آیا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری آینده ای در کانادا دارد؟

آیا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری آینده ای در کانادا دارد؟امروزه با سخت گیرانه تر شدن برنامه اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری و عدم تمایل دولت کانادا برای وضع قوانین جدید و تسهیل پروسه کار، متقاضیان مهاجرت سرمایه گذاری به برنامه های نو ظهور دیگر مخصوصا در اروپا و حوزه کاراییب گرایش نشان می دهند.

اقامت کانادا

زمانی بود که کانادا در جذب مهاجران از طریق سرمایه گذاری در صدر بود

با شروع برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری دولت فدرال کانادا در سال 1986، کانادا بیش از هر برنامه مشابه دیگری در دنیا سرمایه گذار جذب کرد. اما سپس در سال 2014 دولت فدرال کانادا این برنامه را بست. برنامه مهاجرت سرمایه گذاری کانادا از طریق استان کبک همچنان ادامه دارد اما سالانه تعداد محدودی مهاجر می پذیرد.

بنابراین در حالی که کانادا یکی از بارزترین مقصد های مهاجرت در دنیا است و سالانه بیش از 300,000 مهاجر را از روش هایی متفاوت مانند نیروی متخصص و تحصیلی و ... در دنیا می پذیرد، دست اندرکاران صنعت مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و سرمایه گذاران متقاضی می خواهند بدانند آیا دولت فدرال کانادا برنامه مهاجرت سرمایه گذاری جدیدی را شروع خواهد کرد؟ و آیا برنامه مهاجرت سرمایه گذاری استان کبک به طور گسترده تری مهاجر جذب خواهد کرد؟

برای جواب به این سوال باید سه عامل را مورد بررسی قرار دهیم.

اول اینکه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری مسئله بسیار حساسیت برانگیزی در کانادا می باشد. بنابراین، دولت فدرال کانادا کاملا آگاه است که آغاز یک برنامه مهاجرت سرمایه گذاری جدید اعتماد جامعه به مسئله مهاجرت را خدشه دار خواهد کرد. طبق یک نظر سنجی در سال 2017، هفتاد و هشت درصد کانادایی ها باور دارند مهاجران برای اقتصاد کانادا سودمند هستند، اما مهاجرت از طریق سرمایه گذاری معمولا در رسانه های کانادایی منفی نمایش داده می شود، اکثر رسانه ها برنامه مهاجرت سرمایه گذاری را برنامه ای مضر برای کشور کانادا ترسیم می کنند که به احتمال زیاد این نظر هم بازتابی از باور عمومی جامعه کانادا است و هم روی آن تاثیر می گذارد.

گزارش های منفی در مورد برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری کانادا معمولا می گویند که این برنامه ها مزایایی به مهاجران ثروتمندی می دهند که این افراد در واقع علاقمند به آمدن به کانادا و ساختن زندگی خود در کانادا نیستند و تنها می خواهند از مزایای داشتن پاسپورت کانادایی استفاده کنند. همچنین از آنجاییکه برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری دولت فدرال و کبک در گذشته با تقلب متقاضیان مواجه بودند، رسانه های کانادا اغلب مسئله مهاجرت سرمایه گذاری را به تقلب ربط می دهند.

به علاوه قیمت فزاینده ملک در تورنتو و ونکوور مالکیت ملک را برای اکثر کانادایی ها سخت کرده است. در نتیجه، خریدارانی که در کانادا ملک می خرند اما در کانادا زندگی نمی کنند و مهاجرانی که از طریق سرمایه گذاری اقدام می کنند اغلب به هم ربط داده می شوند و مردم این افراد را مقصر بالا رفتن قیمت ملک در کانادا می دانند.

کانادا به برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری نیاز ندارد

دوم، کانادا به برنامه سرمایه گذاری نیازی ندارد. کانادا کشور ثروتمندی است و حتی در زمانی که برنامه جذب مهاجران سرمایه گذار در اوج خود بود، مبلغ وارد شده به کانادا از طریق این برنامه بخش خیلی کوچکی از تولید ناخالص دولتی را تشکیل می داد. به علاوه ظهور برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری بسیار زیاد در دنیا طی دهه گذشته با بحران اقتصادی سال های 2008 و 2009 هم زمانی داشت، به همین دلیل کشور هایی که از نظر مالی و اقتصادی دچار بحران و تنگنا بودند، به برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری روی آوردند تا اقتصاد خود را نیرو ببخشند. بر عکس این کشور ها، کانادا بهتر از هر کشور دیگری در دنیا می توانست با بحران اقتصادی مواجه شود.

سوم، برای کانادا آسان نیست برنامه ای را طراحی کند که هم با دیگر برنامه های دنیا قابل رقابت باشد و هم اهداف کانادا را دنبال کند. با وجود برنامه های بسیار زیادی که در دنیا برای اخذ اقامت و پاسپورت وجود دارند و متقاضیان را ملزم به حضور فیزیکی طولانی مدت نمی کنند، کانادا دیگر نمی تواند انتظار داشته باشد مانند سال های 1986 تا 2014 صف طولانی از سرمایه داران برای ورود به کشور پشت درهایش وجود داشته باشد.

به طور خلاصه اهداف و سیاست کانادا این است که برنامه ای داشته باشد که اولا ضمن اینکه بتواند بررسی دقیقی روی پرونده ها انجام دهد، دچار صف طولانی و مدت زمان پردازش پرونده خیلی طولانی نشود، دوم متقاضیان در کانادا بمانند تا از نظر اجتماعی و اقتصادی در رشد کشور کانادا مشارکت کنند، و سوم برنامه ای باشد که اثر چشمگیری بر رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در کانادا داشته باشد.

رسیدن به این اهداف برای کانادا کاری پر چالش است چرا که رسیدگی دقیق به پرونده ها برای کانادا روندی طولانی مدت بوده و همچنین معمولا متقاضیان مهاجرت از طریق سرمایه گذاری دارای کسب و کار پر رونق در کشور خود هستند و قصد ندارند کشور خود را برای ورود به کانادا ترک کنند، رسیدن به هدف آخر نیز برای کانادا آسان نبوده است چرا که در دهه های اخیر نرخ سود در کانادا صفر و یا نزدیک به صفر بوده است و در نتیجه دولت نتوانسته از پولی که باید بدون سود طی پنج سال پس بدهد، سودی برای ایجاد کسب و کار بدست آورد. به نظر می رسد که موضع گیری حال حاضر دولت کانادا نسبت به این مسئله این است که برنامه جدید نداشتن بهتر از داشتن یک برنامه بد است و در نتیجه عجله ای برای باز کردن برنامه مهاجرت سرمایه گذاری جدیدی از طریق دولت فدرال ندارد. دولت کبک هم اخیرا مبلغ سرمایه گذاری لازم برای اخذ اقامت کانادا را از 800,000 دلار کانادا به 1,200,000 دلار کانادا افزایش داده است و همچنان سالانه ظرفیت محدودی برای جذب متقاضی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری دارد. این تغییرات به نوبه خود جذابیت برنامه مهاجرت سرمایه گذاری کانادا را کمتر می کند. اکثر متقاضیان روش وام گرفتن را انتخاب می کنند که تا پیش از این 220,000 دلار کانادا بود اما در حال حاضر تخمین زده می شود که این مبلغ باید حدود 350,000 دلار باشد.

با این حال به نظر می رسد این برنامه نیز در آینده تغییر خواهد کرد و این آخرین باری است که کانادا می تواند برنامه ای داشته باشد که در آن متقاضیان بتوانند سرمایه گذاری غیر فعال انجام دهند. چرا که دهه ها است که نرخ سود در کانادا برابر یا نزدیک به صفر است، بنابراین بسیاری از کانادایی ها می پرسند برنامه سرمایه گذاری چگونه می تواند به اقتصاد و ایجاد اشتغال در کانادا کمک کند در حالی که دولت ها تنها پولی را قرض می گیرند که باید پنج سال آینده آن را پس بدهند.

با توجه به در نظر گرفتن همه موارد اشاره شده می توان اینطور نتیجه گیری کرد که هر چند کشور کانادا کشوری بسیار مهاجر پذیر است و همچنان مایل است افراد متخصص به کانادا مهاجرت کنند و دانشجو های نخبه دنیا در کانادا تحصیل کرده و بتوانند در کانادا بمانند، چندان هم به دنبال جذب متقاضیان اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری که معمولا قصد ماندن در کانادا را ندارند، نمی باشد و لااقل تا زمانی که بتواند برنامه منسجمی که به خوبی پاسخ گوی اهداف و سیاست جذب مهاجر کانادا باشد، تنظیم نماید، برنامه جدیدی برای متقاضیان روش سرمایه گذاری معرفی نخواهد کرد و برنامه های موجود هم مدام در حال سخت تر شدن و کم شدن ظرفیت آنها می باشند. به جز مواردی که به طور کلی اشاره شد، شرایط برای متقاضیان ایرانی سخت تر نیز شده است و در دو سال اخیر شاهد بوده ایم که شرکت های مجاز برای تخصیص ظرفیت به متقاضیان مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در استان کبک مایل نبوده اند ظرفیتی به متقاضیان ایرانی اختصاص دهند چرا که نگران بوده اند متقاضیان قادر نباشند مبالغ لازم را از ایران به بانک های کانادا برسانند و همچنین آمار تقلب و مدرک سازی در بین متقاضیان ایرانی بالا بوده است.

دنیای امروز دنیایی نیست که تنها مقصد اخذ اقامت در آن کشور کانادا باشد، فرصت های جدیدی به وجود آمده اند که شرایط جذاب تری ارائه می کنند

امروزه با سخت تر شدن برنامه اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری، طولانی بودن پروسه کار و پایین آمدن شانس قبولی، متقاضیان در سراسر دنیا به برنامه های نو ظهور دیگر مخصوصا در اروپا و حوزه کاراییب گرایش نشان می دهند، در حالی که برای پروسه اخذ اقامت کانادا متقاضیان باید مدارک بسیار زیاد و پیچیده ای ارائه کنند و سال ها در انتظار باشند تا در نهایت اقامتی کسب کنند که شرط حضور فیزیکی طولانی مدت دارد، اکثر متقاضیان ترجیح می دهند با خرید ملک در اروپا و یا سرمایه گذاری در دیگر برنامه های موجود بسیار سریع تر و راحت تر و با شانس قبولی بالاتر اقامت و یا شهروندی دریافت کنند و به این ترتیب سریع تر و با اطمینان بیشتری بتوانند فرصت های جدیدی بدست آورند که نسبت به برنامه اقامت کانادا انعطاف پذیر تر و در دسترس تر می باشند.

دنیای امروز دنیایی است که داشتن تنها یک وضعیت اقامتی و یک پاسپورت نمی تواند پاسخ گوی نیاز های سبک زندگی جدید افراد در دنیا باشد و در سراسر دنیا تب اخذ اقامت و پاسپورت دوم هرگز به این اندازه بالا نبوده است. شرکت کنکاش نیز متناسب با وضعیت جدید دنیای امروز، بعد از سالیان طولانی تمرکز بر برنامه اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری، فرصت های متنوع و وسیعی که در بازار امروز برای متقاضیان وجود دارد را در اختیار متقاضیان قرار می دهد.
برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه  اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای استارتاپ با مشاوران  کنکاش تماس حاصل فرمایید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش