نظام آموزشی قبرس

نظام آموزشی قبرسنظام آموزشی قبرس از استاندارد بالایی برخوردار است و در دسترس همه ی شهروندان قرار دارد. تحصیل در قبرس در مدارس مختلف و دوره های مختلف صورت می گیرد.

نظام آموزشی قبرس

نظام آموزشی قبرس از استاندارد بالایی برخوردار است و در دسترس همه ی شهروندان قرار دارد. تحصیل در قبرس در مدارس مختلف و دوره های مختلف صورت می گیرد. دوره ی مهدکودک( از یک سالگی تا چهار سال و هشت ماهگی)، دوره ی پیش دبستانی(4سال و هشت ماه تا 5 سال و هشت ماه) ، دوره ی اول( دبستان ) 6 تا 12 سال، دوره ی دوم (12 تا 18 سال)، کالج (16 تا 18 سال) و دانشگاه (بالای 18 سال). دولت قبرس مایل است که شهروندان سایر کشورها یی که در قبرس زندگی می کنند بتواند تحصیلات خود را ادامه دهند. علاوه بر این معلمان دوره می بینند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای آموزشی دانش آموزانی که پیشینه ی زبانی متفاوتی دارند باشند. تعداد زیادی مدارس خصوصی (یونانی، فرانسوی، انگلیسی و روسی) وجود دارد. آموزش عالی از طریق 6 کالج و موسسات آموزش زبان در دسترس است. حضور در مدارس یونانی رایگان است.  

نظام آموزشی قبرس شامل مراحل زیر است:

آموزش پیش دبستانی:

آموزش پیش دبستانی برای همه ی کودکان بین 4سال و هشت ماه تا 5 سال و هشت ماه اجباری است. در این مرحله کودکان بالای 3 سال پذیرفته می شوند. هدف این دوره ی آموزشی تامین نیاز دانش آموزان برای شکل دادن به یک شخصیت تمام عیار در یک محیط مبتنی بر تجربه ی شخصی است تا بتوانند توانایی هایشان را بشناسند و وجه ی خود را بهبود بخشد.

آموزش ابتدایی:

آموزش ابتدایی برای کودکان بالای 5.8 سال اجباری است و مدت 6 سال طول می کشد. هدف آموزش ابتدایی خلق و تضمین فرصت های  ضروری یادگیری برای بچه ها فارغ از سن ،جنس ، خانواده، پیشینه ی اجتماعی و توانایی هایی ذهنی است.

آموزش دوره ی دوم: 

آموزش عمومی دوره ی دوم، شامل دو دوره ی سه ساله ی آموزشی است، جیمانسیو( آموزش دوره ی دوم مرحله اول)، لیکیو ( آموزش دوره ی دوم مرحله ی دوم) که برای دانش آموزان بین 12 تا 18 سال است. برنامه ی درسی این دوره شامل دروس اصلی، موضوعات بینارشته ای و فعالیت های مختلف فوق برنامه ای است. به جای لیکیو، دانش آموزان می توانند در دوره ی دوم آموزش شغلی و فنی شرکت کنند و تمام مهارت ها و دانش لازم برای ورود به بازار کار و یا ادامه ی تحصیل در حوزه ی مورد علاقه شان را کسب کنند. هم چنین مدارس دوره ی دوم خصوصی  به زبان فرانسه و انگلیسی وجود دارد.

آموزش عالی:

در حال حاضر دانشگاههای دولتی و خصوصی در قبرس فعال هستند. کسانی که اهل قبرس نیستند می توانند در یک کالج در قبرس به تحصیل بپردازند که برای این کار ارائه ی گواهی اتمام دوره دبیرستان نیاز است. بیشتر این کالج ها به زبان انگلیسی هستند و مبتنی بر نظام آموزشی آمریکا و انگلیسی هستند. کالج های قبرس دیپلم دو ساله، مدرک کارشناسی 4 ساله و دوره های ارشد ارائه می دهند.

به دلیل توسعه ی آموزش عالی و مکانیسم های تضمین کیفیت، کشور قبرس در دوره های های آموزش عالی به یکی از کشورهای هدف برای تعداد قابل توجهی از دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در سال تحصیلی 2008 - 2009، 10765 دانشجوی خارجی در قبرس تحصیل می کردند که 35 درصد از کل جمعیت دانشجویی را تشکیل می دادند. 1013 نفر از این دانشجویان چینی بودند.

دانشگاههای دولتی: 

دانشگاه قبرس

دانشگاه آزاد قبرس

دانشگاه فنی قبرس

دانشگاههای خصوصی قبرس:

دانشگاه یوروپین

دانشگاه فردریک

دانشگاه نی پلیس

دانشگاه نیکوزیا

موسسات آموزش عالی دولتی:

تعدادی از موسسات آموزش عالی دولتی در قبرس نیز خدمات خود را ارائه می دهند. موسسات خصوصی زیادی نیز در دوره ی آموزش عالی به ارائه ی خدمات می پردازند اگرچه هیچکدام از آنان دانشگاه نیستند. موسسات آموزش عالی دولتی برنامه ی های شغلی را ارائه می دهند که معمولا از 1 تا 3 سال طول می کشد. این برنامه ها امکان دسترسی به برنامه های دوره دوم را نمی دهد.

موسسات آموزش عالی خصوصی:

در حال حاضر 25 موسسه ی خصوصی آموزش عالی در وزارت آموزش و فرهنگ ثبت شده است که تعدادی از آنان شعباتی در دیگر شهرهای قبرس به جز نیکوزیا دارند. موسسات آموزش عالی خصوصی جایگاه دانشگاه را ندارند اما هم برنامه های شغلی و هم برنامه های دانشگاهی را در سطوح لیسانس و بالاتر ارائه می دهند.

برای مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذپاسپورت قبرسبا مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید. 

 

 

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش