مالیات خرید ملک در قبرس برای اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری

مالیات خرید ملک در قبرس برای اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاریقابل توجه علاقمندان به خرید ملک برای اخذ پاسپورت و تابعیت قبرس در اتحادیه اروپا، خرید ملک در قبرس تنها یک تمایل تجمل گرایانه برای افراد متمول نیست، بلکه ابزاری برای سرمایه گذاری سودآور نیز می باشد.متقاضیان با خرید ملک در قبرس واجد اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس در اتحادیه اروپا می شوند.

تابعیت و پاسپورت قبرس

خرید ملک در قبرس تنها یک تمایل تجمل گرایانه برای افراد متمول نیست، بلکه ابزاری برای سرمایه گذاری سودآور نیز می باشد. زیرا اتباع خارجی با خرید املاک مسکونی یا تجاری واجد شرایط اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس می شوند.

این مقاله افرادی را مخاطب قرار می دهد که قصد دارند با خرید ملک در قبرس موفق به اخذ تابعیت قبرس از طریق سرمایه گذاری شوند. در این مقاله اطلاعات لازم درباره عوارض و مالیات هایی که هنگام خرید ملک باید پرداخت شوند و همچنین توضیح هزینه های نگهداری ملک در قبرس در اختیار خوانندگان محترم قرار خواهد گرفت.

میزان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در صورت خرید ملک در قبرس

در حال حاضر خرید ملک در قبرس مشمول پرداخت 19 درصد مالیات بر ارزش افروده می شود. از ژوئن سال 2012، این نرخ به 5 % بر خرید املاک نوساز کاهش پیدا کرد.

شرایط لازم برای اعمال نرخ کاهش یافته

 1. خریدار، شخص حقیقی باشد که به سن قانونی رسیده است.

 2. ملک خریداری شده، محل اصلی اقامت متقاضی در خاک جزیره قبرس باشد.

 3. متقاضی مالک هیچ ملک دیگری در قبرس نباشد که قبلاً با نرخ 5 درصدی مالیات بر ارزش افزوده خریداری شده باشد.

 4. ملک مورد نظر تنها به عنوان محل اقامت استفاده شود، نه به عنوان منبع درآمد (مثلاً از طریق اجاره دادن به شخص ثالث).

ویژگی های نرخ کاهش یافته مالیات بر ارزش افزوده

نرخ کاهش یافته فقط بر 200 متر مربع اول ملک اعمال می گردد. ابعاد ملک توسط نقشه های معماری که به تائید مقامات رسمی در جمهوری قبرس رسیده باشند، تعیین می شود.

چنانچه خریدار ملک نوسازی را بخرد، مالیات بر ارزش افزوده را بپردازد ولی از ملک استفاده نکند، درصورت فروش ملک می تواند کل مبلغ مالیات پرداختی را باز پس گیرد.

درصورتی که خریدار از مزیت نرخ کاهش یافته در هنگام خرید مسکن استفاده کرده باشد، اما به مدت ده سال از ملک به عنوان محل اصلی اقامت خود در قبرس استفاده نکند یا مالکیت آن را واگذار نماید (از طریق اجاره دادن ملک یا فروش مجدد آن)، موظف است مابه التفاوت نرخ های مالیاتی را جبران نماید. دوره ده ساله از تاریخی که صاحب ملک مالکیت واقعی آن را به دست می آورد، محاسبه می شود. ظرف 30 روز پس از تغییر مکان اصلی اقامت یا واگذاری مالکیت، مالک موظف است برای محاسبه مابه التفاوتی که باید پرداخت گردد، به اداره مالیات درخواست دهد. هنگام محاسبه، نرخ های اجرایی در زمان معامله به حساب می آیند. 

موارد استثناء: فوت متقاضی؛ انتقال ملک به فرزند بالای 18 سال، درصورتی که قبلاً ملکی را با نرخ کاهش یافته مالیات بر ارزش افزوده خریداری نکرده باشد.

مواردی که مالیات بر ارزش افزوده به خریدار تعلق نمی گیرد

 1. اگر خریدار ملک دست دوم خریداری نماید.
 2. اگر خریدار اقدام به خرید ملکی کند که مجوزکاربری آن پیش از 1 می 2004 صادر شده باشد.

انواع دیگر مالیات

غیر از مالیات بر ارزش افزوده، انواع دیگری از مالیات نیز وجود دارند که توسط قوانین مالیاتی جمهوری قبرس مقرر شده و باید فقط یک بار هنگام عقد قرارداد، پرداخت گردند.

هزینه انتقال ملک

مالیات انتقال ملک به دپارتمان املاک قبرس پرداخت می شود تا اطمینان حاصل گردد که مالکیت کامل به خریدار واگذار شده است. این مبلغ در مرحله نهایی معامله پرداخت می شود، یعنی زمانی که خریدار مبلغ کامل خرید را پرداخته و از شهرداری محلی، مجوز انتقال مالکیت ساختمان را دریافت نموده است.

هزینه انتقال ملک برای خرید ملک نوساز دریافت نمی شود و فقط املاک دست دوم هستند که مشمول این مالیات می باشند. نرخ مالیات بر طبق جدول زیر محاسبه می شود. و بر اساس قوانین فعلی قبرس، هزینه انتقال ملک 50 درصد کاهش یافته است.

ارزش ملک
درصد مالیات
تا سقف 85,430 یورو
3%
از 85,430 یورو تا 170,860 یورو
5%
از 170,861 یورو
8%

تذکر مهم. چنانچه اسناد مالکیت به نام چندین شخص ثبت شده باشد ، می توان مبلغ مالیات را کاهش داد. مبلغ مالیات به تناسب سهم هرکدام از ملاک، میان آنها تقسیم شده و در نتیجه، نرخ مالیات کاهش می یابد.

تمبر مالیاتی

این هزینه مالیاتی هنگام خرید ملک در بازار املاک نوساز و دست دوم پرداخت شده و فقط یک بار انجام می شود. مبلغ مالیات به ارزش ملک بستگی دارد:

 1. 15 درصد مالیات، چنانچه ارزش ملک کمتر از 171,000 یورو باشد.

 2. 2 درصد مالیات، چنانچه ارزش ملک بیشتر از 171,000 یورو باشد.

مالیات سالیانه بر املاک

از سال 2017، افراد صاحب ملک در قبرس نیازی به پرداخت مالیات بر املاک سالیانه ندارند.

مالیات شهرداری

مالیاتی سالیانه است که توسط شهرداری محلی برای ارائه خدمات عمومی و امکانات رفاهی تعیین و دریافت می شود (جمع آوری زباله، فراهم کردن امکانات تفریحی، روشنایی خیابان ها). مبلغ مالیات برای هر مورد به صورت جداگانه محاسبه شده و به ابعاد ملک بستگی دارد.

مالیات بر درآمد سرمایه

بر درآمد به دست آمده توسط شخص از فروش ملک در قبرس، مالیات تعلق می گیرد. همچنین این مالیات به درآمد به دست آمده از فروش سهام یک نهاد/شرکت حقوقی که در خاک قبرس صاحب ملک می باشد نیز تعلق می گیرد. نرخ این مالیات ثابت و معادل 20 درصد است.

پایه مالیاتی پس از کسر درآمد فروش، قیمت خرید و هزینه های اضافی که به دلیل تورم تحت تعدیل قرار می گیرند، محاسبه می شود. به علاوه، سایر درآمدهایی که مشمول مالیات نبوده، اما مستقیماً با فروش ملک در ارتباط هستند، نیز باید در نظر گرفته شوند (مثلاً هزینه های بازاریابی، بهره وام و ...).

چنانچه ملک پیش از سال 1980 خرید شده باشد، قیمت ملک در بازار در 1 ژانویه 1980، برای محاسبه در نظر گرفته می شود.

هزینه نگهداری ملک در قبرس

هزینه های مرتبط با نگهداری املاک در قبرس شامل موارد ذیل می باشند:

 1. مالیات شهرداری (پرداخت سالیانه)

 2. مالیات سیستم فاضلاب (پرداخت سالیانه)

 3. پرداخت برای تامین آب و برق

 4. هزینه های حفظ و نگهداری مجتمع

 5. هزینه های مرتبط با نگهداری استخر و خدمات باغبانی (در صورت مالکیت منزل خصوصی)

مبلغ پرداخت برای هزینه های حفظ و نگهداری، ماهیانه از 30 الی 200 یورو متغیر است. این مبلغ برای هر مورد به صورت جداگانه محاسبه شده و به میزان کار لازم برای حفظ محوطه مجتمع در شرایط مناسب بستگی دارد. این هزینه ها شامل تمیز کردن محوطه مجاور، کارهای مرتبط با باغبانی، تامین آب و برق برای تسهیلات مشاع، تمیز کردن استخر، خدمات سرایداری و امنیتی (در صورت وجود) می باشد.

مثال هایی از محاسبه با در نظر گرفتن تمامی هزینه ها برای چندین گزینه سرمایه گذاری در قبرس

جهت توضیح، به مثال چندین مورد که واجد شرایط برنامه تابعیت و پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری هستند را در ادامه از نظر مالیاتی مورد بررسی قرار می دهیم. بر طبق شرایط برنامه اخذ پاسپورت قبرس، حداقل مبلغ سرمایه گذاری در املاک باید 2 میلیون یورو باشد. گزینه هایی برای سرمایه گذاری در املاک مسکونی یا تجاری وجود دارند. به علاوه، سرمایه گذار باید دارای ملکی مسکونی به ارزش حداقل 500 هزار یورو باشد.

تذکر مهم. مبلغ کل سرمایه گذاری در صورت خرید ملک تجاری 2.5 میلیون یورو و در صورت خرید ملک مسکونی 2 میلیون یورو می باشد.

خرید ملک تجاری در قبرس جنوبی

یک دفتر کار مدرن دو طبقه در مرکز لیماسول 1 میلیون و 100 هزار یورو در بازار املاک دست دوم ارزش دارد.

هزینه های همراه این معامله به شرح ذیل می باشند:

از آنجایی که ملک در بازار املاک دست دوم به فروش می رسد، مالیات بر ارزش افزوده به آن تعلق نمی گیرد.

حق تمبر مالیاتی بر اساس قیمت ملک محاسبه می گردد: برای 170,860 یوروی اول، با نرخ 0.15 درصد و برای باقیمانده مبلغ، با نرخ 0.2 درصد که مبلغ تقریبی 2,114 یورو می باشد.

هزینه انتقال ملک. این هزینه در زمان پایان معامله پرداخت نمی شود، بلکه باید در هنگام انتقال عنوان مالکیت به خریدار، پرداخت گردد. این هزینه تقریباً برابر با 40,582 یورو خواهد بود. در صورتی که مالکیت به نام دو نفر ثبت شود، این مبلغ کاهش می یابد.

 • قیمت ملک
  1,100,000 یورو
  مالیات بر ارزش افزوده
  0
  تمبر مالیاتی
  2,114 یورو
  هزینه انتقال ملک
  40,582 یورو
  مجموع
  42,696 یورو

خرید ملک مسکونی در قبرس جنوبی

یک پنت هاوس مدرن نوساز سه خوابه، با استخر و باغ در لیماسول 1 میلیون و 55 هزار یورو ارزش دارد.

هزینه های همراه این معامله به شرح ذیل می باشند:

مالیات بر ارزش افزوده (نرخ کاهش یافته 5 درصدی اعمال می شود) – 52,750 یورو

حق تمبر مالیاتی – 2,024 یورو

از آنجایی که این ملک نوساز است، هزینه انتقال ملک دریافت نمی شود.

 • قیمت ملک
  1,055,000 یورو
  مالیات بر ارزش افزوده 
  52,750 یورو
  تمبر مالیاتی
  2,024 یورو
  هزینه انتقال ملک
  0
  مجموع
  54,774 یورو

یک پنت هاوس مدرن دوخوابه در لیماسول 570 هزار یورو ارزش دارد.

هزینه های همراه این معامله به شرح ذیل می باشند:

مالیات بر ارزش افزوده (از آنجایی که این دومین ملک خریداری شده است، نرخ مالیات بر ارزش افزوده 19 درصدی بر آن اعمال می گردد) – 108,300 یورو

حق تمبر مالیاتی – 1,055 یورو

هزینه انتقال ملک دریافت نمی شود، زیرا این ملک برای فروش در بازار املاک نوساز ارائه شده است.

 • قیمت ملک
  570,000 یورو
  مالیات بر ارزش افزوده
  108,300 یورو
  تمبر مالیاتی
  1,055 یورو
  هزینه انتقال ملک
  0
  مجموع
  109,355 یورو

سایر هزینه ها

هزینه تابعیت پس از واگذاری/فروش ملک

مدت زمان نگهداری سرمایه به صورت ملک در برنامه اخذ تابعیت و پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری، 3 سال است. اجاره دادن ملک یا فروش آن تنها پس از یک دوره سه ساله مقدور می باشد. با این حال، می توانید ملک را پیش از انقضای دوره سه ساله به فروش برسانید، به شرطی که وجه به صورت کامل سرمایه گذاری مجدد شده و حداقل به مدت سه سال در قبرس باقی بماند.

هزینه های تحمیل شده بر فروشنده ملک پس از واگذاری به صورت فردی در نظر گرفته می شوند (از نظر بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر سود حاصل از فروش ملک و غیره). اما در هر حال، در صورتی که فرد پس از 3 سال املاک خود را به فروش رساند، باید ملکی به ارزش حداقل 500 هزار یورو را برای استفاده شخصی نگاه داشته یا خریداری نماید.

بنابراین برای پوشش هزینه های مشارکت در برنامه اخذ پاسپورت قبرس، سرمایه گذار خارجی باید حداقل 3 میلیون یورو داشته باشد. در عوض، این شخص یک دارایی گرانبها در یکی از توسعه یافته ترین و گردشگر پسند ترین کشورهای اتحادیه اروپا به دست آورده و تابعیت قبرس را با کلیه مزایای مربوطه اخذ خواهد کرد.


برای مشاوره  رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک با مشاوران  کنکاش تماس حاصل فرمائید.دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش