرا مالتا توانسته تا این حد در جذب مهاجران سرمایه گذاری موفق باشد؟ پاسخ به مهم ترین سوالات علاقه مندان به برنامه بسیار محبوب اخذ اقامت دائم مالتا از طریق سرمایه گذاری اخذ اقامت دائم مالتا سبک زندگی در مالتا زندگی در مالتا اقتصاد در مالتا مراقبت های بهداشتی در مالتا کشور مالتا اقامت دائم مالتا از طریق سرمایه گذاری ( این برنامه در حال حاضر برای شهروندان ایرانی به شهروندی منجر نمی شود) آب و هوای مالتا
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش