آیا اقامت از روش  ثبت شرکت و تمکن مالی برای من مناسب است؟ بخش دوم: ثبت شرکت

آیا اقامت از روش ثبت شرکت و تمکن مالی برای من مناسب است؟ بخش دوم: ثبت شرکتثبت شرکت در یک کشور اروپایی تبعات مالی و مالیاتی زیادی در پی دارد و اخذ اقامت از این روش معمولا یک روش گران و بی ثمر از آب در می آید.

ثبت شرکت

در مقاله مربوط به تمکن مالی عنوان شد که در دفتر کنکاش روزانه تماس های بسیاری دریافت می کنم از افرادی که به دنبال روش های ارزان برای اخذ اقامت اروپا هستند و بدون در نظر گرفتن اینکه آیا این روش ها برای آن ها مناسب است یا خیر و این که آیا این روش ها نتیجه دلخواه آن ها را به دنبال خواهند داشت یا خیر، می خواهند از روش ثبت شرکت و یا تمکن مالی اقامت یک کشور اروپایی را کسب کنند. در بخش اول این مقاله در مورد اقامت از طریق تمکن مالی و اینکه این نوع اقامت برای چه افرادی مناسب است و به درد چه افرادی نمی خورد، صحبت شد. در بخش دوم این مقاله در مورد اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت صحبت می کنم.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت:

تقریبا همه کشور های دنیا از این که افرادی از کشور های دیگر با کوله باری از تجربه مدیریتی و کسب و کار خود به کشور آنان بیایند و شرکت و کسب و کاری راه بیاندازند ، استقبال می کنند چرا که به این ترتیب نه تنها با علم و تجربه و تخصص خود به شکوفایی اقتصادی کشور میزبان کمک می کنند، بلکه با پرداخت مالیات بر درآمد خود برای کشور میزبان درآمد ایجاد می کنند. بنابراین اکثر کشور ها ازجمله کشور های اروپایی به افرادی که قصد ثبت شرکت در کشور آنان را داشته باشند، اقامت کوتاه مدت یک ساله می دهند تا افراد بتوانند به کشور آنان بیایند و شرکت جدید خود را تاسیس و اداره کنند. چنانچه شرکت تاسیس شده موفق شود و درآمد خوبی در سال کسب نماید و قادر باشد مالیات بر درآمد خود را به کشور میزبان پرداخت نماید، اقامت موقت متقاضی تمدید می شود تا بتواند به کسب و کار خود ادامه دهد.

متاسفانه در سال های اخیر، برخی از شرکت ها به منظور جذب مشتری های ناآگاه قصد دارند از این قانون سو استفاده کنند و بدون اینکه افراد قصد واقعی برای ایجاد شرکت و کسب و کار در کشور دیگری را داشته باشند، برای آن ها مدرک سازی و حساب سازی قلابی انجام می دهند و سعی می کنند با فریب افسران مهاجرت، اقامت موقت کشور میزبان را کسب کنند. تبلیغات این چنینی تا حدی زیاد شده که متقاضیان زیادی تماس می گیرند و بدون این که اصلا بدانند دارند در مورد چه صحبت می کنند، خیلی راحت می گویند من اقامت از طریق ثبت شرکت می خواهم. معمولا از آن ها می پرسم، چه شرکتی می خواهید ثبت کنید و پاسخ در 90 درصد مواقع این است که نمی دانم چه شرکتی، شنیدم از طریق ثبت شرکت تنها با 20 هزار یورو اقامت می دهند.

اقامت از طریق ثبت شرکت به درد چه افرادی می خورد؟

اقامت از این طریق به درد افرادی می خورد که می خواهند کسب و کار خود را در کشورهای دیگر توسعه دهند و یا با اعتماد به نفس به تجربه مدیریتی و تخصص خود می خواهند شرکت و کسب و کار جدیدی را در کشوری که مناسب می بینند، شروع کنند. اکثر کشورهایی که از طریق ثبت شرکت اقامت موقت اعطا می کنند متقاضیان را ملزم می دانند حداقل 6 ماه سال را در کشور آنان حضور داشته باشند، حتی اگر این الزام در قانون برخی کشورها وجود نداشته باشد هم از نظر عملی برای به موفقیت رساندن شرکت و کسب و کار تاسیس شده لازم است که افراد در کشور مقصد زندگی کنند و کسب و کار خود را از نزدیک اداره کنند.

هدف اصلی متقاضیان ثبت شرکت باید موفقیت در کسب و کار جدید و درامد زایی کردن باشد، اخذ اقامت برای این دسته افراد اولویت اول نیست.

اقامت از طریق ثبت شرکت به درد چه افرادی نمی خورد؟

این نوع اقامت برای افرادی که اصلا دنبال ایجاد کسب و کار جدید نیستند و فقط در اثر تبلیغات فکر می کنند می توانند با پول کمی اقامت کشوری را کسب کنند، نتیجه ای نخواهد داشت.  این نوع اقامت یک اقامت موقت است و حتی اگر بتوان در ابتدا این اقامت را بدست آورد ( اکثر متقاضیان رد می شوند و اصلا از ابتدا به آنها این اقامت را نمی دهند)، دولت ها دیر یا زود متوجه خواهند شد شرکتی که شما ثبت کرده اید یک شرکت فعال نیست و بعد از پایان اقامت یک ساله، اقامت شما را تمدید نخواهند کرد.

آیا اقامت از طریق ثبت شرکت همانطور که در تبلیغات می شنویم یک روش ارزان برای اخذ اقامت است؟

هر روز در تبلیغات می شنویم که اخذ اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت تنها با 20 یا 15 هزار یورو انجام می شود. آیا واقعا باید 20 هزار یورو پول به شرکت ها بدهیم و اقامت اروپا بگیریم؟

مسلما اینطور نیست.

ثبت شرکت در یک کشور اروپایی تبعات مالی و مالیاتی زیادی در پی دارد و اخذ اقامت از این روش معمولا یک روش گران و بی ثمر از آب در می آید.

20 هزار یورو تنها هزینه ای است که شما به شرکت طرف قرارداد خود می دهید تا پرونده شما را آماده کند. شرکت ثبت کردن در اروپا تبعات مالی و مالیاتی بسیاری دارد. حتی اگر شرکت ثبت شده شما قلابی باشد، شرکت های طرف قرارداد شما هر سال برای شما مدرک سازی و حساب سازی می کنند و شما باید مالیات بر درآمدی که هرگز در واقعیت نداشته اید و فقط روی کاغذ به دولت نشان داده شده است را از جیب خود بپردازید.

از بین تماس هایی که هر روز میگیرم، افراد تجربه خود را با من در میان می گذارند که سال ها از جیب خود هزینه های گزاف بابت مالیات به دولت ها داده اند و در نهایت دولت ها از غیر فعال بودن شرکت ها خبر دار شده اند و دیگر اقامت آنان را تمدید نکرده اند. یعنی حتی افرادی که در ابتدا موفق شده اند این اقامت را بدست بیاورند هم در نهایت ضرر زیادی کرده اند و چیزی عایدشان نشده است.

اخیرا در کنسولگری کشور های اروپایی با متقاضیان اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت چگونه برخورد می شود؟

در سال های اخیر کشور های اروپایی شاهد بوده اند که ناگهان حجم بسیار زیادی تقاضای اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت دریافت می کنند و تجربه به آن ها نشان داده این شرکت ها معمولا سوری هستند و واقعیت خارجی ندارند. در نتیجه در چند سال اخیر دولت ها به این نوع تقاضا بسیار مشکوک هستند و اکثر این نوع تقاضاها را رد می کنند. آنقدر تعداد افرادی که شرکت سوری در اروپا ثبت کرده اند زیاد شده اند که حتی معمولا تقاضای معدود افرادی که واقعا می خواهند در کشوری شرکت و کسب و کار واقعی راه بیاندازند هم رد می شود. حتی اگر افراد در ابتدا بتوانند این نوع اقامت موقت را بدست آورند هر سال باید کلی مالیات بپردازند و همیشه استرس داشته باشند که آیا اقامت آن ها دوباره تمدید می شود یا خیر.

آیا اقامت از طریق ثبت شرکت در نهایت به اخذ اقامت دائم منجر خواهد شد؟

در اکثر موارد خیر.

طبق قانون اتحادیه اروپا اگر شما بتوانید به مدت 5 سال بدون وقفه اقامت موقت کشوری را حفظ نمایید، در پایان سال پنجم می توانید برای اقامت دائم اقدام نمایید. افرادی که از طریق ثبت شرکت اقدام می کنند، حتی اگر در ابتدا بتوانند این اقامت را کسب کنند، به احتمال زیاد در سال های بعد اقامت ایشان تمدید نخواهد شد. اگر شرکت ثبت شده سوری باشد، باید بدانید که دیر یا زود غیر فعال بودن شرکت شما بر ملا خواهد شد. حتی در مواردی که شرکت واقعی است و متقاضی مشغول اداره کسب و کار خود می شود هم بسیار محتمل است که اقامت متقاضی را تمدید نکنند، چرا که شرکت به اندازه کافی موفق نبوده و درآمد چشمگیری را نشان نمی دهد.

من با افراد بسیار زیادی که این اقدام را انجام داده اند گفتگو کرده ام، نیمی از مشتریان کنکاش افرادی هستند که مثل خیلی های دیگر روزی فکر می کردند بهتر است به جای اینکه بیایند و کلی پول صرف خرید ملک و سرمایه گذاری در کشور های دیگر بکنند، خیلی راحت یک شرکت ثبت کنند و اقامت بگیرند. تجربه حدود نیمی از این افراد این بوده که اصلا از همان ابتدا با درخواست اقامت آن ها موافقت نشده. یک پزشک که امروز مشتری کنکاش برای خرید ملک در اروپا است به من می گفت که افسر مهاجرت خیلی رفتار بدی با ایشان داشته و از ایشان پرسیده است آیا شما واقعا توقع دارید من باور کنم که شما شغل پزشکی خودتان را می خواهید رها کنید و بیایید در کشور ما شرکتی که اصلا نمی دانید چه شرکتی است را راه بیاندازید؟؟

بقیه افرادی که این اقدام را انجام داده اند با من در میان گذاشتند که چون سوابق شرکتی خوبی در ایران داشته اند، در ابتدا به آن ها اقامت از طریق ثبت شرکت داده اند، اما در سال های بعد اقامت آن ها را تمدید نکرده اند. بعضی افراد هم خودشان دیگر مایل به تمدید اقامت از طریق ثبت شرکت نبوده اند، چون باید هر ساله برای درآمدی که وجود نداشته، کلی مالیات پرداخت می کردند. در طول تمام مشاوره هایم شاید فقط تعداد انگشت شماری بودند که توانسته بودند از طریق ثبت شرکت اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند، اما حتی آن معدود افراد هم از اقدام خود راضی نبودند. یکی از آن ها به من می گفت در طول این 5 سال کلی پول هزینه کرده ام و همیشه استرس داشتم که آیا امسال اقامت من تمدید خواهد شد یا نه ، ای کاش از همان اول یک اقدام اساسی اقامتی کرده بودم تا هم پولم را سرمایه گذاری کرده بودم و هم این همه استرس متحمل نمی شدم.

برای پایان دادن به مقاله فقط جمع بندی می کنم که  اسم اقامت از طریق ثبت شرکت کاملا خودش را توضیح می دهد. اگر نمی خواهید به کشور مقصد بروید و شرکت و کسب و کاری ( که به آن مطمئن هستید و فکر می کنید در آن موفق خواهید شد) را راه بیاندازید، اصلا سمت این نوع اقامت نروید، به احتمال بسیار قوی در نهایت چیزی جز اتلاف وقت و پول زیاد عایدتان نخواهد شد.

حتی اگر قصدتان ثبت شرکت در کشور جدیدی است، نباید روی آن به عنوان مسیر مطمئنی برای اخذ اقامت دائم و شهروندی حساب باز کنید . بلکه باید با تکیه بر تجربه و تخصص خود همه توانتان را برای موفقیت شرکت جدیدتان به کار ببندید و هدف اصلی شما باید کسب درآمد و موفقیت شغلی باشد. البته اگر شرکت موفق باشد به احتمال خیلی زیاد اقامت شما را تمدید خواهند کرد.


نوشته شده توسط کیانوش محمودی


برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های اخذ اقامت اروپا با مشاوران  کنکاش تماس حاصل فرمایید.
دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

Portugal Office

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

USA Office

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش