آیا اقامت از طریق تمکن مالی برای من مناسب است؟

آیا اقامت از طریق تمکن مالی برای من مناسب است؟درست است که روش تمکن مالی در نگاه اول ارزانتر به نظر می رسد، اما این روش به درد همه افراد نمی خورد و همیشه نتیجه دلخواه را به دنبال ندارد.

تمکن مالی

روزانه در دفتر کنکاش تماس‌هایی دریافت می‌کنیم از افرادی که قصد دارند اقامت یک کشور را از طریق تمکن مالی بدست آورند. معمولا پاسخ ما به آن‌ها این است: ویزای تمکن مالی به ویزای بازنشستگی معروف است، چرا که هم باید در کشور مقصد حضور فیزیکی طولانی داشته باشید و هم اجازه کار کردن نخواهید داشت. آیا واقعا می‌خواهید سال‌های طولانی از عمر خود را بدون کار در کشور دیگری سپری کنید؟

جواب‌هایی که از این افراد دریافت می‌کنیم نشانگر این است که متاسفانه افراد قربانی تبلیغات بی‌اساس بسیاری از شرکت‌ها و سایت‌ها با رویکرد کتمان حقیقت و جذب مشتری بیشتر هستند. به دلیل تلفن‌های زیاد در این خصوص، بر آن شدیم تا فلسفه اخذ اقامت از طریق تمکن مالی را در برابر روش گلدن ویزا یا اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری بیان کنیم تا متقاضیان نگاه عمیق‌تری به انواع روش‌های اخذ اقامت پیدا کنند و انتخاب صحیحی داشته باشند.

درست است که روش تمکن مالی در نگاه اول ارزانتر به نظر می‌رسد، اما به درد همه افراد نمی‌خورد و همیشه نتیجه دلخواه را به دنبال ندارد.


مقاله مرتبط: اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

اخذ اقامت از طریق تمکن مالی

در دنیا فرهنگی وجود داشته و دارد که افراد عمری را در کشور خود کار می‌کنند، اما بعد از بازنشسته‌شدن دوست دارند مدتی از دوران بازنشستگی خود را در کشور‌هایی سپری کنند که آفتابی و ساحلی هستند و سبک زندگی جذابی را نوید می‌دهند. مثلا بسیاری از انگلیسی‌ها ترجیح می‌دهند مدتی از دوران بازنشستگی خود را در اسپانیا سپری کنند و اقامت تمکن مالی از دیر باز بین بازنشستگان انگلیسی متقاضیان بسیاری داشته است. از این رو، به اقامت تمکن مالی، اقامت افراد بازنشسته هم گفته می‌شود.

برای این‌که این افراد موفق شوند اقامت تمکن مالی را کسب نمایند، باید نشان دهند در کشور خود و یا هر کشور دیگری از روشی به غیر از اشتغال (مانند حقوق بازنشستگی، سود سهام، سود سپرده و ... ) در آمد کافی برای تامین زندگی خود و خانواده خود را بدست می‌آورند. سودی که افراد در برابر دریافت اقامت به کشور مقصد می‌رسانند این است که مدت طولانی (حداقل ۶ ماه در سال) را در آن کشور سکونت کنند و مانند یک توریست بدون این‌که کار کنند، فقط در آن کشور پول خرج کنند.

با این‌که یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد در کشور‌ها جذب توریست است، اما این اقامت روش هوشمندانه‌ای برای جذب افراد به کشور با شرط حضور فیزیکی طولانی مدت و عدم اجازه کار است، مانند توریستی که به جای یک هفته، ۶ ماه در کشور بماند. این طور نیست؟


مقاله مرتبط: اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

اخذ اقامت از روش تمکن مالی به درد چه افرادی می‌خورد؟

این نوع اقامت به درد افرادی می‌خورد که بدون این که نیاز باشد شغلی داشته باشند، درآمد ماهانه کافی برای اداره زندگی خود و خانواده خود دارند و مایل هستند برای تنوع در زندگی یک یا چند سال را در کشور دیگری زندگی کنند.

اخذ اقامت از روش تمکن مالی به درد چه افرادی نمی‌خورد؟

این نوع اقامت به هیچ عنوان برای افرادی که نمی‌توانند طولانی مدت کشور خود را ترک کنند و در کشور مقصد ساکن شوند، مناسب نیست. قانون صراحتا دارندگان اقامت تمکن مالی را ملزم می دارد که حداقل ۶ ماه در سال را در کشور مقصد حضور فیزیکی داشته باشند. بسیاری از شرکت ها مدعی هستند که حضور فیزیکی خیلی هم مهم نیست و هزار راه وجود دارد که افراد بتوانند بدون حضور فیزیکی، افسران اداره مهاجرت را فریب دهند و ادعا کنند که حضور فیزیکی داشته‌اند. به هیچ عنوان نباید ادعای دروغی انجام دهید، قول می‌دهیم امتحان‌کردن آن بی‌ضرر نیست.

این نوع اقامت برای افرادی که برنامه دراز مدت برای زندگی خود و خانواده خود دارند و به دنبال اقدامی اساسی برای آینده خود و فرزندان خود هستند، مناسب نیست. مدت زمان اقامت تمکن مالی یک سال است. در پایان یک سال افراد باید دوباره اقدام کنند و با نشان دادن مدارک ثابت کنند که درآمد کافی برای اداره زندگی خود دارند و حضور ۶ ماه در سال را رعایت کرده اند. در آن صورت کشور مقصد طبق شرایط روز کشور خود تصمیم خواهد گرفت که آیا اقامت را تمدید کند یا خیر. در صورتی که اقامت موقت افراد ۵ سال بی‌وقفه تمدید شود، در پایان سال پنجم افراد می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند، اما معمولا این نوع اقامت را ۵ سال پشت سر هم تمدید نمی‌کنند. بنابراین، این گزینه برای افرادی که تصمیم جدی برای اخذ اقامت دائم و شهروندی کشور دیگری را دارند، گزینه مناسب و مطمئنی نیست.

آیا از روش تمکن مالی به اقامت دائم و شهروندی خواهیم رسید؟ هم بله و هم خیر

طبق قانون افرادی که ۵ سال در کشوری عضو اتحادیه اروپا سکونت داشته باشند، در پایان سال پنجم می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند. روش تمکن مالی در صورتی که ۵ سال بدون وقفه تمدید شود، می تواند به اقامت دائم منجر شود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که اقامت افراد، حتی در صورتی که سالی ۶ ماه در کشور مقصد حضور داشته باشند، بدون وقفه تمدید شود. در نتیجه جواب این سوال این است که این احتمال وجود دارد، اما نباید خیلی جدی روی آن حساب کرد.

در نتیجه توصیه شرکت کنکاش به متقاضیان اخذ اقامت از روش تمکن مالی این است که تنها در صورتی که برای تنوع به دنبال زندگی موقت در کشور دیگری هستند و تصمیم کاملا جدی برای آینده ندارند و تنها در صورتی که حتما می‌توانند حداقل ۶ ماه سال را بدون انجام هر گونه فعالیت شغلی در کشور مقصد سپری کنند، به سمت اخذ اقامت از روش تمکن مالی بروند. در غیر این صورت این اقدام تنها منجر به اتلاف وقت و انرژی شما خواهد شد و نتیجه دلخواه را برای شما به بار نخواهد آورد.مقاله مرتبط: چگونه می توان ویزای طلایی اسپانیا را بدست آورد؟

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های سرمایه گذاری با مشاوران کنکاش تماس حاصل فرمایید.دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش