بازار ملک پرتغال، جذاب ترین بازار ملک به منظور سرمایه گذاری است

بازار ملک پرتغال، جذاب ترین بازار ملک به منظور سرمایه گذاری استدر ماه می 2013 سازمان توسعه و همکاری اقتصادیOECDT, پرتغال را در بین کشورهای شاخص در زمینه ی خرید و مالکیت ملک قرار داد. بر اساس گزارش این سازمان، به دلیل هزینه ی پایین خرید ملک، پرتغال جذابترین بازار ملک در جهان است.

به هنگام سرمایه گذاری در خرید ملک به منظور اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال، ممکن است سوالاتی برای شما پیش بیاید. در این مقاله به سوالات متداول شما مربوط به خرید ملک در پرتغال پرداخته ایم.

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال

سرمایه گذاری در بازار ملک پرتغال

در ماه می 2013 سازمان توسعه و همکاری اقتصادیOECD، پرتغال را در بین کشورهای شاخص در زمینه ی خرید و مالکیت ملک قرار داد. بر اساس گزارش این سازمان، به دلیل هزینه ی پایین خرید ملک، پرتغال جذاب ترین بازار ملک در جهان را دارا است.

در مقاله ای که در 24ژانویه ی 2017 و تحت عنوان " نگاهی متفاوت به لیسبون " به چاپ رسید قید شده است که محبوبیت لیسبون، پایتخت پرتغال در بین خریداران ملک در سراسر جهان افزایش یافته است. هم در گزارش Alpha Cities و هم در تحقیقی که توسط Christies’s International Real Estate صورت گرفت، لیسبون به عنوان شهری که از یک طرف برنامه های سرمایه گذاری خارجی  مانند گلدن ویزا ( که سرمایه گذاران غیر اروپایی را جذب می کند) و برنامه ی مقیم غیربومی Non-Resident Regime ( که برای اروپایی های است که می خواهند به پرتغال بروند) را ارائه می دهد و از سوی دیگر جوی مطلوب و رو به رشد، اقتصاد فناوری محور، شرایط آب و هوایی فوق العاده و فرهنگی پویا دارد، محبوبیت چشمگیری در بین گردشگران و سرمایه گذاران به دست آورده است.  

بازار ملک پرتغال بسیار پیشرفته و توسعه یافته است، کیفیت بالا در زمینه ی عرضه ی املاک در بخش های مختلف دارد و حضور چشمگیر خریداران و سرمایه گذاران خارجی را تجربه می کند. این بازار بسیار شفاف است و مشاوران و کارشناسان متعدد و زیادی در این زمینه به کسب و کار مشغول هستند.  

مکان ملک

بهترین مکان تجاری و مسکونی برای خرید ملک در شهر لیسبون و منطقه ی Cascais-Sintra قرار دارد.

- لیسبون مهمترین مرکز تصمیم گیری در پرتغال است و ساختمان های اصلی بیشتر شرکت های بزرگ در این شهر و یا حومه ی آن واقع شده است و لیسبون همچنین یک کانون گردشگری مهم است.

- فرودگاه بین المللی لیسبون مرکز اصلی برای پروازهای داخلی و خارجی است.

- بیشتر مدارس بین المللی در این منطقه واقع شده اند.

بعد از لیسبون، بهترین منطقه برای خرید ملک مسکونی منطقه ی آلگاروه، جنوبی ترین منطقه ی پرتغال است که یک فرودگاه مهم، چندین مدرسه ی بین المللی و تفرجگاه های بی نظیر دارد و سالانه میلیون ها گردشگر و بازنشسته را از شمال اروپا به خود جذب می کند. 

انواع ملک

 فرصت های فوق العاده و زیادی در بخش املاک تجاری وجود دارد عمدتا در زمینه ی فضای اداری.( در سال 2011 لیسبون در زمینه ی فضای اداری جایگاه ششم را در بین شهرهای اروپایی به خود اختصاص داد).

املاک روستائی نیز وجود دارد که قیمت آنها بعضا بسیار پایین است.

با این حال املاک مسکونی محبوب ترین نوع ملک است که عمدتا این محبوبیت به دلیل تنوع کاربری اش است و شامل کاربری شخصی و یا برای اجاره ی کوتاه و یا بلندمدت است. 

جستجوی ملک و مذاکره برای خرید

برای انجام فرایند جستجو و یافتن ملک دو روش وجود دارد: روش اول این است که فرد شخصا این کار را انجام دهد و املاک مورد نظرش را در اینترنت جستجو کند و با بهترین مشاوران املاک تماس بگیرد، روش دوم این است که یک کارشناس را به عنوان نماینده انتخاب کرده و مسئولیت یافتن ملک را به او محول کند که مهم ترین مزیت آن شناخت کامل و دقیق نماینده از بازار و امکان دسترسی به املاکی است که اسامی آنان لیست نشده است. 

در زمینه ی مذاکره برای خرید ملک نیز دو روش برای خریداران وجود دارد: فرد شخصا می تواند اقدام کند و این کار را انجام دهد و یا نماینده ی خرید استخدام کند که مهمترین مزیت آن شناخت کامل و دقیق از بازار ملک است، علاوه بر این پیش بینی مشکلات بالقوه در زمینه ی ملک و یافتن راه حلی برای آنها از دیگر مزایای آن است در نتیجه فرد می تواند ملکی با قیمت ارزان تر و مقرون به صرفه تر بخرد. 


خرید ملک و مالیات ملک

روند خرید ملک به این صورت است که متقاضی معمولا بعد از امضای قرار داد اولیه و پرداخت بخشی از ارزش ملک، مسئولیت امضای قرارداد نهایی و انتقال ملک را از طریق وکالت نامه به فردی دیگر( وکیل) واگذار می کند. 

علاوه بر هزینه های قانونی، مالیات های زیر نیز باید توسط شخص خریدار پرداخت شود: مالیات انتقال ملکIMT و تمبر مالیاتی. نرخ تمبر مالیاتی 0.8 درصد است و نرخ مالیات بر انتقال ملک بر اساس نوع ملک، ارزش و کاربری آن متغییر است. یک ملک مسکونی  را به عنوان مثال در نظر بگیرید، نرخ مالیات بر انتقال ملک به شرح زیر است:

- تا قیمت 92,407 یورو مالیات 1 درصد است.

- از قیمت92,407 تا126,403 یورو مالیات 2 درصد و کمتر از 924.07 یورو است. 

- از قیمت 126,403تا 172,348 یورو مالیات 5 درصد و کمتر از 4,716 یورو است.

- از قیمت 172,348 تا 287,213 یورو مالیات 7 درصد و کمتر از 8,163 یورو است.

- از قیمت 287 ,213 یورو تا 550,836 یورو مالیات 8 درصد معادل 11,035 یورو تعلق می گیرد.

- قیمت بالای 550,836 یورو مشمول مالیات 6 درصدی می شود.

مالیات سالانه ی شهرداری باید سالانه توسط مالک در تاریخ 31 مارس پرداخت شود، نرخ این مالیات بین 0.3 تا 0.5 درصد است که توسط سازمان مالیات ارزش گذاری می شود. 

مدیریت ملک

چندین کارگزار ملک وجود دارد که خدمات مدیریت ملک را ارائه می دهند از جمله: مدیریت بازسازی و انجام تعمیرات ملک، یافتن مستاجر، توافق بر سر اجاره، گرفتن اجاره ی ماهانه از مستاجر، ساماندهی قراردادها و پرداختی ها و مدیریت پرداخت مالیات ملک.

هزینه های ساماندهی و مدیریت ملک بر اساس نوع ملک، ساختار قانونی سرمایه گذاری و نوع اجاره متغییر است و باید با نماینده در مورد آن صحبت کرد. با یک حساب سرانگشتی هزینه های مدیریت برای اجاره ی طولانی مدت بین 10 تا 15 درصد درآمد خالص است در حالی که این رقم برای اجاره ی کوتاه مدت بین 20 تا 25 درصد درآمد خالص ملک متغییر است.

مالیات بر درآمد حاصل از اجاره

درآمد خالص حاصل از اجاره که توسط یک مالک غیر مقیم ( فرد و یا شرکت) و یا توسط مالک مقیم کسب می شود برای اهداف مالیاتی محاسبه می شود. درآمد خالص اجاره ای برای مالکان غیر مقیم مشمول مالیات 28 درصدی می شود، در حالی که برای مالکان مقیم این عدد از مجموع درآمد آنها که مشمول مالیات می شود محاسبه می شود و مشمول مالیات تصاعدی می شود. 

نرخ مالیات برای مالکیت شرکتی افراد مقیم در حال حاضر 21 درصد است. 

مالیات بر سود سرمایه

معافیت کامل مالیات به سود سرمایه ی حاصل از فروش ملک توسط فرد تعلق می گیرد در صورتی که ملک محل اقامت اصلی فرد باشد و فرد قصد داشته باشد با پول حاصل از فروش ملک خود، ملک دیگری به عنوان محل اقامت شخصی خود در اتحادیه ی اروپا بخرد،در غیر این صورت سود سرمایه ی خالص برای فروشنده ی غیر مقیم مشمول مالیات 28 درصدی می شود و 50 درصد از سود سرمایه ی خالص حاصل از فروش ملک در مجموع درآمد مشمول مالیات فرد مقیم گنجانده می شود و به صورت تصاعدی مالیات گذاری می شود.

ساز و کار سرمایه گذاری

بهترین سرمایه گذاری در زمینه ی ملک به اهداف خریدار بستگی دارد:

اگر می خواهید در پرتغال محل اقامتی داشته باشید، کاربردی ترین و مقرون به صرفه ترین روش مالکیت مستقیم شخصی است.

اما اگر قصد دارید در زمینه ی املاک اجاره ای سرمایه گذاری کنید بهترین انتخاب یک شرکت اروپایی است که شعبه ای در پرتغال دارد:

- این شعبه مانند شرکت های پرتغالی مالیات گذاری می شود اما توزیع سود معاف از مالیات خواهد بود.

- تمام هزینه های کسب و کار شامل هزینه های مالی از کسر مالیات بهره مند خواهند شد.

برای مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت سرمایه گذاری پرتغال با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش