برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال، میانبری به سوی اخذ پاسپورت اروپا

برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال، میانبری به سوی اخذ پاسپورت اروپابا خرید ملک در پرتغال می توان اقامت پرتغال را اخذ و تنها بعد از شش سال برای اخذ پاسپورت پرتغال اقدام کرد. دارندگان پاسپورت پرتغال می توانند در کل اتحادیه اروپا کار، تحصیل و زندگی کنند و به بسیاری کشورهای دنیا بدون ویزا سفر کنند.

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال
پیش از این که وارد جزئیات شویم، بهتر است ابتدا به تعریف برنامه ویزای طلایی یا اقامت از طریق سرمایه گذاری بپردازیم. برخی کشورهای اروپایی در ازای سرمایه گذاری اتباع خارجی (غیر اروپایی) در بازار املاک، اقتصاد و ایجاد شغل در آن کشورها،به فرد سرمایه گذار، مجوز اقامت  اعطاء می کنند. اینگونه برنامه ها، به ویزای طلایی معروف هستند. به بیانی دیگر، برنامه ویزای طلایی به زبان ساده تر به معنای برنامه اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری است. طبیعتاً هر یک از این برنامه ها ویژگی ها و مجموعه ای از قوانین مخصوص به خود را در ارتباط با نوع و میزان سرمایه گذاری دارا می باشند.

مزایای قابل شناسایی این برنامه های اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری چیست و چرا محبوبیت آنها مدام رو به افزایش است؟

 دلیل اول، گستردگی جغرافیایی که به دلیل معاهدات مرزی اتحادیه اروپا و منطقه شنگن ایجاد شده است، کارآفرینان را قادر می سازد تا کسب و کار خود را احیاء نمایند. دلیل دیگر، چشم انداز سرمایه گذاری در اموال غیر منقول یکی از کشورهای اروپای جنوبی و در نتیجه حفظ سرمایه و کسب سودی ثابت از محل اجاره املاک است. و البته هیچگاه داشتن یک مسکن خصوصی در کنار دریای مدیترانه نا مطلوب نمی شود!

در سال های اخیر برنامه های ویزای طلایی لاتویا، اسپانیا، یونان، مالتا و قبرس به شهرت رسیده اند، اما برنامه ویزای طلایی پرتغال یا همان برنامه اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری همچنان یکی از محبوب ترین برنامه های اخذ اقامت اروپا است.

اقامت سرمایه گذاری پرتغال و خرید ملک: مزایای مجوز اقامت پرتغال

برتری مجوز اقامت پرتغال نسبت به سایر برنامه ها چیست؟ دارندگان اقامت پرتغال می توانند آزادانه در اروپا و منطقه شنگن رفت و آمد کنند، و نیازی به صرف هزینه های اضافی و نگرانی درباره تشریفات مربوط به ویزا یا ایستادن در صف سفارتخانه های اتحادیه اروپا ندارند.

به علاوه، جدا از امنیت اجتماعی و سیاسی، دارندگان مجوز اقامت پرتغال واجد شرایط اخذ اقامت دائم پرتغال و متعاقبا پاسپورت پرتغال می شوند.

ضمناً یکی دیگر از مزایای برنامه ویزای طلایی پرتغال، شرایط اقامت نسبتاً آسان این برنامه است. برای نگهداری مجوز اقامت پرتغال، کافی است فرد تنها 7 روز در سال در این کشور حضور داشته باشد. در عین حال این برنامه اقامتی برای بازرگانان و سرمایه گذارانی که تصمیم می گیرند به مدت نامحدود در پرتغال بمانند، بی نظیر است. مجوز اقامت پرتغال به مدت یک سال اعتبار داشته و سپس برای دوره های دو ساله تمدید می گردد.

اعضای خانواده فرد سرمایه گذار، 6 الی 8 ماه پس از او مجوز اقامت خود را دریافت می کنند. آن دسته از سرمایه گذارانی که از قوانین برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال تبعیت نموده اند، می توانند 5 سال پس از صدور مجوز اقامت برای اخذ اقامت دائم پرتغال، و  پس از آن نیز برای اخذ پاسپورت پرتغال اقدام نمایند.

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال


راه رسیدن به اقامت سرمایه گذاری پرتغال

برای شروع پروسه، متقاضیان باید:

 1. اسکن نسخه تایید شده پاسپورت خود را ارسال کنند.

 2. تایید نمایند که الزامات سرمایه گذاری را رعایت کرده اند (خرید ملک، سرمایه گذاری تجاری، ایجاد شغل).

 3. اخذ شماره مالیاتی (شماره شناسایی مالیاتی).

 4. اخذ بیمه درمانی معتبر در پرتغال (در صورت اقامت در این کشور).

 5. باز کردن حساب بانکی در یکی از بانک های پرتغال.

 6. تایید محضری مدارک اصل توسط وکیل (پس از بررسی اولیه سوابق).

 7. سفر به پرتغال به منظور ارائه مدارک، انگشت نگاری و پرداخت هزینه آنالیز اطلاعات. بررسی پرونده و بررسی صحت اطلاعات ارائه شده حد اقل 6 ماه زمان می برد.

برای پذیرش در برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال از طریق خرید ملک، متقاضیان باید دارای شرایط ذیل باشند:

 1. 18 سال تمام داشته باشد (متقاضی اصلی).

 2. الزامات سرمایه گذاری را برآورده نماید (متقاضی اصلی).

 3. ارائه مدارکی دال بر داشتن درآمد ثابت و منظم (استقلال مالی) که برای حمایت از خود و خانواده کافی باشد.

 4. نداشتن سوء پیشینه کیفری.

 5. نداشتن بدهی به مقامات پرتغالی یا هر مقام مالیاتی دیگر.

 6. عدم وجود هرگونه ارتباط با تروریسم/فعالیت های پولشویی، عدم مشارکت یا محکومیت قبلی در رابطه با جنایت علیه بشریت، جنایات جنگی، یا نقض حقوق بشر.

 7. عدم حضور در فهرست افراد تحت تعقیب توسط اینترپل، یا سیستم اطلاعاتی شنگن (SIS).

 8. قرار نداشتن تحت تحریم ها، محدودیت ها یا ممنوعیت ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا، انگلستان و کانادا.

همسر، فرزندان زیر 18 سال، و نیز فرزندان بزرگتر که به صورت تمام وقت در حال تحصیل بوده، مجرد باشند و از نظر مالی کاملاً به متقاضی اصلی وابسته باشند؛ فرزندان بالای 18 سال که دارای معلولیت جسمی یا ذهنی باشند؛ والدین متقاضی اصلی یا همسر او که از نظر مالی وابسته باشند نیز می توانند در پرونده فرد سرمایه گذار گنجانده شوند.

هزینه اقامت سرمایه گذاری پرتغال

خرید ملک مسکونی (یک عمارت ساحلی یا ویلا) به ارزش حداقل 500,000 یورو رایج ترین روش برای تزریق وجه به اقتصاد پرتغال و اخذ اقامت پرتغال می باشد. گزینه ارزان تر، سرمایه گذاری به مبلغ 350,000 یورو در ملکی با قدمت ساخت بیش از 30 سال جهت بازسازی است. البته یافتن چنین املاکی بسیار دشوار است و به سختی می توان سرمایه گذاری در آن ها را توصیه نمود.

علاوه بر گزینه خرید ملک، گزینه سرمایه گذاری مستقیم در اقتصاد پرتغال نیز وجود دارد – فرد می تواند سهام یا اوراق قرضه دولتی به ارزش حداقل 1 میلیون یورو خریداری نماید. ضمناً می توان کسب و کاری راه اندازی نموده و حداقل 10 شغل برای شهروندان پرتغال ایجاد کرد.

هزینه ها و مخارج اخذ اقامت پرتغال

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال


قیمت خانه در پرتغال همچنان رو به رشد است

اخیراً دلالان املاک در پرتغال هزینه های کمیسیون قابل توجهی – تا 20 درصد – در هزینه املاک گنجانده اند. علاوه بر این، نمایندگان املاک نیز به صورت مصنوعی قیمت ها را به نیم میلیون یورو می رسانند تا شانس فروش ملک به سرمایه گذاران خارجی را افزایش دهند. به این خاطر یافتن مشاوران مهاجرتی و حقوقی قابل اعتمادی که بتوانند با دانش خود از بازار املاک در پرتغال و برنامه ویزای طلایی این کشور به شما کمک کنند، امری ضروری است.

بازار املاک مسکونی پرتغال رونق فراوانی یافته است، اما فروش املاک تجاری نیز در سال های اخیر با رشد قابل توجهی روبرو شده است. تحلیل گران معتقدند حجم معاملات سال 2017 از مرز 3 میلیارد یورو خواهد گذاشت (در مقایسه با 1.3 میلیارد یورو در سال 2016).

رتبه بندی قیمت املاک مسکونی و کیفیت زندگی

اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال


افزایش حجم خرید و فعالیت اقتصادی دارندگان خارجی ویزای طلایی، رشد میانگین هزینه به ازای متر مربع مسکن را تحریک می کنند.

بر طبق آخرین ارقام منتشر شده توسط انستیتوی ملی آمار پرتغال، میانگین هزینه یک متر مربع ملک در حال حاضر 896 یورو است که نسبت به زمان مشابه در سال قبل 6.4 درصد افزایش دارد، اما در بسیاری از شهرها قیمت ها از این میانگین نیز بالاتر می روند. لیسبون با میانگین قیمت 2,231 یورو به ازای متر مربع زمین، با 15 درصد رشد از سال گذشته در صدر فهرست گران ترین نواحی کشور قرار دارد. تقریباً در کل منطقه آلگارو، قیمت ها در محدوده 896 الی 2,231 یورو به ازای متر مربع قرار دارند. در کاسکیس، قیمت ها غالباً بالاتر از 1,500 یورو به ازای متر مربع هستند.

سلبریتی های دنیا نیز میزان علاقمندی عمومی را افزایش می دهند و بر رشد قیمت املاک در پرتغال تاثیر گذار هستند. مدونا، ملکه پاپ یک عمارت سلطنتی در یک سایت میراث جهانی یونسکو به قیمت 8.9 میلیون یورو خریداری نموده است. کریستین لوبوتین، طراح مد و هنرپیشه هایی مانند مایکل فاسبندر و مونیکا بلوچی نیز اظهار کرده اند که صاحب املاکی در پرتغال هستند.

بررسی پیچیدگی ها و جزئیات اخذ اقامت پرتغال

برخی اوقات مقامات پرتغالی درخواست اقامت پرتغال متقاضیان را رد می کنند. با این که سرویس مهاجرت پرتغال هر درخواست را به صورت جداگانه بررسی می کند، شایع ترین دلایل عدم پذیرش درخواست های اقامت به شرح ذیل می باشند:

 1. ارائه اطلاعات غلط

 2. موارد محکومیت یا پرونده های کیفری در گذشته

 3. به مخاطره انداختن نظم عمومی یا شهرت کشور پرتغال

چنانچه متقاضیان نتوانند شرط حضور در پرتغال به مدت حداقل 7 روز در طی سال اول پس از دریافت مجوز اقامت را برآورده نمایند، ممکن است وضعیت اقامتی آنان لغو گردد.

به منظور اجتناب از مشکلات، بهتر است به شرکت های حقوقی متخصص مراجعه کنید که تجربه قابل توجهی در کمک به اخذ مجوز اقامت و تابعیت کشورهای اروپایی دارند. به عنوان یک قانون کلی، متخصصین این شرکت ها با آژانس های املاک بزرگ کار می کنند و آماده ارائه مشاوره به مشتریان خود درباره گزینه های املاک می باشند.

کارت تابعیت پرتغال، مجوز اقامت و پاسپورت پرتغال


اقامت پرتغال پاسپورت پرتغال


سوالات متداول در باب مجوز اقامت پرتغال در ازای سرمایه گذاری در این کشور

 • 1- کدام سازمان دولتی پرتغال مسئول صدور مجوز اقامت این کشور است؟

 • اداره مهاجرت پرتغال (SEF) به عنوان سرویس امنیتی تحت نظارت وزارت کشور پرتغال مسئول رسیدگی به مجوزهای اقامت برای برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال (ویزای طلایی پرتغال) می باشد.

 • 2- آیا امکان دارد بعضی از مدارک من به زبان پرتغالی نباشند؟

 • کلیه درخواست ها باید به زبان پرتغالی پر شوند. مدارک اصلی صادر شده توسط مقامات خارجی باید به تائید قانونی رسیده و ترجمه شوند، و ترجمه نیز مورد تائید رسمی قرار گیرد.

 • 3- آیا نیازی به نقل مکان به پرتغال یا ماندن در آنجا برای مدت زمان مشخصی جهت برآورده نمودن شرایط برنامه اقامت سرمایه گذاری پرتغال می باشد؟

 • بله، طی سال اول متقاضی باید حداقل 7 روز در پرتغال حضور داشته باشد، و طی هر دوره دو ساله بعدی پس از تمدید کارت اقامت نیز موظف به اقامت حداقل 14 روزه در این کشور است. در صورتی که دارنده اقامت سرمایه گذاری پرتغال موفق به تحقق این شرط نگردد، مجوز اقامت او لغو خواهد شد.

 • 4- چه زمانی می توانم ملک خود در پرتغال را که جهت سرمایه گذاری خریده بودم، به فروش برسانم؟

 • سرمایه گذار موظف است ملک را به اندازه زمان اعتبار اقامت سرمایه گذاری پرتغال که 5 سال است، نگهداری نماید. پس از آن می تواند ملک را به فروش برساند.

 • 5- چگونه می توانم اقامت دائم پرتغال و سپس تابعیت و پاسپورت پرتغال را به دست آورم؟

 • به منظور اخذ اقامت دائم پرتغال، فرد سرمایه گذار و اعضای خانواده او باید 5 سال پس از اخذ کارت اقامت، درخواست خود را ارسال کرده و برای دریافت تابعیت و پاسپورت پرتغال اقدام نمایند. متقاضیان باید آزمون زبان پرتغالی در سطح مقدماتی را با موفقیت پشت سر بگذارند تا واجد شرایط اخذ تابعیت و پاسپورت پرتغال شوند.

ویزای طلایی پرتغال از آنچه که تصور می کنید، به شما نزدیک تر است

اخذ کارت اقامت پرتغال معمولا بیش از 8 ماه به درازا نمی انجامد. از زمان آغاز این برنامه، بیش از 5,000 سرمایه گذار غیر اروپایی اقامت این کشور را به دست آورده اند.

اگر مایل باشید، می توانید پس از گذشت 5 سال کشور محل اقامت خود را تغییر داده و ملک خود را در پرتغال به فروش برسانید، که در حال حاضر یک سرمایه گذاری بسیار مطمئن به حساب می آید.

دچار این تصور غلط نشوید که اخذاقامت اروپا عملی نیست. اکنون زمان انتخاب نوع سرمایه گذاری و شاید هم خرید آن ویلایی در لیسبون که نظرتان را جلب کرده، فرا رسیده است. 


 

برای مشاوره ی رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری در خرید ملک با مشاوران ما در کنکاش تماس حاصل فرمائید.


دفاتر شرکت کنکاش

دفتر تهران

placeتهران، خیابان عباس آباد، خیابان سرافراز، نبش خیابان اول، برج موج، طبقه 6، واحد 26
کدپستی: 1587653154
phone 021 - 88710588 --- 88710589 --- 88710590

دفتر پرتغال

placePraca Duque de Saldanha, 1 Edif. Atrium Saldanha, 7 Piso 1050-94 Lisbon | Portugal

دفتر آمریکا

place4771 Caminitos de los Cepillos, Bonsall, C A, 92003, USA
phone +1 - 310 405 5717
عضویت در کانال تلگرام شرکت مهاجرتی کنکاش