آیا افزایش چشمگیر و سریع قیمت مسکن در کشور پرتغال، حباب است؟

آیا افزایش چشمگیر و سریع قیمت مسکن در کشور پرتغال، حباب است؟سرمایه گذاری در بخش مسکن بالاتر از تولید خالص داخلی افزایش داشته و قیمت مسکن در سال 2017 روند رو به رشد خود را ادامه داده است.

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال


بانک پرتغال Bank of Portugal تاکید دارد که سرمایه گذاری در بخش مسکن بیشتر از سایر فعالیت های اقتصادی افزایش یافته است. این مسئله بیشتر به دلیل برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری است.

سرمایه گذاری در بخش مسکن بیشتر از تولید ناخالص داخلی افزایش داشته و قیمت مسکن در سال 2017 روند رو به رشد خود را ادامه داده است. تعدادی از کارشناسان معتقدند که این یک حباب است و به زودی از بین خواهد رفت اما بانک مرکزی پرتغال این ادعا را رد می کند و معتقد است که هیچ دلیلی و مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. 


سرمایه گذاری در زمینه ی ملک با افزایش روبرو شده و در نتیجه قیمت ها افزایش یافته اند ( 7.9 درصد در سه ماهه ی اول سال 2017)، میزان وام های دریافتی برای خرید مسکن به اوج خود رسیده، و این در حالی است که نرخ بهره های بانکی بسیار پایین است. در سالهای اخیر با اینکه نرخ بیکاری کاهش یافته است، اما دستمزدها ثابت باقی مانده اند. قبل از هر چیز باید آمار و ارقام را به دقت تحلیل کرد. اگرچه میزان وام های درخواستی برای خرید مسکن در ژوئن 2017 با این میزان در سال 2011 برابر است اما این رقم بالاتر از این میزان قبل از بحران اقتصادی و مالی در پرتغال می باشد. 

در مورد افزایش قیمت ها، بانک پرتغال افزایش 7.9 درصدی را مهم قلمداد کرده و خاطر نشان می کند که با این افزایش، رکودی که در دوره ی بحران اقتصادی بین سال های 2008 تا 2013 اتفاق افتادجبران شده است. 

یک فاکتور کلیدی مهم دیگر نیز وجود دارد و آن "افزایش تقاضا از طرف غیرمقیمان" می باشد که به افزایش قیمت مسکن کمک کرده است. بخش زیادی از خرید مسکن و تزریق سرمایه از طرف سرمایه گذاران خارجی صورت می گیرد. در واقع این امر نشان دهنده ی هجوم سرمایه به بخش املاک برای احیا و بازسازی آن و افزایش فرصت های شغلی است.

همانگونه که درگزارش بانک مرکزی پرتغال قید شده است "در میزان خرید ملک افزایشی صورت گرفته است اما هیچ خطری وجود ندارد از آنجایی که این افزایش با اعتبار بانکی تامین مالی نمی شود". 

با این وجود اگر این اتفاق بیافتد بانک مرکزی پرتغال ممکن است اقدام به محدود کردن اعتباربخشی کند.
        برای مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماسحاصل فرمائید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش