مقایسه برنامه اقامت پرتغال و اقامت یونان: کدام یک بهتر است؟

مقایسه برنامه اقامت پرتغال و اقامت یونان: کدام یک بهتر است؟قابل توجه علاقمندان به اخذ اقامت اروپا، برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری یا اقامت یونان؟ کدام یک بهترین روش برای اقامت تمام خانواده در اروپا است؟

مقایسه برنامه اقامت پرتغال و اقامت یونان: کدام یک بهتر است؟

برنامه اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری یا اقامت یونان؟ کدام یک بهترین روش برای اقامت تمام خانواده در اروپاست؟ در این مقاله به ویژگی های برنامه های اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری و اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری می پردازیم تا بتوانید بر اساس اهداف و شرایط خود، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

مزایای اقامت اروپا

داشتن اقامت یکی از کشورهای اروپایی، با پرستیژ، مفید و معقول است. برای اثبات این حرف بیایید نگاهی به مزایای اصلی داشتن پاسپورت اروپایی بیندازیم:

  1. فرصت سفر بدون ویزا به کشورهای شنگن. دارندگان پاسپورت اروپا نیازی به هدر دادن وقت و منابع خود برای پروسه های مربوط به اخذ ویزا ندارند. قابلیت جابجایی آزادانه برای بازرگانانی که با شرکای بین المللی کار می کنند، از ارزش ویژه ای برخوردار است.
  2. عدم نیاز به حضور دائم در اروپا. تنها استثناء در این زمینه پرتغال می باشد که فرد موظف است تنها 7 روز طی یک دوره 365 روزه در این کشور زندگی کند تا وضعیت اقامتی او تمدید گردد.
  3. بررسی سریع: این پروسه در برنامه های ویزای طلایی اروپا حدود  8 ماه تا یک سال به درازا می انجامد.
  4. یک کشور اروپایی به عنوان یک نقشه پشتیبان برای مواقع اضطراری. استانداردهای بالای زندگی، سیستم درمانی مترقی و آموزش سطح بالا.
  5. اقامت برای کلیه اعضای خانواده. همسر و فرزندان می توانند همراه متقاضی اصلی، اقامت اروپا دریافت نمایند. در برخی از کشورهای اروپایی، می توان والدین را نیز در پرونده وارد نمود.

شرایط اخذ اقامت اروپا از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. به علاوه، هر کشور مجموعه ای منحصر بفرد از مزایا را ارائه می کند تا سرمایه گذاران را ترغیب کند که آن کشور را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

ویزای طلایی یونان: چگونه ملکی به ارزش حداقل 250 هزار یورو خریده و اقامت اروپا دریافت کنیم؟

فرصت اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری مدت زیادی نیست که در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. این برنامه در سال 2014 توسط دولت یونان معرفی شد.

بر اساس اطلاعات رسمی، از زمان راه اندازی برنامه اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری تا اکتبر 2017، دولت یونان بیش از 1700 کارت اقامت صادر نموده است. بیش از 50 درصد متقاضیان، سرمایه گذاران چینی و افرادی از کشورهای شوروی سابق هستند.

ویزای طلایی یونان گزینه ای خوب برای افرادی است که می خواهند آزادانه به کشورهای شنگن سفر کرده و پروسه های ارتباطی با بانک های خارجی را تسهیل کنند. چنانچه شخصی نیاز داشته باشد به صورت اضطراری به کشور دیگری نقل مکان کند یا درصورتی که اتفاق غیر منتظره ای در وطن او رخ دهد، داشتن اقامت یونان نوعی تضمین برای او به حساب می آید.

یکی از آسان ترین و سریع ترین روش های اقامت در اروپا، سرمایه گذاری در املاک یونان می باشد. می توان یک خانه، ساختمان تجاری، یک یا چندین ملک خریداری نمود. شرط اصلی رسیدن به حداقل مبلغ مشارکت 250 هزار یورو است.

ضمناً سرمایه گذار موظف است هزینه های اضافی ذیل را نیز پرداخت نماید:

  1. حدود 10 درصد قیمت ملک، که هزینه اجرای قرارداد فروش و خرید است.
  2. 500 یورو. عوارض دولتی برای صدور کارت اقامت (برای هر یک از شرکت کنندگان بزرگسال برنامه).
  3. 300 یورو. هزینه بیمه درمانی (برای هر متقاضی).

کارت اقامت برای یک دوره 5 ساله صادر می شود و متقاضی حق دارد که وضعیت اقامتی خود را برای مدت مشابهی تمدید نماید. می توان اقامت را به دفعات نامحدود تمدید کرد، اما این مساله فقط برای مدت زمانی کاربرد دارد که متقاضی، ملک را در مالکیت خود نگاه داشته باشد. پس از مدتی فرد می تواند ملک را تغییر دهد، یعنی آن را به فروش رسانده و ملک دیگری را با مبلغ مشابه خریداری کند. اجاره دادن ملک و به تبع آن، دریافت درآمد غیرفعال نیز مجاز است.

نمودار زیر توسعه تقاضا برای اخذ ویزای طلایی یونان را نشان می دهد. می توانید تعداد ویزاهای طلایی صادر شده توسط دولت یونان بین سال های 2013 تا 2017 را مشاهده نمایید.


متقاضی اخذ ویزای طلایی یونان باید حداقل 18 سال سن و اعتبار شخصی و تجاری عالی داشته باشد. ضمناً، ارائه عمدی اطلاعات غلط و داشتن سوء پیشینه کیفری، دلایل قانع کننده ای برای رد درخواست می باشند.

آیا دارندگان اقامت یونان می توانند برای اخذ تابعیت و پاسپورت یونان اقدام کنند؟

بله اما آسان نیست. پروسه باید به صورت کامل رعایت گردد. متقاضی ابتدا باید اقامت دائم یونان را دریافت کند که 5 سال طول خواهد کشید و تنها افرادی که حداقل 6 ماه در سال را در یونان سپری کنند می توانند اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند، و 5 سال بعد از آن می تواند برای اخذ پاسپورت یونان اقدام نماید. پس لطفا توجه کنید که صدور مجوز اقامت دائم یونان تنها برای آن دسته از اتباع خارجی انجام می شود که حداقل 183 روز در سال به مدت 5 سال در یونان زندگی کرده باشند. بنابراین اقامت کشور یونان مطمئن ترین و آسان ترین روش برای اخذ پاسپورت اروپا نمی باشد.

اخذ اقامت پرتغال قدمی به سوی دریافت پاسپورت اروپا است

برنامه ویزای طلایی پرتغال در سال 2012 راه اندازی شد. این برنامه در طول دوره حیات خود ثابت کرده که ابزاری آسان و قابل فهم جهت اخذ اقامت در اروپا می باشد. این برنامه همچنین میلیون ها یورو وجه سرمایه گذاری برای پرتغال جذب کرده است: 5,412 سرمایه گذار طی این دوره پنج ساله موفق به اخذ کارت اقامت ویزای طلایی پرتغال شده اند و 3 میلیارد و 360 میلیون یورو به بودجه دولت پرتغال کمک شده است.

برنامه ویزای طلایی که در پرتغال به اجرا درآمده، دسترسی به منطقه وسیع شنگن را فراهم کرده و به فرد اجازه می دهد به صورت نامحدودی در پرتغال زندگی کند. ضمناً پرتغال دارندگان اقامت این کشور را مجبور به تغییر محل زندگی نمی کند. به منظور برآورده ساختن الزامات برنامه ویزای طلایی پرتغال و تمدید وضعیت اقامتی و دریافت اقامت دائم پس از 5 سال، فرد تنها باید 7 روز در سال را در پرتغال سپری کند.

بنابراین متقاضیان تنها با حضور فیزیکی یک هفته در سال بعد از مدت پنج سال می توانند اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کرده و تنها یک سال بعد از آن یعنی در پایان سال ششم می توانند برای اخذ پاسپورت بسیار ارزشمند پرتقال که پاسپورت اتحادیه اروپا محسوب می شود اقدام نمایند.

گزینه های سرمایه گذاری در پرتغال


  1. اخذ اقامت پرتقال از طریق خرید ملک. سرمایه گذار باید ملکی در خاک پرتغال به ارزش حداقل 500 هزار یورو خریداری نماید. روش دیگر که مقرون به صرفه تر بوده و نیاز به صرف 350 هزار یورو دارد، خرید املاک با قدمت ساخت حداقل 30 سال به منظور نوسازی است.
  2. اخذ اقامت پرتقال از طریق سپرده گذاری. متقاضی می تواند در یک بانک پرتغال به مبلغ حداقل 1 میلیون یورو سرمایه گذاری نماید.

بر طبق اظهار اداره مهاجرت پرتغال (SEF)،  سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در پرتقال از بیشترین میزان محبوبیت در میان متقاضیان اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری برخوردار است.


متقاضیانی که برای اخذ اقامت پرتغال اقدام می کنند، باید اعتباری بسیار خوبی داشته و در محیط تجاری خوشنام باشند و ضمناً آمادگی محقق ساختن شرایط و الزامات برنامه را نیز داشته باشند.

کارت اقامت صادر شده به مدت 1 سال اعتبار داشته، و پس از آن می توان هر 2 سال یکبار آن را تمدید نمود. 5 سال پس از اخذ اقامت موقت پرتغال، می توان آن را به اقامت دائم پرتغال تبدیل کرد، و در سال ششم می توان پاسپورت پرتغال و تابعیت این کشور را دریافت نمود.

بازارهای املاک در اروپا از رکود به رونقی دوباره رسیده اند

بازار املاک یونان به آرامی در حال بهبود است. بر اساس اطلاعات بانک یونان، هزینه هر متر مربع تنها 1 درصد کاهش پیدا کرده است که این رقم یک رکورد به حساب می آید، زیرا از سال 2009 قیمت ها به طور متوسط سالیانه 6.5 درصد افت داشته اند.

نرخ کاهش قیمت ها در سال گذشته، در هر فصل سرعتی کمتر پیدا کرده است. از ژانویه تا مارس، مسکن 1.9 درصد ارزان شد، درحالی که این رقم در سه ماهه قبلی تنها معادل 0.35 درصد بوده است. قیمت ها در آتن در سه ماهه چهارم سال قبل 0.1 درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال 2016 کاهش یافت.

بازار املاک پرتغال نیز نرخ رشد مثبتی نشان می دهد.

در سال 2017، شاخص فعالیت خرید در پرتغال 50 درصد رشد کرد. انتظار می رود میزان سرمایه گذاری در سال 2018، بین 2 تا 3 میلیارد یورو باشد.

رشد قیمت املاک در پرتغال به دلیل کمبود عرضه و تقاضای زیاد، چشم گیر بوده است. شاخص اعتماد مصرف کننده از 41 درصد به 36 درصد کاهش یافته است. قیمت املاک تقریباً به سطح قیمت ثبت شده پیش از بحران اقتصادی رسیده است و تقاضا برای املاک پرتغال همچنان بالا می باشد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب بیان شده، چنانچه علاقمند به اخذ اقامت اروپا هستید اقامت یونان هزینه کمتری از ویزای طلایی پرتغال دارد. با این وجود، در یونان برای حفظ وضعیت اقامت موقت خود باید مالکیت ملک را برای همیشه حفظ کنید در غیر این صورت باید 183 روز در سال به مدت 5 سال در این کشور حضور فیزیکی داشته باشید تا بتوانید اقامت دائم را به اقامت موقت تبدیل کنید و سپس بتوانید ملک خود در یونان را بفروشید.  این درحالی است که در پرتغال می توانید ظرف 5 سال تنها با حضور یک هفته در سال اقامت موقت خود را به اقامت دائم پرتقال تبدیل کرده و ملک را به فروش رسانده و سرمایه خود را بازگردانید . اخذ اقامت پرتقال گزینه ای بسیار مناسب تر برای افرادی است که به دلیل مشغولیات کاری و زندگی امکان حضور طولانی مدت در یک کشور غیر از کشور محل زندگی و تجارت خود را ندارند.


برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمایید.

دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش